Belediyeden İzin Almadan Satış Yapmak Mümkün Mü?

Herkesin merak ettiği ve bazen kendi kendine bazen yakın çevresi içerisinde sorguladığı konulardan biridir bu: Belediyeden, yani herhangi bir resmi kurumdan satış yapmak mümkün mü? Sonrası genelde zabıtalarla kovalamacaya dönüşse de insanlar vergiden muaf olarak, dahası bürokratik bir yığın ıvır zıvırla uğraşmak zorunda kalmadan, satış yapmak, artık ne kazanabiliyorsa kazanmak istiyor.

Öncelikli olarak belirtelim ki bu yazımızda önereceğiz 3 iş fikri için belediyeden izin almanız gerekebilir (biz buraya yazdık diye hemen denemeye kalkmayın lütfen). Ancak bununla ilgili bir mevzuatın olmadığını da söylememiz gerekiyor. Siz de bu bilgiyi göz önünde bulundurarak hareket edebilir, işin kendisi de aklınıza yatarsa bu kulvarda şansınızı deneyebilirsiniz.

Açık Denizde Botla Satış Yapmak

Açık denizler herhangi bir ülkenin sınırları içerisinde değildir. Dolayısıyla herhangi bir anayasaya yani mevzuata bağlı değildir. Bu nedenle sadece akıl yürütme yaparak açık denizlerde herhangi bir izin almadan ve vergi ödemeden açık denizlerde satış yapmanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. (siz yine de böyle bir işe kalkışacaksanız tüm detaylarıyla bir araştırma yapın)

Peki açık denizde kimlere ne satılabilir?

Açık denizlerde giden vapurlara, gemilere ve hatta feribotlara yiyecek – içecek ürünleri satabilirsiniz. Çay – kahve servisi, güzelce paketlenmiş yemekler ve hatta ev yemekleri. Eğer söz konusu açık deniz, tatil beldelerinin yakınında bir yerdeyse hediyelik eşyaları fahiş fiyata satabilirsiniz. Bu eşyaların ucuz ve otantik olmasına özen gösterin. Çeşitli kolyeler, küpeler, bileklikler de satış listenizde yer alabilir.

Havada Satış Yapmak (Balon ile) 

Başlığı okuduğunuzda böyle bir şey olabilir mi demek yerine neden olmasın demelisiniz. Bazen başkasının açtığı yoldan ilerlemek yerine, denenmemiş olanı denemek, risk faktörlerini sonuna kadar zorlayarak iş yapmak, sizi günün değil yaşamın kazananı yapar. Bu nedenle havada balon ile satış yapma ihtimallerini düşünün, olanakları zorlayın. Örneğin balon uçuşlarının gerçekleştirildiği özel kamp alanlarına gidebilir, onlar havadayken siz de havalanıp onlara envai çeşit ürünler satabilirsiniz. Bizimkisi sadece bir öneri, gerisi her zamanki gibi yine size kalmış.

Sokakta Ayaküstü Satış Yapmak 

Sokak satıcılığına dair hala herhangi bir mevzuat yok. Siz de bu yasa açığından faydalanıp sokaklara açılabilirsiniz. Malum, dükkan fiyatları aldı başını gidiyor. En güvenli dediğimiz sektörlerde hizmet veren firmalar bile bir bir kepenk kapatmak zorunda kalıyor. Elinizdeki sermayeyi – artık ne kadar varsa – sokakta satacağınız ürünlere harcayabilirsiniz. Bu ürünler ne olabilir derseniz, öncelikli olarak yerel ve organik lezzetlere yönelebilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Giysi Dükkanına Daha Çok Müşteri Çekebilmek İçin Tavsiyeler

Bunun dışında pil, fener, şarj aleti, kulaklık gibi yaş, cinsiyet fark etmeksizin herkesin ilgi gösterip fiyat sorabileceği, fiyatını ve ürünü beğenirse de satın alabileceği ürünlere öncelik tanımanızı öneririz. Ancak siz yine de dikkatli olun ve gözünüzü dört açın.

Dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de satacağınız ürünlerin nispeten kaliteli olması. Nispeten diyoruz çünkü sokakta satılan üründen maksimum performans alınmayacağını artık çocuklar bile biliyor.

Sokak satıcılığı hakkında çok daha ayrıntılı ve kapsamlı bilgilere ulaşmak istiyorsanız bu bilgileri uzakta aramanıza gerek yok. Daha önceki yazılarımızdan biri olan ve sokakta satabileceğiniz 4 vurkaç ürününe dair detaylı bilgiler içeren yazımıza da hızlıca göz atabilirsiniz.

Sokakta Satıp En Çok Kar Edebileceğiniz 4 Vurkaç Ürünü

Yorum yapın