Belgesel Çekmek İstiyorum

Hep imrenmişizdir, Discovery Channel, National Channel gibi belgesel kanallarında boy gösteren belgesel ekiplerine. Adamların hayatı dünyayı gezmekle, eğlenmekle, yemekle ve içmekle geçiyor valla.

İPUCU: Türkiye’den adamakıllı belgeselci çıkmıyor bir türlü. Sebebinin ne olduğunu bilmiyorum ama dünya çapında bizi tanıtacak, pazarlayacak eserler üretilmiyor. Gidip Belediyelerden sponsorluk bütçesi ayırmasını isteyin. Bu ayrılan bütçenin ilçeye olan turizm, rant katısından bahsedin. Bu takdirde belki teklifinizi kabul edeceklerdir. Bizim memlekette rant her şeyden önce gelir. Gözlerini bununla boyamalısınız. Başka türlü para falan bulmanız zor…

Ancak hiçbir şey tam olarak göründüğü gibi değildir tabiki. Bir çoğumuzun aklına gelmiştir: “Ulan bu adamlar parayı nereden buluyor böyle dünya’yı geziyor” diye. Ben size söyleyeyim. Genelde o belgesel kanallarındaki elemanlar gelişmiş Avrupa ülkelerinden ve de Amerika’dandır. Neden mi? Cevap basit, adamlar ekonomik anlamda gelişkin olduklarından devletten ve de medya sponsorlarından sağlam destek almaktadırlar.

Bizde belgesel çekmeye kalksan sana TRT ya da Samanyolu dışında destek verecek doğru düzgün yayın organı bile yok. Ancak yine iyi bir haberim var. Devletin “Kültür ve Turizm Bakanlığı” kendisine iyi bir proje ile başvuranlara karşılıklı ya da karşılıksız ödenek vermektedir. Bu ödeneğin verilebilmesi için belirli şartlar da var. Bunlardan en başlıcaları “belgesel” diye adlandırdığınız filmin konusunun “bakanlığın araştırılması ve de yayınlanması yönünde desteklediği konulara” uygun olmasıdır. Bu durum biraz kayırmaların ve de bilimin devletin siyasi görüşüyle harmanlanabilmesine sebebiyet vermesine neden olmaktadır. Zira bu denli bir müdahale de bu şüpheyi akıllara getirmektedir.

Neyse ülkemizde belgesel çekmek istiyorsanız işleyecebileceğini konular basittir. Tarihi ve turistik alanlar, antik köyler, devasa deniz yaşam alanları en başlıcaları. Ayrıca zaten bizde vahşi savanlar, yırtıcı kediler olmadığı için tutmaz…

Belgesel çekmek için kültür bakanlığına başvurmanız gerekmektedir, onun dışında bir yere başvurmanız şart değildir. Zira ilim ve bilimin serbestçe yayılmaya hakkı vardır. Kimseye danışmak zorunda değilsiniz. Ancak siz siz olun belgeselde değindiğiniz ya da değineceğiniz konulara dikkat edin(kanuni anlamda başınızın ağrımaması için diyorum bunu).

Belgesel çekmek için bir stüdyo ekibine ihtiyaç duyacaksınız. Her ne kadar yönetmen ve senarist siz olabilseniz de teknik işlerden anlayabileceğinizi sanmıyorum. Bunun için kameramanı, ışıkçıyı, prodüktörü, sesçiyi tek tek ayarlamanız gerekmekte.

Ayrıca bilmeniz gereken bir şey daha; belgesel çekeceğiniz konuyu sunacak ses sanatçıları ya da oyunculara ihtiyaç olduğudur. Bu iş öyle kolay değildir. Ancak göründüğü kadar zevklidir. Yorucu da olsa bu iş maceraperest ve hayalperestler için tavaiye edilir. Saatlerce kamera başında beklemeniz gereken zamanlar olacak, kamp kuracaksınız, evinizden ırak yaşayacaksınız belki; ama işinize olan tutkunuz sizi kurtaracak.

“Belgesel Çekmek İstiyorum” üzerine 3 yorum

  1. Merhabalar insanlara iş kurma konusunda yardımcı olduğunuzu soylemişsiniz kendi belgeselimi çekmek istiyorum bana yardımcı olur musunuz çarşamba ve cuma günleri saat 1-3 arası dukkanımda oluyorum goruşmelerinizi onun dışında bir saatte yapıyorsanız haberinizi bekliyorum. (rumuz: surrender)

    Cevapla

Yorum yapın