Benzinlik Açarak Para Kazanmak İçin

Öncelikle şu an yetkililerin de bas bas bağırdığı bir şey var ki o da sadece 42 yıllık petrolümüz kaldığı. Ülke genelinde değil dünya çapındaki istatistikler tüm stoklar ve kullanım değerleri açısından bir ölçek çıkardığında çıkan sonuç bu. Hızla tüketen ve kullanan topluluklar sonsuz rezerve sahipmiş gibi görünen petrolün dolayısıyla benzinin son 50 yılına geldi.

gas photo
eskiden benzin istasyonlarında otomatik sistemler yokmuş ve benzin doldurmak için çaba harcamak gerekiyormuş

ÖNEMLİ İPUCU: Arkadaşlar elektrik dolum istasyonu işine girmeyi de düşünün. Bunun için ruhsatlandırmalar ayrı olacak. Yani petrol istasyonu değil de başka tür lisans gerekecektir!

Öyleyse şunu belirtmeliyiz ki, benzinlik açarak para kazanmak isteyen iş adamları ve taze girişimciler ellerini biraz çabuk tutmalı. İstatistikler gösteriyor ki, benzinlik vb. işlerde petrole dayalı yatırımlar yapmak – en basitinden bir benzinlik açıp işletmek için – son çeyreğe gelmiş bulunuyoruz.

Bugün biri açacağı benzinlikte çok ama çok para kazanabilir. Ancak o benzinliği çocuklarına hele hele torunlarına bırakma sevdası içinde olmazsa daha gerçekçi olacaktır. 2016 kayıtlarına göre sadece ülkemizde, aylık olarak 10 milyon litrenin üstünde benzin tüketilmektedir. Bu rakam başlı başına gösteriyor ki benzincilik piyasası tüketime oldukça açık, neredeyse sıfır risksiz bir işletme alanıdır. Yine de dikkat edilmesi gereken birçok ayrıntı ve göz ardı edilmemesi gereken birçok parametre mevcuttur.

Benzinlik açmak isteyen işletmecilerin ve gözü pek girişimcilerin altını çizerek dikkat etmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Her işte bir karar aşaması vardır. Ve çoğu zaman bu karar aşaması, işin geleceğini doğrudan etkiler ve şekillendirir. Benzinlik açmak isteyenler için ise durum çok daha fazla kritiktir. Öncelikle şunu karar vermeniz gerekiyor: Var olan bir akar yakıt istasyonunu mu devralacaksınız yoksa sıfırdan bir istasyon mu inşa edeceksiniz? Bu ayrımın birincil koşutu elbette ki sermayenizin yoğunluğu ya da azlığı olacaktır. Sermayeniz nispeten daha az ise var olan bir benzinliği almanızda fayda olacaktır. Ancak çok sıkı bir araştırma yapmanız elzemdir.
 • Eğer başka birinin benzinliğini devralacaksanız sormanız gereken ilk mantıklı soru şu olmalı: Bu işletme neden devrediliyor? Yeteri kadar kar yapamadığı için mi yoksa kişisel sebeplerden ötürü mü? Birçok girişimci yeni bir işin heyecanıyla bu soruyu atlar ya da gereksiz bir özgüvenle bu tür soruları görmezden gelir. Bu da piyasa içinde sürekli bir kısır döngüye bürünür. Örneğin mahalle marketlerinde bu kısır döngüyü daha somut ve daha gerçekçi gözlemleyebilirsiniz. 3 ay – 6 ay aralıklarla sürekli sahibi değişen sabit marketler vardır. Sürekli el değiştirirler. Çünkü kimse o marketin ne kadar sirkülasyona sahip olduğunu, gelir – gider bilançosunun özelliklerini inceleme gereği duymaz. Siz siz olun benzinlik ya da market devralırken ”ben yaparım” öz güveninden arının. ”Piyasa bana yaptırır mı” sorusu daha makul olacaktır. Hele ki benzinlik açmak gibi çok daha komplike girişimlerde.
 • Benzinlik açılan yerin imar planında ticaret ve sanayi alanı olarak geçmesine özen gösterin. Eğer ki benzinlik istasyonu kuracağınız alan tarım alanındaysa, o alanı gerekli mercilere başvurup tarım alanından sanayi alanına çevirmeniz gerekmektedir. Bu da bürokratik açıdan zor ve ekstra masraflıdır.
 • Açacağınız benzinliğin çeşitli alanlarda belirlenen ölçeklere göre en az 1600 m2 olması gerekmektedir.
 • Rakipleriniz bol olacaktır. Rakipleriniz ile aranızdaki mesafe de yine çeşitli yetkili merciler tarafından belirlenmiştir. Buna bakacak olursak şehirler arası yollarda rakip benzinliğe en az 10 km uzakta olmanız gerekiyor. Bunu baz alacak olursak, sıfırdan benzinlik açmak isteyen girişimcilerin çok iyi bir imar planı yapması gerekmektedir. Önünüze içinde benzinlik açmak istediğiniz şehrin haritasını serin ve en doğru kararı en doğru planlarla vermeye bakın. Şehir içi yollarda benzinlik açacak olanlar ise rakip bir benzinliğe en az 1. km uzakta olması gerekiyor. Bu noktada işini iyi yapan bir mühendis ya da imar plancısı ile çalışmanız hayırlı olacaktır. Hangi yol üzeri daha işler, hangi benzinlikten önce benzinlik açarsam daha çok randıman alırım gibi soruların cevaplarını söz konusu işletmeyi açmadan önce belirlemeli, uygulamaya bu tür planların kağıt üzerindeki sağlamlığından sonra geçmelisiniz.
 • Tüm bu planlardan sonra ise yapmanız gereken, akaryakıt istasyonu ruhsatı almak olacaktır. Sıfırdan benzinlik açacak olanlar, kurulum için çeşitli mühendislik ve danışmanlık firmalarına başvurmalıdır.

Bir gaz şirketiyle anlaşmanız gerekecektir. Asla ama asla tek bir gaz şirketi belirlemeyin. Alternatifleriniz olsun. Listeler hazırlayın. Güzel ve dinamik bir iş planıyla birlikte bir benzinlik açacağınızı, sermayenizin ne kadar olduğunu ve buna benzer hayati bilgileri gaz şirketlerine profesyonel ve seri bir şekilde sunun. Reddedilme imkanını göz önünde bulundurarak en az bir ya da iki farklı gaz şirketini de aklınızda ve listelerinizde bulundurun.

 Benzinci açmak maliyetli midir? 

gas photo
O benzinlikler hep böyle devasa boru hatları sayesinde çalışabiliyor.

Ortalama iş maliyetlerine baz alacak olursak, benzinlik açmak, öyle bir bankadan kredi açmakla ya da eş dosttan borç almakla altından kalkılacak bir girişim değildir. Yüksek maliyetli bir iş olan benzincilik, hangi şehirde ve o şehrin neresinde olduğunuza bağlı olarak şekillenir. Merkezi bir yerde açacağınız istasyon, diğer kıyı köşelerde açacağınız işletmeye göre kat be kat yüksek maliyetli olacaktır. En kuytu yerde açacağınız istasyon için minimum 400 – 500 bin civarı nakiti gözden çıkarmanız gerekecektir. Daha merkezi ve büyük ölçekli bir benzinlik açacaksınız ise bu fiyat 8 – 9 milyon TL’yi bulabilir. Ama unutulmamalıdır ki maliyeti yüksek işlerin getirisi de büyük olmaktadır. Benzinliğinizi ne kadar merkezi bir yere alırsanız size gelen araç sayısı da o kadar yüksek olacak, pompalar o derece seri çalışacaktır. Bu işin karının tadını çıkarmak için bir süre beklemeniz gerekecektir. 5- 6 yıllık bir plan dahilinde sabırlı olan işletmeler, daha sonra aylık 20.000 TL gibi karlar elde edebileceklerdir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği (Besicilik) İşi Yapacaklara Önemli Tüyolar

Türkiye’de 13 bin civarı akar yakıt istasyonu bulunmaktadır. Bu, şu demektir: Birincisi, bu iş oldukça karlıdır ki bu kadar çok benzin istasyonu bulunmaktadır. Zira, benzin, ekmek kadar su kadar elzem bir ihtiyaçtır. Arabalar olmasa uygarlık nereye kadar ilerleyebilir? Sadece bir gün benzin satışı olmadığını düşündüğümüzde, hayatın durduğunu görebiliriz. Bu nedenle, doğru ve yerinde planlarla bu işe girerseniz nispeten risksiz bir iş hayatınız olacaktır. İkincisi ise 13 bin civarı benzin istasyonu olması, rakiplerinizin çok olması demektir.

Arkadaşlar belirtmek isterim ki bu fahiş yatırım tutarlarına rağmen elde edilen rakamların 3-5-10 k gibi komik rakamlarda kalması bu işin karlı bir iş fikri olmktan çıkarıyor diyebilir. Günümüzde yeni benzinlik açanlar da şehrin ileri gelenleri ve ismini duyurmak isteyenler oluyor. Yani bu işi kendilerine bir nevi reklam ve kartvizit olarak görüyorlar. Mesela büyük müteahhit firmaları az kar etseler de benzinlik açarak markalarını tüm varlıklı insanlara hemen hemen her gün duyuruyorlar. Bu getiri inanın benzinlikten gelen 5-10 bin liradan kat ve kat daha fazladır.

Peki bu rakiplerden bir adım önüne geçmenin püf noktaları nelerdir? 

 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi benzinliğin konumu, merkeze ve ana yollara ne kadar yakın olduğu en önemli husustur. Çok ekstrem durumlar hariç, size gelen müşteriler yayan değil arabalı olacaktır. Bu nedenle en merkezi, en stratejik noktaları keşfedip iyice analiz ederek benzinlik kurulumunu tamamlamanız gerekmektedir. Sote yerlere açılan benzinlikler, kar elde etmekten çok zarar elde ettikleri için kısa süre içerisinde kapatılmakta ya da devredilmektedir. 
 • Güler yüzlü ve hızlı hizmete önem verin. Arabanın içindeki müşteriler, genellikle sabırsızdırlar. Bir an önce benzinlerini alıp yola devam etmek isterler. Bu nedenle benzin pompalarının başında her zamana elemanlarınız olmalı. Fazla geniş ve rahat davranan işletmeler, çok kısa süre sonra kötü anılmaya başlar. İyi reklam televizyonlarda dönse de, kötü reklam her daim insanların ağızlarındadır. İnsanların ağızlarında ve hafızalarında iyi anılmak ise, her zaman müşteri çekmenin ilk adımıdır.
 • Akaryakıt istasyonu kurulumu tamamlandığında şatafatlı bir açılış töreni düzenleyebilir; o güne özel indirimler yapabilirsiniz. Müşterilerin ayağı ve araçlarının tekerlekleri size alışsın!

Bu başlık altında tuvaletlere özel önem verilmesi gerektiğini ifade etmek isterim. Temiz tuvalet sizi bir değil 5 adım öne geçirir. Son zamanlarda ismini vermek istmediğim bir benzinlik firması tuvaletlere otomatik ambalajla kaplayan bir sistem geliştirmişler. Kimse bir başkasının oturduğu yere tekrardan oturmuyor. Habire ambalaj değişiyor. O sistemin yaygınlaşması lazım.

Benzinliklerde Uyulması Gereken Yasal Prosedürler 

 • Her işletmenin kurulum aşamasında da sonrasında genel geçer olarak sorumlu olduğu belli başlı yükümlülükler ve sorumluluklar var. Benzinlik için ise ayrı bir parantez açacak kadar önemli ve yapılmadığı takdirde hem cezalara, hem Allah korusun can kayıplara yol açacak derecede ciddi sonuçlara yol açan birtakım kurallar ve yasalar vardır.
 • Önceden hemen hemen istediğiniz her yerde benzinlik açmaya hakkınız vardı. Ancak bunun bir hata olduğu şehir yönetmeliğince çok kısa bir sürede farkına varıldı. Sonuç olarak artık isteseniz de öyle artık her yere benzinlik açma hürriyetiniz yok. Şehir merkezinin belli uzaklıklarında açmanız yasalar çevresince mümkün. Yani biz baştan söyleyelim öyle benzinlik açmak için şehrin ortasında kendinize yer bakıyorsanız vazgeçin o sevdadan.
 • Bir benzinlikte bulunması gereken ekipmanların asla ihmal edilmemesi gerek. Çünkü mazallah, sattığınız şeyler son derece yanıcı ve patlayıcı maddeler. Bu nedenle yangın söndürücünün tam ve noksansız olarak benzinliğin çeşitli yerlerinde olmasına özen gösterin. Mutlaka bir adet yedek yangın söndürücünüz olsun. Benzinlikte çıkan yangınlar hepimizin bildiği bir gerçek. Biz önlemimizi alalım ve çevreye de gerekli olan güveni bu tür ekipmanların teminiyle sağlayalım.
 • Aynı şekilde ilk yardım malzemeleriniz de tam olsun. Bir benzinliğin aynı zamanda bir gizli sosyolojik görevi vardır. Benzinlikler genelde otobanlarda, şehir merkezlerinin çok uzağında konumlanmıştır. Bu da o mahalde yapılacak bir kazadan sonra ilk müdahalenin sizin mekanınızda hatta bazen bazı durumlarda bizzat kendiniz tarafından yapılması demektir.

gas photo

Benzinlik Dükkanı Açanlara Birkaç Hayati Uyarı 

 1. Sigara konusunda son derece hassas olun. Bazen bizim de tanık olduğumuz son derece gevşek görüntüler akıl alır gibi değil. Bazı zamanlar bizzat benzinlik çalışanlarının kendi ve başkalarının hayatlarını riske atarak çalıştığı yerde, yani bir benzinlikte sigara içtiğini görürüz. Yine aynı şekilde benzinliğe açık camdan sarkıttığı elinde sigarayla giren artist şoförler de var.
 2. -Sizin göreviniz, hem bir şirket sahibi hem de bir vatandaş olarak sigara içen insanları uyarmak, tekrarlandığı takdirde çalışanlarınızı işten çıkarmak olacaktır. Çünkü bunun hiçbir derecede şaka kaldırır bir yanı yok.
 3. -Çalışanlarınızın oto tamiri ve ilk yardım konusunda bilgili olmasına önem verin. Zira herhangi bir kazada size aracını getirecek olanlar vardır. Yine aynı şekilde söz konusu talihsiz kazalarda hafif ve orta vadeli yaralanmalarda sağlık yardımlarını da bir benzinlik olarak sizin vermeniz gerekecektir.
 4. -Oto tamirinden de ekstra para kazanmak istiyorsanız benzinliğinizin bir bölümüne tıpkı oto yıkama açtığınız gibi oto tamir işleri yapan bir yer de açabilirsiniz. Tek bir alanda birden fazla çeşit iş yapmak ve hizmet vermek, her zaman her açıdan daha karlı olacaktır.

Yorum yapın