Beş Parasızlar İçin 3 Vurkaç İş Fikri

Herkese merhaba. Öncelikli olarak bir açıklama ile başlayalım yazımıza. Zira ”vurkaç” deyimi argoya yakın bir kelime olup genel olarak olumsuz çağrışımları bünyesinde barındırır. Birçok farklı alanda kullanılabildiği gibi iş ortamlarında da dile getirilir. En yaygın anlamlarından biri ise birini mağdur edip ortadan yok olmaktır. Bizim yazımızda ise kimsenin mağdur olmayacağı, tam aksine her iki tarafın da kazançlı çıkacağı iş fikirleri yer alacak.

Bu açıklama ile birlikte yazımızın ana konusuna geçiş yapabiliriz. Kaldı ki biz bu açıklamayı yaparken bile birileri işlerinden haksızlık yere çıkarılmaya, beş parasız kalmaya ve gelecekleri hakkında kara kara düşünüyor. Bu kara bulutlarla örülü düşünceleri biraz olsun dağıtmak adına, sizlere hiçbir yerde bulamayacağınız tamamen özgün iş fikirleri sunmaya devam edeceğiz.

Vurkaç İş Fikri Nedir? 

Konuya daha vakıf olmak adına madde madde vurkaç iş fikrinin yapısını inceleyelim. Bu sayede bu tarz işlere neden bu ismi verdiğimiz daha kolay anlaşılmış olacaktır.

1- Hızlıdır:

Vurkaç iş fikirleri için uzun uzun planlara, bürokratik işlere vs. gerek yoktur. Hızlıdır. Piyasaya hızlı bir giriş yapmak isteyenlerin tercih edeceği bu türden işler az zamanda rengini belli eder. Ya ‘tamam, ben bu işte ilerlerim’ dersiniz. Ya da ‘bu sefer de olmadı, yenisine sağlık’ diyerek başka iş fikirlerine yönelirsiniz. Gri değildir. Ya siyahtır ya beyazdır. Dileriz ki birçoğunuz için hayata geçirilen vurkaç türündeki iş fikirlerinin ana rengi beyaz olur.

2- Uzmanlık gerektirmez:

Bu isimle anılan iş fikirleri herhangi bir uzmanlık gerektirmez. Biraz zeka, çokça çalışkanlık ile herkes bu tür işlerin altından kalkabilir. Zaten mevcut şartlar göz önünde bulundurulduğunda artık birçoğumuzun uzman olmaya ne vakti ne enerjisi ne de isteği var. Artık herkes bir an önce hayatını düzene koymayı, az da olsa para kazanıp kimselere yük olmamayı tasarlıyor. En büyük idealin bu olduğu böylesi zamanlarda vurkaç türündeki işler uzmanlık değil sadece istek ve az biraz da sermaye gerektiriyor.

3- Çoğunluğa hitap eder:

Vurkaç iş fikirleri ‘marjinal’ değil ‘temel’ ihtiyaçları gözetir. Bu nedenle çoğunluğa hitap eder. Bu da en büyük artılarından biridir. Beş parasız iseniz ve sıfırdan iş kuruyorsanız derin sularda değil kıyılarda yüzmelisiniz. Riski hedef alıp büyük vurgunların peşinde koşmak yerine, itidalli davranıp adım adım ilerlemelisiniz.

4- Kolay olmasa da para kazandırır:

Sevgili Parlak Fikirler okurları, her nerede ‘kolay yoldan para kazanma’ gibi net ve iddialı ifadeler görüyorsanız biraz şüpheli davranın. Geçmişte belki, bir yıl önce belki ama şimdi asla ve kat’a kolay yoldan para kazanmak mümkün değil. Bu gerçeklik ile hareket ederseniz hem kendinizi kandırmamış olursunuz hem de sonunda büyük bir hayal kırıklığına uğramazsınız. Kolay yoldan para kazanmak artık insanlar değil şirketler için geçerli bir kavram. Bu nedenle vurkaç türündeki işlerin iddiası ‘para kazandırmak’ olabilir ama başına ‘kolay’ sıfatını almaz. Aldığı takdirde inandırıcılığını kaybeder.

Vurkaç İş Fikirleri Yasal Mıdır? 

En çok merak edilen – doğal olarak – hususlardan bir diğeri ise bu tür işlerin yasal olup olmadığı yönündedir. Elbette ki birçok illegal vurkaç iş de piyasada yer alıyor. Biz bunları ne tasvip ne de tavsiye ediyoruz. Bizim önereceğimiz işler tamamen yasal olup ‘helal’ yoldan para kazanmak isteyenlerin deneyebileceği tarzda işlerdir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Ağda Salonu Açmak

Uzun Vadeli İş Kurmak Neden Zor? 

Bu sorunun piyasa açısından ekonomik, insan açısından psikolojik bir nedeni var. Uzun vadeli iş fikirlerinin sahada cisim kazanması, yani gerçekleşmesi için güvenli bir zemine ihtiyacı vardır. Oysa ayaklarımızı üstüne bastığımız her zemin artık kaygan. Hiçbir şeyin teminat içermediği, her şeyin muallak ve sarsıntıda olduğu böyle bir süreçte uzun vadeli iş kurmak neredeyse tamamen imkansız hale geldi. Bir yerlere borçlanarak hayatınız boyunca idame ettireceğiniz bir iş fikri de söz konusu değil. Tümü olmasa da stratejik öneme sahip köşelerin büyük bir kısmı tutuldu. O köşelerden sadece müşteri olarak geçmenize izin veriyorlar.

Nüfus azalıyor, kaynaklar tükeniyor, imkanların kümesi giderek daralıyor. Artık fabrikada alelade bir işe girmek bile o kadar zor ki, yeni ve uzun vadeli bir iş kurmak planların değil hayallerin içerisinde yer alıyor.

İnsani açıdan psikolojik nedenleri var demiştik. En net ve kesin ifadeyle diyebiliriz ki insanların sabrı tükendi artık. Bünyeleri yeni bir hayal kırıklığını, yeni bir iflas ihtimalini kaldırmayacak kadar hassaslaştı. Aynı zamanda piyasaya güvenmeyen insanlar öz güven kaybına da uğradı. Ben bu işi yapamam, kotaramam gibi ifadeler yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkesin ağzında. Hal böyle olunca herkes en azından ‘günü kurtarmak’ adına vurkaç türünde iş fikirlerine yöneliyor.

Sabırlı İnsanlar Artık Kaşıkçı Elması Gibi Az Mı Bulunuyor? 

Sabır, artık dürüstlük gibi demode olmuş bir erdem. Hatta erdem bile değil bir tür huy, bırakılması, kurtulunması gereken bir huy. Ancak bunda sadece insanları suçlamak yanlış olacaktır. Her şeyin inanılmaz bir hızda tüketildiği ve eskidiği bir çağda, devamlılık ve kalıcılık gibi ilkeler önemsenmiyor. Aynı zamanda internet de insanları çabuk sıkılan bireyler haline dönüştürdü. Bunun yansımalarını her yerde görmek mümkün. İş dünyasında ve piyasada da. Bugünkü haberlerden biri, Fransa’da, bir parfüm firmasında çalışan bir adamın şirketine karşı açtığı davayı konu alıyor. Davanın gerekçesi ise adamın işini sıkıcı ve basit bulması. Ve verilen habere göre söz konusu kişi açtığı davayı kazanmış. Birileri işsizlik ve beş parasızlık gibi dertlerle boğuşurken birilerinin bu tarz bir haberle gündeme gelmesi ve üstüne üstlük para kazanması ‘sabrımızı‘ taşıran gelişmelerden sadece bir diğeri.

Beş Parasızlar İçin 3 Vurkaç İş Fikri

1- İnternette telefon tutacağı satmak:

Size önerebileceğimiz ilk vurkaç iş fikri, telefon tutacaklarını internet üzerinden satmak olacak. Genellikle arabalarda kullanılan ancak son zamanlarda çok daha farklı fotoğraflar çekmek için de satın alınan bu ürünler son zamanların en popüler telefon aksesuarlarından biridir. Akrobatik özelliklere sahip olan telefon tutucuları da tedarik edebilir ve bu aksesuarları internette satabilirsiniz.

2- Eminönü’nden toplu elektronik ürünler alıp satmak:

Eminönü semtinde toptan satış yapan birçok elektronik mağazası var. Telefon ya da internet gibi ikincil unsurlara bel bağlamadan, direkt buraya giderek toplu halde bu ürünlerden satın alabilir ve birçok farklı noktada satışını gerçekleştirebilirsiniz.

3- Çin Ürünü mal alıp satmak:

Çin, günümüzün en büyük pazarını ihtiva ediyor. Aklınıza gelebilecek her türlü ürünü alıp üstüne kar koyarak satabilirsiniz. Bu ürünlerin legal ve sağlık kriterlerine uygun olduğunu gözetin yeter. Çok fazla sayıda seçenek olacağı için ince eleyip sık dokumanızı öneririz. Piyasanın talep ve beklentilerini okuyarak satacağınız ürünlere karar verebilirsiniz.

Yorum yapın