Beyaz Eşya Dükkanı Açmak- Karlılık ve Maliyet Detayları

Ticaretle uğraşmak hemen hemen diğer bütün meslek kollarından daha fazla kazanmayı sağlar. Ama ticaretin her zaman karlı bir alan olması için de belli kurallar vardır. Kesinlikle kaliteli ürünler satılmalı ve ürünlerde fiyat avantajları olmalıdır. Yatırımcısına kar sağlayacak işletmelerden biri de beyaz eşya dükkânı açmak olacaktır. Çünkü beyaz eşyalar her ev için gerekli ürünlerdir. Bu eşyaların olmadığı evlerde yaşam düzeni ve standartları düşük olacaktır. Bu yüzden insanlar beyaz eşya dükkânına ihtiyaç duyacaktır.

refrigerator photo

Beyaz Eşya Dükkânı Açmak Karlı mıdır?

Herhangi bir işe girmeden önce bu işin ne kadar kar sağlayacağı veya zarar riski doğurup doğurmayacağı en ince ayrıntısına kadar incelenmelidir tabii. Peki, “beyaz eşya dükkânı açmak karlı mı?” Bu sorunun cevabı her zaman için işletme sahibine bağlıdır. Kaliteli ürünler ile hizmet veren bir beyaz eşya dükkânı elbette ki kar sağlayacaktır. Fakat kar faktörünü etkileyen birkaç sebep vardır. Bunlardan ilki açılacak dükkânın konumudur. Kıyıda köşede kalan ve gösterişi olmayan dükkânlar, kar oranını düşürür. Ayrıca dükkân içinde marka ürünlerin ve çeşitlerin fazla olmaması da karı düşürecektir. Bütün bunların yanında taksitli satışlar, kampanyalar ve promosyonların olmaması da kar oranlarında düşüş yaşatacaktır. Bu tür çalışmaların eksiksiz olarak yapılması sonucu beyaz eşya dükkânı kar sağlayacaktır.

Bunlara ek olarak; gerekli bağlantıları kurup anlaşmayı sağlamanız halinde büyük beyaz eşya markalarının franchising (bayiilik) fırsatlarını yakalamak da sizi prestij yapma, sermaye koyma gibi birçok yükten muaf tutacaktır.

refrigerator photo

Beyaz Eşya Mağazası Açmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Bu başlıkta ilk sırayı iş planı oluşturacaktır. Öncelikle satış yapacağınız bölgede yaşayan insanların ekonomik durumlarını çok iyi tahlil etmelisiniz. Ne kadar pahalı olan ürünler bu bölgede satılmaz, insanlar en çok nasıl beyaz eşya alıyor, şuan moda olan eşya renkleri neler, hangi ürünler müşteriye daha kolay kullanım sunuyor gibi bütün planları önceden hazırlamanız gerekir. Ayrıca beyaz eşya dükkânı açarken kesinlikle insanların rahat dolaşım yapacakları her ürünü kolayca inceleyebilecekleri şekilde bir dükkân tasarımı çok işinize yarayacaktır. Tabi ki sattığınız eşyaların nakliyesi de size ait olacaktır. Bunun için mağaza bünyesinde kamyonetler, taşıma elemanları ve kurulum elamanları da bulundurmanız gerekecektir.

Beyaz Eşya Dükkânı Açmak İçin Önemli Ayrıntılar

Ticarette önceden plan yapmak ve programlı hareket etmek önemlidir. Bu kazanç arttıracağı gibi işin ömrünü de uzun tutacaktır. Beyaz eşya dükkânı açmak için önemli şeyler arasında ilk sırayı sermayeniz oluşturacaktır. Dükkân için yatıracağınız sermaye tüm mal varlığınız ise bu biraz sorun oluşturabilir. Dükkânı açtıktan sonra kesinlikle masraflar ve sürpriz ödemeler için bir miktar parayı her zaman hazır bulundurmanız gerekmektedir. Dükkânın bulunduğu konum ve dükkânın fiziki yapısı da çok önem arz edecektir. Özellikle deposu olan ve eşya transferlerinde sorun yaşanmayan yerlerde beyaz eşya dükkânları olmalıdır. Dükkânın girişinde çok basamak olması veya girişin kaldırıma çok uzak olması bile problem yaratabilir. Bu ayrıntılar beyaz eşya dükkânlarındaki önemli şeyleri oluşturmaktadır.

Beyaz Eşya Dükkânı Açmak İçin Yapmam Gerekenler

Dükkân açmak için ilk olarak bağlı bulunduğunuz belediyeden gerekli evrakları ve başvuruları halletmeniz gerekmektedir. Çalışma ruhsatı ve iş yeri açma belgesini edinmeniz gerekmektedir. Bunun ardından ise satacağınız ürünlerin toptancıları ile veya direkt olarak fabrikaları ile görüşebilirsiniz. Beyaz eşya dükkânı açmak için yapılması gerekenler listesi hazırlıyorsanız ilk başa ürünlerin ne kadar fiyattan alınmasını ve ne kadar fiyata satılacağı gibi konulara ağırlık verilmesi gerekmektedir.

Gereken Sermaye ve azaltmak için tüyo

Arkadaşlar maalesef bu dükkan türünde sermaye biraz yüksek. Her bir üründen birer numune almak zorundasınız. Bu beyaz eşya ürünleri de öyle ucuz değil. Her biri ortalama 5000 lira civarı. Haliyle dükkanda 20 çeşit ürün olsa kafadan 100 000 lira yapıyor. Bunun daha dekorasyonu var, döşemesi var, sandalyeler, koltukları, masaları var. Dolayısıyla totalde herşey dahil en az 250 000 lira gerekecektir.

Yorum yapın