Bijuteri-takı dükkanı açarak para kazanmak

Takı satan bir iş yeri sahibi olmak para kazanmak açısından sizlere fevkalade yarar sağlayabilir. Yoldan geçen insan kitlesini dükkanınıza çekmeyi başarabilirseniz sıcak paranın en hızlı döndüğü dükkanlardan birinin sahibi olmuş olacaksınız.

jewelry photo

Nitekim bu işi yapmanın raconu vardır. Yani incelikleri ve ustalıkları mevcuttur. Öyle her önüne gelen, ben tuttum dükkanı, hadi bakalım gelsin müşteriler aksın paralar dediği zaman olmuyor. Kademe kademe ilerlemeniz lazım. Nerede hangi eksiklikleriniz varsa hepsine tek tek dikkat etmeniz gerekmekte.

A) Takı satan bir dükkan açmak için nelere dikkat etmeliyim?

1) “Takı” kelimesinin kapsamı o kadar geniş ki içinde, insanların süs amaçlı kullandıkları çoğu objeyi kapsar. Bu da demektir ki envanterinizin kapsamı inanılmaz geniş olacaktır. Dükkanınızda bunca ürünü düzen içinde tutabilmek için fihrist ya da özel excel türü yazılımlara ihtiyacınız olacak. Mesela eczanelerde ve kütüphanelerde de benzer kategorizasyon yöntemi kullanılmaktadır. Aksi takdirde işin içinden çıkmak güç olabilir.

2) hediye tipi eşyalar satan dükkan açmak
ile ilgili yazımızı okursanız göreceksiniz ki bu iki iş fikri birbirine fevkalade benzemekte. Mesela “dükkanınızı açacağınız yeri tayin etmek”, “reklamcılık ve pazarlama yöntemleri”, “elemanların seçimi” konularında resmen tıpatıp aynı yöntemler hakim. Kısaca bahsetmek gerekirse bujiteri dükkanınızı “kültrürel yönden doygunluğa erişmiş” kalabalıkların olduğu noktaya koymanız çok önemli. Aksi takdirde sıcak para akışını tam olarak sağlayamazsınız.

3) Bujiteri dükkanınızı gerek sanal mağazadan online dükkan açarak gerekse reelde bir yer satın alma ya da kiralama yoluyla açabilirsiniz. İkisininde kendine göre artıları ve eksileri bulunmaktadır. Hatta online mağaza açarak takı ve türevi şeyler satmayı başarabilirseniz müşteri çevrenizi koca bir ülkeyi kapsayacak şekilde genişletebilirsiniz. Sanal mağaza açmak için profesyonel bir e-ticaret sitesi kurarak yolunuza devam edebilirsiniz.

4) Hedef kitleniz Türkiye’de daha çok kadınlar ve de gençler olacağı için reklamcılık faaliyetlerinizi ona göre şekillendirmenizde yarar var. Mesela kadın web-sitelerine reklam vererek(banner kiralam yoluyla). Tanıtım yazıları alarak markanızı güçlendirebilirsiniz.

5) Yukarıda linkini attığım Hediyelik eşya yazımda da görebileceğiniz gibi takı dükkanı açmayı düşündüğünüz beldenin turistik ya da eğlence amaçlı gezilecek şehir merkezleri, avm gibi yerler olması size çok büyük artı olarak geri dönecektir. Yani sizin dükkanınız bir nevi ağır ve pahalı eşyalar satan dükkanların yanında yavru dükkan gibi olmalı. Tabi böyle dedim diye kazancı onlardan daha az olacak diye bir kaide de yok. Ancak insanlar size genellikle ceplerindeki bozukları dökmeye uğrar. Bunun bilincinde olmanızda fayda var.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Av Malzemeleri Dükkanı Açmak-Karlılık ve Maliyetler Hakkında

6) Stand açma yoluyla bujiteri (takı) dükkanınızda satış yapabilirsiniz. Ancak belirmem gerekir ki büyük çaplı işletmelerin yanında standların barınabilmesi sıkıntı. Yani birisi sizden sonra sizin standınızın yakınına kocaman bir dükkan açarsa, yandınız demektir.

B) Takı dükkanı açmak için gerekli belgeler nelerdir?

Tek tek sıralamayacağım. Normal bir dükkan açmaktan daha komplike belgeler istenmeyecek sizden. Bulunduğunuz belediyeden ilgili dükkan için “iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı” almanız yeterli. Bunun için de “kendi şahsi bilgilerinizin yer aldığı belge suretleri”(tc kimlik, vesikalık, ikametgah, vergi kaydı…); “dükkanın bulunduğu binanın bilgileri”( bina krokisi, elektrik ve su sayaç bilgileri, depreme ve yangına dayanıklılık raporları ve önlemleri…) istenmektedir. Ayrıca ticaret sicil gazetesi ile esnaf ve sanatkarlar odası kaydının kanıtı niteliğindeki belgelerin suretleri talep edilir.

C) Bujiteri dükkanı açmanın bana maliyeti ne olur?

Takı satan bir işyerinin maliyeti büyüklüğüne göre değişkenlik arz etmekle beraber ortalama 7-8 danadan daha pahalıya mal olur sizlere. Çalışanınız olursa onların sosyal güvenlik ücretleri, dükkandaki ürünler, ilk ayların peşin ödenen kira ve çalışan avansları, vergiler derken size şu günün parasıyla (2015’deydim bunu yazarken) en azından bir 15 000 dolara mal olur bu iş.

“Bijuteri-takı dükkanı açarak para kazanmak” üzerine 9 yorum

 1. Mrb. efendim.. ben farklı birşey sormak istiyorum tüm bu güzel fikirlerin yanında.. peki işyeri açtık tutmadı..örnek vermişsiniz ya tahmini 15000 dolar civarı.. tutmadı diyelim ben bu malzemeleri şunu bunu elden çıkardığımda ne kadar elimde tutabilirim.harcadığım paranın ne kadarını dönüş yaptırabilirim ??

  teşekkürler..

  Cevapla
 2. iyi güzel de gereken sermayeyi neden dolar bazında yazdınız ki? Burası Türkiye değil mi, buranın para birimi Türk Lirası değil mi?

  Cevapla
  • Evet değerli okuyucumuz, doğru söylüyorsunuz, ancak gereken sermayeleri dolar bazında belirtmemizin sebebi makalelerimiz eskidiğinde okuyan kişi TL bazında rakamı okuyup enflasyon sebebiyle rakamı makul görüp yanılmasın diyedir.

   Cevapla
 3. Merhaba piyasada özellikle İstanbul da bir çok takı dükkanı var çok ucuza satıyorlar.Ben İzmir’de açmayı düşünüyorum fakat nereden alacağımı bilmiyorum.Hemen hemen hepsi aynı takıları satıyor ama nereden aldıklarını hiç biri söylemiyor.Rica etsem nereden aldıkları hakkında bilgisi olan var mı? Tahtakaledeki ürünler değil sattıkları.

  Cevapla
 4. Nil silver Ben bulundugum sehirde erkek gümüş yüzük dukkani acmak istiyorum baya arastirdim adamlar toptan satiyoruz diyorlar ama perakente fiyati veriyorlar eger sizde var ise gercekten toptan fiyata bana ulasin lutfen.

  Cevapla
 5. Merhaba ben online takı satışı yapmak istiyorum ancak İstanbulda trend olan takıları bulabileceğim uygun bir dükkan var mıdır? Tahtakaleye gittim ancak trend olan takıları göremedim dükkan ismi olarak öneri de bulunabilir misiniz ?

  Cevapla
  • Maalaesef dükkan ismi önerebilmemiz mümkün değil yasalar gereği. Lakin bu tür işler için internette takı toptantıcı araştırmanız daha mantıklı olacaktır. Size online mecralardan kataloglarını göndereceklerdir.

   Cevapla

Yorum yapın