Bilgisayar Kasası Toplayıp Satmak Eskisi Gibi Kazançlı Mı?

Bilgisayar kasaları…

X kuşağı için bulanık bir nostalji. Y kuşağı için, bilişim dünyasının fotoğraflardan bildiği ”koca” mazisi… Z kuşağı için, bilgisayar kasası mı, o ne ya?

Zamanın eskiyi çöpe, yeniyi huzura çıkardığı ve her teknolojinin, yerini kısa bir zaman içerisinde bir başkasına bırakacağı, devinimler- dönüşümler çağında yaşıyoruz. Gregor Samsa, kendini bir sabah uyandığında dev bir böceğe dönüşmüş buldu. Bilgisayarlar, telefonlar ile birlikte her sabah biraz daha küçülmüş (nicelik olarak) ve biraz daha büyümüş (nitelik olarak) olarak başlıyor güne. Bizim günümüze. Tek tuşuna basarak dünyaya, piyasaya, milyarlarca kodla sarılmış iletişim deryasına…

pc photo
Şimdilerde kasa kalmadı, böyle ufacık kitap kadar cihazlarla iş görüyoruz.

Bu yazımızda bilgisayar kasası toplayıp satmanın eskisi kadar kazançlı olup olmadığını masaya yatıracağız. Bununla birlikte teknolojinin küçüldükçe büyüyen dünyasına, yani mobilizasyonundan da kısaca bahsedeceğiz. Bu konu ilginizi çektiyse, bilgisayar ile ilgili bir iş yapmak istiyorsanız, örneğin bilgisayar malzemeleri satan bir dükkan açmak gibi… Şu yazımız da ilginizi çekebilir:

Bilgisayar malzemeleri dükkanı açmak

Teknolojideki Mobilizasyonun (Küçülmenin Sonuçları) 

10 – 15 yıl önce bu yazımızı okuyanların yarısı tostun 3 liraya satıldığı, sigara dumanının büyük bir sis tabakası oluşturduğu internet kafelerde okuyor olacaktı. Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı, sayıları on binlerce olan internet kafelerin önce binlere, sonra yüzlere düşmesi ve sayıca düşmeye devam etmesi. Bir zamanlar mahallemizde bir internet kafe olması, bizim için ”işte budur” diyeceğimiz teknolojik bir hamleydi. Babandan harçlık al, ayakkabılarını giy, 200 metre kadar yürü ve dünya karşında!

Bugün teknolojideki küçülme ile birlikte koca dünya karşımızda değil, biz o koca dünyanın içindeyiz. An be an.

Kimler Büyük Ama Güçlü Bilgisayarlara Rağbet Ediyor? 

Artık büyük kasaların devri geçti, devir akıllı telefonların devri diyenler fena halde yanılıyor. Yanılgılarının sebebi ise ”gamer” adı verilen kişilerin varlığından habersiz olmaları muhtemelen. Zira akıllı telefonlar ne kadar kullanışlı ve çok yönlü olsa da hala piyasadaki belli başlı talepleri karşılayacak konumda değil. Belki de hiç karşılamayacak. Zira dev ekranda maç keyfi gibi dev ekranda oyun keyfine meftun olanlar var. Gözün algısı, büyük ve dev bir ekranda maç izlemenin keyfini aldığı gibi multiplayer oyunlardan oynamanın görsel hazzını da aldı bir kere. Olay sadece göz ile de sınırlı değil. Akıllı telefonların beyni ne kadar gelişmiş olsa da, toplu oyunlar için hala tam donanıma erişebilmiş değil. Ve her şeyden öte riski. İnternete bağlı olarak oynanan oyunlar da sık sık donma, oyundan çıkma, kilitlenme gibi sorunlarla uğraşılıyor. Bunun nedenlerinden bir diğeri ise telefon – internet – oyun uyuşmazlığı. Dünyanın en yavaş ağlarını kullanmamızın da etkisi büyük.

Kimler büyük ama güçlü bilgisayarlara rağbet ediyor sorumuzun cevabı net: Gamer’lar. Oyun tutkunları! Günün  8, 10, 12 saatini gözünü kırpmadan oyunların karşısında, daha doğru bir ifadeyle oyunların içinde geçirenler. Warcraft’lar, Diablo’lar ve daha niceleri. Bir zamanlar başta ”metalciler” olmak üzere on binlerce kişiyi internet kafelerde toplayan bu oyunlar ve muadilleri, artık aynı kişileri güçlü bilgisayar kasalarından birini almaya yönlendiriyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Antika Halı Alıp Satmak-Maliyet ve Karlılık - Röportaj

Oyun kasaları ise belli başlı teknik özellikleri ile farklı seçeneklere ayrılıyor. Düz mantıkla ilerleyecek olursak, kasalarda farklı seçenekler olması bile hala rağbetin yüksek oranda olduğunu göstermekte. İşte toplayıp satışa çıkarabileceğiniz belli başlı bilgisayar – oyun kasaları ve temel özellikleri:

1- 650 W Oyun kasaları: Sayının sonundaki W, kısaca güç kaynağı demek. Araba için beygir gücü ne ise bilgisayar için de ”W” o. 650 W ise epey yüksek bir güç demek. Bunun 500 ve 500 W olan sürümleri de var. 650 W’ye binip aktarmasız olarak oyun diyarlarında gezmek isteyenlerin tercih ettiği bu kasa, en fazla satın alınan kasaların başında geliyor.

2- Fanlı ve Filtreli Oyun kasaları: Kesintisiz oyun için saatlerce değil, günlerce açık tutulan bilgisayar kasaların tozlanmasına neden oluyor. Sürekli açık durduğu için ısısı yükselen kasaların ömrü azalıyor. Hem kirlenmeyi önlemek hem de ısının belli bir seviyede tutmak için fanlı ve filtreli bilgisayar kasaları ekstra koruma sağlıyor. Bu tür bilgisayarları internette satışa çıkarırken bu özelliklerine vurgu yapabilirsiniz. Böylece saatlerce, günlerce hiçbir sorun ile karşılaşmadan oyun oynamak isteyen gamer’ların bu yöndeki taleplerini de karşılayabilirsiniz.

3-Temperli Cam Bilgisayar / Oyun Kasaları: Ana malzemesi çelik, yan panelleri ise temperli camlarla koruma altına alınmış bilgisayar kasaları da sıklıkla satın alınan bir diğer bilgisayar kasası. Son derece heybetli bir görünüme sahip olan bu kasalar, potansiyel alıcıya adeta ”beni al, beni al” diyor.

Bilgisayar kasalarının led ışıklı olan versiyonları da piyasaya çıktı. Eski ile yeni teknolojiyi birleştiren sistem, akıllıca davranıyor. Böylece ”eskimekte olan” daha tam atıl duruma gelmeden, yeni teknolojinin himayesi altına alınıyor. Siz de sisteme entegre olarak, eski ile yeni teknolojinin kesiştiği noktada, hala epey kazançlı olan bu işte satışlar gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun İçin Üstün Teknik Bilgi Gerekiyor Mu? 

Çok aman aman bir teknik bilgiye lüzum yok. Ama sektöre yeni girecek olanlar, hem toplarken hem de satma aşamasında alıcıları bilgilendirirken malumat sahibi olmalı. Yoksa hem iş görmeyen kasaları toplamış olurlar, hem de satışa çıkarırken birçok handikap ile karşılaşırlar. Ama dediğimiz gibi üst düzey, abartı bir bilgi birikimi gerekmiyor.

Kasa Toplayıp Satmak Halen Karlı mı? 

Bu iş hala çok karlı. Özellikle profesyonel oyun kasaları satmak. Büyük teknoloji şirketleri başka bir alternatif geliştirene kadar, en az bir 10 senesi daha var bu işin. Önemli olan bilgisayar kasalarını nerede toplayıp satacağınız.

Toplanan Bilgisayar Kasası Nerelerde Satılabilir? 

Bilgisayar kasası satan bir dükkan açmanızı önermeyiz. Ama halihazırda bir bilgisayar bakım & onarım dükkanınız var ise topladığınız kasaları da dükkana entegre edebilirsiniz. Bunun dışında, internet, kasaları satacağınız en doğru yer olacaktır. Ayrıca n11, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi pazaryeri sitelere de toplanmış kasa ilanlarınızı ekleyip satış gerçekleştirmeniz mümkündür.

 

Yorum yapın