Bilgisayar Malzemeleri Dükkanı Açmak-Karlılık ve Maliyetler Neler?

Teknolojinin sağladığı iş alanlarından biri de bilgisayar malzemeleri dükkânı açmak olacaktır. Eğer bilgisayarlardan çok iyi anlıyorsanız ve her yeni çıkan ürünü çabucak anlayıp sistemi hakkında fikir sahibi olabiliyorsanız sizin için ideal bir meslek olacaktır. Bilgisayar ve bilgisayar ile alakalı olan her ürünün satışı kolay olacaktır. Kabataslak bir hesap yapılırsa 4 kişilik bir ailede bile en az üç tane bilgisayar bulunmaktadır. Bu bilgisayarlar gerek çok kullanıldıkları için gerekse eskidikleri için sürekli olarak malzemeye ve bakıma gerek duyacaktırlar bunun içinde bilgisayar dükkânlarına ihtiyaç olacaktır. Bilgisayar dükkânında sizden başka bilgisayar tamir ve parçalarından anlayacak başka bir usta da olmalıdır. Çünkü işletme sahibi olarak size başka görevler de düşecektir. Bu görevlerinizden dolayı da yeterli hizmet veremeyebilirsiniz.

computer photo

“Bilgisayarcı mağazası açmak karlı mı” gibi bir soruyu sormanıza gerek yoktur. Çünkü bu mağaza her dönem iş yapacaktır. Asla bu işin bitmesi veya son bulması düşünülemez. Kaliteli hizmet ve uygun fiyatlarla yapacağınız satışlar sayesinde bu kar oranlarını çok yükseklere çekebilirsiniz. Bilgisayar mağazasında bilgisayar yedek parçaları, tamir ve onarım, bilgisayar aksesuarları ve bilgisayar satışı gibi hizmetlerle kar oranını daha fazla yakalayabilirsiniz. Özellikle büyük mağazalarla rekabet etmek için kredi kartı olmadan taksitli satışlar yaparsanız bu sizin için artı bir değer olacaktır. Üstelik taksitli satışlarda uygulanacak vade farkları ile ürünün değerinden fazlasını da kazanabilirsiniz. Bu da o kadar zaman taksit beklemenize değecektir.

Bilgisayar Dükkanı Para Kazandırır mı

Girilen her işte öncelikli düşünce ne kadar kazanılacağıdır. Peki, “bilgisayar dükkânı para kazandırır mı?” Böyle bir soruda verilecek net bir yanıt yoktur. Önemli olan ne kadar para kazanmak isteyeceğinizdir. Çok kısa sürelerde zengin olmak gibi bir durum tabi ki söz konusu olamaz. Fakat bilgisayar dükkânından zarar etmeyeceğiniz de gün gibi aşikârdır. İşletme bünyesinde sadece bilgisayar malzemesi ve tamir onarımı değil, aynı zamanda oyun konsolları, oyun cdleri gibi malzemeler satarsanız para kazanma oranınız daha da artacaktır.

Bilgisayar Dükkânı Açmak İçin Gerekenler

Bütün artıları ve eksilerini düşündükten sonra bu kısma geldiniz. Bu kısımda belediyeye ve esnaflar sanatkârlar odasına başvuru yapıp, iş yeri ruhsatı ve çalıştırma belgelerini almanız gerekmektedir. Bu işlemin ardından da dükkânın içini ve camekânını hazırlamanız gerekir. Camekâna oldukça kaliteli ve avantajlı ürünleri koymaya özen gösteri. Dükkânın içinde müşterilerin rahatça gezeceği ve oturacakları alanlar yaratın bu hem dükkânın ferah olmasını sağlayacaktır hem de satışların daha rahat olmasına olanak tanıyacaktır. Bilgisayar dükkânının en işlek caddede olması her zaman avantaj sağlayacaktır. İnsanlar için dükkânların dış görünüşleri çok önemlidir.

Bu arada bilgisayar malzemesi dükkanı açmak için en az 80 000 lira sermaye gerekir.

Bu yüzden büyük LED ışıklı tabelalar ve güzel bir vitrin düzeni her zaman müşteri çekecektir. Özellikle ikinci el ürünlerin satışı yapılması çok önemlidir. İnsanlar bilgisayarlarda iyi modellere ve markalara pahalı fiyatlar vereceğine ikinci el almayı daha çok tercih etmektedir. Örneğin büyük ve kurumsal şirketler iki yılda bir bilgisayar değişimleri yaparlar. Değiştirilecek bilgisayarları da çok uygun fiyatlara satarlar. Bu firmalardan bu bilgisayarlar alınarak onarımdan geçirilip müşteriye kaliteli ürünler olarak satışı gerçekleştirilebilir.

computer photo

Bilgisayar Dükkanı Açmak Kolay mı

Aslında baktığınızda iş yaşamında kolay diye bir durum söz konusu değildir. Her mesleğin kendine göre zorlukları vardır. Fakat yılların geçmesi ve iş yaşamında uzmanlaşmanın sonucunda işler kolaylığa ermektedir. Bilgisayar dükkânı açmak kolay mı? Tabi ki bu da kolay bir uğraş değildir. Kendine göre zorlukları bulunmaktadır. En zor kısmını ise fiyatlar oluşturacaktır. İnsanlar artık internet üzerinden yaptıkları alışverişlerde en uygun fiyatları yakalamaktadırlar. Bu yüzden piyasayı çok iyi takip edip bu fiyatları aşmayan satışlar yapmak gerekecektir. İşletme sahibi olmanın en zor kısmı açılış evresidir. Bu evrede sattığınız ürünlerin kaliteli olduğunu ve uygun fiyatlı olduğunu kanıtlamanız gerekecektir. En önemlisi ise müşteriyi dükkâna çekecek kampanyalar yaratmanız gerekecektir. Mesleğin zorluklarını çektikten sonra elbet kolaylığını da yaşayacaksınızdır.

Yorum yapın