Bilinçli Köylüler ile Şehirli Tüketicileri Gıdada Birleştiren Profesyonel Bir Pazaryeri

Online pazaryeri sitesi açmak her bakımdan çok mantıklı. Ama öncelikle şu ”pazaryeri” tanımını bilmeyen için açıklayalım. Zira bazen aktif-2 olarak kullandığımız bir sitenin ya da oynadığımız bir bilgisayar oyununun türünü bilmediğimiz gibi alışveriş yaptığımız bir sitenin ne tür bir yer olduğunu ve nasıl tanımlandığını da bilmeyebiliriz.

Öyleyse en başta şöyle bir soru yöneltelim:

Pazaryeri sitesi ile normal bir e-ticaret sitesinin arasındaki fark nedir? Pazaryeri siteleri alıcılar ile satıcıların buluştuğu bir platformdur. Burada e-ticaret sitesinin asli işlevi, iki tarafı buluşturmak ve satışlardan komisyon almaktır. Tabi bununla birlikte hem alıcıyı hem de satıcıyı belli başlı konularda güvende tutmalı, onların alışverişlerini tamamen güvenli bir şekilde tamamlamalarını sağlayacak bir akış sağlamalıdır. Bu akış tıkanmaya başlarsa,geri dönüşsüz site amacından kopar ve iki tarafın da mağdur olmasına neden olur.

E-ticaret sitesi ise doğrudan satış gerçekleştirir. Örneğin X12 adlı bir firmanın site adı da X12 nokta com tarzı bir şey olur. Doğrudan sitenin yetkilileriyle yani markanın kendisiyle muhatap olursunuz. Ama bu tarz siteler de tek bir marka ve iki üç çeşit ürünle sınırlıdır. Bu nedenle pazaryeri isminin de tam manasıyla hakkını vererek kurulan bu tarz siteler çok daha fazla talep ediliyor ve dünya genelinde talep oranları yıldan yıla artıyor.

Bu yazımızda bilinçli köylüler ile şehirli tüketicileri bir çatı altında toplayacak bir pazar yeri sitesi açmanın faydalarını, sunduğu avantajları ve inceliklerini anlatacağız. Bir marka oluşturmak yerine markaları potansiyel müşteri kitlesiyle buluşturan bir online alışveriş merkezinin sahibi olmak, size daha makul geliyorsa, bu iş de bu yazı da tam size göre.

Akıllı Köylüler Bu Pazar Yerine Ürünlerini Yüklediğinde Neden Karda Olacak?

Online pazar yerleri, hem köy meydanında kurulan pazarlardan hem de e-ticaret sitelerinden çok daha avantajlı. Özellikle köylülerin ürettiği ve en uygun fiyata satmak istedikleri ürünler kapsamında. Ticari zekası gelişmiş, başkalarının ipiyle kuyuya inmek yerine kendi yaptığı bir merdivenle yukarı çıkmak isteyen köylüler, sadece bilişim ve sanayi ürünlerinin değil tarım ürünlerinin merkezinin de sanal platformlara kaydığını görmekte. Bu görüş, onları yeni bir hamle yapmaya doğru yönlendiriyor. Bu hamlenin adı da online pazar yerlerinden birine üye olmak. Aynı avantajlar tüketici açısından da geçerli ki bu avantajlara da yazımızın ilerleyen safhalarında değineceğiz.

Açacağınız online pazar yeri sitesi ile köylülerin birçok sorununa ”otomatik bir hızla” çözüm getirmiş olacaksınız. Öncelikli olarak üreticilerin 24 saat kesintisiz satış yapmalarını sağlayacaksınız ki, bu ülkemizdeki çoğu köylü için 10 numara 5 yıldız bir avantaj. Yazın sıcağında kışın soğuğunda bir tezgah başında, günün 12 saatinden daha fazla üç beş bir şey satmaya çalışıp evine ekmek götürmeye çalışan bu kişiler, sizin açacağınız site sayesinde, çok daha fazla satış yapma şansına sahip olacak. Ürettikleri organik ürünleri değerinin altında ya da üstünde satmak zorunda kalmayacakları.

Bu tür bir pazar yeri olmadan önce ürettiklerini değerinin altında satıyordu çünkü acil paraya ihtiyaçları vardı.

Bu tür bir pazar yeri olmadan önce ürettiklerini değerinin üstünde satmaya çalışıyorlardı çünkü vergiler, üretim koşulları, enflasyon ve piyasa şartları belini bükmüştü. Sürümden kazanma yolu tıkanınca elinde kalan ürünlere %50’den fazla zam yapıyorlardı. Birçok üretici gibi.

Şu İş İlgini Çekebilir:  İnternetten Bilet Satış Sitesi Kurup Para Kazanmak

Büyük düşünen köylüler yurt dışına açılmanın bir hayalden öte, önce bir plana sonra gerçekliğe dönüşeceğini de bilirler. Siz de açacağınız sitede uluslararası pazara hizmet sunmayı hedef almalısınız. Bu sayede daha fazla köylünün siteye adeta akın etmesini sağlamış olursunuz.

Gıda Aracıları ve Komisyoncuları Ortadan Kalktığında Sistem Nasıl Etkilenecek?

Bir yanda çiçekler, bir yanda o çiçeklerden bal yapan arılar, bir yanda da üretilen tüm balı ”bu benimdir” diyerek kapan arıcılar var. Çiçek, balı üreten, balın özünü muhafaza eden köylüleri simgeler iken, arılar da vızır vızır çalışarak o özü işleyip yenebilecek hale getiren satıcılar. Fakat neredeyse tüm balı kapan aracılar ve komisyoncular. Dünyadaki birçok şey olması gerektiğinin tam zıddı istikamette ilerliyor. İlerliyor mu yoksa geriliyor mu? Bu apayrı bir yazının konusu. Fakat bu yazı içerisinde net bir şekilde ifade edeceğimiz bir şey varsa o da şudur ki aracıların ve gıda komisyoncularının puf diye uçtuğu bir piyasa düzleminde her şey çok daha insancıl ve çok daha ekonomik olacaktır. Sistem sadece üreten ve çalışanın ekmek yediği bir kaynağa dönüştürülürse, tek şansı doğru zamanda doğru yerde olmak ve tek yeteneği lafazanlık olan bazı zatların pasta yenmesi önlenmiş olacak. Pasta herkese eşit bir şekilde pay edilmese bile taraflar arasında daha dengeli bir şekilde paylaştırılacak. Böyle olunca çiçeğin özünde bulunan ve arıların işlediği bal da daha kaliteli, daha sağlıklı ve daha ucuz olacak.

Tüketici Açısından Durum Değerlendirildiğinde Tablo Nasıl? 

Günümüzde alıcılar, ”tüketici” sıfatından çok ”arayıcı” sıfatını üstünde taşıyor. Bir ürünün her zaman daha kalitelisini ve ucuzunu aramaktan sıtkı sıyrılıyor insanların. ”Bir de şu markete bakayım, belki orada daha ucuzu vardır” diye insanın içinden geçirdiği cümleler her açıdan dramatiktir. Günümüzde ayaklar, akılsız başın değil adaletsiz bir sistemin varlığı yüzünden çekiyor ne çekiyorsa. İşte bu mağduriyeti oradan kaldırmak için online pazar yerleri var. Siz de böyle bir site açarak, satıcıların ve alıcıların ortak çıkarlarını bir potada eritebilirsiniz. Piyasa dışarıda köylüleri ve tüketicileri anca ”karşı karşıya” getiriyor. Siz ise açacağınız site vasıtasıyla onları ”bir araya” getireceksiniz.

Bu Site İçin Gerekenler 

Pazar yeri sitesi açmak için gerekenler hemen hemen e-ticaret sitesi için elzem olan şeylerle aynı. Sitenin hızlı ve işler bir yapıda olması için gelişmiş bir yazılıma ve alt yapı desteğine ihtiyacınız olacak. Bununla birlikte siteye hem müşteri hem de satıcılardan sürekli bir sirkülasyon olacağı için, acil sorunlara online çözümler getiren bir ekiple çalışmanızı da öneririz. Bugün başta sosyal medya hesapları olmak üzere ne kadar popüler siteler pat diye çöküyor. Bu çöküntülerin önüne geçmek için ve akıllı köylüler ile şehirli tüccarları her daim bir arada sunmanız için siteyi mümkün olduğunca kaliteli ve kullanışlı hale getirmeye bakın.

Gıda Pazar Yeri Sitesinin Karlılığı? 

Açacağınız site size kayıt yaptıran her yeni satıcı ile birlikte artacaktır. Sitenin marka değeri arttıkça, sizin de kazancınız aynı oranda artış gösterecek.

Şimdiden köylülere, tüketicilere ve size iyi satışlar dileriz!

Yorum yapın