Bir Anda Varlıklı Olmak ve Bunu Kaldırabilmek

Para öyle bir şeydir ki, varlığı ayrı dert yokluğu apayrı bir derttir. Hayatımızdaki her şeye yön veren, tüm sosyal ve özel ilişkilerimize kadar gelecek tayin eden para, ya varlığıyla ya da yokluğuyla bizi kararlar almaya zorlar ya da bizim yerimize karar verir. Bugün dünya para etrafında dönüyor. Birinin mutlu ya da mutsuz olması son derece içsel bir duygu bütünlüğü bile totalde para biriminin varlığını yakından ilgilendiriyor.

Bazen münferit bir şekilde ekranlara taşınan haberlerde ”hiçbir şeyi yok ama yine de çok mutlu” konseptli haberler yapılıyor. Ancak bu haberler de kasti bir şekilde paranın o kadar da önemli olmadığının mesajlarını vermek için yapılıyor. Ya da tam tersi. Milyonerlerin mutsuzluğu gibi mantıklı düşününce hiç de akıla gelmeyen gazete haberleri, televizyon bültenleri de izliyoruz.

Tarihteki en büyük çıkışı bu konuya dair bir Fransız düşünür sergilemiştir ve şu sözü tarihe not düşmüştür.

”Para, mutluluk getirmiyorsa, geri verin!” 

 

21. Yüzyılda Varlıklı Olmak Adına Paranın Önemi 

 • Evlilik, kutsal bir müessese der dururuz. Ancak kız isteme törenlerinde bile damat adayına sorulan en temel sorulardan biri oğlumuz ne iş yapıyor sorusudur. Burada merak edilen oğlanın tam olarak hangi işte çalıştığı, ne ürettiği falan değildir. Tam olarak cevabı alınmak istenen konu kaç para kazandığıdır. İleride kızımıza bakabilecek mi? Demek ki evlilik gibi kutsal addedilen bir kurumun kurulması ve işlemesi için bile paranın rengi ve ağırlığının son derece kati bir önemi vardır. Aksini iddia eden en hafif tabirle safiyane ve pek kuru bir idealistçe karşılık vermiş olur.

 

 • Bu algoritmada asıl dikkatleri çeken unsur, daha fazla para için bile her zaman daha fazla paraya ihtiyaç duyulduğudur. Sistem, temellerini emek ya da değerler üstüne değil para üstüne oturtmuştur. Bu noktada Karl Marx adlı iktisatçı ve tarihçi filozofun söylediklerini aksettirelim: ”Para, bizzat kendisi bir cemiyet olduğundan, karşısında başka cemiyetlere tahammül edemez.’‘ Bu sözle birlikte daha 200 yıl kadar önce söylenmiş olmasına rağmen günümüzü de aydınlatıyor diyebiliriz. Hem de ne aydınlatma! Bugün en küçük bir işletme kurmak için bile önce paraya ihtiyaç vardır.

 

 • Ancak paranın günümüzdeki paranın tam olarak karşılığını ve değerini anlarsak varlıklı olma durumunu da sağlam bir şekilde idrak ve analiz etmiş oluruz. Gerisi laf-ı güzaf olacaktır.

 

Paranın Asla Satın Alamayacağı 7 Az Bulunan, Değerli Şey başlıklı makalemiz paranın asla satın alamayacağı değerleri, iç huzurları ve kaldıysa bir miktar mutlulukları sizlerle buluşturuyoruz. Ben paranın kölesi değil, para benim kölem olur anca diyenlerin mutlaka okuması gereken yazımız, sizler için sitemizde.

Bir anda varlıklı olan insan mutluluğu :))

Bir Anda Varlıklı Olmak Mümkün mü? 

 • Günümüz şartlarında mümkün. Günümüz mega dijital ve marjinal hayat gerçeğinde, artık her şey ”bir anda” olabilecek kadar hızlı gelişebilmekte. Bir anda ünlü olabilir, bir anda rezil olabilir, bir anda fakirliğin bataklığına sürüklenebilir ya da bir anda zengin ve varlıklı olabilirsiniz.

 

 • Önceleri sadece miras yoluyla ya da bilinmeyen uzak bir akrabadan bir günde kalanlarla varlıklı olunabilirdi. Bu da zaten yeşilçam filmlerine konu olacak kadar yaygın bir inanıştı. Ancak günümüz endüstrisinde doğru zamanda doğru yerde olmak, bir anda varlıklı olmak ve zenginliğe kavuşmak için yeterli bir gerekçedir.

 

 • Magazin ve ekonomi dergileri, bir anda hayal dahi edemeyeceği zenginliklere kavuşan iş adamlarının hayatlarıyla doludur. Doğru zamanda doğru bir ihalede olanlar; en doğru ülkeye en doğru ürünü ihraç edenler. Bu ve benzeri durumlar pastanın giderek büyüyen dilimlerinden bakılınca son derece gerçekçi ve makul görünmektedir. İşin en ilginç yanı bir önceki gün fakir, bir sonraki gün dolar milyoneri olarak uyanan insanlara artık alışmamız, onları içkin hale getirmemizdir.

Evlenmeden Önce Mi Sonra Mı Para Kazanmalı? başlıklı makalemiz ise para birimini evlilik kurumunu merkez alarak değerlendiriyor ve evlenmeden önce mi sonra mı para kazanmanın daha mantıklı olduğunu güncel örnekler ve mantıklı karşılaştırmalar ile birlikte okurumuza sunuyor. Sizce hangisi daha mantıklı? Bir karar vermeden önce yazımızı mutlaka okuyunuz.

Bir Anda Varlıklı Olanlar Neden Bunu Kaldıramaz? 

 • Hızla zenginlik merdiveninin en yukarısına kadar çıkanları okur, görür, duyarız. Ve aynı kişilerin aynı hızla o merdivenden aşağı düştüğünü ve eskisinden daha fakir olmak suretiyle iktisadi bataklıklara saplandığını da okur, görür ve duyarız. Başta kulağa şehir efsanesi gibi gelse de bunlar gerçektir ve olmaktır. Bunu kaldıramamak ise hem iktisadi hem psikolojik başarısızlıkların birer basit tezahürüdür.

 

 • İktisadi açıdan ele aldığımızda bir anda varlıklı olmayı kaldıramamanın sebebi paranın kendisine fazla güvenmektir. Para eğer sağlam bir yatırım alanına ya da piyasa dengeleri bakımından mantıklı girişimlere sevk edilirse kabul görmez, işlemez, değersiz bir kağıt parçasından ibarettir sadece. Türkçe’de bunun için çok güzel bir deyim vardır: ”Köpeğe atsan, köpeğe yemez.”

 

 • Dolayısıyla nasılsa ben artık varlıklıyım diyen kişinin salt paranın kendisine olan kronik güven, onu aşağı çekebilmektedir. Önemli olan paranın sağlam bir yatırım alanına sevk edilmesi ve paradan para kazanma sanatının inşa edilmesidir.

 

 • İkinci neden ise hiç kuşku yok ki psikolojik bir hengamenin karanlık sonuçlarıdır. Şımarmak sadece oyunları dahilinde ya da ailelerin korunaklı çevrelerinde çocukların içine düştükleri bir ruhsal durum değildir. Zengin ve sonradan görme şaşkınlığının doğurduğu ukalaca gelişen bir şımarıklık da söz konusudur. Varlıklı olmak ayrı bir anda varlıklı olmak ayrıdır.

 

 • Uzun yıllar sonucu çalışıp didinerek bir yerlere varan kişi şımarmaz örneğin. Paranın değerini de onu elinde tutmasının inceliklerini de kavrar ve belli bir olgunlukta ilerler. Ancak bir anda varlıklı olanlar, bu hızın göz yanıltan hengamesine yenik düşer. Kendini bir anda kral ilan eder. Ancak tahtından indirilen bir kral olduğunda da nedamet getirerek kaybolan paraların arasında kendi mutsuzluğunu kendi elleriyle inşa eder.

 

İnternette E-Kitap Yazıp Delicesine Para Kazanmak adlı makalemiz, bir anda varlıklı olmanın dijital ortamdaki karşılığını araştırıyor ve e-kitap yazarak istenilen zenginliğe ulaşmanın ayrıntılarını sevgili parlak fikirler okurlarıyla paylaşıyor.

 

Bir Anda Varlıklı Olmak ve Bunu Kaldırabilmek İçin 

 • Öncelikle etrafınızda sağlam dostlar ve yöneticiler olmalı. Paranın idaresi ve yönetimi tek başınıza sizin elinizde olmasın. Para sizin olabilir ama onun yönetimini tek başına üstlenmek riskli ve başarısız kararlar verme ihtimali doğuran bir neticedir. Bu nedenle profesyonelce yaklaşın ve çölde vaha bulmuş keşiş triplerinden uzak durun. Kontrollü davranmak için her zaman güvenebileceğiniz bir ekibiniz olsun.

 

 • Bunun dışında kişiliğinizden ve karakterinizden asla ödün vermeyin. Para sizi değiştirmesin. Siz, paranın akışını değiştirerek onu verimli yatırımlara, marjinal girişimlere sevk edin. Paradan daha fazla para kazanmanın anahtarı kapitalizmin temelini oluşturur. Siz de kapitalizm sisteminin içinde mağlup değil galip olmak istiyorsanız, paranın iktisadi gelişimini de psikolojisini de kavramış olmalısınız.

Önemli olan bir anda varlıklı olmak değil onu sürekli hale getirip istikrarlı bir şekilde daimi kılmaktır. Bu güç de tamamen sizin elinizde.

Yorum yapın