Bir Kadın Girişimcinin 7 Karakter Özelliği

Yine yazarken seveceğim ve eğleneceğim bir konuya giriş yapmanın verdiği hazla doluyum. Yazmak benim işim. Her konuda özgüvenimi kaybedebilirim ama bu konuda her zaman şımarığım. Yazar olduğum kadar okuyucuyum da ve okurken yazardan parçalar bulmak beni çok memnun ediyor. Özgün olduğuna inanıyorum ve her insanın iki gözü, iki kaşı olmasına rağmen birbirlerinin tıpa tıp aynı olmamasının en büyük kanıtını bulduğuma da inanıyorum yazardan parçalar buldukça. İçimizin dışımızı yansıttığına inanıyorum ve benimde iki kaşım, iki gözüm, bir burnum olmasına rağmen kimseye benzememem, çok ufak detaylarla olsa dahi kimse gibi düşünmemeden kaynaklanıyor. Bu derinliği olan ve belki de başka bir konuda daha detaylı yazılacak bir durum. Şu an da ise bir kadın girişimcinin 7 karakter özelliğinden bahsedeceğim. Konuyla ilgili eski yazılarımızdan birinin linkini de şöyle kenara iliştirmekle birlikte hiç bekletmeden konuya gireyim.

https://parlakfikirler.org/bir-girisimcinin-anatomisi/

  1. Hayalperestiz

çalışkan kadın

Uçsuz bucaksız bir hayal dünyamız var bizim. O dünyada olmaz kelimesine yer yok, her şey olur. Zaten biz kadınlar görünüşte ne kadar erkeklerden güçsüz dursak ta, görünmeyen kısımda güç diye titriyoruz. Biz daha güçlüyüz, biz daha umutluyuz, biz daha güzeliz, elimizi değdirdiğimiz her şeyi güzelleştirir. Her gece uykuya dalmak için hayal kurarız, sonra o hayalleri kurmakla kalmayız olması için uğraşırız. Kadınların toplumuzdaki yeri malum, ayaklarımızın üzerinde durmak adına hayaller kurarız onları faaliyete dökeriz sonra. Çok duymuşsunuzdur ana haber bültenlerinde “hayaldi gerçek oldu” başlığıyla bilmem hangi köyün, becerikli kadını olmazı oldurmuştur, “kadın girişimcilerden bir başarı” daha duymuşsunuzdur.

  1. Zeki ve Aceleciyiz

çılgın kadın

Bu ikisini aynı başlıkta topluyorum. Biz kadınların okul seviyeleri önemsiz. İlkokul mezunu da çok zeki üniversite mezunu da çok zeki. Sadece kendini geliştirmek istemeyen ve isteyen olarak ayrılıyoruz. Çok şükür ki benim karşıma çıkan kadınlar hep mücadeleci kadınlar oldu. Okuyan, öğrenen ve tez canlı kadınlar oldu. İş böyle olunca zeki olmak Allah vergisi bir zeka seviyesine sahip olmak değil onu kullanabilmektir de bence. Aceleciyiz başlığı ise zekayla şöyle kesişiyor, üşengeç değiliz. Aklımıza bir şey geldi mi beklemez o şey hemen olacak. Yani erkekleri de severim, onlarda zeki ama üşengeçler. Oturdukları yerden zor kalkıyorlar, cevval değiller.  Ama kadının aklına bir şey geldiyse yapana kadar içinde tutamaz. Buda başarıya daha çabuk ulaşmanın bir çeşididir.

  1. İnatçıyız

güçlü kadın

İnatçıyız hem de çok. Ama bu iyi bir şey. Yapamazsınız diyorlar, kadından patron mu olur diyorlar, büyük şehrin kadınını geç o istemese de çalışmak, düşünmek, üretmek zorunda, küçük şehrin nadide çiçeklerini eziyorlar. Kadın kısmı evde erini bekler diyorlar, çok biliyorlar. Artık Türkiye’nin her yerinde kadın girişimciler -çalışan kadınlarımızın dışında- iş fikri üretenler, araştıranlar, imkanları seviyesince okuyanlar, yalnız bırakıldığı için kendi kendine fikir geliştirenler artıyor. Yapamazsın diyen her ağza inat, inatla yapıyorlar. Bu bizim en büyük ve en güzel ortak özelliğimiz.

  1. Korkmuyoruz

d0fbc92b88be7141c0d0a936a9b95a28

Buda sevdiğim bir başka özelliğimiz, yapamazsın diyenlerden de korkmuyoruz ayrıca. Tabi buna devlet desteğinin de katkısı olduğunu söylemeden geçemem. Erkek girişimcilere %70 kadın girişimcilere %80 oranında destek veriyorlar. O %10’luk pay bile bize büyük bir destek, moral. Batmaktan korkmuyoruz yani. En azından elimizden bir iş geliyorsa kendi iş fikrimiz için destek almasak bile en düşük maliyeti hesaplayıp “batarsam da girer bir işe çalışır öderim” mantığıyla sadece kendimize güveniyoruz. Buda bizi geçmişe göre daima ileriye götürüyor.

  1. Örnek Almayı Biliyoruz, Üretiyoruz

uçan kadın

Kadınlar hep egoistir ya, kendinden başkasını çekemez falan. Oda öyle değil artık, örnek almaktan, var olan sistemleri geliştirip kendimize, fikrimize uygulamaktan da çekinmiyoruz. Buda daha az çabayla daha güzel şeyler yapmamıza neden oluyor. Piyasanın, iş fikrimizin olumlu yönlerini alıyoruz. Ve her konuda açık fikirli, eleştiriye olumlu yaklaşan bireyler oluyoruz. Eleştiri dediğiniz olumsuz görünse de olumlu bir durumdur bence. Herkes kusursuz olmak ister fakat hiç kimse kusursuz değil. Kusurlarımızı görmezden gelmeyip onlarla bütünleşip, onları silebilmek bizi daima ileri götürecektir. Bunun bilincindeyiz. Sağlam temeller atarak yürüyoruz ve yıkılmamız zor oluyor. Sonra kadının fendi herkesi yendi.

  1. Tutku

 

Şu İş İlgini Çekebilir:  Ekonomik Özgürlüğe Giden 4 Yol

Tutku sadece iş fikrimizde değil, damarlarımızda ki asil kanda, ruhumuzda, cinsiyetimizin iliklerinde var. Yeryüzünde hiçbir ırkın erkeği kadınlar kadar tutkulu olamaz. Tutku bizi bağlayan en büyük şey. Gözümüzü kör eder. Bir kere bir işe tutkuyla kapıldığımızda ne başarısız olma ihtimalimiz kalır ortada ne de o işten bizi alı koyacak bir güç. Kadınları hafife almayın derim, dünyayı omuzlarımıza yükleyebilirsiniz ve inanın bu omuzlar o dünyayı yerinden oynatır.

  1. En Önemlisi Sevgi

tutku

Size daha birçok özellik sunabilirim kadın girişimcilere ait. Sadece girişimcilik konusunda da değil üstelik her konuda kadının sevgisi her şeyi değiştirir, oldurur, güzelleştirir. Aksini düşünen varsa ayağa kalksın. Kadın sevdiğinde her şey değişir. İşimizi, elimizden geleni, iş fikrimizi seviyorsak, koşmak, örneğin bir ofis tutmak, boyamak, mobilyalar seçmek, sistemler kurmak bizim için angarya işlerden değildir asla. Severek yaparız sonunda ne olacağını önceden görerek yaparız. Biz elimizi neye atsak yaparız.

Yorum yapın