Bir Organizasyona Nasıl Sponsor Bulunur

Yapacağınız ya da yapmayı tasarladığınız organizasyonlara sponsor bulmakta zorluk çekmeniz epey olasıdır. Zira evvela organizasyon düzenleyen kişi ya da kurumlar, tam olarak nerede sponsor araması ve bulması gerektiğini bilmezler. Nereye bakacağını tam olarak bilemezsen de doğru muhatapları asla bulamazsın.

Ayrıca sponsor arayışındaki kişiler bunu çalakalem yani rast gele bir düzlemde yapar. Ya tamamen umutsuzluk içerisinde, adeta bir dilenci mahçupluğuyla çalarlar sponsor adaylarının kapılarının. Ya da tam tersine, karşı taraf kendisine sanki para vermek ve sponsor olmak mecburiyetindeymiş gibi, gayet yersiz bir gurur ve aşırı öz güvenle çalınır kapılar.

ÖNEMLİ UYARI: Sayın okur bu devirde Türkiye’de melek yatırımcı ARARKEN ÇOK DİKKATLİ OLMALISINIZ. Çünkü “bazı” firma görünümlü hırsızlar bu fikirler çalıp sizden öncde patentliyorlar. O sebeple güvenmediğiniz kişilere fikrinizden bahsetmeyin. Ancak illa bahsetmek zorundaysanız bile evvela fikrinizin en ince kısmını “patentleyin” ya da telif hakları yönünden sağlama alın. Aksi halde sonradan mahkemede hak iddia etmeniz mümkün olmayacak ya da çok zorlaşacaktır.

İki durum da bakış açısı da son derece yanlıştır. Bu yazımızda bir organizasyona nasıl sponsor bulunacağının adım adım işaretlerini, izlemeniz gereken yolları madde madde bulacaksınız. Öğütlerimiz ve ikazlarımız umarım işinize yarar ve tez zamanda organizasyonlarınıza istediğiniz sponsorları bulursunuz ve gönül rahatlığıyla etkinliklerinizi tertip edersiniz.

Kamp Organizasyonu Düzenleyerek Para Kazanmak adlı yazımız kamp organizasyonu yaparak para kazanmanın tüm püf noktalarını seçenekler halinde sizlere sunuyor. Malumunuz kamp, son dönemlerin en moda toplanma biçimlerinden biridir. Siz de gençlerin izini ve heyecanlarını sürerek, bu doğrultuda para kazanmanın keyifli aşamalarını katedebilirsiniz.

Sponsor Adaylarına Nasıl Ulaşabilirim? 

 • Sponsor bulma hizmetleri veren firmalar var. Bu firmalar, sizin organizasyonunuzu inceleyip gerekli koşulları oluşturduktan sonra, bir miktar ücrete tabi olarak size aradığınız kriterdeki sponsorların bir listesini çıkarıyor. Kimi firmalar ise sizin yerine bu sponsor adaylarıyla iletişime geçip tam bir elçilik vazifesi görüyor. Eğer parada ve koşullarda anlaşabilir kendiniz sponsor aramak yerine, makul bir fiyata sizin yerine sponsor arayıp bulan bu tür firmalardan biriyle anlaşabilirsiniz.

 

 • Bunun dışında mail yoluyla önceden belirlediğiniz ve listelediğiniz sponsorlara ulaşabilir. Onlara profesyonel ve tam donanımlı bir mail atarak, nasıl bir organizasyon düzenleyeceğinize dair geniş kapsamlı ve ayrıntılı mailler atabilirsiniz.

 

 • Aynı şekilde doğrudan telefonla da söz konusu sponsor adaylarına anlaşabilir, önceden hazırladığınız bir metni robotik değil açıklayan bir şekilde okuyarak tam olarak ne yapacağınızı ve nasıl bir sponsorluk hizmeti istediğini onlara aktarabilirsiniz.

 

Önce Organizasyon Fikrini Geliştirip Daha Sonra Sponsor Arayın

Kimi organizasyon şirketleri ya da bu bağlamda faaliyet gösteren kişiler, daha organizasyon sadece basit ve dayanaksız bir fikir iken, sponsor aramaya başlar. Sanki milletin çok parası varmış da saçmaya yer arıyormuş gibi bir davranış içine girerler. Son derece hatalı ve noksan bir davranış şeklidir bu.

Önce organizasyon fikrini geliştirmeli ve en azından birkaç sayfalık da olsa kağıda dökmelisiniz. Kağıda dökmek demek, fikri soyut alandan somut alana usulca çekmek demektir. Böylece söz konusu sponsor adaylarının eline ”gerçek” bir şeyler vermiş olursunuz. Yazımızın diğer kısmında dikkat edilmesi gereken diğer noktaları da bulacaksınız.

Sponsor bulmanın tarifi imkansız keyfi :))

Firmalar Sponsor Olmaya Nasıl İkna Edilir? 

Kesinlikle profesyonel bir döküm sunmalı, sadece sözel iletişime dayalı amatörce sunumlar yapılmamalı.

Bunun dışında senli benli üsluptan uzak durun. Düzenleyeceğiniz organizasyon bir balo ya da bir çeşit parti bile olsa, kurumsal bir üslup belirleyin. Zira ortada bir çıkar ilişkisi olacak. Bu da ortada para ve tanıtım işleri dönecek demektir. O nedenle laubaliliğe kaçmadan, babanızdan harçlık ister gibi, üst düzey bir şirketten onları tanıtmak şartıyla resmi şekilde para talebinde bulunacağınızı bir an bile aklınızdan çıkarmayın.

Şu İş İlgini Çekebilir:  40 Yaş Üstü İnsanların Daha Çabuk ve Çok Para Kazanmasının 5 Sebebi

İkna sürecini, sık boğaz etmeden mümkün olduğunca ”cool” bir şekilde geçirin. ”Ne oldu bizim iş” gibisinden sıkça edilen telefonlar da, belli bir noktadan sonra amatörlüğe geçiş demek olacaktır.

 

Parti organizasyonu yaparak para kazanmak adlı makalemizi okuduktan sonra siz de parti organizasyonu düzenleme işinde boy göstermek isteyebilirsiniz. Hem eğlenceli bir sektörde kendi eğlencenize de bakabilir, hem de böylesi keyifli bir organizasyondan gani gani para kazanmanın tatlılığını yaşayabilirsiniz.

Gelelim adım adım öğütlerimize. Bir sponsor bulma arefesinde, söz konusu firmalara nasıl hazırlanmalı, onları ikna etme ve sonrası süreler içinde ne gibi unsurlara dikkat edilmeli? Gibi sorulara şimdi cevap arayacağız.

 

Organizasyonu Birkaç Ay Öncesinden Haber Verin 

”Haftaya parti organizasyonu düzenleyeceğiz, bize sponsor olur musunuz” gibi bir mail atar ya da böylesi bir telefon açarsanız ne olur biliyor musunuz? Maile cevap alamazsınız. Telefon da sessizce kapanır. Kimse sizin organizasyonlarınızı gelsin de sponsor olalım diye beklemiyor. Bu iletişim noktasında muhtaçlık derecelenmesi olarak, sizin onlara daha çok ihtiyacınız var. Öncelikle bunu aklınızdan çıkarmayın.

Sponsorların söz konusu şartları değerlendirmek ve sponsor olmaya maddi ve pratik açıdan hazır olmaları için en az 2 aya ihtiyaçları vardır. Bu da en iyimser tahminle. İnternette yapacağınız kısa bir araştırmada bu sürenin 3 aya, 4 aya kadar sarkıtıldığını görebilirsiniz.

Bu nedenle önce kendi takviminizi belirleyip ondan sonra kendi takviminizi karşı tarafın takvimine uygun hale getirmeniz gerekiyor. Onun için hazırlıklarınızı planlı programlı yapın.

 

Organizasyonlarınızı Sadece Sözel Olarak Değil Görsellerle De Destekleyerek Anlatın 

Aynı şekilde sadece yazılı olarak da sıkıcı sıkıcı, ana haber bülteni ciddiyetinde bültenler de olmasın. Sponsor olacak firmalar ne kadar kurumsal firmalar olacaksa da en azından içerikte zengin anlatımlara ve modern yeniliklere her zaman kulakları açıktır.

Bunun dışında daha önce buna benzer organizasyonlar gerçekleştirdiyseniz, bunlardan çeşitli görseller, anlar kolajlayıp onları güzel bir şekilde raporlayarak söz konusu firmalara onları da ulaştırabilirsiniz.

Unutmayın ki görseller ve imajlar çağında yaşıyoruz. Onun için etkili ve canlı olmak istiyorsanız bol görsel paylaşmayı sakın ola ihmal etmeyin.

 

Sponsor Bulduktan Sonra Verdiğiniz Tüm Sözleri Tutun 

Şimdi bakın bu önemli bir husustur. Neden mi? Eğer her şey sponsor bulana kadardı deyip ilkeli ve etik olmaktan uzak hareket ederseniz, daha sonra düzenleyeceğiniz organizasyonlarda adınız kara listeye alınacaktır.

Adamların zaten parasını alıyorsunuz. O nedenle verdiğiniz tüm sözleri tutun. Aynı şekilde söz konusu organizasyonlar tam olarak ifade ettiğiniz şekilde, tam tamına, noksansız ve yalansız olmalı.

Sponsor bulmak ve el sıkışmak zor olsa da aynı zamanda keyifli bir süreçtir.

Verdiğiniz İstatistikler İnandırıcı Olsun 

Düzenlediğiniz organizasyonda ortalama kaç kişi olacak. Nasıl bir alanda ve konseptte olacak? Bunların bilgilerini çok fazla ayyuka çıkmadan ve uçmadan sponsor olmaya aday firmalara iletmelisiniz. Ancak bu doğrultuda dürüst davranmalı ve şişirilmiş rakamlarla iknayı kandırmacaya dönüştürmemelisiniz.

Sponsor olacak olan, bir şekilde olacaktır zaten. Bu nedenle hileye hurdaya hiç lüzum yoktur.

Son Olarak: 

Eğer organizasyon düzenlemeye devam etmek ve bu işi hem eğlence hem gelir kaynağı olarak değerlendirmek istiyorsanız yolunuz açıktır. Hele bir de söz konusu firmalarla düzenli olarak sponsorluk anlaşmaları imzalarsanız, en az turizm ve eğlence sektöründeki kişiler kadar eğlenecek ve keyif alacaksınız demektir.

Türkiye’de genç nüfus çok fazla. Bu nedenle düzenleyeceğiz organizasyonlar daha çok gençleri hedef kitlesi olarak almalı ve bu kanaldan ilerlemelisiniz.

Sponsor bulmak ilk başta zor bir süreç gibi görünebilir. Ancak bu işin teknik kısımlarını kavrar ve bu alanda deneyim kazanırsanız sık sık sponsor bulur ve yeni organizasyonlara başarı imzanızı atmış olursunuz.

“Bir Organizasyona Nasıl Sponsor Bulunur” üzerine 7 yorum

 1. Üç senedir Tüm çıkan engelellere rağmen ve araştırmalarim sonucunda şunu anladım aşk ile yaptığınız iş önu sonu başarıya ukasacaktir .Ve şunu anladım ki sponsor arayışı hayalinize limit koymaktan ve fikrinizi asalayan, para babalarına hayalinizi totalde belirlediginiz fiyata atmaktan başka bir şey değil,emin başarı sahiplerinin çoğu en çok sponsor kazığı yedikten sonra başarının kendi inancında ve istirarinda oluşunu başına balyoz gibi yiyenlerdir.jak mao defalarca basvurmadigi üniversite ve firma kalmamış ama kendi bu işi yapmaya başlayınca kazanç gelmiştir.Derler ya “tecrübe hayatta yenilen kaziklarin neticesidir”Kendinizi onun bunun ukalaligi ile yipratmaktan ise, adım adım sabır ve istikrar ile yılmadan kendi cabanizda yipratin daha iyi.Şu an tüm girişimcilik formatlarini inceleyin,ne demek istediğimi anlarsınız .onlar şunu isterler yap cironu sun bana öyle gel ,ve senin azim hikayeni ben kendim tescilleyip Avrupa üzerinden yatırım fonu edineyim senin hikayenle .Lütfen akıllı insan akıllı olan insanları kullanarak hedefe ulaşır aklının bedelini emeğini sömüren çakallar ile değil.Sözümün doğruluğunu sözde proje desteği adi altında yarışmaya girer girmez sizin projenizi kendi firmasına anında tescilleyip,sizin hayaliniz üzerinden nemalanip başarı hikayenizi kendi hikayesi gibi Avrupa fonlarindan sizin projemiz ile kredi alıp ve bu kredinin onda biri ile size sponsor olarak hayal vampiri olanlara emeginizi sanmayın.Bu gün hangi başarı hikayesini okusaniz .Temelinde kimseye Eyvallah etmeden bismillah diyenlerin azmi yatar.Lütfen kimsenin hayalinizden nemalanmasina müsade edip aptal konumuna düşmeyin.

  Cevapla
 2. Merhaba ben elif yalçın 37 yaşındayım sun music label adında kendi çapımızda bir müzik yapim sirketi kurduk lakin bize bir sponsor gerekmekte iyi yerlere gelebileceğımizi düşünüyoruz.

  Cevapla
 3. Yüreğinize sağlık güzel ve anlaşılır izahiyatta bulunduğunuz için çok teşekkür ederim

  Cevapla
 4. Aylık 1.000$ ömür boyu malzeme (mekanik-elektronik) desteği sağlayacak kişiye-kuruma yıllık en az 1 icat veya fikir vermeyi garanti ediyorum. İcat-fikirin %20 sinden kar payı şartıyla. Noterden tasdikli anlaşma sağlanmadan hiçbir fikirin konusu bahsedilmeyecektir.

  Cevapla

Yorum yapın