Bir şirkette komisyon karşılığı satış temsilcisi olmak

Şirketler zincirinin halkası olmak için bir şirkette komisyon karşılığı satış temsilcisi olmak bu iş konusunda kendine güvenenler için düşünülebilecek işlerden olabilir. Bu işi yapmak isteyen kişiler her şeyden önce kendilerine olan öz güvenleri tam olarak tanınan kişiler olmaları gerekir. Sonrasında bu iş için takım çalışmasına uyum sağlayabilecek, ikna kabiliyeti yüksek, insanlarla olan iletişimi son derece düzgün ve işinin inceliklerini bilerek her türlü ortama sıkılmadan girip çıkabilen kişiler olmaları gerekir. Pasif, içine kapanık olan kişiler ne kadar üniversite da okusalar bu işte yeterince başarı sağlayamazlar. Bu yüzden bu işte kabiliyette gereklidir. Çünkü bir ürünün tanıtımını yapmak ve müşterileri bu konuda ikna etmek oldukça meziyet isteyen bir iştir. Eğer bu konuda kabiliyetiniz yoksa insanlarla iyi iletişim kuramıyorsanız hiç bu işe başlamamanızı öneririz. Çünkü bu iş için devamlı insanlarla iletişim halinde olacaksınız. O yüzden insanlarla ilişkileriniz son derece sağlam olmalıdır. Satış temsilcileri çeşitli şirketlerin temsilciliğini yapabilirler. Örneğin telefon tanıtımı yapan şirketler, tıbbi ürünler satan şirketler gibi her dal farklıdır. Siz hangisinde çalışıyorsanız ona göre isim alır ve bu işin tanıtım ve satışını yaparsınız. İş icabı yeri geldiğinde müşterilere ulaşmak için ev ev gezmeniz gerekebilir. Firma sizi başka bir şehre gönderebilir. Buralarda ürünlerinin tanıtılmasını isteyebilir. Keza zor olduğu kadar da zevkli bir iş olabilir.

Bir Şirkette Komisyon Karşılığı Satış Temsilcisi Olmak İçin gerekenler ,Ne Okumalıyım?

“Satış temsilciliği iş yapmak ve bir şirkette komisyon karşılığı satış temsilcisi olmak için gerekenler”, “bunun için ne okumalıyım” sorularının cevabı çalışmak istediğiniz şirkete göre değişir. Örneğin teknoloji ile ilgili tanıtımlar yapmak ve satış temsilciliği yapmak için bu alanla ilgili bölümler okuyabilir, tıbbi ilaç ve benzeri ürünlerinin tanıtımını yapmak için tıbbi konularla ilgili bölümleri okuyabilirsiniz. Lise mezunu olup ta bu işlerde kabiliyeti olan kişilerde aynı işi yapabilirler. Bu iş için okumanın ötesinde ayrı bir yetenek ve sosyal zeka gereklidir. İnsanlarla iyi iletişim kuramayan biri istediği okulu bitirsin bu işte başarılı olamaz. Bu iş için sizi bağlayan bir gerekçeniz de olmamalıdır. Çünkü devamlı yer değiştirip gezeceğiniz için sabit bir yere çakılı kalamazsınız. Gezmeyi ve yeni yerler görmeyi sevenler için bu iş güzel olabilir. Kısaca bu iş okumanın yanında, sosyal beceri, ikna kabiliyeti ve insan ilişkilerinde uzmanlık gibi yetenek isteyen bir iştir. Bu yetenekler ben de var diyorsanız bu işi yapabilirsiniz.

Komisyon Karşılığı Satıcı Olursam Gelirim Aşağı Yukarı Ne Olur? Maaşı Nasıldır?

Bir şirkette komisyon karşılığı satıcı olursam gelirim aşağı yukarı ne olur? Maaşı nasıldır diye sorduğunuzda size şöyle yanıt verebiliriz. Bir şirkette satış temsilcisi olduğunuz zaman sattığınız ürün üzerinden prim alırsınız. Yani belli bir maaşı yoktur. Ne kadar çok satarsanız o kadar çok kazanırsınız. Bunun için şu kadar sabit bir maaş alırsınız diye kesin bir şey söylemek doğru değildir. Satışlarınızda artış olduğu müddetçe geliriniz de yükselir.

Komisyon Karşılığı Satış Temsilcliği Zor mu, Kolay mı?

Bu işte Komisyon karşılığı satış temsilciliği zor mu, kolay mı sorusunun yanıtı size göre değişir. İnsanları ikna etme konusunda kabiliyetliyseniz bu işte başarılı olma şansınız yüksektir. Bunun için bu iş zor normalde zor olmakla birlikte bazı kişilerce kolay yönleri olabilir. Son derece sosyal olan biri bu işi daha kolay yapabilir. Tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarır misali bu işte güler yüzlü olan biri insanları ürünleri satmak konusunda ikna edebilir. Yapıları gereği son derece sempatik olan kişiler vardır ve bu kişiler en sert yapıdaki kişileri bile ikna etme konusunda başarılı olabilirler. Eğer siz de bu kişilerden biri olduğunuzu düşünüyorsanız bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Eğer yapı gereği sert mizaçlı. çabuk parlayan. olaylara negatif yaklaşan biriyseniz bu işe hiç başlamamanızı tavsiye ederiz.

Zevkli Bir İş mi, Olumsuz Yanları Nelerdir?

Satış temsilciliği zevkli bir iş mi, olumsuz yanları nelerdir diye düşünecek olursanız zevklidir diyebiliriz. Sürekli sabit bir yerde durmadığınız için canınız sıkılmaz. Farklı yerlere gittiğiniz için sürekli yeni yerler keşfedersiniz, yeni insanlar tanırsınız bu sayede. Bu da insana yepyeni bakış açıları getirebilir. Eğer gezmekten hoşlanıyorsanız bu işi severek yapabilirsiniz. Yeni yerler görmekten ve yeni insanlar tanımaktan hoşlanıyorsanız bu iş zevkli bir hale gelebilir. Ama bunun yanında işin olumsuz tarafları da vardır. Örneğin hayatında fazla ortam görmemiş biri ya da insanlarla iyi iletişim kuramayan, çabuk parlayan biri bu iş konusunda zorlanabilir. Bu iş dediğimiz gibi çok çalışmanın ötesinde insan ilişkilerinde ayrıca uzmanlık isteyen bir iştir.

Yorum yapın