Bir Tamirciye İş İmkanı Sağlayacak, Bulduracak Taktikler

Size göre en sistem karşıtı meslek nedir? Film yönetmenliği, roman yazarlığı ya da buna benzer entelektüel birikim gerektiren bir iş mi? Peki ya tamirciliğe nasıl bakıyorsunuz? Tamircilik, belki de sistemin en kıyı bucağında olan ve giderek sistemin dışına itilmeye çalışılan bir iş alanı. Neden mi dersiniz?

repair photo

Çünkü piyasadaki her şey satılmak üzere piyasaya sürülür. Ve işin içeriği, şirketin üslubu ve diğer ortam şartları ne olursa olsun, sistemin içinde başarılı olmanın birinci şartı satış gerçekleştirmektir. Olaya bu açıdan bakınca, tamircilik demek, satışın önüne ket vurmak, olası tüm satışları engellemek anlamına gelmektedir.

Bir şey bozulunca yenisini almayı gerektiren pazar şartları, halen tamircilik mesleğinin sürdürülmesiyle sekteye uğramaktır. Bu nedenle biraz marjinal bir yorum olsa da tamircilik, bugün en anarşist işlerinden biridir. Bize sürekli olarak alış veriş yapın, tüketin, yenisini alın mesajlarını veren ana sistemin hem dışındadır hem de karşı tarafındadır.

Bir Hikaye 

40 yıllık karı- koca ilişkisine gıpta ile bakan bir genç bu mutluluğun nedeninin ve kaynağının ne olduğunu merak etmiş ve öğrenmek için sormuş: Amcacığım, nasıl böyle mutlu kalabildiniz. Amca da kalbini göstererek şöyle söylemiş: ”Evlat, bizim zamanımızda bir şey bozulunca, hemen çöpe atılmazdı. Tamir edilirdi.”

Bugün kalbimiz de kullandığımız ürünler de yenilenmeye muhtaçtır. Ancak eskisini getir, yenisini götür gibi göz boyayıcı kampanyalarda ne kalbimizi, yani hissettiklerimizi ne de alıp kullandığımız ürünleri tam manasıyla yaşayarak hissediyoruz. Buna kısaca ”yabancılaşma” denir ve etrafımızdaki tamirci tanıdıklar, dostluklar böylesi yabancılaşmış bir ortamda dost bir esnaf, gülen bir yüz olarak etramızdalar.

Macbook Tamircisi Olmak Nasıldır? başlıklı makalemiz gelecek dünyanın şimdiden en çok kullanılan dijital ürünlerinin, macbook ürünlerinin tamircisi olmak için izlemeniz gereken yolları, kat etmeniz gereken aşamaları ele alıyor. Şimdiden keyifli okumalar dileriz.

Tamirciler Neden Geçim Sıkıntısı Çekiyorlar? 

  • Şimdi öncelikle tamircileri iki kola ayırmamızda fayda var. Eğer bir firmanın bünyesinde bağlı ve bağımlı bir iş kolunda faaliyet gösteriyorsanız, böyle bir geçim sıkıntınız olmayacak. Zira bir şirkete bağlı olarak çalışacak ve sabit bir maaşla geçiminizi sürdürüp gideceksiniz.
  • Ancak bir firmanın tamircisi değil de kendi dükkanı olan bağımsız bir tamirci iseniz geçim sıkıntı kapınızda demektir. Bizim parlak fikirler olarak bunu size iletmemize gerek yok zaten. Zira tamirclerin son yirmi yılda nasıl dükkan kapattığını, nasıl başka işlere yöneldiğini ya da kendilerini vaktinden önce emekliye ayrıldıklarını biz değil rakamlar söylüyor. Bağımsız tamirciler, tamirat başına kazanırlar. Fiyatları kendi belirler. Ancak geçim sıkıntısının kaynağı da tam olarak buradan kaynaklanır.
  • Bir kere eve alınan her ürünün bozulması durumunda, söz konusu ürünün sahibi olan firmaya gerekli şikayet formları doldurulur. Ve bir tamir gerçekleşecekse adını söylediğimiz firmaların ekibi gönderilir. Yani artık evde bir şey bozuldu, hadi mahalledeki tamirciyi çağıralım olayı tamamen bitmiştir. Bir zamanlar, ürün ve sıkıntı ne olursa olsun çözebilen tamirci abilerimize, amcalarımıza selam olsun!
  • Bir diğer durum da yazımızın başında aktardığımız gibi cereyan etmektedir. Artık bir şey bozuldu mu, kim uğraşacak şimdi kafası moda olmuştur. Yenisini alırım daha iyi, tamirci bulacağıma, ona şu kadar para vereceğime, üstüne biraz daha eklerim yenisini alırım gibi cümleler insanların kafalarının içine girmiştir bir kere. Tembellik, kapital alanda da kendini göstermiş ve hasıl olan onarmak değil yenisini almak olarak belirlenmiştir.

Tablet tamir dükkanı açmak hazır konumuz tamir ve tamirat işleriyken dijital ortamda kullandığımız tabletlerin bozulması durumunda onları eskisinden daha iyi konuma getirecek olan tablet tamirci dükkanlarına dair edinmek istediğiniz her türlü teorik ve teknik bilgiyi linkimizde bulabilirsiniz sevgili parlak fikirler okurları.

repair photo

Bir Tamircide Olması Gereken Genel Özellikler Nelerdir? 

  • İş bilirlik. Bir tamirci, tamir ettiği her neyse, o alanda sürekli olarak merak etmeli, yeni bilgilere ulaşabilecek şekilde kendini konumlandırmalı ve hiçbir teknolojik ya da pratik bilgiden kendini alıkoymamalıdır. Böylece yeni bir şeyle karşılandığında şaşkınlık yerine, yılların verdiği deneyime de dayanarak işinizi müthiş bir hız ve titizlikle yapar.
  • Kendine güven: Kendisine gelen her ne iş olursa olsun, önce kendine güvenmeli sonra o güveni dışarıdan talep eden insanlara, müşterilere karşı gösterip yansıtmayı bilmeli. Bir tamirci bize güven verdiği takdirde onu evimize, iş yerimize getirir ya da kullandığımız cihazları teslim ederiz. Bu ayrıntı, asla unutulmamalı ve atlanmamalı.
  • Son olarak bir tamircinin, sosyal diyalogları gelişkin olmalı ve kendisi de dışa dönük olmalı. İletişim problemleri olan bir tamirci, daha şikayet dinleme aşamasında tıkanır kalır ve karşı taraftaki insanlar ve şirketler kendilerine anında yeni bir tamirci ararlar. Günümüzde her şeyin bir alternatif olduğu gibi tamirat sektörünün de bir alternatifi vardır. Güleç ve babacan olmayı bir iş disiplini halinde göstermeyi unutmayın.

Bir Tamirciye İş İmkanı Sağlayacak / Bulduracak Taktikler 

Hizmet rehberi sitelerine kaydolmak:

Böylece sanal alemde de bir tıklanma kadar potansiyel müşterilerinize yakın olacak ve internet araştırmalarında adresiniz, telefon numaranız gibi iletişim adresleriniz insanların cep telefonlarında, laptoplarında yer alacak.

Ulaşılabilirliğini arttırmanız gerekiyor. Bu nedenle çağın şartlarına ve dinamiklerine ayak uydurmayı bilmelisiniz.

Meslek Rehberi Sitesi Kurmak başlıklı makalemiz de buna ek olarak mesleklerin tanıtımı ve bilgilendirmesi kısmında size yardımcı olacaktır.

Çevreye Kartvizit Takmak:

Kartvizit, hala sıkça işe yarayan küçük kart kimlikleridir. Mümkün olduğunca fazla yere, kuruma ve kişiye çok az paraya mal olacak şekilde çıkardığınız kartvizitleri sağa sola dağıtmak suretiyle çok fazla insana ulaşabilirsiniz. Burada tek dikkat etmeniz gereken nokta sistemli olmak, nasılsa kartvizit çıkardım deyip alakalı alakasız herkese dağıtmamaktır.

Tamirci abilere selam olsun!

İnternet sitesi oluşturmak ve bulunan ilde iddialı olduğunuzu makaleler ile belirtmek:

İnternet, coğrafya ve mekan fark etmeksizin herkesin bir saniyede istediği her şeyi bulmasını yarayan dev bir hizmet tabakasıdır. Siz de bu tabakada yerinizi alarak görünmez kalan kısımlarınızı görünür kılmayı başarmalısınız.

Hangi ilde iddialı iseniz o ile çeşitli yazılar ile ağırlık vermek ve yazdırdığınız makaleler ile birlikte hangi alanda ne gibi tamirat işlemleri yürüttüğünü de eklemeyi ihmal edin. Adı üstünde artık bilgi çağında yaşıyoruz ve kendinizden ne kadar haberdar ederseniz, müşteri kitleniz de aynı oranda artacak ve size geri dönüş yapacaktır.

Bisiklet tamir-satım dükkanı açmak başlıklı makalemiz bu konuya tam bir örnek teşkil etmektedir. Örneğin bisiklet alanında tamir işleri yapıyorsanız mutlaka bu konuya dair internette bilgiler vermeli ve adres – telefon gibi iletişim bilgilerinize ekleyerek insanlara ulaşmalısınız.

İnşaat Yapan Müteahhitler ve Site Yöneticileri İle Bir Şekilde İlişki Yakalamanız Şart:

Sizin bir tamirci olarak dış dünyayla bağlantısınızı müteahhitler ve site yöneticileri olacaktır. Böylece apartmanlarda ve site içlerinde genel bir arıza olduğunda dair size haber verilecek siz de takım taklavatınızı alarak işe koyulmuş olacaksınız.

Çöpe değil tamire götürülmesi gereken ürünler arttıkça, tamirciler de emeklerinin karşılığını görecek ve daha fazla kazanacaklardır.

Yorum yapın