Bir Türlü Satılamayan Arabayı Nasıl Satabilirim?

Bazı arabalar vardır. Alması ne kadar kolay ve keyifli ise satması da bir o kadar zor ve sıkıntılıdır. Arabanın modeli, yaşı, görünümü ve hatta rengi bile bir türlü satılamamasına doğrudan etki eder. Haftalar aylara, aylar yıllara dönüşür de değişen tek şey arabanın yaşı olur. Bu yazımızda uzun zaman boyunca satılamayan arabaların nasıl satılacağına dair öneriler sunacağız. Teorik değil uygulamalı öneriler.

Hangi Tip Arabalar Daha Çok Satılıyor? 

Türkiye’de yaşadığımız için bu sorunun cevabı direkt: Az yakan, ekonomik araçlar. Ve tabi ki LPGli araçlar. Bunun dışında genel anlayış ”ayağımızı yerden kessin, yeter” noktasında birleşiyor.

Araba Satmanın Yasaya Uygun Çakallıkları Neler? 

Çakallarla dans bitti, çakallarla ticaret başladı. Herkes, elma, armut, araba, ev satarken birtakım çakallıklara başvurmaya başladı. Eee ne yapalım el mahkum, ekonomimiz de gardiyan. Bu tür hileler de olmasa, hayat, iş çıkış saatindeki İstanbul trafiği gibi uzun bir süre tıkanacak ve akmayacak. Türk usulü diyebileceğimiz çakallıklar, bariz bir oranda hissedilen ekonomik çaresizliğin bir dışavurumu aslında. Elin Kanadalısı ya da İngiliz’i bunu yapmıyor ise beyefendiliklerinden değil, ihtiyaç duymadığından. Unutmamalı ki her suç, her kabahat, her hile, bir mecburiyetin ürünüdür. Koca koca (hem marka hem de hacim olarak koca) marketler bile, en taze, dolgun meyveleri reyonun önüne koyup kötülerini de aralara sıkıştırmıyor mu? En büyük markalar bile 400 Lira yerine 399.999 çakallığına başvurmuyor mu? Başvuruyor. Kurumsal hileler biz onlara şaşırmayacak kadar hayatımızın içine sinmişken Ali’nin Veli’nin arabasını elden çıkarmak için yaptığı küçük hileler asla ve kat’a suç sayılmamalı.

Küçük Photoshop Hileleri 

İnternet ortamında özellikle firmaların ürün fotoğrafları her zaman biraz ”şişkin”, ”irice”, ”parlak” ve ”canlı” görünür. Örneğin hamburger fotoğrafları ile gerçek halleri birbirinden ne kadar farklıdır! Ama kimse X markasına sen hile yaptın diye çıkışmaz. Çünkü herkes bilir ki, göze hitap etmek, bir sanat, aynı zamanda ticaretin vazgeçilmez kurallarından biridir. Bu nedenle siz de arabanızı küçük photoshop hilelerini kullanarak biraz daha büyük gösterebilirsiniz. Renklerini biraz parlatarak eski görünümünü yeniye taşıyabilir, onu çok daha albenili ve cazip hale getirebilirsiniz.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Satılamayan Apartman Dairesini - Evi Nasıl Satabilirim? - Röportaj

Peki müşteriyi gerçekte arabayı görmeye geldiğinde ne olacak diye soracak olursanız o işin ikinci kısmı. İlk kısmı ise atlatmak en zorudur. Adam size tutup da ‘ya bu araba fotoğrafta şöyle – böyle görünüyordu‘ diye sormaz zaten. Sadece içinden geçirir. Daha sonra da pazarlık süreci başlar. Pazarlık sürecinde de yapacağınız küçük çakallıklar ile belki haftalardır belki aylardır elinizden çıkaramadığınız arabanın satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Araba ve Ev Alım Satım İşlemlerine Aracı Olan Web Sitesi Açmak

Pazarlık Payını Esnek Bırakmak 

Pazarlık yapmak, İslam dininde sünnet, Türk kültürü içerisinde de yüzlerce yıllık bir gelenektir. Ayıp değildir. Tabi abartıp işin suyunu çıkarmadığımız sürece. Bunu alıcı da satıcı da bilir. İlanlarda ”pazarlık payı yoktur” ifadesi ya ciddiye alınmaz bu nedenle ya da direkt es geçilir. Böyle bir ifadeyi ilana koyan kişilerle fiyatta anlaşılamayacağı barizdir çünkü. Adam da fiyat gibi sabittir, daha doğru bir ifadeyle sabit fikirlidir.

Peki bir türlü satılamayan arabayı bir an evvel satmak için pazarlık payını esnek bırakmak fikri tam olarak neyi içeriyor. Çok eski ve bariz bir fiyat hilesini aslında. Örnek bir rakam yuvarlayalım şuraya. Örneğin elinizdeki arabanın ederi, taş çatlasın 70 bin lira olsun. Siz daha da yüksek bir fiyat çekip açılışı 80, hatta 85 bin liradan yapabilirsiniz. Fiyatı yüksek tutmaktan çekinmek, en sık yapılan ticari hatalardan biridir. Korkmayın, elinizi, ilanınızı korkak alıştırmayın. Yüksek fiyat, her zaman ürkütmez, bazen ilgi de çeker. Sonrasında yüz yüze görüşmelerde önce 80 bine, sonra 75 ve en sonunda 70 bine inebilirsiniz. Karşı taraf 15 bin lira indirim yaptığına sevinirken, siz de kaç zamandır satamadığınız arabayı elden çıkardığınıza, hem de tam olarak istediğiniz fiyata elden çıkardığınıza sevinip iki kat mutlu olabilirsiniz.

Bu fikirleri her yerde değil, hiçbir yerde bulamazsınız sevgili Parlak Fikirler okurları. Bu nedenle uygulayın ve sonuçlarına tanıklık edin. En kötü bir potansiyel müşteri daha kaybedersiniz. En iyi ihtimali ise biraz önce belirttik.

Araba Aksesuarlarını Çin’den Temin Edip İnternette Fahiş Fiyattan Satmak

Yorum yapın