Bir Üniversitede Rektör Olmak İsteyenlere

Merhaba sevgili parlak fikirler okurları. Bu yazımız eğitim sistemimizin dinamosu olan üniversitelerde rektör olmak isteyen niyetlileri ve adayları ilgilendiriyor. Aynı zamanda belki de şu anda üniversite öğrencisi olup da okuduğu üniversitenin başına geçmek için içten içte karşı konulmaz bir istek duyan öğrencileri de.

Sonuç olarak bugünkü konumuz eğitim alanında bir meslek ile ilgili. Yöneticiliğin eğitimdeki zirvesi hiç kuşku yok ki rektör olmaktır. Zira eğitim piramidinin en tepesinde üniversitelerimiz yer almaktadır ve o üniversitelerin en tepesinde de rektörler bulunmaktadır.

Hayatının bir döneminde üniversite okuyanlar bilirler. Bir öğrencinin çok ekstrem ya da çok ani bir durum olmadığı sürece rektöre düşmez. Bu noktada ayrım yapmamız gerekir rektörlük binası ile rektörlük arasında da epey bir fark vardır. Okul için gerekli işlemler ve başvurular için sık sık idealist arkadaşlar rektörlük binasına yollanırlar. Kimi belgelerin onaylanması, kimi başvuruların gerçekleşmesi ve envai çeşit izin için rektörlük binasına gitmek zorunda kalınır. Ancak tuhaftır ki o rektörlük binasında bile rektörle karşılaşmak zordur.

Şahsen ben 4 yıllık yüksek okul deneyimimde rektörü bir kere, o da uzaktan görmüştüm. Mübalağa yapıyor olsam da rektörler son derece gizemli ve uzaklı kişiliklerdir. Bu açıdan baktığımızda da görüyoruz ki, rektörlük ile ilgili bilmeniz gereken ilk şey son derece karizmatik bir meslek seçimi olmasıdır. Lise müdürlerinin bile afrası ayrı tafrası ayrı iken, koca bir üniversitenin baş müdürü, yani rektör olmak hiç de az buz bir şey değildir.

İşte bu yazı, rektörler üzerine hazırlanmış bir yazıdır. Bu gizemli kişiliklerin kendileri kadar gizemli olan mesleklerine dair bilgileri yazımızda bulabileceksiniz. Kim bilir şimdi yazımızı okuyan bir üniversite öğrencisi, yazımızın da katkısıyla bir gün rektör adayı olacaktır. O zaman yazımız daha kutlu bir hal alacaktır.

Ana konumuza sağlam bir giriş yaptıktan sonra konu başlıklarını vermeden hemen önce eğitim hayatı alanında yazdığımız bir başka makale olan Kimya Öğretmenliği İş Olanakları ve Çalışma Şartları adlı yazımıza da göz gezdirebilirsiniz. Eğitmenlik, kurum ve mevki fark etmeksizin, her zaman ve her koşulda kutsaldır.

rek-6

İstanbul Üniversitesi ana kampüs girişi

Rektör Olmak İçin Gerekenler Nelerdir? 

 • İzlemeniz gereken yollar, şu aşamalarda gerçekleşecektir.

 

 • İstenen ilk şart profesörlük. Bir üniversitenin sınırları içerisinde gereken aşamalardan geçtikten sonra profesör olursunuz. Rektör adayı olmak için aranan temel şart budur. Bu aşamada oylarına tabi olacağınız kişiler yardımcı doçentler, doçentlerin ve profesörlerdir. Onlarla aranızı ve iletişimini iyi tutmalı, üniversite alanında ve eğitim kapsamında yapacağınız yenilikleri evvela onlara takdim etmelisiniz. Bu noktada idealist, canlı ve inandırıcı olmalısınız.

 

 • Rektörlük seçimlerinde genelde katılım çok olur. Bu nedenle bu noktadan sonra aranan şart ilk beşe girmektir. Onlarca aday arasından ilk beşe girmek başarısını yakaladıktan sonra önünüzde başka bir kapı açılacak. O da Yök kapısıdır. Yök, son beşe kalan adaylardan üçünü Cumhurbaşkanlığına gönderir. Tüm bu süreç boyunca soğukkanlılığınızı ve kendinize olan inancınızı tam manasıyla korumalısınız.

 

 • Son aşamada Cumhurbaşkanının son üçe kalan adaylardan birini seçmesidir. Bu seçimler esasında bildiğimiz kadarıyla gözetilen şey, sunulan projeler, eğitim alanında getirilecek olan reformlar ve birebir iletişimdir. Cumhurbaşkanı son sözü söyleyeceği için, onun karşısında heyecanlanmanız ve bocalamanız son derece doğal. Emin olun diğer adaylar da sizin gibi olacak.

 

Görüldüğü üzere rektör olmak öyle hiç de kolay bir unsur değil. Bu yere gelene kadar çok çalışmalı, birçok aşamadan geçmeli ve birçok rakibinizi geride bırakmalısınız. Şimdiden bu alana yönelecekler için bol sabır ve hayırlı çalışmalar dileriz.

 

Üniversite Rektörlerinin Maaşları Ne Kadardır? 

 • Rektörlerin maaşı devlet okullarında her daim aynıdır ve sabittir. Bir üniversite rektörü 2016 yılı itibariyle 7.500 liradan daha fazla kazanmaktır. Bu işi alana kadar geçirilen aşamalardan ve mesleğin fazla sorumluluk kapsaması nedeniyle, maaş ne az ne çok olarak nitelendirilebilir. Yine de Türkiye’nin asgari ücreti ve ortalama gelir oranları hesaplandığında aylık 7.500 lira almak son derece iyi ve makul görünmektedir.

rek-3

Türkiye’de bir rektörlük binası

Rektörlüğün Getirileri Nelerdir? 

 • Rektörlüğün getirdiği, beraberinde getirdiği sorumluluklar kadar fazladır. İlk getiri hiç kuşku yok ki eğitim alanında söz sahibi olmaktadır. Yüzlerce öğrenciye sahip bir üniversitede söz sahibi olmak, ülkenin eğitimine doğrudan katkıda bulunmak ve son derece hassas dengelerde, eğitim ve karmaşık yapılarda kalem oynatmak, bu mesleğin en büyük getirilerinin başında gelir.

 

 • İşin karizması da ayrı bir getiridir. Yazımızın başında da biraz biraz belirttiğimiz üzere, rektörlük kadın olsun, erkek olsun, olan için son derece albenili ve çekici bir meslektir. Öyle her isteyen, istediği zaman rektörü göremez. Rektörü görmek için bile ayrı izinler alınmakta, bir sürü resmi kapıdan geçilmektedir. Diyebiliriz ki rektörler, üniversitelerin sivil komutanları olabilirler.

 

 • Bunun dışında getirdiği manevi ve gurur verici bir başka güzellik de yüzlerce öğrencinin son eğitim seviyelerini tamamlamada ön ayak olmaktır. Nasıl ki bir sınıf öğretmeni ilköğretim öğrencilerini sıfırdan yetiştiriyorsa, siz de eğitimin son halkasında söz konusu öğrencilere iş ve evlilik hayatlarına atılmadan önce son şeklini veren kişiler olursunuz. Bunun gururu ayrı, mutluluğu ayrı olsa gerek.

 

 • Ulus içinde ve uluslararası arenada çeşitli konferanslarda konuşmacı olmak, çeşitli paneller düzenlemek, akademik kitaplar yazmak da kültür ve entelektüel açıdan bu mesleğin ne kadar doyurucu olduğunu göstermektedir.

 

Rektör Olmanın Zorlukları Nelerdir? 

 • Yüzlerce öğrencinin sorumluluğunu almak en büyük zorluktur. Bir değil birçok fakülteden öğrencilerden birinin burnu kanasa iş rektörde bitmektir. Bu anlamda rektör olmak, tamamen öğrencilerden oluşan bir ülkeyi yönetmek gibidir. Bu büyük sorumluluğun getirdiği stres ve yorgunlukla mücadele etmek zorunda kalacaksınız.

 

 • Üniversitelerimizde siyasi olaylar pek durulmuyor. Bu nedenle o siyasal ve ideolojik eylemlerde, paniğe kapılmadan mümkün olduğunca az insanın canı yanacak şekilde kararlar almak ve uygulamak, bir rektörün en zor görevleri arasındadır. İş genelde en sonunda kolluk kuvvetlerinde bitse de ilk karar her zaman en zorudur ve ilk kararı her zaman rektörler verir.

 

 • Birçok dosya, belge, izin gibi şeyler sizin masanızdan geçecek. Günde bazen yüzlerce kağıt ve belge imzalayacaksınız. El sağlığınızı korumanız için çeşitli ağrı kesiciler kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

rek-1

Rektörlük cübbesi

Bir Rektörde Bulunması Gereken Vasıflar 

 • Bir rektör her zaman idealist olmalıdır. Çünkü bir eğitmen, hiçbir zamanda kaldığı yerde durmamalı ve her zaman ileriyi, geleceği ve yeniliği düşünmeli. Bu da taze bir zeka ve kendini sürekli yenileyen bir bilince sahip olmak demektir.

 

 • Siyasete karışmamak. Bazı rektörlerin siyasete karışarak koltuklarını kaybettiğini biliyoruz. Üniversiteler, politika yeri değil eğitim yerleridir. Bu nedenle rektörler de her zaman bir politikacı gibi değil eğitmen gibi davranmalı ve bu kimliklerini her zaman korumayı bilmelidir.

 

 • Her zaman okuyarak, izleyerek, araştırarak, yazarak kendini yenileyen bir karaktere sahip olmak. Cahil bir rektör olmamanız lazım gelir. Bunu yazıyoruz çünkü ülkemizde buna benzer örnekler yaşanmıştır.

 

Herkese huzur dolu eğitim yılları diler, tüm eğitmenlerin öğretmenler gününü kutlarız.

Yorum yapın