Bisiklet Kiralama Dükkanı Açmak – Röportaj

Yazılarımızı büyük bir ilgiyle takip eden okurlarımıza tek tek merhaba. Bu yazımızda alternatif bir iş sahası olarak beyan edebileceğimiz bir iş kolu hakkında detaylı bilgilendirme vereceğiz sizlere. Bisiklet kiralama dükkanı açıp işletmek! Bisiklet bile başlı başına alternatif bir ulaşım ve eğlence aracı olduğu için iş sahası olarak alternatif bir meslek kolu diye nitelendirmemiz doğal olacaktır.

Çoğu okurumuz için bisiklet kiralama dükkanı açmak A’dan Z’ye yabancı bir meslek seçimi olacağı için, başlık başlık, madde madde ilerleyeceğiz ve yazımızın sonunda sonuna kadar aydınlatıcı bilgiler vermiş olduğumuza inanarak sizi de başka bir mesleğin alanıyla tanıştırmış olacağız.

 

Röportaj

Y. D. ile bisiklet kiralama işi ile ilgili merak edilenleri konuştuk. Siz de bir bisiklet kiralama dükkanı açmak istiyorsanız röportajımızı okuyarak bu işle ilgili ilk ağızdan bilgi edinebilirsiniz.

– Bisiklet kiralama işinden rent a car kadar para kazanmak mümkün mü? Yoksa bisiklet hala arabalar kadar popüler değil mi ülkemizde?

– Kesinlikle değil. Yoksa biz de havalı havalı ”rent a bicyle” gibi bir isimle iş yapardık. Araba ile bisiklet arasında, sadece teknik özellikle bakımından değil algı olarak da fark var. Nasıl ki trafikte motosikletler çok fazla önemsenmezler, onlara yol hakkı tanınmaz, kiralama sektöründe de böyle bir algı söz konusu. Dolayısıyla kazanç oranınız da mukayese edilemeyecek kadar az.

– Ama tam da bu nedenle daha az sermaye ile bu işe girmek mümkün oluyor değil mi? Dolayısıyla çok daha az riskli bir iş.

– Ne kadar az risk varsa o kadar düşük kazanç oranı var demektir. Bu, piyasaların yazılı olmayan kanunlarından biri. Bununla birlikte, şöyle bir dönemde riski az işlerde tutunmak çok daha kolay ve mantıklı.

– Müşteri kitlenizi kimler oluşturuyor?

– Bir iki yıl öncesine kadar müşterilerimin çoğu  çocuklar ve gençlerdi. 9- 10 yaşlarından 30 – 35 yaşına kadar. Ancak son birkaç yıldır 50 yaş üstü insanlar da bisiklet kiralamaya başladı. Spor yapan insanlar çoğaldı çünkü. Aynı şekilde kamp yapanların sayısı da arttı. Bisiklet artık sadece çocukların sürdüğü bir oyuncak gibi algılanmıyor. En azından bu konuda şanslıyız. İnsanlar geç de olsa bisikletin hem spor ve egzersiz hem de eğlence aracı olduğunu anladılar.

– Kamp yapanlar için özel dağ bisikletleri kiralıyor musunuz?

– Evet, hatta kazancımın büyük çoğunluğunu onlar oluşturuyor. Çünkü dağ bisikletleri, özellikle kaliteli olanları çok pahalı. Nasıl ki son model arabaların tutkunları varsa, dağ bisikletlerine özel ilgisi olan insanlar da var. Bir de bu kişiler yılda bir kez 2 -3 günlüğüne kamp yapmaya gidiyorlar. Bu nedenle, bir bisiklete o kadar para vermek istemiyorlar. Kiralamak daha mantıklı geliyor.

– Öyleyse siz, çoğu işletmeden farklı olarak, sadece birkaç saatliğine değil birkaç günlüğüne de bisiklet kiralama işi yapıyorsunuz.

– Evet, haftalık ve aylık da kiralanabiliyor bisikletler. Bunu benden başka yapan firmalar da var. Ama sektör için bir yenilik sayıldığından bazı kişiler haberdar değil. Hatta şaşıranlar oluyor. ”Nasıl yani haftalık da kiralayabiliyor muyuz” diyen müşteriler var.

– Biraz önce dağ bisikletlerine büyük ilgi var dediniz. Nedir dağ bisikletlerini diğerlerinden farklı kılan?

– Bir kere bunlarda V vites sistemi var. Bu inanılmaz güçlü bir fren sistemi. Her türlü kazayı ve denge kaybını önlüyor. Bu da, olumsuz hava koşullarında bile hem güvenli hem de konforlu bir sürüş demek. Çukurmuş, tepelikmiş, yokuşmuş, hiç fark etmez. Hepsinde olmasa bile benim kiraladığım dağ bisikletlerinin tekerlekleri alüminyum ile kaplı. Bu tür bisikletler de ilk kez 2018 yılında Amerika’da üretilmeye başlandı.  Dağ bisikletlerinin ortak özelliği 21 vitesli olması. Tüm bunların toplamında, bu bisikleti sürmeye başlayan, daha ilk dakikasında diğer bisikletlerden farklı olduğunu anlıyor. Bu nedenle de sadece kamp için değil, gezmek için de bu bisikletleri kiralayanlar var.

– Bisiklet kiralama işine girmek isteyenlere neler önerirsiniz?

– Her şeyden önce, ellerinde her tipte bisiklet bulundurmaya özen göstersinler. Sadece dağ ya da tur bisikleti kiralamak, çok daha az kazanmak anlamına gelir. Ayrıca internetle bağlantılı olsunlar. Mümkünse bir internet sitesi açsınlar ya da mail yoluyla da müşterileriyle iletişime geçsinler.

Öncelikli olarak biraz istatistik:

 • Türkiye’de kaç kişi bisiklete biniyor? Oldukça komik ve eğlenceli bir sonuç çıkıyor ortaya. Ülkemizde araba sevdası o kadar gelişkin ki, Türkiye’de kaç kişinin ulaşım amaçlı olarak bisiklet kullandığına dair herhangi bir araştırma ya da inceleme yapılmamıştır. Her zaman yakındığımız arabaların egzoz dumanları ve çevreye verdiği zararların oranı böylece daha etkili bir panaromayla karşımıza çıkıyor. Buna karşın örneğin Amsterdam şehrini ele alalım. Hollanda’nın en güzel ve en büyük şehirlerinden biri olan Amsterdam’ın toplam nüfusu 800.000 civarındadır. Ve bu total nüfusun %63’ü düzenli periyotlarla bisiklet aracını ulaşım amacıyla kullanmaktadır. Karşılaştırmalı olarak ele aldığımızda Türkiye’de bisiklet dükkanı açmak, nereden bakarsanız bakın marjinal ve riskli bir yatırım olacaktır.

Öyleyse şimdi bisiklet kiralama dükkanı açıp işletmenin eksi yönleri nelerdir, bunu bir inceleyelim:

 • Şüphesiz yukarıda verdiğimiz istatistiki bilgiler, pek iç açıcı değildir. Türk insanının alışkanlıkları bir arabaya sahibi olmak onu kullanmak ya da taksi – otobüs, tramvay gibi ulaşım araçlarını kullanıp herhangi bir emek sarf etmeden varacakları hedefe ilerlemektir. Bu nedenle bisiklet, genelde çocuklarına karne hediyesi olarak alınan, kornası ve renkli kurdeleleri olan sevimli bir ”oyuncaktır.” Bisikletin bir ulaşım aracı değil bir çocuk oyuncağı olarak görüldüğü bir ülkede, böyle bir dükkan açmak, epey cüretkar bir seçim olacaktır. Ancak yazımızın ilerleyen bölümlerindeki önerilerimizi dikkate alırsanız, bu işten kar elde etme olasılığınız artacaktır.
 • İşin bir diğer eksi yönü, ülkemizin kara yollarında, sokaklarında, caddelerinde bisiklet sürücüleri için yeterli alan ayrılmamasıdır. Etrafımıza şöyle bir baktığımızda bisikletli insanların kaldırımları ya da cadde kenarlarını kullandığını görürüz. Bir diğer dezavantaj ise ülkemiz kara yolu şoförlerinin bisikletli sürücüleri hiçbir şekilde ciddiye almamalarıdır. Aynı durum motosikletler için geçerliyken, bisikletlilerin yollarda bazen canlarını tehlikeye sokacak kadar saygısızlıklara ve anlayışsızlıklara maruz kalması ülke insanlarında ne kadar çok bisiklet merakı olsa da onları şehir içi yollarında kullanmama tercihine itmiştir. Açacağınız bir bisiklet kiralama dükkanlarının önünden insanlar geçecek, o bisikletleri kiralayıp yollara düşmek isteyecek ancak daha sonra ülkenin mevcut şartları akıllarına gelip o düşünceden vazgeçecekler. Ancak bu tür dezavantajları def edip olumlu hamlelerle işletmenizi daha karlı hale getirmek de sizin elinizde. Sadece yazımızı dikkatle okumaya devam edin lütfen.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Kamboçya'da İş Kurmak

bi3

Neler Yaparak Bisiklet Kiralama Dükkanını Karlı Bir Hale Getirebilirim? 

 • Öncelikli bu dükkanının merkezi konumu ve coğrafi yeri çok ama çok önemlidir. Tutup da İstanbul’un Şişli ilçesin böyle bir dükkan açarsanız, batmanız 2 -3 ay içinde gerçekleşecektir. Betondan ve şehir trafiğinden uzakta, daha çok insanların doğa ile baş başa kalabildiği yerlerde böylesi bir öncü dükkan açmak, sizi en başta bir adım önde tutacaktır. Bu nedenle bu işe kalkışmadan önce birkaç aylık bir ön hazırlık sürecini takip etmelisiniz. Yaşadığınız şehri didik didik etmeli; hangi noktada daha karlı bir girişime imza atacağınıza emin olduktan sonra dükkan aramaya başlamalısınız. Böylesi bol sürprizli işlerde sabırlı davranmak, size uzun vadede kazandıracak birincil etmen olacaktır.
 • Örneğin İstanbul’un Büyükada bölgesinde bir bisiklet kiralama dükkanı açtınız. Yapacağınız ilk şey, diğer kiralama dükkanlarının fiyat listelerini ele geçirmek ve karşılaştırma yapmak olacaktır. Bu tipteki birçok dükkan, tekeli elinde bulundurduğunu düşünerek ve nasılsa lüks bir tüketim malzemesi kiraladığını var sayarak, insan üstü ve iktisadi ahlaka uygun olmayan fiyatlar biçmektedir. Siz siz olun insanların bisiklet kiralama zevklerine gölge düşürmeyin. Mevcut piyasa şartlarını benimseyin ve müşterinin ayağını hem dükkanınıza hem dükkanınıza alıştırın. Öbür türlü izlenen yol, kısa sürede size yüksek paralar kazandırsa da, artan şikayetler (malum artık internet ve forum çağında yaşıyoruz) ile birlikte uzun vadede sizi kaybeden kılacaktır.
 • Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta bisiklet aracını iyi tanımak ve kiralarken birinci dereceden önemli güvenlik ekipmanlarıyla birlikte kiraya vermektir. Aksi takdirde müşterinizin can sağlığına doğrudan kastetmiş olursunuz. Müşteri, sadece bisiklet ile birkaç saat ya da bir gün boyunca keyifli vakit geçirmek isteyen insanlardır ve bisikletin güvenlik ekipmanlarını bilmek zorunda değildir. Ancak yeni yasalarla birlikte bisiklet kiralama dükkanında bulunması elzem araçlar ve ekipmanlar olmak zorundadır. Şimdi sizin için bisikletin olmazsa olmaz güvenlik ekipmanlarını sıralayalım:

Bisikletin birinci dereceden önemli güvenlik ekipmanları nelerdir? 

 • Kask. Tıpkı motosikletlerde olduğu bisikletlerde sürücülerin mutlaka bulundurmaları gereken ekipmanların başında gelir. Yapılan bir kaza araştırmasına göre bisiklet kazalarında ölüme sebebiyet faktörlerin başında kask takmamak ve dolayısıyla kafaya doğrudan alınan darbeler gelmektedir. Oranlara baktığımızda ise ölümle sonuçlanan bisiklet kazalarının %85inin kask olmadan bisiklet sürmek olduğu tespit edilmiştir. Siz de sorumlu bir girişimci olarak kiraladığınız bisikletlerin yanında mutlaka kask da vermelisiniz. Müşterilerinize tek tek ikazları yapmalı ve bunun yasal bir zorunluluk olduğunu da aynı şekilde beyan etmelisiniz. Karşılıklı olarak imzaladığınız kiralama sözleşmelerinde de bu türden ikazların ve yasal yaptırımların tam metinli açıklamalarını bulundurmalısınız. Böylelikle herhangi bir kaza anında ve sonrasında siz de şirketiniz de birçok yasal işlemden sorumlu tutulmazsınız ve kaza tutanaklara ”kullanıcı hatası” olarak geçer.
 • Gözlük. Yaygın bilinen bir yanlış gerçek vardır. O da sadece gündüzleri bisiklet sürerken güneşin zararlı ve gözü doğrudan etkileyici ışınlarından kaçınmak için. Halbuki aynı şekilde akşam ve gece sürüşlerinde de gözlük kullanılmalıdır. Bu nedenle kiralama dükkanınızda bisikletle ve kasklarla birlikte her bisiklet için ayrı bir gözlük de bulundurmanız şarttır. Gece sürüşlerinde hızla giden bisikletin yaydığı süratten dolayı rüzgar oluşur. Rüzgar da tozların ve çeşitli böceklerin bisikletçinin gözlerine gelmesine neden olur. Bu da çeşitli kazalara direkt olarak davetiye çıkarır. Unutmayın ki önce güvenlik. Güvenliğin olduğu yerde satış ve kazanç peşi sıra gelecektir. Bunları baz alarak bisiklet kiraladığınız müşterilerinizin sorumluluğunu üstünüze alın ve kask / gözlük ikilisini mutlaka önererek onları da bisikletlerle beraber kiralayın. Önce can güvenliği ve sağlık; sonra bol bol kazanç. Bir an olsun aklınızdan çıkarmayın.
 • Tayt. Her ne kadar Türk toplumlarında oldukça alay konusu olan bir giyim biçimi olsa da son yapılan araştırmalara göre bisiklet sürerken tayt giymek kısırlık ve ereksiyon sorunlarını doğrudan engelleyen bir korunma kılıfıdır aynı zamanda. Bu nedenle ticari zekanızı da ortaya koyarak, bisiklet kiralama dükkanında bu bilgiler ışığında tayt satmanız da ekstra kazanç kapısı ve kar olanağı olacaktır.
 • Eldiven: Bisiklet kiralama dükkanında çeşitli güvenlik ekipmanları kiralamak ya da doğrudan bu ürünleri satışa sunmak size para kazandırdığı gibi, müşterilerinize de güvenli sürüşler sağlayacaktır. Çoğu bisiklet sürücü ellerinin aşırı terlemesi sonucu kazalar yapmaktadır. Bunun önüne geçmek için bisiklet sürücüleri için özel hazırlanmış eldivenlerden dükkanınızda bulunmanız ve satışa açık hale getirmeniz ticari açıdan oldukça etkili olacaktır.
 • Son olarak dükkanınızda her boydan ve her yaş için bisiklet bulundurmayı unutmayın. Ne kadar çok seçenek o kadar çok müşteri demek.

Tüm bunların ışığında bisiklet kiralama dükkanı açmak, ülkemizde halihazırdaki koşullara göre riskli bir girişimdir. Yine de verdiğimiz bilgileri de göz önünde bulundurarak böyle bir işe kalkışabilir; yaratıcı fikirler ve çalışkanlıkla bu işten geçiminizi sağlayabilirsiniz.

Herkese hayırlı bol kazançlar dileriz!

“Bisiklet Kiralama Dükkanı Açmak – Röportaj” üzerine bir yorum

Yorum yapın