Bisiklet Tamir-Satım Dükkanı Açmak-Karlılık ve Maliyet Hakkında – Röportaj

Nasıl ki tütün dükkanları, sadece tütün ve türün ürünleri satmıyor, birçoğu giysi, maske ve envai çeşit alakasız şey satıyorsa, siz de bisiklet tamir – satım dükkanınında çeşitliliğe gitmelisiniz. Hem de verdiğimiz tütüncü örneğindeki gibi ilgisiz ürünleri satarak değil, doğrudan bisiklet parçalarıyla ilgili. ”Ben sadece bisiklet satarım ve tamir ederim, gerisine karışmam” kafası artık gerilerde kaldı. Bir sektör, ne ile ilgili ilgiliyse, onun bütününe hakim olmalı.

bicycle photo

Röportaj

Yaklaşık 20 yıldır, aynı mahallede, aynı dükkanda hem bisiklet tamir eden hem de bisiklet satan H.K ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

– Bisiklet tamirciliğinden başlamak istiyorum. Toplumumuzda birçok şeyin ustası olmasına rağmen ”bisiklet ustası” gibi bir kavram hiç oluşmadı. Sizce bunun nedeni nedir?

– Bizim gibi ülkelerde son model arabalar ön plandadır. Bisiklet ise çocukken binilen, büyüyünce de bodruma ya da komşu çocuğuna bırakılan bir şeydir. Gerçi son zamanlarda bu algı değişti ama eski zamanlardan beri çoğu insanın bisiklete bakış açısı bu. Hal böyle olunca da bisiklet tamir eden insanlara ”usta” değil ”tamirci” deyip geçiyorlar.

– Çok oluyor mu bisikletini tamire getirenler? Sadece bisiklet tamir ederek geçinmek mümkün mü?

– Bisiklet tamir ederek geçinmek mümkün tabi. Sadece bir öğün yemek yerseniz, kira, elektrik, doğal gaz, su faturas derdiniz yoksa kenara para bile atarsınız.

– İroni yaptığınıza göre durumlar pek iç açıcı değil.

– Bisiklet tamirinde iki türlü handikap var. Birincisi, herkesin az çok bu işten anlıyor olması. Yani tamir gerektiren çok büyük bir sorun yoksa, bize pek getirmezler bisikletini. Ya zinciri atacak ya gidonu dönecek. O da iki dakikalık iş olduğu için, genelde birkaç liralık işlerdir.

– Sadece bisiklet tamircisi olarak sektöre hızlı bir giriş yapmak mümkün değil öyleyse?

– Sektöre hızlı bir çakılış yapmak isteyenler bisiklet tamircisi açarak anyayı Konya’yı görebilirler.

– Madem tamircilikte pek umut yok biz de işin satış kısmına geçelim. Yeni modeller ile birlikte satışlarda ciddi bir yükseliş var. Bu size de yansıdı mı?

– Az da olsa yansıdı evet. Son on yıldır, Türkiye’de bisiklete olan bakış açısı değişti. Mesela birçok kez tanık olduğum bir sahne anlatayım size. Özellikle böyle mahalli yerlerde bisiklet binen bir yetişkin görünce insanlar ”çocuk musun sen” diye çıkışırlar. Buna birçok kez şahitlik ettim. Yani bisiklet, çocuklar için icat edilmiş bir oyuncakmış gibi davranan bir toplumdan bahsediyorum. Ama bu algı artık kırıldı. Bisiklet sürmek, pedal çevirmek, sadece oyun eğlence değil, artık bir spor olarak değerlendiriliyor. Bu da başta dağ bisikleti olmak üzere birçok farklı modelin, yetişkinler tarafından satın alınmasında önemli bir rol oynuyor.

– Sizde de dağ bisikleti çeşitleri var. Nedir dağ bisikletlerini diğer bisikletlerden farklı kılan?

– Onlar için outdoor bisiklet diyebiliriz. Çok daha güçlü, çok daha hızlı sürüşler için ideal standartlara sahip. Lastiği bir çakıl taşına takılıp da fıs diye sönmez. Sizi yarı yolda bırakmaz. Bunların geneli 21 vitesli üretiliyor. Erkeklere ve kadınlara özel tasarımları da mevcut. Seç beğen al şeklinde üretildikleri için, çok fazla rağbet oranı da olduğu için, şu an en fazla satış dağ bisikletleri modellerinde gerçekleştiriliyor.

– Peki, müşterilerin en fazla sorduğu ve satın aldığı bisiklet aksesuarları neler? Sürümden kazanmak için her çeşit aksesuar bulundurmak zorundasınız değil mi?

– Almanya ve Çin gibi ülkelerde üretilen bisiklet farları, en çok sattığımız aksesuarların başında geliyor. Tabi bu ürünler su geçirmez olduğu için, öyle sokak arasında bisiklet sürenler tarafından değil de, bisikleti bir spor olarak gören kişiler tarafından tercih ediliyor. Bunun dışında hava şişirme pompaları ve güvenlik kilitleri de en çok sorulan aksesuarlar arasında.

– Peki bizim çocukluğumuzda oldukça ünlü olan üçgen süsler vesaire?

– Artık devir değişti, haliyle süsler de değişti. Çocuklar artık sevdiği çizgi film karakterlerinin üç boyutlu süslerini istiyor örneğin. Karanlıkta ayrı, ışıkta ayrı renklerde parlayan süsler de oldukça revaçta.

İnsanların ne iş olursa yaparım demesi gibi dükkanlar da ne iş / ürün olursa satmalı. Bu nedenle dükkanınızda en yeni bisiklet süslerine ve aksesuarlarına yer vermenizi öneririz. Bunların başında da dekoratif ve ”yeni nesil’‘ olarak tanımlayabileceğimiz bisiklet süsleri geliyor. Kız ve erkek çocukları için ayrı, yetişkinler için apayrı süsleri dükkanınızın girişine ya da gözle görülebilir bir yerinde müşterilerin bakış açılarına sunmalısınız. Böylelikle bisikletini tamir ettirmeye getiren kişi bile, bu renkli süslerin ve aksesuarların albenisine kapılıp ”hazır gelmişken” demek suretiyle bu ürünlerden satın alabilir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  SAHAF DÜKKANI AÇMAK

Aynı zamanda fırıldaklar ve bisiklet boncuklarıyla da nostalji düşkünü müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz. Seksenler, doksanlar edebiyatı yapanlar, belki edebiyatıyla yetinmeyip maziyi hatırlatan bu tarz aksesuarlara ilgi gösterebilirler.

Sunabileceğiniz diğer seçenekler arasında bisikletler için özel olarak üretilmiş çantalar ve suluklar var. Bu ürünlerde de tek çeşitle yetinmeyin ki satış yapma ihtimaliniz daha fazla olsun.

Ticaret her zaman diğer iş kollarına göre daha fazla kazandıran meslekler arasındandır. Fakat arz talep dengesi yüksek olan ürünlerin satılması işletmeye daha çok kazandıracaktır. Hiçbir zaman zarar ettirmeyecek işletmelerin arasında bisikletçi dükkânı açmak sayılabilir. Her yaştan insan bisiklete ihtiyaç duymaktadır. Özellikle trafiğin yarattığı stres ve yoğunluk sebebiyle otomobil tercihinden insanlar yavaş yavaş geri çekilmektedir.

Yakıt masraflarından dolayı ve tehlikesi fazla olduğu için motorlardan da uzak duran insanlar yakın mesafelerde kullanacakları bisikletlere yönelmektedirler. Hem kolay ulaşım hem de sağlıklı yaşam için olağanüstü avantaj sağlayan bisikletler her yaştan insan için tercih nedeni olmaktadır. Dünyada birçok insan bisikletler ile dünya turlarına çıkmaktadır. Hem ulaşım aracı olan hem de sağlıklı bir hayat için spor yapma imkânı sunan bisikletler modern ülkelerde vazgeçilmezler arasındandır. Hatta bazı ülkelerde yapılan yeni düzenlemelerle birlikte artık otoyollarda bisiklet yolunun da yapılması bu ulaşım aracına olan ilgiyi gün yüzüne çıkarmaktadır.

bicycle photo
Bisiklet Mağazası Açmak Karlı mı?

Her işe girmeden önce artılarının ve eksilerinin hesaplandığı gibi bisiklet dükkânı açmadan öncede sorulması gereken soru bu olmalıdır. Mağazanın kar elde edip etmemesi biraz da mağaza sahibine bağlıdır. Özellikle mağazanın konumu ve içinde bulunan bisiklet çeşitleri bu karı daha çok arttıracaktır. Karlı bisiklet satışları için özellikle bilindik markaların, uygun fiyatlara satılması gerekmektedir. Çok fazla çeşit olması ve her yaşa hitap etmesi gerekmektedir. Yapılacak kampanyalar ve taksit seçenekleri de kar arttırmada etkili olacaktır.

Bisiklet satıcılığı kazandırır mı?

Eğer kaliteli bir hizmet anlayışı benimsenir ve marka bisikletler satılırsa bu sorunun cevabı “evet” olacaktır. Kazancı etkileyecek en önemli noktalardan biri de bisiklet mağazasının nereye açılacağıdır. Genç nüfusun yoğun olduğu ve bisiklet binme yollarının bulunduğu ilçelerde bisiklet mağazası açmak kar elde ettirecektir. Kar elde etmenin ilk koşulu bisikletleri ucuz fiyatlara toptancıdan alıp tüketiciye uygun fiyatlara satmaktır. Bunun için de çok sayıda bisiklet alınması gerekmektedir. Eğer sağlam bir sermayeniz varsa ve bir seferde çok fazla ürün alabilirseniz kar oranınız o derece yüksek olacaktır.

Bisikletçi Dükkânı Açmak İçin Gerekenler

Her ticari kurumun açılmasında gerekli olan prosedürler bisikletçi dükkânı açmak için gerekenler arasında olacaktır. Bunlar arasında esnaflar odasına kayıt, iş yeri açma ruhsatı, vergi mükellefi olmak gibi durumlar sayılabilmektedir. Bunların dışında bisikletçi dükkanları için gereken en önemli nokta geniş bir mağaza ve bisiklet tamir ustasının da bulunmasıdır. Tamir ustasının olması dükkan için sadece satış değil aynı zamanda bisiklet tamiri şansını da doğuracaktır. Bu da işletmenin daha fazla kazanmasına olanak sağlar.

Bisikletçi Dükkânı Açmanın Püf Noktaları

Bisikletçi dükkânından çok fazla kar elde etmek için bisikletçi dükkânı açmanın püf noktaları ile ilgili önceden çok iyi araştırma yapmanız gerekmektedir. İlk püf nokta sadece bisiklet satışı değil aynı zamanda eski olan bisikletlere bakım yapma, hatta kiralama olanağı da sunmanız gerekmektedir. Sıfır bisikletlerin yanında bütçeleri kısıtlı olan müşteriler için ikinci el satışları da olmalıdır. Ayrıca bisiklet tamiri ve bakımını da işletme bünyesinde bulundurmanız gerekmektedir. Bisiklet satışının dışında aksesuar ürünleri de satmanız önemli bir ayrıcalık sağlayacaktır. Belki de en önemli püf nokta nostalji ürünler satmak olacaktır. Kimsenin, başka mağazada bulamayacağı ‘pinokyo bisiklet’ satmak sizi bir adım öne geçirebilir.

Şu da düşündürücü bir bilgidir ki; her hareketimizde ve kararımızda onlara benzemeye çalıştığımız gelişmiş ve uygar ülkelerde her geçen yıl bisiklet kullanımına geri dönüş oranı artmaktadır. Amerika ve Avrupa başta olmak üzere birçok gelişmiş bölgede; şehre inerken, arkadaşlarını ziyarete giderken, hatta artık işe giderken bisiklet kullanan insanlara bol bol rastlamanız mümkündür.

 

“Bisiklet Tamir-Satım Dükkanı Açmak-Karlılık ve Maliyet Hakkında – Röportaj” üzerine bir yorum

  1. Ben de dükkan açmadan bu işi yapıyorum. Köpek gibi çalışıyorum ama kazandığım emeğimiz değmiyor. Hergün elim kanıyor. Yaralanıyorum. Ağır metal işinden hiçbir farkı yok. Bir iş yaparken diğerini de yapmak zorunda kalıyorsun. Adamdan ekstra para istemek te benim canımı sıkıyor. Millet para vermek istemiyor. Misal arka lastik değişecek. Frenleri de ayarlamak zorunda kalıyorsun. Zincir gerginliği VS vs.. Ne yapacağım bilmiyorum

    Cevapla

Yorum yapın