Bomba İmha Uzmanı Olmak İsteyenlere

Merhaba sevgili okurlar. Yazımız terör olaylarının hız kesmediği güzelim ülkemizde bambaşka ve aslında ne kadar da gerekli olduğunu biraz düşününce şıp diye kavradığımız bir meslek hakkında! Bomba imha uzmanı olmak!

Bilmem hiç düşündünüz mü? Bomba imha uzmanı olmanın gerekliliklerini, zorluklarını, artı yönlerini, maaşlarını… Ve en çok da kaderini. Evet bir bomba imha ekibinde yer almak ve nitekim onun uzmanlarından biri olmak hiç de itfaiyeci olmaya benzemez örneğin. Şimdi hemen yazımızın başında bomba imha ekibini içerisinde yer almayı diğer mesleklerden ayıran kalın çizgileri sizlere sunacağız. Böylece bu kendine epey münhasır olan özgün mesleğin derin sularına yavaş yavaş girmiş olacağız. Hazırsanız başlayalım parlak fikirler okurları.

bomb photo

Bomba İmha Ekibinde Yer Almanın Diğer Mesleklerden Farkı 

Kimi meslekler vardır ki çok tehlikelidir. Yüzde seksenini erkekler oluşturur bu tür tehlikeli mesleklerin. Örneğin polislik. Çevik kuvvet olmak. Düşünsenize tüm bir toplumun can güvenliği sizden sorumlu.

Bunun en başta manevi sorumluluğu vardır. Bir hata yaparsanız başkalarının canı gider. Bu öyle zor bir meslektir ki, bir anda vereceğiniz yanlış bir karar, yapacağınız hatalı bir hamle geri dönüşsüz bir şekilde zararlara, yok oluşlara, ziyanlara yol açar.

Bomba imha ekibinin içinde yer almak da böyledir. Ama siz de takdir edersiniz ki polis olmaktan çok daha zordur. Burada tek rakibiniz vardır. Tek düşman ve tek hedef. Bomba. Ya da şüpheli paket.

Çoğu zaman sıcacık evlerimizden güvenle ve huzurla bu tür görselleri izler, haberleri değerlendiririz. Bomba imha ekibi uzmanı, üstünde uzaylı kostümüne benzeyen ve kendini kısmen de olsa koruyacak olan koruyucu bir üniforma giymiştir. Üstündeki üniforma ağır koruyuculardan oluştuğu için bir tür can yeleği kıvamındadır.

Bomba imha ekibi uzmanı, ağır hareket eder. Hem üstündeki koruyucuların ağırlığından hem de yapacağı hızlı ve düşüncesiz bir hareket sonucu söz konusu şüpheli paketin patlama ihtimalinden.

Orada karar anı başlar. Şüpheli paketi patlatma anı! İşte o noktada bomba imha ekibinden olanların ne yaşadığını bir kendileri bilir, bir de Allah! Şüpheli paket içindeki şeyin ne olduğunu gösterecek kadar saydam değil de, koyu renkli örneğin siyah bir paketteyse onu açmak riskli olacaktır. Bu riski bertaraf etmek için de o paketin patlatılması gerekmektedir.

Bomba imha ekibinin bir diğer sorunu, belki de kalbini yerinden çıkacakmış gibi atmasını sağlayan bir diğer tehlike ise gerçek bir bombayla mücadele etme sistemidir! Birçok karikatüre ve espriye de konu olan bu durum aslında son derece tehlikeli ve can alıcıdır. Hangi teli keseceğiz?

Kırmızı mı yoksa yeşil mi? Hatırladınız değil mi soruyu? Genellikle aksiyonu bol Hollywood filmlerinde karşımıza çıkar bu sahne! Hangi teli kesersen doğru olur? Hangisi patlama, hangisi kurtuluş demek? Bunları bilmiyoruz. Türkiye’de ya da dünyada bomba imha ekibi uzmanlarının tam olarak hangi tehlikelerle nasıl mücadele ettiğini de bilmiyoruz maalesef. Çünkü bu meslek tehlikelerle dolu olduğu kadar sırlarla da dolu olan kapalı bir meslek alanıdır.

Çevik Kuvvet Polisi Olmak İsteyenlere çoğu zaman memleketimizi ve insanları korumak ve kurtarmak adına kol kola birlikte çalışan bomba imha ekibi uzmanları ve çevik kuvvet polisleridir. Bu noktada bomba imha ekibinde yer almak isteyip de olamayanlar ya da çevik kuvvet polisi olmak kendilerine daha cazip gelen sevgili okurlarımız bu yazımızı da okuyarak kararsızlıktan kurtulabilirler.

Bomba İmha Ekibi Uzmanı Olmak İçin… 

Her zaman için bu meslek, bu iş için bir alım olmadığını belirterek başlayalım. Yani bir polislik gibi periyodik olarak alımlar, sınavlar, kurslar gerçekleştirilmektedir. O nedenle beklemeyi bilmeli, beklemekte olduğu kadar takip etmekte de istikrarı yakalamalısınız. Genellikle bu tür alımların haberi polislik sayfalarında ve çeşitli forumlarda belirtilir. Ancak hiçbir iş bulma kurumu ve sayfası ”bomba imha ekibi uzmanı aranıyor” diyerek duyuru geçmez.

Bununla birlikte Türkiye’de Gölbaşı merkez kabul edilmek üzere bu meslekte boy göstermek için kurs verilmektedir. Bu kurs devlet ve polis yetkililerince verilir. Kurslar nazariye ve pratik olarak ikiye ayrılır.

Nazariye genel anlamıyla kuram demektir. Bomba çeşitleri gösterilir bu derslerde. Hangi çeşit bomba hangi maddeleri içerir, ne kullanırsak nasıl yaklaşırsak bombayı kontrol dışı bırakırız gibi soruların cevapları aranır ve bulunur. Yakın zamanda Abluka adında bir Türk filmi bu konuya dair sahneleri içinde barındırmıştır.

Bununla birlikte pratik derslerde de aşamalı olarak bombaların etkisiz hale getirilmesi gösterilir. Mevcut yaşam şartlarında hayatlarımızı tehdit eden tüm bomba çeşitleri pratik olarak kurstaki adaylara gösterilir ve pratik anlamda da deneyim kazanmaları sağlanır.

bomb photo

Bomba İmha Ekibi İş İmkanları Nasıldır? 

İş imkanları öyle geniş yelpazede, akın akın şeklinde değildir. Çünkü adı üstünde ”uzmanlık” gerektiren bir iştir bu iş. Bu nedenle bomba imha ekibi çok fazla sayıda personel alımına ihtiyaç duymaz. Zaten her gün bir bomba konulmadığı için ülkenin bir yerine ve mevcut personeller zaten deneyimleri ve ustalıklarıyla istenen beklentiyi karşıladığı için ancak uzun aralıkların sonunda belli zamanlarda bu işe başvurabilirsiniz.

Başvuranların sayısı da fazla olacağı için seçilme şansınız tamamen psikolojinize ve bombalara olan yaklaşımınıza bağlı olacaktır. Çünkü bu işin şakası yoktur. Süper Mario gibi birden fazla canınız olmadığı için tek atışta, tek kesişte doğru olanı yapmayı bilmeli ve hatasız bir şekilde emekli olmayı göze almalısınız.

Mit Ajanı Olmak İsteyenlere adlı makalemiz de sır dolu bir meslek olan mit ajanlığına dair elde avuçtaki tüm bilgileri sizlere sunuyor. Kim bilir belki bu yazımızı okuduktan sona Mit ajanı olur, ülkemizin yararı adına gizli belgelerle uğraşır durursunuz.

Bomba İmha Ekibi Maaşları Nasıldır? 

İş yaşamında yapılan meslek ile kazanılan para arasında ince bir kural vardır. Bir iş ne kadar zahmetli ve riskliyse alınan para da o kadar katmerli ve çok olur. Son yapılan zam ile birlikte bomba imha ekibi uzmanları 5000 liraya yakın maaş almaktadır.

Aldıkları riskleri göz önünde bulundurursak, konulan her bombaya can siper bir şekilde kendi vücutlarını, kendi canlarını ortaya attıklarını düşününce bu para bile az gelebilir. Onlar sağ olsunlar, memleketimizi bombalardan korumaya ve kurtarmaya devam etsinler ve bol bol kazansınlar.

Bomba İmha Ekibi Uzmanlığının Zorlukları Nelerdir? 

Bir kere bomba imha ekibinde yer alana kadar birçok aşamadan geçiliyor. Çoğu bu aşamaları kaydedemeden zafiyet veriyor ve eleniyor. Evvela en büyük zorluk bomba imha ekibi uzmanı olabilmekte.

Bunun dışında işin yıpranma payı çok yüksek. Düşünsenize telefon çalıyor ve şu şu yerde bir bomba var. Hemen hazırlan! Sizi bekleyen bir müşteri, bir avukat ya da bir muhasebeci değil. Bir bomba! Bu nedenle işin psikolojik çöküntüsü çok fazla. Zaten bu nedenle erkenden emekliye ayrılma seçenekleri var. Yıpranma payı olarak.

Bunun dışında bomba imha ekibi uzmanı olmak, bir memleketi ve kendi milletini korumak açısından büyük bir manevi tatmine gebe! Bunu da unutmadan ekleyelim ve tüm kolluk güçlerimize kolaylıklar dileyelim.

“Bomba İmha Uzmanı Olmak İsteyenlere” üzerine 2 yorum

  1. Sayın editör… Maaş kısmı biraz fazla olmuş. Normal polisten 1000 tl fazla alıyor o kadar. Lütfen düzeltelim..

    Cevapla

Yorum yapın