Bomboş İnsanlarla Değil Kaliteli İnsanlarla Yapılırsa Milyoner Edecek 2 İş Fikri

İçinde bulunduğumuz mekanı, yaşadığımız hayatı, geçirdiğimiz günü güzel ya da verimsiz kılan yegane faktör yanımızdaki insanların kalitesidir. Aynı zamanda kendimizin öz-kalitesi. Dünya nasıl içindekilerle çekici ya da itici bir gezegen haline gelebiliyorsa belli başlı iş fikirleri de kiminle / kimlerle masaya oturduğuna bağlı olarak negatif ya da pozitif uçlarda hayata geçiyor. Bu yazımızda sizi milyoner edebilecek 2 iş fikrini aktaracağız. Ancak öncesinde doğru insan seçiminin hayatın diğer alanlarında olduğu gibi iş fikirlerinde de ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu anlatacağız. Bunu kritik kılan, iflas ya da mutlak başarı ihtimallerini belirleyen yegane faktörün ortak ya da ortaklar olmasından ileri geliyor.

Ata sözünü biraz değiştirerek şöyle uyarlayabiliriz: Bana arkadaşını söyle, sana bu işte başarılı olup olmayacağını söyleyeyim.

Kaliteli İnsan ile Kalitesiz İnsan Arasındaki Fark Nasıl Belirlenir? 

Kaliteli ile kalitesiz insan arasındaki farkı belirleyen en temel ve geçerli ölçüt zamandır. Bir insanla geçirdiğiniz zaman kaybettiğiniz mi yoksa kazandığınız bir zamana tekabül ediyor? Bu sorunun net bir cevabı için öyle aylarca vakit geçirmeye de lüzum yok. Bazen birkaç gün, bazen birkaç saat bile yeterli olacaktır.

Kalitesiz insanlar mesele çıkarırlar ya da birtakım şeyleri mesele ederler. Kaliteli insan ise kendine mesele edinir. Edinmek fiili ile etmek / çıkarmak eylemlerinin birbirine zıtlığı aynı zamanda nitelik – niteliksiz ayrımının da temel uzantısıdır. Biri vardır zamanınıza değer katar. Biri vardır değerinizden değer, zamanınızdan zaman çalar. Bu noktada uyanık olmak, kim dost kim esasında düşman bilmek, algılamak gerekiyor. Hele ki bu insanlarla birlikte bir iş kurma planı varsa. Eski bir Rus sözü, kişi arkadaşını en iyi yolculukta tanır dese de günümüzde yolculuk yerine iş yaşamı diye değiştirebiliriz. İş, para kazanma ihtimali demektir. Bu ihtimal bazılarında tutkuya ve yardımlaşmaya yol açarken bazılarında kör hırsa, aç gözlülüğe neden olur.

Biriyle aynı eve çıkmak bile kişilerin en karanlık, en insanlıktan nasibini almamış yönlerini çıplak gözle görmek için yeterli olurken, iş kurma fikrini hayata geçirmek, yani biriyle ofise çıkmak bambaşka boyutlarda hayal kırıklığına yol açabilir. Bu nedenle önce bir kalite testi yapmak şart! Belli başlı sorular en yakın arkadaşlar için bile sorulmalı: Ben bu insanla sırf şartlar öyle gerektirdiği için mi görüşüyorum yoksa istediğim için, bu adam benim arkadaşım olduğu için mi? Bu soruya verilecek objektif bir cevap aynı zamanda etrafınızdaki insanların kaliteli mi yoksa kalitesiz mi olduğunu çok net bir şekilde gözler önüne serecektir. Pek tabi soruyu soranın gözleri önüne…

Düşük / Duygusal ve Sosyal / Analitik Zekalı İnsanları Nasıl Fark Edebiliriz?

Düşük duygusal kişilerin hayata, sanata, işe yaklaşımı hep hisleri ön planda tutacak şekildedir. Örneğin bir film onu ağlatıyorsa güzeldir. Ancak sosyal ve analitik zekalı insanları harekete geçiren en önemli etmen, bilgi ve bilgi açlığıdır. Onun için bir film ona yeni bir bilgi katıyor, yeni bir bakış açısı geliştirmesini sağlıyorsa güzeldir. Bu insanların fark edilmesi ise daha sonraki ortak paylaşımlar için belirleyici olacaktır. Bazı düşük zekalı kişilerle en fazla birkaç saat oturup bir şeyler içilebilir. Orta zekalı kişilerle en fazla, o da mecburiyetten ve idareten, aynı eve çıkılabilir. Ancak sadece sosyal ve analitik zekası gelişmiş kişilerle ortaklaşa iş yapılabilir. İşin ciddiyeti kaybedeceğiniz şeylerin bolluğuyla ölçülür çünkü. Salt duygusal zekası ile hareket eden kişilerle anca pazara çıkılır. Ancak analitik zekası gelişmiş bireylerle yepyeni pazarlar inşa edilebilir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Türkiye'deyken Amerika'da Kısa Sürede Şirket Kurmanın Yolu

İş Kurarken Yetenekli Bir Ekip Neden Hayati Önem Taşıyor? 

İş yaşamında kurup birlikte hareket edeceğiniz ekip sizin rezil mi yoksa vezir mi olacağınızı belirleyecektir. Siz tek başınıza mükemmel çalışsanız da ekibiniz tembel ya da cahil ise mücadelenizin pratik bir karşılığı olmayacaktır. Ancak yetenekli bir ekip siz yanlış yaparsanız düzeltir, sizinle sürekli fikir alışverişinde bulunur, yeni ve akılcı fikirleri masaya yatırır ve sorunlara çözüm odaklı yaklaşarak sizi deyim yerindeyse ipten alır. Böyle bir ekibiniz olduğu takdirde göndere iflas değil zafer bayrağını çekersiniz.

Yüksek Profilli İnsanlara Nasıl Ulaşabilirim? 

Maalesef günümüzdeki kalite düşüşü sadece belli başlı ürünlerle sınırlı değil. Aynı düşüş insan kalitesinde de hızla devam ediyor. Yeni nesil, orta nesil, eski nesil derken nesiller arası bir niteliksizleşme söz konusu. Bu nedenle yüksek profilli kişilere ulaşmak, onlarla iletişime geçmek, ortak iş fikirleri hakkında planlar yapmak her geçen gün biraz daha zor hale geliyor. Yine de internet doğru ve verimli kullanılabilirse bu türden insanlarla tanışma şansını yakalayabilirsiniz. Ne kadar eleştirsek de internet, insanlarla üç boyutlu ortama girmeden onları analiz edebileceğimiz, peşin hükümlü olmamak şartıyla haklarında bilgi edinebileceğimiz yegane kaynak. Bunun dışında çeşitli edebiyat kulüpleri, tanışma platformları, gala ve açılış geceleri de yüksek profilli kişilerle tanışma şansı sunan yerlerdir. Bulmak için aramak gerek. Aramak içinse tek bir yerle sınırlı kalmamalı.

Bomboş İnsanlarla Değil Kaliteli İnsanlarla Yapılırsa Milyoner Edecek 2 İş Fikri

1- Kişiye Özel Alternatif Tıp Tedavisi Uygulayan Sağlık İşletmesi Açmak: Henüz Türkiye’de tek tük olan, dünyada ise ilk örneklerini ABD ve Almanya gibi ülkelerde veren kişiye özel alternatif tıp tedavisi merkezleri sizi milyoner edecek iş fikirlerinden ilkidir. Tabi ne milyoner olmak ne de böylesi bir sağlık işletmesi açmak ha deyince olacak değil. Hem sağlık sektörü hem de alternatif tıp tedavileri adımların yavaş yavaş atılmasını gerektiren alanlardır. Bu nedenle yanınızda tek derdi kısa yoldan para kazanmak olan değil idealleri ve uzmanlığıyla hareket eden bireyler olmalı. Başta kanser hastaları olmak üzere birçok kişiye hiçbir hastane ve klinikte yapılmamış özel testler uygulayarak kişiye özel tedavi yöntemleri geliştirebilirsiniz, birçok kimsenin umudu kestiği noktadan onlara yeni bir nefes olabilirsiniz. Konuya vakıf olmak ve bu son derece önemli iş fikri hakkında çok daha detaylı bilgi almak için bir önceki yazımızı okuyabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş Doğal Kanser Tedavileri Sunan Bir Tıp Merkezi Kurmak

2- Dijital Pazarlama Firması Kurmak: Kaliteli birkaç insan ile ortaklaşa kurabileceğiniz dijital pazarlama işi ile birlikte milyoner olma yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Pazarlama gelecek vaat eden değil bizzat geleceğin kendisi olan bir ticaret alanı. Buna bir de dijital platformlar eklenince geleceğin dünyasına bugünden adım adım yaklaşabilirsiniz. Geleceğin dünyasında orta sınıf yer almayacağı için ya çok zengin, ya çok fakir olma seçeneklerinden biri kalacak. O seçeneklerden zenginliği seçmek isteyen herkes birçok farklı ürünü (başta tekstil, giyim, gıda, bilgisayar oyunu) dijital alanlardan pazarlayarak şehrine ya da ülkesine değil tüm dünyaya açılabilir. Konuyla ilgili yazdığımız bir başka yazıyı okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Neden Geleceğin En İyi Pazarlama Yöntemi

Yorum yapın