Borçtan kurtulmak için neler yapılmalı?

Biliyorum dostlarım, maalesef Türkiye’nin ezici bir çoğunluğu kredi kartlarıyla, banka kredileriyle hayatını sürdürebiliyor. İki yakası bir araya gelmeyen insanlarımızn yapabileceği şeyler az olsa da bu yazımızda size onlardan bahsetmek niyetindeyiz. Nasıl finansal olarak düzlüğe çıkarım, Nasıl borçlarımdan kurtulurum sorularına hep birlikte cevap arayacağız. Sizlere kendi hazırladıüım “checklist”‘i takdim edeceğim birazdan(maddeler halinde). Burada vereceğim yönergeler sayesinde birazcıkda olsa ekonomik refaha ulaşmanızı temenni etmekteyim.

Nitekim bu listedekilerinin hepsini daha önce denediğinizi ya da bildiğinizi biliyorum. Ancak tüm hepsini bir arada görmek, size para biriktirebilmek ve “hızlı para kazanarak çalışabilmek”
gibi konularda yardımcı olacaktır.

BORÇTAN KURTULMA YOLLARI

1) Ne ekersen onu biçersin!

Hayatı bir tarla gibi hayal edersek, bu koca tarlaya birşey ekmeden ekmek yiyemezsiniz. Yani demek istediğim, kendinize çeki düzen verin ve trenin size gelmesini beklemektense siz treni yakalayın. Şimdiden ufak ufak iş yatırımları, bol kazançlı yatırımlar
yapmaya devam etmelisiniz. Aylak aylak gezme günleri, eğer finansal hürriyete kavuşmak konusunda kesin karar aldıysanız sizin için bitti. Aklınızı başınıza alıp komutaya siz geçmelisiniz.

2) Kendi kendinize, “kazandığımdan daha az harcayacağım” şeklinde söz vermelisiniz.

Biliyorum zaten 1000 küsür liralık asgari ücretlerden farksız miktarlarla hayat sürdürmeye çalışıyorsunuz. İnsan yerine konmuyorsunuz. Sesizliğinizden faydalanıyorlar! Ancak yine de tasarruf her zaman candır. Sizi zor günlerde kurtarır. Harcamanızdan birazcık kıssanız bile; gün gelir “iyiki saçma sapan bir yere dökmemişim” şu parayı diyebilirsiniz. Yani kendinize bir kural koyun bu konuda ve harfiyen uymaya çalışın. Unutmayın bir çok para sahibi, gerçekten başarılı kimse; yolun başında verdiği tasarruf mücadeleri sayesinde zengin olmuştur.

3) Bankalara olan tüm tüketici kredilerini ödeyin!

Zor durumda kaldığınızda bankaya koşmak en akıllıca çözüm olmayabilir. Zira bankalar asla size kara kaşınız, kara gözünüz için kredi vermezler. 1 verirlerse bile 2 alırlar. Size misliyle ödetirler. Banka kasiyerlerine aldamayın. Onların ikna çabalarına da bakmayın, onların da sizden pek farkları yok. Hepsi emir kulu yani.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kredi Kartı Borcundan Kurtulmak İçin Yapılabilecek 5 Tilkilik

3) Kredi kartı borçlarınızı aksatmadan ödeyin.

Yarın öbür gün gerçekten zorda kaldığınızda sizin imdadınıza kartlarınız yetişebilsin. Her ne kadar bankalara giydirsek de yine de beterin beterlerinden daha iyidirler. Sizin daha fazla borca batmamanız için kullanılabilirler. Kredi kartları normal kredilerden daha düşük faiz oranlarına sahip olduğu için bilinçli bir vatandaş açısından günümüzde fırsatları kaçırmamak üzere kullanılabilir. Ancak şurası da tartışılmaz ki harcamalarınızın çoğunu “keş parayala” yapmak her zaman sizin yararınıza olacaktır. Kartlarınızı acil durum objesi olarak görün.

4) Bütçe oluşturun.

İlkokulda hayat bilgisi dersinde bizlere ödev olarak verirlerdi ya hani. İşte o bütçeyi ciddi ciddi oluşturun. Geldisi gittisi net olsun, ona göre ayağınızı yorganına göre uzatmış olursunuz. Aksi takdirde harcamalarınızı kontrol etmeniz güçleşir. Bu bütçeyi oluştururken mümkün olduğunca kültürel ve de eğlence faaliyetlerini yüksek tutmaya çalışın. Yani size pinti olun demiyorum. Kafanızı yaşayın, eğlenin; ama tüm bunları yaparken de paranızın hesabını bilin.

5) Emeklilik maaşınızı garanti altına alın.

Amerika’da bundan yaklaşık 10 yıl önce ortaya çıkan saçma bir sistem var. 401k adında. Buna güvenerekten paralarını yatıran vatandaşlar emekliliklerinde yatırdıklarının mislini alacaklarını düşünüyorlardı. Velev ki şirket batana kadar… Size yatıdığınızdan fazlasını taahhüt eden şirketlere güvenmeyin. Paranınızın emin ellerde olmasını sağlayın.

6) Acil durum bütçesi oluşturun.

Acil durumlarda kartlardan ve bankalardan medet ummak yerine zor günler için sakladığınız bütçenizden faydalanmak sizin için borçtan kurtulmak için en iyi adımdır. Kara günde kimse elinizden tutmaz. Hayatın zor şartlarını aklınızda bulundurun ve fırtınalı günlere hazırlıklı olun.

7) İşe yaramaz eşyalarını elden çıkarın.

Sahibinden, gittigidiyor gibi e-ticaret sitelerinde ikinci el eşyalarınızı satabilmeniz için uygun alanlar vardır. Buralarda; fazladan, kullanmadığınız, lüzumsuz taşınırlarınızı elden çıkarın. Bundan gelecek nakitle de borçtan kurtulun.

8) Bilanço oluşturun

Ne kadar aktifiniz, ne kadar pasifiniz var ölçün ve masaya serin. Böylelikle neyi alabileceğinizi, neyi alamayacağınızı net olarak ortaya serebilirsiniz. Bilançoya göre hedeflerinizi belirleyip yatırımlarınızı şekillendirebilirsiniz. Her 6 ayda bir banka hesaplarınızı, kredi kartlarınızı, morgage ödemelerinizi, diğer finansal gelirlerinizi hesaplayıp ona göre kendinize yol çizmelisiniz.

9) Sadakanızı ve fitrenizi eksik etmeyin.

Bu maddeye belki gülüyor olabilirsiniz, ancak muhtaç durumdakilere yardım etmek, hem sizin ruhani huzuru yakalamanızı hem de şansınızın Tanrı tarafından yaver gitmesine yarayacaktır.

10) Banka hesaplarınızı düzene sokun.

Banka hesplarınızda lüzumsuz otomatik ödemeler varsa kesin; vergiler, benzin, yiyecek ve içecek, faturalar, kültürel harcamalar, eğlence harcamaları dışındaki şeyleri yok edin.

11) Pahalı olandan kaçının.

Pahalı olanı terk etmek illaki kalitesize yönelmek anlamına gelmemektedir. Hem kalteli hem de makul fiyatlıya yönelmeniz en iyisi. Yani fiyat/performans denilen şeye dikkat etmelisiniz. Aşırı lüks tutkusu borca girmenize sebep olan etkenlerden birisidir.

12) Şu anda saatte kaç lira kazandığınızı hesaplayın ve de kariyer hedeflerinizi belirleyin

Aslında bir çoğumuzun eline saatte 1.5 liradan fazla para geçmemektedir. Ancak dışarda gezip tozarken harcadığımız para bunun onlarca katıdır. Hesabı kitabı bilmek için hesap makinenizi alın ve de gerçekte saatte kaç lira kazandığınızı hesaplayın. Böylelikle borçtan kurtulmak adına epey faydalı bir iş yapmış olacaksınız.

Sizler için; borçtan kurtulmanız ve de para kazanmanız için araştırmalara ve derlemelere devam edeceğiz. Bizi takip edin ve de diğer yazılarımıza göz atın.

 

Yorum yapın