BORSA OYNAMANIN PÜF NOKTALARI

Borsa, hisse senedi, kısa sürede zengin olmak… Bunlar; yıllar boyunca emek vermeden çuvalla para kazanmak ve refah bir hayat seviyesine ulaşmak isteyenlerin hiç de yabancı olmadığı kelimeler… Korkmayın; size “Para ancak alın teriyle kazanılır, tırnaklarını kazıyarak ekmek paranı kazanmaya bak” gibi klişe edebiyatlar yapmayacağım. Bunlar ancak ve ancak patronunuzun ve genel patron tayfasının sizin asgari ücrete eyvallah demeye devam etmeniz için kullandığı demagojiler olabilir. Ben sadece borsada başarılı olmak için dikkat edilmesi gereken birkaç nacizane bilgimden söz edeceğim.

stock profit photo
hamballık yapmak bile bazı kişiler için borsadan daha mantılklı maalesef

Ayrıca; bahsettiğim demagojilere inananların da unuttuğu bir şey var: Uzun vadeli kazanç elde etmek için borsa oynayanların çektiği en büyük zorluk; adeta bambu ağacının 7. senede büyümeye başlaması gibi uzun süre sonra size fayda sağlamasıdır. Bu derece sabır ve irade o kadar büyük bir erdemdir ki; birçok kişinin çalışkanlığına ve azmine bedeldir. Ayrıca; risk taşıyan cesur hamlelerle kısa vadeli kazanç elde etmek isteyenler de karakterlerinde bulunan risk alma eğilimi ve yılların tecrübesinin verdiği güven sayesinde bunları yapmaktadır. Dolayısıyla borsa oynarken de ortada bariz bir sabır ve emek mevcuttur.:)

Ama sakın ola gaza gelmeyin. Bunlar sizi bir anda galeyana getirmek ve tüm varlığınızı borsaya yatırmanıza ikna etmek için söylediğim şeyler değil. Haşa; sadist miyim ben?…:)

Fakat sizlere bahsetmek istediğim hususlar da tam olarak bununla alakalı… Borsanın nasıl oynandığını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini çok ama çok yanlış anlayan bazı arkadaşlar hayatlarını karartacak seçimler yapmakta ve borsayla hayatlarını zehre döndürmektedir. İşte bu yüzden; her yeni oyuncunun dikkat etmesi gereken borsanın püf noktaları vardır. Aksi halde borsadan kazanma şansınız; milyonlarca arkadaşı arasından yumurta hücresine ulaşabilmeyi başaran sperminki kadar olacaktır.

Borsanın püf noktalarını genel olarak şu iki başlık altında inceleyebiliriz:

1)HER ŞEYİN OLDUĞU GİBİ BORSANIN DA GENEL KÜLTÜRÜ, HAYAT BİLGİSİ VARDIR. BU DERSTEN GEÇMEK İÇİN DE HEM TEORİK, HEM DE PRATİK YÖNDEN DÜZENLİ OLARAK ÇALIŞMALISINIZ.

-Hayat bilgisi dediğim kısım hisse senetleri, şirketler ve piyasayı etkileyen değişkenler hakkında bilgi edinmeniz gereken kısımdır. Bol bol borsa makalelerini ve yorumlarını okuyun. Ekonomi haberlerini ve politika haberlerini birlikte takip edin. Bunları düzenli olarak yaparsanız borsa kültürünüz epey gelişecektir. Tıpkı şu anki mesleğinizde ilk günkü halinizle bugünkü haliniz arasında kendiliğinden meydana gelen gelişme gibi…

Şu İş İlgini Çekebilir:  Borsada en çok yükselecek hisseleri bulan 10 aşamalı sistem!

Pratik yön ise hisse alım-satımının yarattığı ruh haline ve yatırım psikolojisine alışmanız için gereklidir. İddaa veya şans oyunu oynar gibi; kendi kendinize yaptığınız acemi tahminler doğrultusunda küçük paralarla oynayın; yeni düşüncelerinizi uygulamaya geçirin ki iç güdünüz ve analiz yeteneğiniz gelişsin. Bunun bir diğer faydalı yönü de; gazetelerden, belgesellerden ve yorumlardan borsayı öğrenirken sıkılmanızı engellemesi olacaktır.

2)ÖĞRENMEYİ BIRAKIP BORSADA PARA KAZANMADAN ÖNCE MUTLAKA TEMEL AMAÇLARINIZI BELİRLEMİŞ OLUN.

-Eğer belirlemezseniz okyanusun ortasında pusulasız, haritasız öylece kalabilirsiniz. Çünkü; amacınıza göre izlemeniz gereken yol ve borsanın püf noktaları son derece farklılık gösterecektir. Buna iki örnek vermek gerekirse; Elinde orta halli bir sermaye bulunan ve bunu borsaya atılarak değerlendirmek isteyen genç bir delikanlısınızdır. Eğer “Wolf of Wall Street” hayalleri kurmuyorsanız muhtemel amacınız uzun vadeli yatırım yapmak ve orta yaşlarınızı kurtarmak olacaktır. Bu durumda ne yapacağınız bellidir: Gelecekte iş yapma potansiyeli yüksek olan, manipülasyonlardan ve entrikalardan uzak, yavaş ve emin adımlarla büyüyen bir kağıt bulursunuz. Hissenizi alırsınız ve sizinle beraber büyümesini beklersiniz.:)

Ya da elinde daha yüklü bir sermayesi olan; anında kazanç elde etmek isteyen ve bunu çatır çatır yemek isteyen birisiniz. O zaman borsanın stresine herkesten daha çok alışmanız gerekli… Çünkü günlük hareketlenmeler; olası manipülasyonlar ve silkelemeler sizin en büyük ekmek kapınız olacaktır. Ve bayanlar baylar; bu bahsettiğim şey borderline kişiliklerin uzmanlık alanıdır. Yani aynı gün doruklara çıkıp ardından dibe vurmaya alışkın olanların…:) Kendinizi tartın ve buna göre kararınızı verin.

Eğer borsa dünyasında yeniyseniz; sadece bu iki madde bile en azından birkaç ayınızı alacaktır arkadaşlar; ki almalı da… Borsanın püf noktaları olmadan bu için meyvesini yiyemezsiniz. Önce borsanın nasıl oynanacağını öğrenmelisiniz. Yazılarım devam edecektir. Geleceğin tüm istikrarlı, sabırlı ve soğukkanlı borsacılarına selam olsun…:D Hoşça kalın..

Yorum yapın