Borsa’da Gıda Hisseleri Ne Zaman Yükselir?

Arkadaşlar millet sanıyor ki insanlık eski dönemlerdeki gibi aç kalacak ekmek bulamayacak. Yok öyle dünya. Artık teknoloji çok ama çok gelişti. Açlık çekebileceğiniz kadar büyük bir kıtlık olmayacak. Ancak yine de kuraklık çok fazla olursa maalesef “gıda üretim maliyetleri” artacaktır. Bu da ister istemez borsadaki gıda üzerine odaklanmış şirketlerin hisselerini etkileyecektir. Dahası zincirleme bir reaksiyon ile gıda üzerine odaklanmış her kağıdı etkileyebilecektir.

Bu başlıkta uzun uzadıya gereksiz teknik ayrıntılara boğarak vaktinzi almayacağım. Basit bir “check list” hazırlayacağım. Bu listedeki kriterleri test ederek gıda hisselerinin yükselip yükselmeyeceği konusunda tahminde bulunabilirsiniz.

  1. Kuraklık seviyesi yüksek mi? (bunun için meteroloji istatistiklerine ve baraj doluluk oranlarına göz atabilirsiniz. Ayrıca Kuraklık Zamanlarında Hangi Tür Şirketlerin Hisseleri Yükselir? makalemize de göz atın.
  2. İlaç fiyatları artmış mı? (zirai tarım ilaçları fiyatlarının arttığı yerde tüm mahsüller eskisine göre daha maliyetli olacaktır)
  3. Herhangi zararlı böcek istilası var mı?
  4. Rüzgarlar tarım ürünlerine ‘mantar’ hastalığı getirmiş mi?
  5. Devlet ithalat yapıp tarım ürünlerinin fiyatını yükseltmiş mi?
  6. Ek vergi gelmiş mi?
  7. Ekstra regülasyon ile çiftçinin ekimi bazı ürünlerde zorlaştırılmış mı?
  8. Çiftçi destek paketlerinin durumu nedir?

Bu skalada 4 ve üzeri soruya olumlu cevap veriyorsanız o sene için gıda ürünleri fiyatı artabilecektir. Bu da perakende satış fiyatına yansıyacak ve satışlardaki kar marjını etkileyecek. Böylesi bir durumda gıda üzerine faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetleri yükselebilecektir.

Ancak sanmayın ki bu skaladaki değişkenler illa “yükseliş” yönünde etki doğuracak. Eğer Fiyatlar haddinden fazla artarsa bu da elbette tüketiciyi kaçıracak ve şirketlerin kar marjına olumsuz etkiye yol açacaktır.

Yine de şunu bilmelisiniz ki borsalarda her an herşey olabilir. Balinalar ani bir hareket ile kısa vadeli pozisyon açmış onbinlerce kişiyi batırabilir. Akıllıca ve profesyonelce hareket etmek gerekiyor. Bu işi ciddi anlamda profesyonel sürdüren ve riski minimalize ederek hareket eden kurumsal firmalar ile çalışmanız yararınıza olacaktır.

Yorum yapın