Borsa’dan Kazanmak İçin Kaç Yıl Tecrübe Gerekir?

Borsa son zamanların en rağbet gören alanlarından biri olduğu için bu alanda kazanç sağlamak da önemli konulardan biri haline geliyor. Sadece tek yönlü bir piyasa olmaması ve doğru adımlarla ilerlendiğinde sizi dünyanın en zenginleri arasına ekleyecek olan borsada belli bir süre pişmeniz gerekiyor. Borsa hakkında herhangi bir bilgi sahibi değilken ya da çok şey bildiğinizi düşünüp de aslında bilmediğiniz şeyler olduğunu öğrendiğinizde borsanın ilk aşamasındasınız demektir.

ÖNEMLİ İPUCU: Arkadaşlar Borsa’dan kazanmak için tecrübe edinmeyi beklemek yerine halihazırda bu tecrübeye sahip olan ve bunu çeşitli somut delillerle kanıtlamış kişi/kurumlarla çalışmanız ve paranızı onlara emanet etmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Çünkü aksi halde bu piyasada tecrübe edinene kadar 5-10 spor araba parası kaybetmeniz işten bile olmayacaktır.

Bir süre sonra yeni bilgiler edinerek işlem yapmaya başlarsınız ve sizinle aynı yollardan geçen insanlara öncülük ederek onlara bilgiler verirsiniz. Bu anlamda borsanın adımlarını çıkmaya başlamışsınız demektir. Borsada kazanmak için kaç yıl tecrübe gerek, neler yapmanız gerekiyor diye düşünüyorsanız bu aslında size bağlı

Borsada Nasıl Tecrübe Kazanırım?

Borsaya girdiğinizde başlarda tecrübe kazanmanız biraz zordur. Etrafınızdaki kişilerden sorarak ya da gerekli araştırmaları yaparak bilgi edinmeye başlarsınız. Ancak borsada tecrübe edinmenize yardımcı olacak olan en önemli yol aklınıza takılan yerleri sormak, araştırmak olacaktır. Merak ettiğiniz konular dışında edineceğiniz diğer bilgiler sizlere bilgi olarak gelir ancak tecrübe sahibi olmuş olmazsınız. Borsada tecrübe edinmek istiyorsanız şu yollardan geçmeniz şart:

Hata Yapmak

Hatasız kul olmaz. Bu bir gerçek ancak borsa üzerinde de hata yapmadan tecrübe sahibi olamazsınız. Yaptığınız her hata size yeni bir şey öğretir. Öğrendikleriniz ise borsadaki hayatınıza tecrübe olarak yansır.

Örnek Almak

Hepimizin hayatında örnek aldığı kişiler vardır. Borsa da aynı şekilde kendimiz model olarak belirlediğimiz insanların yapmış olduğu çalışmaları örnek alarak bu yolda yürümektir. Mesela örnek aldığınız kişi yakınınızdaysa onun yapmış olduğu işlemlerde hangi yollardan gittiğini görebilir ve izleri takip ederek sizde başarıya ulaşabilirsiniz.

Araştırmak

Borsada belli bir konu hakkında bilginiz yoksa kös kös oturmak yerine araştırma yapmaya başlamalısınız. Bu araştırmada yapacaklarınızı iyi ve kötü yönleriyle görmek adına interneti ve canlı örnekleri kullanabilirsiniz.

Soru Sormak

Soru sormak kimseye zarar vermez aksine sizlere bilgi kazandırır. Borsada bilmediğiniz konularda soru sormak size gerekli bilgileri verebilir. Bu sorulara sadece internet ortamında değil akademik kitaplarda da cevaplar aramak yararınıza olabilir.

Pratik Yapmak

Borsada öğrendiğiniz bilgileri uygulamazsanız tecrübe kazanamazsınız. Ne kadar çok pratik o kadar tecrübe demektir. Doğru yolda gittiğinizi gördüğünüz anda tecrübeleriniz işe yarayacaktır.

Borsada Hisse Senetlerini Takip Edin!

Borsa üzerinde işlem yapmaya çalışıyorsanız ayaklarınızın bastığı zemini bilmeniz gerekir. Borsada kullanacağınız zemin ise hisse senetleridir. Eğer hangi zeminde yatırım yaptığınızı bilmezseniz kısa sürede kaybeden taraf olursunuz. Borsada hisse senetlerini takip etmek hangi durumlarda yatırım yapıp hangi durumlarda kazançlı çıkacağınıza dair bilgi verir. Doğru zamanı bulmanızda ve kar elde etmek için doğru işlemleri yapmanızda hayati öneme sahip olan hisse senetlerini takip etmek bir süre sonra sizlere hangi durumlarda kar hangi durumlarda zarar edeceğiniz gibi tecrübeleri verecektir. Bu tecrübeyi kazanmak için birkaç gün hisse senedi takibi yapmak elbette yeterli olmayacaktır. Her şey zamanla… Biraz sabır.

İyi bir gözlem sizi ileride kaybedeceğiniz milyonlarca liradan kurtarabilecektir. Bir kedi bir avlanmaya çıkmadan önce annesini defalarca gözlemliyor. Siz de henüz yavru bir kedi iken dev yılanaları avlamaya kalmkmayın. Biraz büyümeyi bekleyin.

Piyasaları Analiz Etmenizde Tecrübelerinizi Konuşturun!

Borsa bildiğiniz gibi piyasalar üzerinden yürütülen bir sistem ve bu sistemi kullanmak isteyen kişilerin piyasa analizler yapması gerekiyor. Piyasa analizi yapmak ise sanıldığı gibi kolay değil. Zamanla piyasaları takip etmek ve işlem yapmak sayesinde elde edilen tecrübelerle piyasa analizleri yapılabiliyor. Piyasa analizi yapmak ise hangi karın nereden geleceğini hangi işlemin zarara neden olacağını bulmak anlamına geliyor. Tecrübelerinizi kullanarak piyasa analizi yaptığınızda aslında borsada kazanmaya başlıyorsunuz. Tecrübeleriniz size bir yol çiziyor ve piyasa analizlerinizde o yolda yürüyerek sizi istediğiniz yere ulaştırıyor. Durum bu kadar basit…

İnsanlar, Yatırımcılar Neden Tecrübeye Önem Veriyor?

Borsa son teknoloji ile üretilmiş bir sistem gibi. Karşınıza oturuyor ve sizinle birlikte satranç oynamaya başlıyor. Bu sistemde siz ne yapacağınızı bilseniz dahi borsanın her zaman nasıl işleyeceğini bilemediğiniz için yenilme ihtimalinizde artıyor. Ancak borsayı öğrenmek adına sürekli onunla içli dışlı olmanız ve çevrenizden duyduklarınızı, öğrendiklerinizi, yaptığınız hataları bir potada eritmeniz size büyük tecrübeler kazandırıyor. Kazandığınız tecrübeler ise sizden sonra gelecek insanlara ve çevrenizde bulunan diğer yatırımcılara yeni ufuklar açabiliyor. Tecrübeli olan bir öğretmenle tecrübesiz bir öğretmenin durumu gibi çoğu insan tecrübesi olan kişiyi seçiyor. Hele ki borsa gibi bir düzlemde oyunu kurallarına göre oynamayı öğrenmiş birinin tecrübeleri altın değerinde olabiliyor.

Yorum yapın