EN ÇOK RASTLANAN 5 TEMEL BORSACI PROFİLİ…:)

Merhabalar dostlar… “Borsa nedir?“, “Borsanın püf noktaları nelerdir?” gibi öğretici yazılardan sonra biraz da bu işin eğlencesine yönelik bir yazı yazmak istedim…:)

stock game photo
bu işi kumara çevirmeden yürütmek eğitim ve tecrübe ister.

Aslında eğlenceden ziyade yaptığım gözlemler ve edindiğim tecrübeler sonucu kendimce elde ettiğim bazı analizleri sizlerle paylaşmak istedim o kadar. Başlıktan anlayacağınız üzere borsa oynamaktan çok oynayanlarla ilgili bir yazı bu. Herkes farklı farklı sebepten dolayı bu işe atılır. Kimi kısa yoldan zengin olmak için, kimi eğlenmek için, vs. vs. Kişisel sebebi ne olursa olsun milyonlarca kişi en azından bir kez borsa oynamanın tadına bakmıştır bu memlekette.

Haa; kaç kişinin amacına ulaştığına değinecek olursak, bu sefer oldukça az bir sayıyla karşılaşırız..:( Bu durumun sebeplerine ayrıntılı olarak diğer yazılarda değinmiştim, buradan diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Her neyse; ana fikrimize dönecek olursak, türlü sebeplerden ötürü borsadan para kazanmayı amaçlayan 5 temel tip insan vardır. Hepsinin de beklentileri, tarzları ve amaçları birbirinden farklıdır. Aşağıda bu 5 kategori ayrıntılı olarak incelenmiştir. Hangisine dahil olduğunuza karar verin..:)

1) Öylesine borsa oynayanlar…:)

Bu arkadaşların her hafta sonu altılı oynayan veya belki çıkar diye makineye sayısal oynatan amcalarımızdan hiçbir farkları yoktur…:) Boş vakitlerini değerlendirmek olsun; belki şans bana da güler de borsadan para kazanırım düşüncesi olsun; vs. düşüncelerden yola çıkarlar ve ellerinde arta kalan küçük miktarlarla hisse senedi alırlar. Bazen şans yüzlerine güler, bazense kaybederler. Ama çevrelerine ve kendilerine zarar verecek bir hırsları yoktur. Bırakınız eğlencelerine devam etsinler…:)

2) Borçlarından kurtulmak için borsa oynayanlar

Bu kategori kendi içimde en çok çelişkiye düştüğüm kısımdır. Çünkü hareketleriyle ve hamleleriyle olumlu-olumsuz görüş yaratanların oranı birbirine o kadar yakındır ki; insan borçlarını kapatabilmek için borsa oynayabilir mi yoksa oynayamaz mı karar veremezsiniz.

Öncelikle bu arkadaşlar için borsadan para kazanmak; çok ama çok önemlidir. Ama uygulamada ayrılırlar. Şöyle ki; bazıları gerçekçidir: Aşırı ve gereksiz risklerden kaçınarak sermayelerini istikrarlı bir şekilde arttırırlar ve önemli de mesafe kat ederler. Ama bazıları o kadar hayal peresttir ki… “Sen bu kadar borcun içine batmayı hak ediyorsun kardeşim…” diyesiniz gelir içinizden…:( Dolayısıyla; borçlarını kapatmak için borsa oynayanların akıbetini belirleyen şey, onların kişilik yapısı olmaktadır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Hisse Senedi Kazançlı Bir Yatırım Aracı mı Yoksa Safsata mı?

Unutmadan; borsada kaybedenleri sakın ola böyle bir çıkış yolu aradıkları için yargılamayın. Siz de asgari ücretle çalışırken 50.000, 100.000; belki de daha fazla borcun içinde yüzseydiniz; siz de her yolu düşünürdünüz…;)

3) Kısa yoldan zengin olmak için borsa oynayanlar

Bu profilin neredeyse tamamını çok genç arkadaşlar oluşturur..:) Yaşları 25’ten küçüktür genelde. Özellikle düşük gelirli bir aileye mensuplarsa, üniversiteden mezun olunca başlayacakları meslekle veya şu an uğraştıkları zanaatla zengin olamayacaklarını, kendilerini güvenceye alamayacaklarını net bir şekilde fark ederler. Dolayısıyla; borsadan para kazanmak; bir bakıma umut kapısıdır onlar için. Bu profilde olan arkadaşlara söylenecek pek de fazla bir söz yoktur. Çünkü borsaya başlamalarındaki sebep gayet mantıklıdır. Ayrıca yaşları, enerjileri ve hayattan beklentileri yönünden de yatırım yapma konusunda daha avantajlılardır.

Sonuçta ne mi olur? 25 yaşlarını geçince bir kısmı borsadan zengin olmak düşüncesinden vazgeçer ve işine geri döner. Ama bir kısım ise hakikaten önemli mesafeler kat eder. Ondan sonra alacakları karar ise onlara kalmıştır..:)

4) Gözlem yapmak için borsa oynayanlar

Bu arkadaşlar yüksek ihtimalle borsa yorumcusu, analizcisidir ve bir yerlerde yazıyorlardır…:D Yorumlarda bulunmak veya köşelerinde yazmak için sürekli ama sürekli borsayı takip ederler. Haa; tahminleri doğrultusunda oynuyorlar mıdır? Orasını bilemem..:P

Eğer söz konusu yorumcu mantıklı analizlerde bulunarak insanları doğru yönlendiriyorsa tebrik ediyorum. Fakat amaç manipülasyon yaratmaksa………………..;)

5) Geçinmek için borsa oynayanlar…:) Ya da işi gücü borsa olanlar…:D

Bu kategori mensubu oyuncuları artık borsadan zengin olmak konusunda nirvanaya ulaşmıştır…:D Koca borsaya maaş ödetmek bu insanların başardığı bir şeydir.:) Ama unutmayın; öncesinde kim bilir ne kayıpların ve ne zekaların geçmişi vardır.;) Başaran arkadaşları tebrik ediyoruz ve Allah bozmasın diyoruz.

Evet dostlar, biraz mizahi, biraz gerçekçi bir şekilde sizlere 5 temel profilde borsa oyuncularını tanıtmaya çalıştım. Borsanın püf noktalarından biri de kendinizi ve amaçlarınızı net bir şekilde tanımanızdır. Bu yazının da size bu doğrultuda yardımcı olacağını umuyorum. Yorumlarınızı beklerim, hoşça kalın…:)

Yorum yapın