Boş arsa mı yoksa dükkan mı daha karlı?

Taşınmazlar arasında ayrım yapmak birazcık nasip işi diyenler olabilir ancak ben size yerine, zamanına ve duruma göre hangisine para yatırmanın daha karlı olabileceğini varsayımlar üzerinden anlatmak niyetindeyim. Belki bazı yerleri mantıksız bulabilirsiniz ama eminin ki işinize yarayacak bir şeyler eminim ki bulacaksınız…

ÖNEMLİ İPUCU: Boş arsalar şu sıralar daha mantıklı hale gelmeye başladı. Çünkü internetin yaygınlaşması ile birlikte perakende sektörü ciddi ve devrimsel bir dönüşüm geçirmektedir. Bu dönüşüm de bir nebze de olsa dükkanların işlevsizleşmesine ve doğal olarak değerlerinin düşmesine sebep olmaktadır. Boş arsaların üzerinde yapılabileceklerin sınırı yok, buralara bungalov evden düğün organizasyonu düzenlemeye kadar yüzlerce iş kurabilirsiniz. Ancak bir dükkanda yapılabilecekler ne yazık ki gün geçtikte sınırlanıyor. Z kuşağı artık dükkanlara sadece yeme içme ve sosyalleşme için uğruyor. Bu tür mekanların da ömrü, karlılığı çok yüksek olmamaktadır.

Boş arsada yapılabilecek işlerle ilgili bu makalemize göz atmak isteyebilirsiniz:

YASAL MEVZUAT HAKKINDA GÜNCELLEME: Beyler boş arasadan para kazanıp satana rant vergisi gibi vergiler getirildi diye haberler duyuyoruz. Böylesi bir vergi gelse de nasıl uygulanacağı ve hangi şartlarda, takibatlarda uygulanacağı mumamma olduğundan belirsizlik devam ediyor. Ayrıca boş arsalar “değerli konut vergisi” gibi tuhaf ve ucube vergilerden de muaf.

Eğer ki boş arsa sadece tarla niteliğinde ise bu durumda dükkan avantajlı olabilecektir.

Halen tarlaların neden bu denli yüksek fiyatlarla alınıp satıldığına anlam verememekteyim. Elbette bu benim naçizane fikrim olup yanılıyor da olabilirim. Ancak yıl olmuş 2016 şunun şurasında 2020’ye 3-4 yıl kalmış siz kalkıp da halen tarlaya pancar mı eksem yoksa silaş mı diye kafa yoruyorsanız afedersiniz ama bu sizin geri kalmışlığınızı gösterir.

Bence artık küresel erkler de dünyada dönen paranın; yüksek teknoloji gerektirmeyen ve de kısa süreli beklemeyle olgunlaşan mahsullere doğru akmasını istemiyorlar. Hükümetler de resmen çiftçi fazla para kazanmasın hatta ameleleliğini bile zor çıkarır duruma gelsin diye uğraşıyorlar. Belki paranoyak bir kuruntu olabilir ama o tozlu ve çamurlu tarlalara hayatını vermiş tarım emekçileriyle bir kez olsun sıcağı sıcağına samimi sohbet etme imkanı bulabilirseniz onlar size bundan 20-30 sene öncesi ile şimdiki günler arasındaki ekonomik farklarını tek tek açıklarlar…

O sebeple onca teşvik ve hibeye aldanmayıp tarla nitelikli bir boş arsa ile dükkan arasında kararsız kalırsanız önceliğiniz dükkan olabilir…

Boş ama imarlı arsa mı yoksa boş tarla mı?

Yukarıda anlattıklarımdan sonra bu sorunun tek ve mantıklı cevabının hangisi olduğunu biliyorsunuz. Eğer söz konusu iki adet taşınmazdan ikisi de aynı fiyattaysa bile seçim boş ama imarlı arsa yönünde olmalı. Mesela 1000 dönüm boş tarla yerine 1 dönüm imarlı arsayı tercih etmek daha akıl karıdır…

Şu İş İlgini Çekebilir:  Tavuk Çiftliği Açmak Neden Çok Karlı Oldu?

Bakın beyler bayanlar dünya artık bazı değişikliklere uğradı. Artık üretim, tarım, insan nüfusu denilen şeylere rağbet yok. Zira bunların artık fazlalığı mevcut. Gereğinden fazla insan, yiyecek ve de üretime sahibiz. İşte bu sebeple bu fazlalıkları en iyi satabilen ve de paraya çevirebilen kazanıyor. Bundan dolayıdır ki artık insanlar sizin ürünleriniz peşinde değil siz o ürünleri satmak için insanların peşinde koşmak zorundasınız. Yani boş ve imarlı bir arsaya yapacağınız bir binada oturacak insanlar size insanın olmadığı bir tarladan onlarca kat daha fazla kar ettirecektir. Hele ki söz konusu olan parasını gayrimenkul dışında hiçbir şeye doğru düzgün yatıramayan Türk halkı ise imarlı bir arsa satın almak hem uzun vadede hem de kısa vadede en karlı yatırım olacaktır.

Dükkan mı yoksa boş imarlı arsa mı daha karlı?

İşte geldik kritik soruya. İki adet gayrimenlulun fiyatının aynı olduğunu varsayarsak. Mesela önümüzde 1 milyon dolarlık boş imarlı arsa var ve bunun yanında da 1 milyon dolarlık ana cadde üstü bir dükkan var ise; bu durumda yine boş ama imarlı arsa daha revaçta olan seçim olacaktır. Ancak yukarıdaki kıyaslamasını yaptığım, yarıştırdığım diğer gayrimenkullerin yanında bu ikili arasındaki mücadele en çetrefillisidir. Yani şuraya 100 kişi getirsek bu iki gayrimenkul yatırımı arasından 50 tanesi birini kalan 50’si ise diğerini tercih eder. İşte bu sebeple bu ikili arasındaki seçimi yaparken sizleri daha kapsamlı bir ölçüp tartma sürecine davet ediyorum.

Seçiminiz ne olursa olsun emin olun ki olağanüstü sıkınıtılı bir durum olmadığı sürece ve de hukuki aksaklık türemediği sürece her halukarda kazanacaksınız. O sebeple içiniz rahat olsun. Son olarak şunu söyleyebilirim ki boş arsanın yanında dükkan yatırımı bu türden dolandırılma ve hukuki çarpıklıklara maruz kalma gibi durumlara karşı daha güvenli bir yatırımdır.

Günümüzde bir arsayı almak demek onun hukuki problemlerini de satın almak demektir. Avuaktlara danışmadan sakın ola bu işe girişmeyin. Hayatınızın belki de en önemli yatırımını yaparken; eğer ki zarara uğrayacaksanız bile çok basit şeylerden ve azıcık olsun bilinçli bir gözün üstesinden gelebileceği risklerden dolayı zarara uğramayın!

Eklemek ya da sormak istediğiniz hususlar olursa hemencecik yorum bölümünden bize takma isimle iletebilirsiniz, yardımcı olmaktan ve de beraber beyin fırtınası minnet duyarız.

Saygılarımla
Parlakfikirler adminiz

“Boş arsa mı yoksa dükkan mı daha karlı?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba, ben Hollanda’dan Mehmet.

    Turkiyede yatirim yapmak icin iyi bir yatirim ariyorum, butcem 120.000 TL, bu fiyata en uygun ne olabilir? Dukkanmi, imarli arsami? Cevabi mail adresime yazabilirsiniz

    Cevapla

Yorum yapın