Bowling Salonu Açmak

İnsanların eğlence dünyasına olan ilgileri ilk çağlardan beri bilinen bir gerçek. Sıkıcı hayat şartlarından ve gündelik hayatın tekdüzeliğinden kurtulmak isteyen insanlar için bir numaralı stres atma yolu ise eğlenceli ortamlara girmektir. Her şey iyi güzelde eğlenceli bir ortam nasıl olur, insanlar en çok hangi eğlencelerden hoşlanıyor diye aklınızda sorular oluşuyorsa en sevilen eğlence türlerinden olan bowlingi seçebilirsiniz. Biliyorsunuz ki insanlar artık grupça eğlenmenin tadını yaşamak istiyorlar. Bilgisayar oyunları kadar yapay olmayan ve isim şehir oyunlarındaki gibi de basit olmayan eğlenceli oyunlar arıyorlar. Bu anlamda bowling hem eğlenceli hem de modern duruşu ile büyük bir ilgi görüyor.

bowling photo

Bowling Salonu Açarsam İş Yapar Mı?

Bowling pek çok insanın tercih edebileceği eğlenceli bir etkinlik. Aynı zamanda her yaş grubundan insanı da ilgilendiren bir etkinlik olmasından dolayı bowling tutkunlarının sayısı artıyor. Özellikle eğlence merkezlerinde, alışveriş merkezlerinde ya da büyük kafelerde bulunan bowling salonu açmak ise karlı bir iş olarak karşımızda duruyor. Genellikle gençlerin rağbet ettiği mekânlardan olan bowling salonları çalışmak isteyen kişiler için karlı bir yatırım kapısı olarak görülebilir. Eğlence sektörü içerisinde yer almasından dolayı her zaman iş görebilecek mekânlardan olan bowling salonları sadece bowling değil birkaç eğlenceli etkinliğin de bir araya gelmesi ile daha karlı bir iş alanına dönüşebilmektedir.

 

Bowling Salonu Açmak İçin Gerekenler

Bowling salonu açmak isteyenlerin bu salonu açmadan önce çeşitli çalışmalar yapması gerekir. Çünkü bu işten karlı çıkmanın yolu bowling salonu için gerekli olanları tam olarak bir araya getirmekten geçer.

Bowling Alanı Bulun!

Bowling salonu açmaya karar verdiyseniz ilk olarak bir plan yapmanız gerekir. Bowling salonunu gerçekten işleyecek bir mekâna açmanız gerekir. Bu anlamda büyük alışveriş merkezlerini, eğlence mekânı olarak kullanılan geniş merkezleri ya da eğlence etkinliklerinin yapıldığı bir caddeyi tercih edebilirsiniz.

AVM’lerin Bodrum katları bu iş için biçilmiş kaftan olabilir. AVM sahipleri ile görüşmeler yürüterek en alt katı size ayırmasını isteyebilirsiniz. Hem kira indirimi de yapmak isteyebilirler. Çünkü kendi avm’lerine ciddi katma değer eklemiş olacaksınız işletmeniz ile birlikte. Bu durumu onların beynine zorla sokun.

Eğlence Sektörüne Dalın!

Bowling bildiğiniz gibi eğlence sektörüne dâhil olan etkinliklerden biri. Bu nedenle diğer eğlence mekânlarından fikir almanız gerekir. Eğlence mekânı olarak kendinize seçebileceğiniz bilardo salonları, kafeler ya da diğer bowling salonları gibi mekânları gezebilir ve eğlence sektöründe açılış ve kapanış saatlerini, genel ücretleri öğrenebilirsiniz.

Ne kadar çok enformasyon o kadar sağlam girişimcilik zemini demektir. Bu çağın en değerli ve güçlü silahının bilgi olduğunu duymuşsunuzdur. Sizin yapacağınız şey de bu değerli bilgileri ele geçirdikten sonra bunları tatbik etmek olmalıdır.

Farklı Olun!

Bowling salonu açmak istediğinizde diğer bowling salonlarından ya da diğer eğlence mekânlarından daha çekici bir hizmet sunmanız gerekir. Çünkü bowlingden daha eğlenceli aktivitelerin olmasından dolayı insanları mekânınıza çekmeniz her zaman kolay olmayabilir. Sınırsız çay keyfi ya da bowlingde kazanan takıma minik kupalar vermek salonunuzu ilgi çekici kılacaktır. Ayrıca mekânınızın da diğer eğlence mekânlarına benzememesi gerekir. Her zaman modern ve dikkat çekici bir mekânınızın olması pozitif yönde ilerlemenizi sağlayacaktır.

Mesela diğer bowling salonlarında çay 5 lira iken sizde bowling oynayan müşterilere oynadıkları süreçte sınırsız olabilir. İnsanlar bu tip küçük ayrıntılara bayılır. Hele ki Türk milletinin kalbini çalmak istiyorsanız ona kaliteli bir çay ikram etmelisiniz.

Tanıtım ve Reklama Önem Verin!

Bilinen bir gerçek vardır ki hangi sektörde olursa olsun her alanda reklam ve tanıtım faaliyetleri kullanılmalıdır. Çünkü tanıtım ve reklam her sektörde bir adım öne geçmenin adıdır. Kişilerin açacakları bowling salonunu tanıtmaları, promosyon çalışmaları düzenlemeleri oldukça büyük bir fayda sağlayacaktır.

Avm’lerin girişlerine salonunuzun yerini tarif eden panolar asın. Şehrin çeşitli eğlence noktalarında Belediye’ye ait ilan tahtalarında ücretli reklam verin. Açık hava reklamcılığı da en az internet reklamcılığı kadar etkilidir. İnsanlar etrafındaki ağaçlara yapraklara dikkat ettikleri kadar ilanlara da dikkat ederler. Hatta daha fazla dikkat kesilirler. Çünkü yeşil renklerden ziyade turuncu, kırmızı ve pembe renk tonlarının hakim olduğu bir reklam çok daha dikkat çekici olacaktır.

Salonunuzu Açın!

Bowling salonu için seçtiğiniz mekânın başarılı olması, personellerinizi bulmanız ve diğer tüm ayrıntıları ayarlamanızın ardından gerekli belgeleri toplayarak dükkân açma başvurusunda bulunabilir ve salonunuzu açabilirsiniz.

 

Bowling Salonu Açmak Karlı Bir Yatırım Mıdır?

Bowling salonu yatırım yapmak isteyen kişiler için eğlence sektörü içerisinde en karlı yatırımlardan biri olarak hayata geçirilebilir. Bowling salonları gençler tarafından beğenilen bir alan olduğu için genç kitleye hitap eden bir mekân olarak kurulduğunda karlı bir yatırım olacaktır. Sadece bowling salonu açmakla değil bowling salonunda birkaç ekleme yaparak da çeşitli yaş aralıklarına da hitap edebilirsiniz. Bu sayede de yatırımlarınızı büyüterek daha çok kazanabilirsiniz.

Genel olarak konuşmak gerekirse Bowling salonu açmak karlıdır diyebiliriz.

Bowling Salonu Açmak İçin Gereken Sermaye

Bowling salonu açmak isteyenlerin yatırım için kullanacağı sermaye de oldukça önemlidir. Bu işe girişecek olan kişilerin mutlaka küçük yatırımları değil büyük yatırımları gözden çıkarması gerekir. Çünkü eğlence sektörü az sermayeli değil büyük sermayelerin döndüğü ve büyük kazançların elde edildiği bir sektördür. Kişilerin en az 50.000 TL kadar bir yatırımla bu işe girişebilmesi mümkün iken daha kaliteli bir mekan açılması için de 100.000- 200.000 TL arası harcama yapılması gerekebilir.

 

 

Yorum yapın