Brezilya’da İş Kurmak İsteyenlere

Brezilya… Çoğumuz onu egzotik bir ülke olmasından, Rio karnavalından ve elbette ki futbolundan biliyoruz. Bazen ülkemize de gelip adıyla şanıyla oynayan Brezilyalı efsanevi futbolcular da var. Örneğin Alex. Biz Galatasaraylılar ve Beşiktaşlılar da dahil olmak üzere Alex’in bir efsane olduğunu kabullenir. Yiğidi öldür hakkını yeme demişler.

Peki Brezilya’da iş kurmayı ya da oradan ithalat ihracat işlemlerini ve ticari unsurlarını gerçekleştirmek ister misiniz? Bu konuya tüm teknik detaylarıyla birlikte geleceğiz. Önce bir Brezilya’yı kısaca tanıyalım.

brazil photo

Alex De Souza belki yazımızı okursa diye buradan kocaman selam söylüyoruz. Zaten gözümüzde sempatik olan bir ülkeyi iyice güzel kıldı. Attığı goller, verdiği gol pasları ve düzgün kişiliğiyle o bu ülkeye gelmiş en efsane oyunculardan biridir. Kim bilir belki bir gün Fener’in başına teknik direktör olarak da geçer de yine onu yeşil sahalarda görürüz. Selam olun Alex kaptan!

Brezilya Nasıl Bir Ülke? Hadi Tanıyalım 

Brezilya, 1500 yılında keşfedilmiş bir ülke. 600 yılı geçkin bir tarihi ve tarihçesi var. Uzun yıllar sömürge olarak kalmış. Daha sonra bağımsızlığını ilan etmiş.

İklimi soracak olursanız daha önce İzlanda ve Gana gibi ülkelerin tanıtımını yapmıştık. Oralar gibi sıkıntılı değil. Ne Gana kadar aşırı sıcak ne de İzlanda kadar aşırı soğuk. Bunu söylüyoruz çünkü iklim önemli arkadaşlar. Sırf yeni bir ülkede iş yapınca oranın ekonomisiyle ilgilenmek tek boyutlu bakmak oluyor. O nedenle dört mevsimi kararınca yaşayan biz Türkiyeliler için iklim önemli. İzlanda’dan çok soğuk diye geri dönen insanların da olduğunu biliyoruz.

Brezilya bir sahil ülkesi. Bu nedenle bir yarım ada olan Türkiye’den oraya gittiğinizde bol bol deniz görecek ve şaşırmayacaksınız.

Nüfusu 200 milyondan fazla. Yer yer bazı yerlerde 215 milyon olarak aksettiriliyor. Nüfusu bizden fazla olduğu gibi yüz ölçümü de fazla. Buna rağmen kent – nüfus oranı hemen hemen dengeli. Bizdeki gibi İstanbul 20 milyon, geri kalan 60 milyon şeklinde değil.

Brezilya insanları çok sıcakkanlı. Bu nedenle adaptasyon konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı garanti ederiz. Zaten oraya gitti mi ortaya bir futbol muhabbeti atın yeter. Sizi seveceklerdir.

Kullanılan dil yoğun olarak Portekizce. Brezilya’ca diye bir dil yok arkadaşlar. Boşuna araştırıp kendinizi komik duruma düşürmeyin 🙂

Gana’da İş Kurmak ve Yatırım Yapmak Mantıklı Mı eh bu kadar dillendirip da bu makaleyi buraya iliştirmemek olmazdı. O nedenle yakın zamanda kaleme aldığımız Gana’da iş kurmak ve yatırım yapman mantıklı mıdır yazımızı da buraya bırakıyoruz. Artık iyice küreselleşen dünyada yörüngeyi uzak kıtalara, haritaları uzak ülkelere çevirmek olmazsa olmaz bir kaçınılmazlık barındırıyor. Biraz cesaret biraz da ön bilgi ile ister Gana’da ister Brezilya’da rahatlıkla iş kurabilirsiniz.

Eğer olur da Brezilya’da iş kurmaya ya da orada yaşamaya karar verirseniz orada her yıl sizi çılgın Rio Karnavalları bekliyor. Gerçekten bu insanlar farklı eğleniyor diyeceğiniz festival çeşitleri bunlar. Bununla birlikte ilk başta garipseyebilir, ötede durmak isteyebilirsiniz. Ancak biraz zaman geçirdikten sonra bu insanların eğlenceli, kanları kaynayan durmak bilmezlikleri sizi içine çekecek siz de onlarla birlikte eğlenmeye katılacaksınız.

brazil photo

Brezilya ile Türkiye Arasında Hangi Ürünlerin Ticareti Yapılabilir? 

Bu kısımda ithalat ve ihracat olarak ikiye ayıracağız. Böylece bu ülkeye neler satabileceğinizi ve onlardan neler satın alabileceğinizi görmüş olacaksınız. Çıplak gözle ve aydınlık bir farkla. Hazırsanız başlayalım.

Brezilya’dan Ne Satın Alabilirim? 

İlk sırada elbette ki kahve var. Ki bunu yapanlar çok. Kahve dükkanlarında özellikle Brezilya ve Portekiz çekirdeğinden üretilmiş saf ve inanılmaz lezzetli kahveler Türkiye’de inanılmaz bir hayran kitlesi yarattı bile. Bununla birlikte ek parantez olarak belirtelim ki dünyadaki kahvenin yüzde 40’ı Brezilya’da üretiliyor. Kahve dükkanınız varsa ya da kahve toptancılığı yapıyorsanız bu ülkeden kahve ithal edebilirsiniz.

Şeker kamışı ve kakao yine bu latin Amerika ülkesinin başlıca üretim kaynaklarından. Türkiye ise özellikle şeker kamışı için gerekli alt yapı yok. Bu nedenle şeker kamışı ve kakao ithalatı için de bu ülkeyi değerlendirebilirsiniz.

Brezilya portakallarıyla da ünlü bir yer. Özellikle saf ve içine hormon katılmamış halis munis portakallar almak ve ülkemizde ticaretini yapmak istiyorsanız durmayın hiç. Brezilya, toprak ve tarım ürünleri bakımından da zengindir. Ancak ülkemiz de bu alanda gayet üretken olduğu için bunun ticareti yapman mantıksız olacaktır. Sizi bu şekilde yönlendiren insanlara ”ilgilenmiyorum teşekkürler” demelisiniz.

Brezilya’ya ne satabilirim? 

Brezilya her ne kadar belli başlı ekonomik alanlarda başarılı bir ülke olsa da belli başlı sektörlerde sıfır çekecek kadar kötüdür. Bunlardan biri de teknolojidir. Aklınıza gelebilecek her türlü teknolojik ürünü burada satabilirsiniz.

Telefon ve bilgisayar odaklı düşünüp ülkemizden ya da başka ülkelerden ithal ettiğiniz ürünleri bu ülkeye satıp küçük çaplı sektör patlamaları yaratabilirsiniz. Ucuz ve kaliteli teknolojik ürünler tercih ederseniz daha çok başarıyı yakalarsınız.

Bununla birlikte sanayi açısından yedek parça konusunda da sıkıntıları var Brezilya’nın. Her ne kadar otomotiv sektöründe gelişmiş olsa da belli başlı yedek sanayi alanında büyük eksikleri vardır.

Enerji alanında da Brezilya’ya bir şeyleri satmak çok kolay olacaktır. O da Güney Afrika gibi enerji konusunda sıkıntı yaşayan bir ülke.

Dilimiz döndüğünce Brezilya’da ithalat ihracat dengesini açıkladık. Şimdi sıra diğer başlığımızda. Buyurun efendim.

Brezilya’ya bir kuş bakışı. Bu büyük, tarihi ve nüfuzlu şehir her açıdan insanı kendisine çeviriyor. Her ne kadar yoksul kesimi bol olsa da sürekli eğlenmeyi ve gülmeyi bilen bir ülke Brezilya. Bununla birlikte şehirleşme yapıları ve doğa manzaraları ile de insanı baştan çıkarmayı biliyor. Giderseniz bizi unutup da kart atmayı unutmayın lütfen!

Brezilya’da İş İmkanları 

Brezilya’da doğrudan iş de kurabilirsiniz. Brezilya sürekli olarak turist alan bir ülke. Bu açıdan hazır ülkemizde de turizm krizi varken burada bir turizm acentası kurabilirsiniz. Bu işte kar oranı yüksek bir potansiyel var. Değerlendirilmeye açık.

Yine burada teknolojik ürünler satan ya da üreten bir dükkan ya da imalathane açmak da epey rağbet arttıracak bir etki olacaktır.

Futbol ve diğer spor branşları olarak da epey düşkün bir ülke Brezilya. Spor alanında giyim, antrenörlük gibi sektörlerde iş kurabilir ve kazancınızı bu sayede temin edebilirsiniz.

Brezilya denilince akla hemen futbol gelir. Ama Brezilya genel olarak tüm sporlarda başarı yakalamış bir ülke. Siz de bu sektörü, bu canlı pazarı iyi inceleyin ve bir şekilde onun içine girmeye çalışın. Yani örneğin orada bir futbol eşyaları satan bir dükkan açmak bile buradakinden daha fazla ilgiyle karşılanacaktır.

Brezilya’da İş Yapmak İçin Gerekenler ve Sermaye 

Bu tamamen yapacağınız işe bağlı olarak değişmekte. Ancak yine de yabancı bir ülkede iş kurmak istiyorsanız minimum 50 bin lirayı gözden çıkarmanız gerek. Gereken tüm her şey için.

Bunun dışında Portekizce bilmek epey önde tutacaktır sizi. Bir ülkenin dilini bilmek insanlarını daha yakından tanımak ve müşteri kitlesini daha hızlı bir şekilde tanımak demektir zira.

Hepinize hayırlı iş kapıları diliyoruz. Bol kazançlar.

“Brezilya’da İş Kurmak İsteyenlere” üzerine 2 yorum

  1. Yusuf bey boru hortum kelepçesi üretiyorum.Brezilyada otomotiv ve yan sanayi için pazar bulma şansım var mıdır?

    Cevapla
    • Merhaba Engin Bey; maalesef o sektör için yorum yapamayacağım ancak eğer ilgilenen arkadaşlar olursa ziyaretçilerimziden size daha koly ulaşmaları için kurumsal e posta yazabilirsiniz yorum olarak.

      Cevapla

Yorum yapın