Büfecilere 8 altın tavsiye

Büfeler günümüzde sayı olarak bir hayli artış gösteren iş kolları arasında yer almaya başlamıştır. Çok fazla bir gider gerektirmeyen büfeler büyük alanlara ihtiyaç duymadan işletilebilmektedir. Büfe açmak için gerekli malzemeler çok az olduğundan dolayı kısa sürede büfe açılışı gerçekleştirilebilir. Büfe açılışında dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır.

advice photo

Büfe Açmak İçin Gelir Gider Hesabı Çıkartılmalıdır

Büfe açacak kişiler öncelikle yapacakları hizmetin sınırlarını belirlemelidir. Hangi ürünleri satacakları, ne kadarlık bir alana hizmet edeceği ve kapsayacağı insanları belirleyip sermaye planı oluşturulmalıdır. Bu aşamada sağlıklı bir iş planı yapılması gerekir. Büfe açmadan önce büfe sektörü hakkında detaylı bilgiler edinmeli ve iş çeşitliliğinizi arttıracak ve gelişmenizi sağlayacak yeniliklere açık olmalısınız.

Büfe Açmak İçin Doğru Yerin Seçilmesi Önemlidir

Büfe açmak isteyenler öncelikle bir yer belirlemelidir. Yer seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken ise yaya ve araç trafiğidir. Yaya ve araç trafiği ne kadar yoğunsa büfenin o kadar çok müşteriye hitap edeceğinin bir göstergesidir. Ara sokaklarda büfe yerlerine bakılmamalıdır. Çünkü burada insan yoğunluğunun az olmasından dolayı yeterli satış söz konusu olmaz. Yer seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer konu ise çevredeki büfe sayısıdır. Çünkü büfe sayısı arttıkça rekabet artar. Bu sebeple çeşitli rekabet koşullarına uyum sağlamak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple çevrede büfelerin olmaması oldukça önemlidir.

Büfe Açmak İçin Gerekli Koşulları Taşıdığına Emin Olmak

Büfe açmak için gerekenleri bir araya getirerek izin ve ruhsat almak gerekir. Büfe açmanın da bazı şartları vardır.

*Büfe açmak için buzdolabı ve meşrubat dolabının bulundurulması gerekir. Aksi halde yiyecek ve içeceklerin bozulmasına sebebiyet verilebilmektedir.

*Apartmanların alt katlarına büfe ruhsatı verilmemektedir. Çünkü büfeler geç saatlere kadar hizmet verebilen yerlerdir. Toplumsal huzuru bozmamak adına apartmanların alt katlarına izin verilmemektedir.

*Büfe açacaklar detaylı bir yerleşim krokisi çizdirmelidirler. Çizilen bu krokideki yerleşim şekli izinsiz değiştirilemez.

*Büfelerde satılacak ürünler bellidir. Fast- Food, tekel ürünleri, meşrubat, kuruyemiş, alkollü ve alkolsüz içecekler, gazete, çikolata, cips gibi ürünlerin satışı yapılmaktadır. Bu şartları taşımayanlar için ruhsat verilmesi imkansızdır.

Büfe Açacaklar Bayilik Anlaşması İsteyip İstemediğine Karar Vermelidir

Büfe açılışı için gerekli iş planı yapıldıktan sonra büfeyi bir bayilik olarak mı yoksa kendi adınıza mı açılacağı konusunda karar verilmesi gerekir. Bayilik şeklinde açılacak büfelerde markalaşmış işimler kullanıldığından dolayı piyasaya giriş daha hızlı olabilmektedir. Öte yandan bayilik anlaşmasında karşı firma büfeyi kendisi dizayn eder ve sizin gelirinizden belli bir pay alır.

Büfede Satılacak Yiyecekler İçin Menüler Hazırlayın

Yiyecek içecek ağırlıklı büfelerde iyi bir menü hazırlamak önemlidir. Çünkü menülerin çeşitliliği ve gösterişi müşteriyi cezbeder. Aksi halde müşteri çok sıradan ve vasat bir mekan olduğunu düşünebilir. Bu sebeple etkileyici ve göze hitap eden menüler hazırlamaya dikkat edilmelidir.

Resmi Kurumlardan Gerekli Olan Ruhsat Ve İzinlerin Alınması Gerekir

Büfe işletmeye başlamak için bütün izinlerin ve ruhsatın alınması gerekir. Aksi halde işletme açılamaz ve iş başlayamaz. Resmi kurumlardan ruhsat ve izinlerin alınması için büfe işletmecisinin büfeyle ilgili bütün şartları yerine getirmesi gerekir.

Büfe Açarken Gidilmesi Gereken Resmi Kurumlar

Büfe açarken birçok resmi kuruma başvurulup gerekli izinler alınır. Bu kurumların başında vergi dairesi, SGK, ticaret ve esnaf odası ile belediyeler gelmektedir. Burada gereken bütün evrakları muhasebeciler aracılığıyla rahatlıkla hazırlattırabilirsiniz. Aylık olarak gelir giderlerinizin düzenli olarak tutulması vergi dairesinin mali denetimleri için oldukça önemlidir.

Büfe Açılışı İçin Reklam Önemlidir

Büfe açarken reklam kampanyaları ile büfenizi tanıtabilir ve el ilanları vasıtasıyla çevrede yaşayanların büfeniz hakkında fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın