Bungalov Ev Yapıp Satmak – Kiraya Vermek

Okurlarımıza sık sık ahşap ürünlere olan ilginin ve buna mukabil ahşaba dayalı üretimin arttığından bahsediyoruz. Hem üretici hem de müstakbel alıcılar için ekonomik nedenlerin belirleyici olduğu zor bir dönemden geçiyoruz. Bazı işler ve ürünler vardır ki sırf ucuz olduğu için tercih edilebilir. Kullanışlı, dayanıklı ve estetik olmasa bile piyasayı bu ürünleri imal etmeye ve satmaya zorlayan, müşterileri de bu ürünlerin satın almaya mecbur bırakan seçeneklerdir bunlar.

Bazı ürünlere / yapılara ucuz olması gerekçesiyle öncelik tanınsa da onların kullanışlı (kullanıla kullanıla) ve uzun ömürlü (bizzat tecrübe ederek) oldukları da fark edilir zaman içerisinde. Bungalov evler, tam olarak bu tanıma uyan yapılardan biri.

Bungalov evlerin geçmişi 1800’lere kadar uzanıyor. Tarihteki birçok icat gibi bu evler de zorunluluktan doğdu. Güneş Batmayan İmparatorluk olarak tanımlanan İngiltere’nin, Hindistan’da sömürge kurduğu yıllarda inşa edildiler. Hindistan’a gelen Avrupalı mimar ve mühendisler, bu ülkedeki sayısız ham madde kaynaklarından en değerlisi olan ağaçları gözüne kestirdi. Çeşit çeşit ve yüksek ağaçlardan seçim yaparak en dayanıklı olanlarını bungalov evlerin yapımında kullanmaya başladılar.

bungalow photo
Aslında bungalow dediğin böyle olacak. Denizin içine inşa edeceksin.

Günümüzde artan bir rağbet oranıyla tercih edilen bungalovların bu denli cazip gelmesinin birçok nedeni var. Nüfusun hızla arttığı, ihtiyaçların nüfusa bağlı olarak çeşitlilik gösterdiği global bir dünyada, mümkün olduğunca az malzemeyle en iyi, en dayanıklı, en ucuz evler inşa etmek, keyfe keder bir tercih değil, iktisadi ve sektörel bir zorunluluk artık. Liberal düzen bize tutumlu olmayı öğretti. Başkalarına tuttuğunu koparmayı öğrettiği gibi. Çıkış kaynağı ekonomi olsa da olay sadece iktisadi gerekçelerle sınırlı değil.

Sadece hayvanlar ve bitkiler değil insanlar da doğaya uyum sağlamak zorundadır. En başta hayatta kalmak, sonra da o hayatın standartlarını yüksek seviyelerde tutmak için. Buna başkalaşım değil de dönüşüm diyebiliriz. Salt kentsel değil evrensel dönüşüm. Bungalov evlerin çıkışı da bu dönüşümün büyük bir parçası. Çevre, bizi çevreci olmak zorunda bıraktı. Betonlardan, demirlerden, çeliklerden istifa ettiğimiz kadar ahşap malzemelerden de faydalanacağız. Hem de daha ucuza, daha pratik ve sağlıklı kullanımlar adına. Belki ahşap evler bu saydığımız evler kadar dayanıklı değil ama yakında nüfusu 10 milyarı aşacak olan bir gezegende, dayanıklılık ve uzun ömürlülük ikinci plana atıldı. Bu da ayrı bir zorunluluk. Çünkü esas olan günü kurtarmak. Günü kurtarmak için de en ideal seçeneklerden biri bungalov evler.

Ev satım işlemlerinde aracılık işi yapmak isteyenler için diğer yazımız: Araba-Ev Alım Satım İşlemlerine Aracı Olan Web Sitesi Açmak

Bungalov Evler Neden Daha Cazip? 

1- Hız: 

Hız Çağı kavramını duyunca aklımıza sadece akıllı telefon, dijital saatler ve bileklikler gelmeli. Hız ile elektronik arasında bir bağlantı olsa da, insanoğlu hız kavramıyla tekerleği icat ederek tanıştı. Tekerlekli bungalov evler karavanların çok daha konforlu, estetik ve kullanışlı hali diyebiliriz.

Karavan ev olarak da kullanılabilen arabalardır. Temel amacı bir otobüs ya da minibüs ile aynıdır. Barınma ihtiyacı ise ikinci amacını oluşturur. Bungalovlar ise önce ev sonra arabadır. Genellikle bir durumdan ötürü başka yere götürülmesi gerekmezse araba olarak da kullanılmaz. Karavan ile bungalov evlerin sadece görünümü benziyor. Ama hangisi daha estetik ve dekoratif görünüyor diyecek olursanız kesinlikle bungalov evler diyebiliriz. Ahşabın koyu ve açık tonları, ceviz kaplamalı parlak yüzeyi, her yönüyle estetik bulunuyor. Yani bu evler hızlı inşa ediliyor, bir yerden bir yere hızlıca götürülüyor ve bunları yaparken de estetik ölçeklerden taviz vermiyor. Hepimizin bildiği üzere hızlı olması için üretilen birçok yapı ve eşyada, dekoratif olup olmadığına çok dikkat edilmez. Ama bungalov evlerde hem estetik ölçütlere, hem de hız ve kullanım özelliklerine eşit önem veriliyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Deprem Güçlendirme Şirketi Kurmak

2- Kullanım: 

Nüfusun artması ile birlikte insanın bir ürüne – bu ev bile olsa- baktığında öncelikli olarak cevap aradığı soru şu oluyor: Kullanışlı mı? Tesisatı normal evler gibi mi? Dışarıdaki soğuk havayı, güneşin zararlı olduğu bilimsel olarak ispatlanmış UV ışınlarına karşı perdeleme yapıyor mu? Yazın esip kışın sıcak kalıyor mu? Bu soruların tamamının cevabının olumlu olması da bungalovlara olan rağbet oranının her geçen biraz daha artmasını sağlanıyor. Diğer evler gibi mutfak, antre, banyo, oturma odası ve salondan oluşan, geniş hacimli ve ergonomik bungalovlar, günümüz insanının konaklama ve barınma ihtiyacını büyük oranda karşılıyor.

3- Bürokratik engellere takılmaması: 

İnşaat izni olmayan arsalar hem emlak sektörü için hem de yeni yatırımlar için birer kayıptır. Alanı ve derinliği ile bir mekanın tam randımanlı kullanılamaması demektir bu tür arsalara izin verilmemesi. Tabi birçoğu mevcut şartlara sahip olamadığı için alamaz bu izni. Ama bungalov evler taşınabilir bir yapıda olduğu gayrımenkul değil ”menkul” bir yapıdadır.  Bungalow inşa etmek için de izin gerekiyor ama öyle betonarme bina kadar ağır bürokratik engellere takılmayacaksınız.

Teknolojik Taşınabilir Bungalov’lar Neden Geleceğin Evleri? 

Sorunun cevabını başlığımızda veriyoruz aslında. Bir şey hem teknolojik hem de taşınabilir ise, o ürün geleceğin ürünü demektir. Burada teknolojik olmasından kasıt pratik bir kullanım hacmine sahip olmasıdır. Taşınabilir ise bildiğiniz ”mobil”. Yani bir yerde bungalov evler, telefonların ve laptopların ekranından gerçek dünyaya intikal etmiş mobil birer uygulamadır. Bir dosyayı dakikalar içerisinde bilgisayara indirir gibi, bungalov evleri de ağaçlardan içinde yaşanabilecek yuvalara dönüştürüyoruz.

Geleceğin en büyük sorunlarından biri nüfus ve yerleşim olacak. Bungalovlar her iki soruna da pratik çözümler getirecek yapıda.

Gereken Sermaye ve Araçlar Nedir? 

Bungalov evlerin inşasında ahşap malzemeler kullanıldığı için çok aman aman bir sermayeye gerek yok. Bu evleri inşa ederken kullanılan malzemeler de temel marangozluk malzemeleri. Darbeli matkabından elektrikli testeresine kadar, kolay temin edilebilecek araç gereçlerle kısa sürede bir değil birçok bungalov ev inşa edebilir ve onları internet üzerinden satışa çıkarabilirsiniz.

Karlı Mı? 

Tekerlekli bungalov evler en karlı iş fırsatlarının başında geliyor. Zeytinburnunda yaptığınız bir evi daha sonra Mecidiyeköy’de kullanabilirsiniz. Böyle bir fırsat sunan evlerin karlı olmaması beklenemezdi haliyle.

“Bungalov Ev Yapıp Satmak – Kiraya Vermek” üzerine 4 yorum

 1. İmar izni, inşaat ve kullanım ruhsatı yapının inşa tekniğiyle ilgili değildir.
  Bungalov veya prefabrik vb. bir yapı için de imar izni ve inşaat ruhsatı almak gereklidir.

  Cevapla
 2. Merhaba ben kendi arsama bir tane bungalov evi yaptırıp bu evi günlük veya haftalık kiraya verebilir miyim?

  Cevapla
  • Gereken kanuni düzenlemeleri sağlamanız durumunda bu mümkündür. Eğer belediyeler keyfi olarak izin vermekten cayarsa idari dava açma hakkınız da vardır.

   Cevapla

Yorum yapın