Butik Otel Ruhsatı Nasıl Verilir?

Büyük geniş oteller, bir oradan bir buraya savrulan kalabalıklar, yemek kuyrukları ve herkesin girdiği havuzlar derken büyük otellerin verdiği rahatsızlık aslında tatil havasına uymuyor. Herkes konforlu ve kendini evindeymiş gibi hissedebileceği bir tatil hayal ederken otellerin sıkıcı kalabalığı içerisinde oradan oraya sürüklenebiliyor. Bu nedenle son zamanlarda küçük otel dediğimiz şirin, mütevazı ve tatil kelimesini karşılayan butik otellerin sayısı giderek artıyor. Önemli olan lüks değil huzurlu bir tatildir diyenlerin birinci tercihi olan butik otelleri açmak içinse bazı belgeler ve otelin taşıması gereken bazı şartlar bulunuyor.

 hotel photo

Butik Otel Ruhsatı İçin Gerekli Evraklar

Sitemizde daha evvelden yazdığımız “Butik otel açmak” yazımızı okuduysanız ve bu işin bürokratik ayrıntılarını öğrenmek istiyorısanız, size elimizden geldiğince detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Elinizde biraz birikim yaptığınız bir para ya da otele dönüşecek bir bina varsa butik otel açarak harika bir ortam hazırlayabilirsiniz. Butik oteller hem yaşantınıza hem de içinizdeki farklı insanlar tanıma tutkusuna uygun denilebilecek işlerden biri. Tabi her işin de bir prosedürü var. Butik otel açmak istediğinizde sizlerden belli başlı bazı belgeler isteyeceklerdir. Bu belgeleri ise eksiksiz ve doğru bir şekilde sunmanız gerekir.

 • Butik otel açmak için ilk olarak Turizm Yatırımı Belgesi almanız gerekir. Bu belge içinse şu belgeleri hazırlamalısınız:
 1. Turizm işletmesi olarak açılacak olan butik otel eğer tüzel kişilerin ya da ortakların üzerine olacaksa ticaret ve veri sicil numarası gerekir. Eğer gerçek kişiler adına açılacaksa T.C. vatandaşı olunduğuna dair kimlik numarası ile başvuru dilekçesi doldurulmalıdır.
 2. Yatırım yapacağınız butik otelin yeri, mülkiyet durumu, kapasitesi, turizm merkezlerinde olup olmadığı gibi çeşitli kriterlere göre hazırlanmış olan detaylı rapor hazırlanmalıdır.
 3. Butik otelin ismi tescillenmişse tescil belgesi alınmalıdır.
 4. Tescilli kültür varlıkları üzerinde kurulması planlanan butik oteller için bu kültür varlığına dair belge hazırlanmalıdır.
 5. İmza beyannameleri de düzenlenip belge olarak sunulmalıdır.
 6. Kamu taşınmazında yer alacak bir butik otel hazırlanacaksa bu taşınmazın kapasite, uygunluk gibi durumlara uyumlu olduğunu gösteren belge.
 • Turizm yatırımı belgesi alan kişilerin daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuruda bulunması gerekir. Bu başvuruda ise şunlar gerekir:
 1. İş yeri açmak ve çalıştırmak için düzenlenmiş olan belge.
 2. Butik otelin işletmeye açık ya da kapalı olacağı dönemleri bildiren belgeler. hotel photo
Şu İş İlgini Çekebilir:  Şehirlerarası Otobüs İşletmek, Çalıştırmak - Röportaj

Butik Otel Ruhsatı İçin Yapmam Gerekenler

Butik otel açmak istediğinizde ruhsat almanız zorunludur. Tabi ruhsat alırken de bazı düzenlemelere uymanız gerekir. Bunların başında butik otelin turizm yatırımı olduğunu belgelerle ispatlamanız gerekir. Yukarıda verilen belgeleri toparladığınızda ve başvurunuzu yaptığınızda ise butik otel ruhsatı almak adına çalışmalara başlamalısınız. Başvuru sırasında vermiş olduğunuz belgelerin eksiksiz olması ve doğru bir şekilde doldurulması hayati önem taşıyor. Belgeleriniz öncelikle ön incelemeden geçirilir ve bir üst kurula verilir. Daha sonra ise emniyet müdürlüğü sorgusundan geçerek güvenliğe uygun olup olmadığı öğrenilir.

Butik otel ruhsatı almak için açılacak olan otelin özellikleri butik otele uygunluk göstermeli; yatak odaları, dinlenme alanları, yemek yeme alanları gibi pek çok alan düzenli bir şekilde ayarlanmalıdır. Aksi halde kontrol sırasında çıkacak sorunlardan dolayı işletmelere ruhsat verilmeyebilir.

Otel Ruhsatı Alırken Başvuru Sürecinde Dikkat Etmem Gerekenler

Otel ruhsatı alırken başvuru süreci içerisinde otelinizi hazırlamaya başlamalısınız ve fiziksel açıdan işletmeye hazır hale getirmelisiniz. Çünkü ilgili komisyonlar sizin açacağınız butik otel hakkında denetim yapması gerekebilir. Odalarda sunacağınız hizmetlerden tutunda personellere kadar her alanda kendinizi ve tesisinizi hazırlamalısınız. Ayrıca yönetmeliklerde bulunan şartları da taşımaya özen göstermelisiniz. Zaten yönetmeliklere uygun olmayan işletmeler sadece yetkililerin değil müşterilerinde gözünden kaçmaz.

Mesela sağlık açısından ilk yardım kısmının olmayışı, odalarda yeterli imkânların sunulmayışı ya da belgelerdeki yanlış beyanlar butik otellerin ruhsat almasına engel olacaktır. Otelin içi kadar dışının da önem kazandığı ruhsat çalışmasında müşterileri rahatsız edecek her ortam sakıncalı görülebilir ve ruhsat alamayabilir. Sizde butik otel açacağım diye tutturduysanız şimdiden kolay gelsin…

“Butik Otel Ruhsatı Nasıl Verilir?” üzerine bir yorum

 1. 3 YILDIZLI YA DA BELEDİ BELGELİ İŞLETME AÇIN DİYORSUNUZ YANİ 😉 AÇIKÇASI HER YER FARKLI ŞEYLER SÖYLEMİŞ . TURİZM VE OTELCİLİK KANUNUNUN İLGİLİ YÖNETMELİKLERİNDE BELİRTİLMİŞ OLMALI .

  Cevapla

Yorum yapın