Çam Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Ülkemizde her geçen gün artan yatırım türleri ve kazanç yolları sayesinde insanımız daha fazla kazanç elde edebildiği gibi geleceği olan çalışmalar yaparak da ülkemizin kalkınmasına yardımcı oluyor. Bu çalışmalardan biri olan ağaç yetiştiriciliği ise ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle oldukça başarılı bir şekilde ilerliyor ve geleceğin en fazla önem kazanan konuları arasında yerini alıyor.

pine photo

Çok eskiden beri insanımızın bağ bahçe işleri ile ilgilenmesi ve toprağa, ağaca, diğer ürünlere karşı hangi yöntemler kullanıldığında verim alınabileceğini bilmesi sayesinde de bu sektörde kolaylıkla ilerleyebiliyor. Günümüzün en kolay hayata geçirilebilir ve en karlı yatırımlarından olan çam yetiştiriciliği ile sizlerde kendinize kaliteli bir iş alanı oluşturabilir ve ileriye dönük bir alanda çalışmanın verdiği avantajları da yakalayabilirsiniz.

Dünya Üzerinde Çam Yetiştiriciliği

Dünya üzerinde en yaygın olan ağaç türlerinden biri olan çam ağacı gerçekten büyük bir üretim alanına sahip. Çünkü doğada uzun süre varlığını koruyabilen ve havayı temizleyen ağaçlardan biri oldukları için parklarda, bahçelerde ve çeşitli yaşam alanlarında tercih edilebiliyorlar. Çam ağaçları özellikle yabancı ülkelerin büyük bir kısmında çevre düzenlemesinden evlerin içerisindeki düzenlemelere kadar oldukça geniş bir alanda da kullanılıyor. Bu nedenle çok fazla ihtiyaç duyulan çam ağaçlarının üretiminde ise yeterince yatırım yapılamamaktadır. Reçinesinden ve çıra olarak kullanımı dışında süs bitkisi olarak da kullanılan çamlar için geniş üretim alanlarına ihtiyaç duyuluyor.

Dünya genelinde her yerde yetişmesi pek de mümkün olmayan çamlar için ihtiyaç duyulan mekanların giderek azaldığı günümüzde, her yere yeni bir binanın inşa edilmesi ise yeşil alanların ortadan kaldırılmasına neden oluyor. Bütün bu nedenlerden dolayı dünya üzerinde çam yetiştiriciliği yapacak olan yatırımcıların bulunması gerekiyor. Ancak dünya üzerinde çam yetiştiriciliği konusunda yeteri kadar talep bulunmuyor.

Ülkemizde Çam Yetiştiriciliği

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir pazar payına sahip olan çam yetiştiriciliği aslında kazançlı sektörlerden birini oluşturuyor. Çünkü ülkemizde genellikle meyve ağaçlarına ve bulunması zor olan türlerdeki ağaçlara yönelim olduğu için çam ağacı yetiştiriciliği arka planda kalabiliyor. Bu nedenle dünya çapındaki eksikleri doldurmak ve ülkemizdeki çam ağacı yetiştiriciliği ile öne çıkan bir adres olmak isteyenler için bu sektör oldukça kazançlı.

pine photo

Çam Ağacı Nerede Yetişir?

Ülkemizde toplamda 115 farklı türe çam ağacı yetişmektedir. Bu ağaçlar ise farklı farklı ortamlarda yetişme özelliğine sahip olduğu için hemen hemen ülkemizin her ilinde yetiştirilebilme özelliği kazanmaktadır. Çam ağaçlarının tohum olarak ya da aşılama gibi yöntemlerle ekilebilmesi ve uzun süre bakım istememesi gibi özelliklerin bulunması bu ağacın yetiştirilmesini daha kolay kılmaktadır. Çam ağaçlarının kozalaklarının içerisinde bulunan ham tohumlar ekildiğinde oldukça basit bir şekilde üretime başlanabilmektedir. Kış mevsiminin bitişine doğru çam ağaçlarında budama yapılabilir. Bütün bu işlemler oldukça kolay olduğu için çam ağacı yetiştiriciliği zor bir alan olmaktan çıkmaktadır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Tarım İlacı Üretmek ve Satmak - Röportaj

Çam Ağacı Yetiştirmek Karlı Bir İş Midir?

Çam ağacı yetiştirmek çok büyük zahmetler istemeyen bir iştir. Bu işten kazanç elde edilmesi için genellikle peyzaj düzenlemesinde kullanılabilecek ve ya çıra, reçine gibi özelliklerinden faydalanılabilecek çamların üretilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte çam ağaçlarının yanı sıra çam tohumu ve çam fidesi gibi yetiştiricilik çalışmalarının da yapılması oldukça kazançlı olacaktır.

Eğer sizde bu alanda çalışmalar yaparak çam ağaçlarından kar elde etmek istiyorsanız ilk olarak kendinize satış yapabileceğiniz alanlar belirlemeniz gerekir. Çam ağacı satışı yapacağınız alanları belirlemediğinizde ve ya alıcı bulamadığınızda bu tür ağaçları sadece ekmiş olursunuz. Kazanç sağlamak adına ağaç alım satımı yapan yerler ile görüşmeler yapmanız şart olacaktır. Geniş vadede kazanç getirecek işlerden biri olan çam yetiştiriciliği uzun süre bakım istemeyen bir alan olmasından dolayı çok büyük harcamalar yapmadan da kazanmanıza yardımcı olacaktır.

pine photo
çamın gövdesi böyle pütür pütür olur

Çam Ağacı Yetiştirmek İçin Teşvik

Son zamanlarda yatırımcılara ve yeniden iş kurmak isteyen pek çok kişiye hibe ve kredi vererek teşvikte bulunan devlet sayesinde pek çok vatandaşımız kendine çam yetiştiriciliğini meslek edindi. Farklı illerde uygulanan çalışmalara bakıldığında Çevre ve Orman Bakanlığı gibi her ilde hizmet veren adreslere başvurularak fide alınabiliyor. Bu fidelerden büyüyen çam ağaçları ise yeniden Orman Bakanlığına satılarak ilk etapta alınan fidelerin iki katı kadar kar elde edilebiliyor. 10-15 bin TL civarında bir harcama yapıldığında satılan her çam ağacı ile birlikte toplamda 30-35 bin TL kar elde edilebiliyor.

Kişilerin fide ve ya çam yetiştiriciliği ile ilgilenmesi durumunda girişimcilik kurslarına ya da bahçe eğitimi veren kurs, üniversite bölümü gibi alanlara gitmesi durumunda da gerekli eğitimleri alınarak işe başlanabiliyor. Pek çok ailenin gelir kaynağı haline gelen çam yetiştiriciliği kazançlı çıkmak isteyenlerinde yatırım yapabilecekleri alanlardan.

Yorum yapın