Çanta dükkanı açmak istiyorum-Neler önerirsiniz?

Çanta dendi mi aklınıza iki temel müşteri gelmeli. Birincisi öğrenciler… İkincisi kadınlar. Bu nedenle bir çanta dükkanını ilgisizlikleriyle batıran ya da yaptığı alışverişlerle arşa çıkaran da onlardır. Öğrencilerin ve kadınların çantalara olan ilgisini arttırmak için ”çağa ayak uydurmak” kalıbını tam olarak uygulamanız gerekiyor. Her aksesuar, her kıyafet ve ekipman ile birlikte çantaların çehresinde de ciddi bir değişim yaşandı. Örneğin okul çantaları artık laptop bölmesiyle birlikte satılıyor. Önceden kitap defter sığar mı diye bakılan çantalar şimdi laptop girer mi bunun içine diye bakılıyor.

bag photo

Söz konusu kadın çantaları oldu mu, seçenekler gani gani tutulmalı. Kadınlar, çantayı sadece yolculuklarda eşyaları güvenli ve rahat bir şekilde taşımak olarak görmüyor. Onlar için çanta, kombin tamamlayıcı, topuklu ayakkabılarla uyumlu olması gereken, şıklığı perçinleyen bir moda ürünü. Çanta dükkanınızda satışa sunacağınız ürünlerin hem şık hem işlevsel olması gerekiyor dolayısıyla. Öğrenciler için işlevsel, kadınlar için estetik.

Hasır ve bez çantalar çok daha ekonomik ve ”retro” bir görünüme sahip olduğu için son yıllarda yükselişe geçen bir rağbet oranıyla tercih ediliyor. Bu tarz çantalar da mutlaka dükkanda olmalı. Bunun dışında yaratıcı tasarımlara ev sahipliği yapan yüzlerce çanta modeli var. Rugan ve süet çantalar da hem spor hem de klasik bir tarzda giyinenlerin ortak noktası. Sonuç olarak önce siz seçeceksiniz, sonra müşteriler. Siz ne kadar ”seçici” olursanız, müşteriler de o kadar ”alıcı” olacak.

Dünya genelinde yaşanan ekonomik durgunlukla birlikte, çanta gibi bir zamanlar kapış kapana kadar giden ürünlerde bile bir konsept arayışı hüküm sürmeye başladı. Fakat bu konsept arayışı çeşitlilik sağlamak adına değil, birkaç çeşit standart üründe karar kılmak ve sadece bu ürünlere yönelik satış gerçekleştirmek için.

Tabiki ürün çeşitliliği her zaman iyidir, müşterilere farklı malzemelerden üretilmiş, farklı beğenilere ve göz zevklerine hitap etmeyi başaran çanta modelleri sunmak, satış ihtimalini güçlendirir. Ancak günümüz şartlarında bunu gerçekleştirmek için öncelikli olarak ekonominin düze çıkması gerek. Yoksa dükkanı ve sanal mağazalardaki kategoriyi onlarca çanta modeliyle doldurmak, satış rakamlarını yukarıya çıkarmadığı gibi, üreticilere ve toptancılara daha fazla borçlanmak dışında bir işe yaramıyor.

bag photo

Öyleyse belirli bir konsept yapmak ve sadece bu konsepte odaklanmak şart oldu diyebiliriz. Milyonların alım gücü, artık alım zayıflığı olarak nitelendirildiğine göre, onlara farklı seçenekler sunmak pek akıl karı değil. Daha çok yapılması gereken kadın, erkek, okul çantalarında en çok giden çanta modellerini tespit etmek ve popüler seçenekler arasından bir iki tanesine odaklanıp bu yönde satış gerçekleştirmek. Örneğin hakiki deriden çanta imal etmek ya da satmak, günümüzün ekonomik parametreleriyle pek uyuşmuyor. Bunun yerine gerçeğini aratmayan – en azından görsel olarak – suni deriden yapılma çantalara odaklanabilirsiniz. Müşteri kitlesi, artık estetikten çok dayanıklılığa önem veriyor. Alıp da altı ay sonra sökülmeye, yırtılmaya başlayan çantalar yerine uzun ömürlü modelleri tercih ediyorlar. Bunun alt metninde de yine ekonomi var. Siz de satışa çıkaracağınız çantalarda bunun vurgunu yapabilir, ürünün estetiğinden çok fonksiyonel özelliklerinden bahsedebiliriz.

Bir diğer seçenek ise çift kapaklı çanta modellerine ağırlık vermek. Çift kapağı sayesinde iki kat daha korunaklı bir yapıya sahip olan bu ürünler, özellikle kadınların büyük oranda rağbet ettiği çantaların başında geliyor.

Sonrasında bu satış ve pazarlama işini öncelikle nereden yapacağınızı kararlaştırın. Yani demek istediğim çanta satmak istiyorsunuz ama hangi platformda yapacaksınız? İşte bu soruya en karlı cevap hem reelde bir mağaza açmak hem de internette sanal mağaza açmaktır.

Nereden bakarsanız bakın bu işi icra etmek dükkan açmanın yani esnaflığın tüm zorluklarını, engellerini içerisinde barındırmaktadır. Şurası bir gerçektir ki insanlarla uğraşmak zorunda kaldığınız tüm işler belirli bir olgunluk ve sabır gerektirir. Yani dükkanınıza en zeki adamından tutun en psikopatına kadar, andavalına kadar herkes gelecektir. İşte bu sebeple takvayı elden bırakmayıp işinizi yaparken dirayetli olmalısınız. Konumuza dönecek olursak.

A-) Çanta satılan bir dükkan açmak için gereken belgeler nelerdir?

•Daha önce bu sitede düzinelerce kez tekrar ettiğim gibi tekrardan yazmak istemiyorum bu gereken belgeler bhasini. Kısaca özet geçmek gerekirse siz bırakın belgeyi falan. Atlayın arabanıza ya da otobüsünüze doğruca ilgili Belediyenin yolunu tutun. Bu Belediye’ye nasolsa tekrar tekrar uğramak zorunda kalacaksınız. Evraklar ilk gittiğinizde hiçbir zaman tam olmaz çünkü. İş bu sebeple belediyeden hangi belgeleri toparlayaraktan söz konusu dükkan için, “İş yeri çalıştırma ve işletme ruhsatını” alabileceğinizi öğrenmeniz gerekmektedir.

•Sizlere kısaca özet geçmem gerekirse ilgili binanın yapı krokisi, depreme dayanıklılık raporu, itfaiye raporu, elektrik ve su saatlerinin işyerine uygun olarak takıldığını gösteren belge, tapu sureti, ikametgah, nüfus cüzdanı, varsa kira söz., vergiye kayıt olunduğunu gösteren vergi levhası fotokopisi, ilgili esnaf ya da ticaret odasına kayıt olunduğunu gösteren belge gereklidir.

B-) Çantacı açıp para kazanmak için neler yapılmalı?

1) Çantacı dükkanınız için akılda kalıcı, kulağa hoş gelen ve bilinçaltına mesajlar gönderebilen bir marka ismi bulmalısınız. Marka ismi deyip sakın hafife almayın. Daha sonradan bunu değiştirmek kalıcı, köklü müşteri kitlesi açısından felaket olabilir. O sebeple bu işi en baştan iyicene düşünüp, nokta atışı yapmalısınız.

Şu İş İlgini Çekebilir:  DÖNERCİ DÜKKANI AÇMAK-Maliyet ve Karlılık - Röportaj

2) Sıkı bir pazar araştırması, rekabet analiz ve iş planı yapmalısınız. Biliyorum bıktınız böyle entellektüel plaza adamlarının kullandığı terimlerden ancak yine de siz hafife almayın bu işi. Ne gerekiyorsa en baştan yapın. Ortaya çuvalla para döküp, servetinizi koyduğunuz iş fikirlerinizin çöp olmasını istemiyorsanız bunu yapın.

3) Etrafınızda sizi köpek gibi destekleyenler olacağı gibi “yeaaa olmaz o iş” diyenler de olacaktır. Onlara kulak asmayın sakın. Olacak işe de olmayacak işe de onlar hep aynı tavrı sergiler. Çünkü kendilerinin yapamadıklarını başkalarının yapabileceğine ihtimal vermezler. Kibirleyle başbaşa bırakın onları.

4) Dükkanınızı kiralayacağınız caddenin; çanta satın alabilecek, sosyoekonomik düzeyi yüksek ve kaliteli kalabalığa ev sahipliği yaptığından emin olun. Sadece işlek olması yetmez. Etiyopya sokakları da kalabalık ve işlektir, ancak halkın cebinde bir pet şişe su alacak para dahi yoktur.

5) Dükkanınızda yer alacak çanta modellerinin belirli standartlarda olmasına dikkat edin.  Unutmayın ki yaratıcı ve özgün olan, farklılık yaratan akılda kalır.

6) Çanta dükkanı açmak demek insanların modaya uygun olacak giyim eşyaları alması demektir bir nevi. Onun için “giyim mağazası açmakla” ilgili bu yazıya
göz atmanızı öneririm. Siz bu dükkanı işletirken sadece çanta satacağınızı mı sanıyorsunuz? Başkaca ürünler de sizi bulacaktır illaki.

7) Son olarak belirtmem gerekir ki reklam vermek üzere kataloglar, broşürler dağıtmalı, yerel gazetelere ilanlar verilmeli, tabelalar asılmalı, gerekirse internete adwords üzerinden para basılmalı(eğer e-ticaret siteniz varsa tabiki).

C-) İnternetten çanta satmak karlı mıdır?

%70’lere varan kar marjıyla internetten e-ticaret yoluyla çanta satmak mümkündür. Daha çok bayanlara hitap eden bir ürün olan çantadan daha evvelden yazdığımız “karlı e-ticaret ürünleri”
yazımızda da bahsetmiştik. İnternet üzerinden bu işi yapmak için bir internet sitesi kurdurmanız ve de ürünleri buradan reklamlar vererekten satmanız gerekmektedir. Bu işi “dropshipping” adı verilen yöntem ile de yapabilmeniz mümkündür. Yani siz hiç kargoyla uğraşmazsınız. Başkaca bir firma sizin yerinize sizin sitenize gelen siparişler karşılığında malı kargolar. Siz oturduğunuz yerden sadece sitenize reklamı basmakla ve müşterilerin mesajlı sorularına cevap yazmakla meşgul olursunuz. Dropshipping denilen bu yöntem uygulamada kolay ve pratik gözükmekle beraber maliyet açısından sakıncaları bulundurmaktadır. Size tavsiyem bu yüzden kendi dükkanızdaki malları kendiniz kargolamanızdır.

Evde Çanta Dikim İşi Yapmak başlıklı makalemiz ise çanta satmaktan ziyade dikmekle ilgilenenler ve evde dahi yapabileceği bu işle evlerine ek gelir getirmek isteyenler için bir kılavuz niteliği taşıyor. Okuyun ve çanta dikimine dair tüm teorik ve teknik bilgiler hemen öğrenin.

Daha Fazla Çanta Satışı Gerçekleştirmek İçin 

Kesinlikle tek tip satıştan uzak durmanız gerekiyor. Tek tip satış dönemi kapanmıştır. ”Bu gidiyor, ben en iyisi sadece bundan satayım” anlayışı sizi çok geçmeden başarısızlıklara ve pişmanlıklara sürükleyecektir. Bu nedenle dükkanınızı olabildiğince kadınların renkli dünyasına hitap eden ve talepleri karşılayan bir halde donatın.

Müşterileriniz yüzde doksan, doksan beş oranında kadınlardan olacaktır. Bu nedenle kesinlikle ya yakışıklı ve fit erkekler çalıştırın dükkanınızda ya da kadın dilinden ve üslubundan anlayan kadın tezgahtarlar. İlgilenilmesi belli bir kibarlık ve naiflik içeren bir işin içinde yer alacaksınız. Okul çantası ya da sırt çantası değil kadın çantası seçmeyi seçiyorsanız, bu alanın kibarlığına inin. Ayrıca unutmayın ki söz konusu ayakkabılar ve çantalar olunca kadınlar, tam bir koleksiyonerdir. Bir tane aldım, seneye görüşürüz demek yerine, sizden aldığı çanta eşi, sevgilisi ya da çevresi tarafından sevilirse, bir ay olmadan yine dükkanınızda aynı kadın müşteriye başka bir çanta satmak üzere olabilirsiniz.

Çanta Dükkanlarında Konumun Önemi: 

Bir diğer dikkat etmeniz konu ise daha çanta dükkanını açarken yer seçme konusu olacaktır. Çanta dükkanları genelde turistik bölgelerde satılır. Ancak kimi durumlarda da merdiven altı dediğimiz bölgelerde de yer alabilir. Siz seçiminizi iyi yapın. Ne kadar görünürde olursanız o kadar merakları cezbeder ve kazancınıza bakarsınız.

Yeni Çanta Stilleri 

Modern dünyayı yakalamak ve çağ dışı kalmamak son derece önemli. Eğer klasik yöntemlerle klasik bir dükkan anlayışının içerisinde sınırlı kalırsanız çok geçmeden piyasanın dışında yerinizi bulursunuz.

Artık sektör ne olursa olsun, yenicilik ön plandadır. Yeni imalatlar, yeni pazarlama teknikleri ve yeni ürünler önce gündeminizde sonra dükkanınızda olmalı. Parlak fikirler olarak size örnek olsun diye dükkanınızda satabileceğiniz birtakım çanta örneklerini derleyip sunduk. Buyrun.

İşte modern dünyanın taleplerini karşılayan iki adet çanta yan yana. Bu çantalar dışarıdan teyp ve radyo gibi görünüyor. Hem nostaljik bir etki bırakıyor hem de çanta -radyo bileşeniyle epey marjinal bir izlenim uyandırıyor.

Ünlü simaların yüzlerini kullanarak, üstelik o ünlü isimlerle özdeşleşmiş olan yan etkileri birleştirip çanta yapmak şüphesiz dahiyane bir fikir. Bu çantada hem Marlyn Monroe hem de onunla özdeşleşmiş topuklu ayakkabı biçimini görüyoruz. Süper yaratıcı bir iş olarak biz erkeklerin bile ilgisini çekmeyi başarıyor!

Siz de daha fazla satış gerçekleştirmek bu tip ürünleri dükkanınızda ve hatta vitrininizde bulundurmalısınız.

Yorum yapın