Çay Bahçesi Açıp Kar Elde Edebilmek

Çay, bizim kültürümüzde özel bir yeri olan içecek. Hani ne kadar kahve içersek içelim onunla aramızda belli bir mesafe vardır. Kimse kahve içerek romantik şiirler yazamaz. Instagram’da kahveli fotoğraflar bir ara çok moda olsa da, çay hala bizim yegane milli içeceğiz. Bir ara öyle bir hal almıştı ki ”çay edebiyatı” diye bir furya çıkmıştı. Bir dergide ”Nasıl sevmem Çaykovski’yi, içinde çay kelimesi geçiyor.” gibi işi abartan dizelere sahip bir şiir vardı mesela. Soy adı gibi ünlü olan şair Ah Muhsin Ünlü’nün ”hadi iç de çay koyayım” diye biten şiiri de ilgi bölgesinde tavan yapınca, çay genç nesil tarafından da tüketilen bir içecek olmaya başladı.

tea photo

Bakın bu önemlidir işte. Gençlerin, normalde nostaljik bir likit olması gereken çayı büyük bir şevkle, iştahla tüketiyor olması çok fazla çay tarlaları olan bir ülke için sevindirici bir gelişmedir. Buna çay edebiyatı mı neden oldu, çayın getirdiği huzur mu, bilinmez. Ancak bildiğimiz bir şey var ki, bu topraklarda çay, modası asla geçmeyen ve geçmeyecekmiş gibi de görünen özel bir içecek.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropolleri saymaz isek hala birçok bölgemizde çay bahçesi kültürü var. Mfö grubunu bilmeyenimiz yoktur herhalde. Solist kısmında yer alan Mazhar Alanson’un yalnızlar garı şarkısında şöyle çarpıcı dizeler mevcuttur: ”Sensizliği bitmedi gecelerimizin / farkına varamadım aile çay bahçelerinin.”

Çay bahçeleri algılarda ve insanların belleklerinde her zaman bir masumiyeti de beraberinde getiren şeffaf mekanlardır. Sevgiliyle ya da manita olması muhtemel bir hatunla ilkin çay bahçesinde buluşulur mesela. İki çay söyledik, biri açık, keşke yalnız bunun için sevseydim seni diyen Cemal Süreya’nın bu iç yakan dizeleri, tam da o eski aşkların masumiyetine bir gönderme netliği taşır.

Çay bahçeleri eskiden sevgililerin buluşma yerleri iken, şimdi daha çok aileler ve arkadaşlar bu alanları dolduruyor. Ortasında bir havuz bulunan, vızır vızır gidip gelen garsonların rüzgarlarıyla gelip geçen, çoğunlukla kalabalık ve gürültülü olan bu mekanlar, Türkiye’nin olmazsa olmaz toplanma yerleridir. Bir soluklanmak için, bir dinlenmek ya da azıcık kafa dağıtmak için tek başına ya da yanınızdaki insanlarla beş dakikalığına da olsa bir çay bahçesine uğramak ve orada bir çay içip rahatlamak, bizim insanımıza ait bir özelliktir. Bu nedenle çay bahçesi açmak, her çağda olduğu gibi bu çağda da mantıklı ve makul görünüyor.

Çay Ocağı Açmak İsteyenlere adlı makalemiz ise yine çayı merkez olarak alıp bu işin biraz daha işletme ve küçük ölçekli olan versiyonu gibidir. Çay ocakları, çay bahçelerinin aksine çok daha küçük, çok daha ayaküstü gelip bir çay içmelik mekanlardır. Bütçeniz ve sermayeniz daha darsa ama çay işinde iyi para olduğuna inanıyorsanız, en azından başlangıçta çay bahçesi açıp işletmek yerine çay ocağı açıp işletebilirsiniz. Bizden fikir vermesi, sizden yapması. Hadi bakalım.

Çay Ocağı Açmak İçin Gerekli İzin ve Bürokratik Prosedürler

Böyle hızlı gıda işlerinde çalışmak ve bu yönde para kazanmak isteyenlerin bilmesi gereken basit ama elzem bir bilgi var. O da gerekli izinlerin genellikle Maliye ve Sağlık Bakanlığından alınıyor olmasıdır.

Çay kahve gibi yenilecek değil de salt içilecek şeyler satan kurumların izin alması çok daha kolay ve hızlı olacaktır. Zira denetimi kolay, takibi hızlı bir ölçekte yer alır böyle işletmeler. Örneğin bir yemek hanenin uyması gereken hijyen kuralları ve izlemesi gereken yasal prosedürler daha fazladır. Yani sözün kısası birkaç kere Maliye ve Sağlık Bakanlığına gidip gelerek söz konusu izinleri rahat bir şekilde, baş ağrısız alabilirsiniz.

tea photo

Denetimlere Dikkat!

Nedendir bilinmez piyasa bir gerçek vardır herkesin bildiği: O da şudur ki çay ocakları ve çay bahçeleri çok sık denetime tabi tutulurlar. Bunun nedeni herkesin ortaya attığı çeşitli fikirlerle tartışılsa da sonuç olarak sık sık denetleneceğinizi bilmeniz gerek.

Özellikle çayın pişirildiği yer, depo olarak kullanılan alan ve bunların temizliğine dair sıkı denetimlerden geçebilirsiniz. Zaten gıda değil içecek işinde olduğunuz için öyle çok da dikkat etmeniz gereken hususlar yoktur. Yani çayı pişirdiğiniz alanlarda böcekler özerkliğini ilan etmemiş olsun yeter.

Bununla birlikte çoğu çay ocağında ve çay bahçelerinde yaşları epey küçük çocukların çalıştırıldığını görürüz. Çocuklar genelde sömestr ve yaz tatillerinde ailelerine yardımcı olmak için böyle yerlere verilirler. Çay ocağı ve çay bahçesi sahipleri de sigortasız, asgariden de az maaşla çalıştırdıkları bu çocukları adeta sömürürler. Siz siz olun böyle bir yola sapmayın. Zira ara ara habersiz yiyeceğiniz denetimlerde, hijyene bakıldığı kadar çocuk çalışanların durumlarına da bakıyorlar. Ve sigortasız çocuk işçi çalıştırdığınız tespit edildiği takdirde, yiyeceğiniz cezalar da kaçınılmaz oluyor.

Çay ve kahve standı açmak bu tarz bir stand açıp az buz da para kazanmayan sayıları fazladır. Siz de çay ya da kahve standı açarak gözünüze kestirdiğiniz kalabalık yerlerde harçlığınızı çıkarıp üç beş yolunuzu bulabilirsiniz. Bu tarz işlerde dikkat etmeniz ve daha fazla kazanmanız için dikkat etmeniz gereken hususları ise yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

İşin Zor ve Keyifli Yanları Nelerdir?

Çok fazla müşteriniz olacak. Çay bahçeleri genelde, özellikle yaz aylarında dolup taşar. Çay harareti alır sözündeki çay, aslında her ne kadar nehir anlamına gelse de bizde yaygın bir yanlış olarak kabul edilen gerçek, içilen çayın da harareti alacağı yönündedir. Bir havuzun başında serin serin takılırken bir yandan da çayını yudumlamak isteyen insanlar akın akın bahçenize gelecektir. Ancak bazen onlara yetişmek çok zor olacaktır. Çayım nerede kaldı diye sinirli bir sesle sizi uyaran müşteriler mi dersiniz… Bu çay soğuk deyip bin bir afra tafrayla yeni çay isteyen müşteriler mi dersiniz…

Tam olarak sürümden kazanacağınız bir iş olduğu için tek tek müşterilerle yakın temasta bulunmak ve tabiri caizse onların ağız kokusunu çekmek zorunda kalacaksınız.

Bununla birlikte çay bahçesi açmanın ve işletmenin en keyifli yanı ise hiç kuşku yok ki akşam dükkanı kapatırken sayacağınız paralar olacaktır. Çay işinden para kazanıp zengin olan insanların sayısı hiç de az değildir. Bu nedenle en keyifli yanı olarak çay gibi kolay yapılan ve pratik bir içecek türünden deli paralar kazanabileceğiz gerçeğidir.

Çay Bahçesinden Daha Fazla Kazanabilmek İçin

Çeşitleri çoğaltın bir kere. Kivi ve muz diye anılan sıcak içecekler de kadın erkek – yaşlı çocuk demeden lıkır lıkır içilmekte. O nedenle çeşitleri arttırmakta bir tane içecekken iki tane üç tane içirtebilir müşteriye.

Eğer imkanınız varsa bazı günler ve gecelerde çay bahçenizde canlı müzik yayını verebilirsiniz. Böylece canlı müziğin giriş ücretinden de hem de kendilerini müziğe kaptırıp bardak bardak çay içen müşterilerden epey yüklü paralar kaldırabilirsiniz.

Çay bahçesindeki biriken yaprakları düzenli olarak toplamaya özen gösterin. Böylelikle ekmek tekneniz çok daha özenli ve cazip görünecektir. Masaların temizliği de bir diğer dikkat edilmesi gereken noktadır.

Yorum yapın