Çay ve Kahve Standı Açmak – Röportaj

Ülkemizde en çok tüketilen içeceklerin arasında çay ve kahve ilk sıralarda yer alıyor. Genel olarak çay sabah kahvaltıda uyku açmak için, kahve ise gece uykunun gelmemesi için kullanılıyor. Kahvenin zihin açma gibi bir özelliği de var. Ülkemizde çay sabah kahvaltısının vazgeçilmezidir. Gece ders çalışırken ve iş yaparken uykunun gelmemesi için kahve kullanılır. Kahvede kafein bulunduğu için kahve bağımlılık yapar. Bu yüzden aşırı derecede kullanmamanızı öneririm. Çay kahve standı açmak çay kahve bağımlısı insanların eve veya kahve restoranlarına kadar sabretmelerine engel olur. Aynı zamanda öğrencilere de iş imkânı çıkmış olur. Çünkü böyle günübirlik yerlerde genellikle öğrenci tabakasından insanlar çalışır. Hem insanlarla muhabbet ederken hem de cep harçlığını çıkarmış olur. Yani çay kahve standı açmak çok iyi bir iş fikridir.

tea photo

Röportaj

4 yıldır bazen Avm’lerde bazen dışarıda çay – kahve standı açmış olan M. S ile işin zor ve keyifli yanlarını konuştuk.

– Hoş geldiniz. Çay – kahve standı açma fikri aklınıza nasıl geldi?

– Daha öncesinde babamla birlikte bir iş hanında manifaturacı işletiyorduk. İş yürümemeye başladı. Kapatmak zorunda kaldık. Önce çay ocağı açtım. O da olmadı. Sonra dükkan kiraları inanılmaz bir şekilde yükselince stand açma fikri geldi aklıma.

– Stantların çıkış noktası da dükkanlara bir alternatif oluşturmak zaten. Peki sizce nedir Türkiye’de durum? Stantlar dükkanların bir alternatifi olabildi mi?

– Bu, sektörüne, nerede olduğunuza ve insanlara hangi ürünleri sunduğunuza göre değişir. Biliyorsunuz, artık büyük markalar da stant açıyor artık, hatta bayilik bile veriyor. Eğer bu tip yerlerden bayilik alma şansınız var ise, dükkanlara alternatif olmayı bırakın, bazı dükkanlar sizin alternatifiniz olabilir. Ancak küçücük bir stantta, çok fazla kişinin rağbet etmediği ürünleri satmaya çalışıyorsanız, işiniz her zamankinden daha zor demektir.

– Neyse ki, istisnasız herkesin büyük rağbet gösterdiği iki şey satıyorsunuz. Biri çay, diğeri kahve. Peki hangisine daha fazla ilgi var.

– Biz çaycı milletiz. İngilizlerin 5 çayı varsa, bizim 1, 2, 3, 4, 5 çayımız var. Kahve daha çok gençlerin tercih ettiği bir içecek. Ama son birkaç yılda özellikle egzotik kahveler de çay kadar çok içiliyor.

– Sizin standınızda da var mı egzotik kahveler? Bunu, şunun için soruyorum. Genellikle stant dendi mi, her ürünün temel alternatifleri vardır. Hani çaysa çay, kahveyse sade ya da sütlü kahve. Malum yer darlığından.

– Stantları artık küçük, orta ve büyük olarak üçe ayırabiliriz. Ben küçükle başladım, daha sonra, çok şükür işleri ilerlettim orta büyüklükte bir stantta geçtim.  Müşteriye ne kadar fazla alternatif sunarsanız kazanma şansınız da oranınız da artıyor. Bu nedenle bende de sıcak çikolata, cappucino, latte gibi alternatif lezzetler var.

– Röportaja başlamadan önce dışarıda da stant açtığınızı söylemiştiniz. Nedir dışarıda stant açmanın en büyük zorluğu ya da zorlukları?

– Yağmuru ayrı, sıcağı ayrı, rüzgarı ayrı dert. Ama benim en çok zorlandığım husus, insanların size alelade bir seyyar satıcı, bir işportacı gibi davranıyor olması. Sizi ve yaptığınız işi ciddiye almadıklarını, sizinle konuşma tarzından bile anlıyorsunuz. Ama ister içeride ister dışarıda stant açmış olun, en büyük zorluk, diğer markalarla mücadele etmek. Her geçen gün daha da zor hale geliyor. İnsanlar için çay da kahve de birer keyif. Bu nedenle çoğunluk, bütçeleri yettiği ölçüde marka yerlerde çayını kahvesini içmek istiyor.

– Ben de onu soracaktım şimdi. Çay kahve keyif işi. En azından bizim ülkemizde öyle. Hal böyle olunca insanlar tek de olsa arkadaşlarıyla da olsa, bir yerde oturmak, çayını kahvesini öyle yudumlamak istiyor. Bu da satışları olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biri olsa gerek.

– Evet. Bu nedenle en iyi hasılatı kış mevsiminde yapıyoruz. İnsanlar hava soğukken keyif için değil içi ısınsın diye çay içiyor.

– Peki ileride standı bırakıp bir dükkan işletmek ister misiniz? Böyle bir planınız var mı?

– Var ama plan değil hayal diyelim. Zira pandemi ile birlikte büyük markalar bile çok zor günler geçirdi. Hala da geçiriyor. Birçok iş yeri kapandı. Sektör çok büyük yara aldı. Henüz ne olacağı da tam olarak belli değil. Ortalık tam anlamıyla durulmadan ve sektör kendini iyileştirmeden, dükkan açmak bir hayalden öteye gidemez. En azından benim için öyle.

Stantta Türk Kahvesi Satılabilir Mi? 

Teknolojinin gıda sektörüne doğrudan tesir etmesiyle birlikte yapılması külfet olan ya da ustalık gerektiren nice yiyecek – içecek de artık ”cep boy” haline getirildi. Önceden Türk kahvesi yapmak çok ince bir ustalık, ayrı bir meziyet gerektirirdi. ”Köpüğünü tutturmak” o zamanlar, olmazsa olmaz kriterlerden biriydi. Şimdi ise Türk kahvelerinin tadı değişti, köpük seviyesi azaldı. Buna karşın hazır Türk kahveleri sayesinde günlük kahve tüketimi bir hayli arttı. Artık bazı otobüs firmaları yolcularına hazır Türk kahvesi bile ikram ettiğine göre stantta satılması da mümkün. Tek içimlik kahve paketlerini toplu halde satın alıp bire beş katarak satabilirsiniz.

Çay – Kahve Standında Alternatif Satış Önerileri 

Aile nasıl toplumun en küçük birimiyse, stantlar da en küçük satış birimi diyebiliriz. Özellikle ”tek haneli” diyebileceğimiz stantlarda – müşterilere ek seçenek sunacak kadar bir alana sahip olmak mümkün değil. Ancak bir standın yanına birkaç stant eklemek de mümkün. Son birkaç yıldır yurt dışında çekmeceli – çok gözlü stantlar üretilmeye başlandı. Türkiye’de de kullanım ağı giderek artıyor. Önemli olan en küçük alanı dahi ekonomik kullanmak. Hele ki İstanbul, İzmir, Ankara gibi mega kentlerde peçete kadar yerin bile kıymeti çok büyük. O çekmeceli, gözlü stantlarda birçok farklı içeceği bir arada sunmanız mümkün.

Öncelikli olarak çekmecelerden birine küçük kurabiyeler, lokumlar koyabilirsiniz. Hız çağında yaşıyoruz demek, her şeyi ayaküstü, alelade yapalım demek değil. Geçiştirilerek yapılan işler, çok geçmeden sarpa sarar. Herkesin izinden gitmek belli bir yere kadar götürür sizi. Hani mikrofon uzatılan futbolcular, maç sizce ne olur sorusuna 3 ihtimalli bir maç diye cevap verirlerdi. Ya galibiyet, ya mağlubiyet ya beraberlik.

Siz bu zor piyasa koşulları altında mağlubiyet (iflas etmek) ve beraberlik (harçlığımı çıkarayım yeter kafası) ihtimallerini tamamen ortadan kaldırmak, galip gelmek için hacme değil imkanlara bakın. Adı çay kahve standı olsa da farklı içecekler de satabilirsiniz. Çocuklar için oralet ve hatta şerbet… Yeni ve egzotik kahveler…

Şu İş İlgini Çekebilir:  Kurbanlık Kesme Standı Açarak Para Kazanmak

Çay ve Kahve Standı Açmak İçin Gerekenler

 Çay kahve standı açmak için fazla bir sermayeye gerek yoktur. Bunun için dikkat edilmesi hususlardan birisi de bir simit dükkânının yanında açılmasıdır. Çünkü simit ve çay vazgeçilmez bir ikilidir. Bir diğer husus ise çay kahve stantlarının AVM’de açılmasıdır. Artık insanlar ihtiyaçlarının birçoğunu AVM’lerden karşılamaktadırlar. AVM’ler halkın çok sık uğradığı yerlerdir. Bu yüzden çay kahve ocaklarının gördüğünden çok daha fazla rehavet görmesi sağlanır. İyi bir çay markası ve iyi bir kahve markasından yapılan içecekler hem müşterilerin hoşnut bir şekilde ayrılmasına yol açar hem de standın daha fazla müşteri çekmesini. Bazı insanların sudan bile çok kullandığı bu içeceklerin yapımında çok önemlidir. Standın başında duracak eleman kesinlikle bu konuda deneyim sahibi birisi olması gerekmektedir. Çünkü markası güzel olan çay veya kahve bile kullansanız eğer stant elemanı hazırlanıştaki temel şeyleri bilmiyorsa, insanlar memnun olamazlar.

Bir çay ve kahve standı için olmazsa olmazlar ise şunlardır: ilk olarak kahve ve çayın güzel olanı ikinci olarak sıcak su için su ısıtıcıları ve çayla kahveyi koyabileceği bardak, şekerli çay ve kahve sevenler için şeker ve çayı karıştırmaları için bir de kaşığa ihtiyaç vardır. Sütlü kahve seven insanlar için sütte olmazsa olmazlardandır.

Kahve Dükkanı Açmak Son Zamanlarda Çok Popüler isminde kaleme aldığımız yazı ise, bir gün işleri büyüttüğünüz takdirde standı bırakıp kahve dükkanı açmaya karar verdiğiniz nasıl popüler iş sahasına adım atacağınızı ve bu popülerlik sayesinde nasıl daha fazla kar elde edeceğinizi sizinle paylaşıyor.

Çay ve Kahve Standı Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

 Bir kere markası güzel olan çay ve kahve kullanmak gerekir. Bunun yanı sıra çay kahve yapma konusunda bilgili ve deneyimli insanlarla çalışıp standa bu tip insanlar alınmalıdır. Fiyatı çok pahalı olmamalıdır. Bilakis fiyat çok pahalı olursa insanlar eve kadar sabretmeyi seçebilirler. AVM gibi yerlere açılan stantlarda dört tarafı açık insanların rahatça görebileceği yerlerde seçilmelidir. Kuytu bir yere açılan standı kimse göremediği için alamaz. Çalışanın güler yüzlü insanlara karşı sıcakkanlı bir insan olmasına dikkat edilmesi gerekir. Güler yüz demek daha çok müşteri ve daha fazla kazanç demektir. Bazı insanların garip özellikleri vardır. Büyük bardaktan başkasıyla çay içemem düşüncesinde olduğu gibi. Bu tür insanlar içinde hazırlıklı olmak gerçekten bu işin püf noktalarındandır.

Kahve Dükkanında Güzel Kız Çalıştırmanın Önemi başlıklı yazımız ise bir gün kahve dükkanı açmaya karar verir ve bunu başarırsanız, o dükkanda güzel kız çalıştırmanın ne kadar önemli olduğuna dair önemli ipuçları veriyor.

tea photo

Çay ve Kahve Standı Açmak Gelirli Bir İş Mi?

 Güzel bir yere kurulan güler yüzlü bir çalışanla ve kaliteli malzemeler kullanarak gerçekten çok para kazanılabilir. Standın reklamını güzel yapmakta gelirini arttırır. Genellikle öğrencilerin çalıştığı bu tarz yerlerde onlarda cep harçlıklarını çıkarabilirler.

Bugün Starbucks gibi dünya devi bir kahve markası hala en kuytu yerlere bile stant türevi dükkanlar açabilir ise bu işte gerçekten para var demektir. Sürekli aynı yere kurulan ve sürekli güzel kahve ve çay hazırlayabilen bir standın belli bir süre sonra kendine özgü müşteri kitlesi olur. Zaten devamlı aynı yere kurulan stantlar müşterilerin devamlılığından para kazanır. Ayrıca yeni insanlara da çay veya kahvenizi beğendirerek onları da kendinize has müşterileriniz yapabilirsiniz. Müşterilerdeki devamlılık sağlanabilirse eğer bu stantlar restoranlara bile dönüşebilir. Kahveci Hacıbaba, Kahve Diyarı, Kahve ateşi gibi birçok ünlü marka kendilerini bu satanlarda belli etmişlerdir. Müşterilerdeki devamlılığı yakalayınca da restoranlarını açmışlardır. Yani bu çay ve kahve stantları çok küçük bir yer kaplasa bile büyüme yolundaki en iyi adımlar bu stantlarda açılır.

Ayrıca belirtmem gerekir ki bu iş fikrini icraya geçirmeyi düşünen arkadaşlarım; bu tür meşrubatları içmekten ve bu kültürden haz almalılardır. Zira dünyanın en büyük çay tüketicilerinden olan ve kişi başı yıllık çay tüketiminde birinci olan ülkemizde çay içmek artık bir kültür olmuş durumdadır. Bu kültürün en önemli özelliği ise insanlarla sohbet etmeyi, keyifli diyaloglara girmeyi, onlara birilerini beklerken, dinlenme anlarında sıkılmadan vakit geçirmeyi barındırır. Bu mesleği ya da pardon zanaati yapacak olanların bu son notu okumasını şiddetle rica ederim.

Karlı Kahve Bayiliğinden 6 tanesi adlı makalemizi okuduğumuzda çay ve kahve stantlarından kurtulmak istediğinizde sıfırdan bir kahve dükkanı açıp sıfırdan bir marka yaratma derdine düşmektense, bir kahve bayiliği alarak nasıl daha ekonomik ve daha avantajlı bir şekilde sektöre atılacağınıza dair ciddi bilgiler sunuyor.

İşte en çok soracağınız soru: Çay mı Kahve mi?

Çay ve Kahve Standı Açarak Para Kazanmanın Zor Yönleri Nelerdir?

Bir kere en başta sıcak ve soğuk iklimlerle mücadele etmek zorunda kalacaksınız. Örneğin şu sıralar günler soğuk ve yer yer yağışlı geçmekte. Soğuk olduğu zaman tamamen fiziksel ve psikolojik olarak o soğuk havanın sarsıcı etkileriyle mücadele etmek zorunda kalacaksınız. Diğer yandan yağmur ya da kar ya da dolu yağışlarında önce kendinizi sonra standınızı korumak zorundasınız.

İnsanlar dışarıda satılan ve tüketilen içeceklere şüpheli gözlerle bakmaya başlamıştır. Özellikle sağlık sonra da kalite açısından. Bu da müşterilerin çoğunlukla sizden değil kapalı kurumların servis ettiği çay ve kahveleri tercih etmesine neden olacaktır. Eğer çok zorda kalırlar ve sizden almayı tercih ederlerse, çay kaç günlük, kahveyi nasıl yapıyorsunuz gibi şüphe dolu sorularla canınızı bir nebze sıkabilirler. Siz yine de metanetinizi koruyun ve güler yüzlü hizmetinize devam edin.

Kahve Dükkanınız İçin En İyi Eleman Profili Nasıl Olmalı? makalemiz bir gün kısmet olur da stant açmak yerine dükkan açarsanız orada çalıştıracağınız elemanların genel özelliklerini yansıtıyor. Kahve dükkanında çalıştıracağınız insanlar da sizin gibi işine sıkı sıkı bağlı ve ne olursa olsun güler yüzlü hizmet etmeye devam etsin.

Sevimli ve orijinal bir çay kahve standı.

Sonuç Olarak…

Sonuç olarak bazen içeride bazen ise dışarıda stant açmak zorunda kalacaksınız. İşiniz ne kadar zor görünse de bu ülke ve bu millet çay ve kahve içmeye bayılıyor. Siz de böyle neredeyse sıfır sermaye gereken bir iş kurarak sektöre başlangıç aşamasında atılabilir ve ihtiyacınız olan parayı kazanabilirsiniz.

“Çay ve Kahve Standı Açmak – Röportaj” üzerine bir yorum

Yorum yapın