Taksitle ve Çekilişle Ev Aldıran Firmalar Güvenilir Mi? (Kredi ve Faiz Olmaksızın)

Ünlü edebiyatçı Fyodor Mihailoviç Dostoyevski’nin meşhur bir sözü vardır:

40 yaşından fazla yaşamak alçaklıktır, başımıza ne geldiyse bu yaşı aşkın insanlar tarafından geldi”.

Çok ağır ve iddialı bir söz olmakla birlikte bu söze tamamen katılabilmek elbette mümkün değil. Bu yaşı aşıp da dünyaya müthiş faydalar sağlamış adam gibi adamları unutmamak gerek.

Eğer bu yazıyı okuyorsanız daha henüz 40 yaşından küçük ve yeni evli ya da evlenmeyi planlıyorsunuz demektir.

Aynı şekilde çok yüksek ihtimalle cebinizde 40 yaş üstündeki müteahhitlerin yaptığı  derme çatma 2+1 daireye verecek 1,7 MİLYON TÜRK LİRASI nakit (cash) canlı para yok!

Ancak ne yazık ki o derme çatma dairede öyle ya da böyle oturmak zorundasınız. Çünkü eşiniz öyle istiyor, aileniz öyle istiyor, çevreniz böyle hayal ediyor ve böyle bekliyor.

***

Bu 1,7 MİLYON TL’lik dairenin inşaat maliyeti her ne kadar 170 000 TL’den daha az olsa da o parayı öyle ya da böyle vermek zorundasınız.

Çünkü; serbest piyasanın görünmez eli bunu emrediyor!

Çünkü; merkezin dışında, sürünün dışına çıkabilecek kadar  özgür ruhlu, bağımsız ve  güçlü değilsiniz. Kendinize güvenmiyorsunuz. Üstelik bu gerçeği gözardı edip tüm kabahati, ihaleyi “ekonomik şartlara” yıkmaya çalışıyorsunuz. Oysa ki 2020’nin şu internet çağı dönemlerinde metropollerdeki iş imkanlarının  1980’lerdeki kadar iyi olmadığını, her köşenin çoktan 100 kere kapıldığını, parsellendiğini, merkezlerde oturmanın ve birilerinin eskimiş hayal dünyalarına hitap etmenin mantıksızlığını görmek ve dahası direnmek istemiyorsunuz.

***

Sistemin acımasız ve merhametsiz, ağır aksak işleyen çarkları tüm bu hal ve vaziyet altında 40 yaş üstü insanların yönettiği bankaların yolunu tutup geleceğinizi ipotek altına almanızı bekliyor.

Oysa sizin yeterince iyi kredi skorunuz yok.

Banka size, değil 1,7 milyon TL; 170 000 TL dahi kredi olarak vermeyecektir.

Maalesef yalnız değilsiniz. Çünkü faize dayalı sistemin çarkları işte tam olarak bu noktada tıkanma aşamasına geldi.

Size güvenilir ve istikrarlı bir SGK dökümü sağlayabilecek iş imkanı sunmaktan aciz bir sistemin bankası haliyle düşük kredi skorlu birine ev satın alması için kredi verebilmekten de aciz kalıyor. Çünkü eski usül ‘faiz’ riski kabul etmez. Garantiler ister… Yarı yolda çekip gitmeniz asla kabul etmez.

***

İki dakika mola verelim… Ev alacağız diye ömrümüz tükendi zaten

Yapmanız gereken basit:

Eşinizi, çoluğunuzu çocuğunuzu alıp köye dönüp davar gütmek değil elbette…

Daha yeni ve gelişkin finansal sistemlere yelken açmalısınız.

Bankaların ve size iş imkanı sağlamaktan aciz ekosistemin yetersiz kaldığı noktada imdadınıza “banka kredisiz, faizsiz şekilde; kurayla/çekilişle taksitli olarak ev satan ya da bu satışa aracılık eden yerler” yetişecektir.

ALT BAŞLIKLAR (istediğinize tıklayıp ışınlanabilirsiniz) :

ÇALIŞMA MANTIĞI:

Tıpkı kadınların ‘gün‘ sistemi gibi her ay bir kişinin kura ile ev sahibi olması suretiyle ilerlemektedir. Bu kuraların noter huzurunda çekilmesi önemlidir. Ayrıca ilk kuranın sözleşme imzalanır imzalanmaz değil de yeterli sayıda kişi bir araya geldikten ‘3-4 ay sonrasında‘ çekildiğine rastlanılmaktadır. Bu sistemin düzgün işlemesi için ehil ve ödeme kabiliyeti olan kişilerin sisteme dahil edilmesi gerekmktedir. Bunu ise maalesef her firma yapamıyor.

DİKKAT EDİLECEKLER?:

 • Taksitle ve çekilişle ev satan/satın aldıran bu firmalar kendisine fahiş komisyonlar almamalıdır. Bunun için sözleşmenin sıkı şekilde incelenmesi ve en ince ayrıntısına kadar irdelenmesi, gizli komisyonların, tuzakların ve sonradan borçlandırıcı hükümlerin olmamasına dikkat edilmelidir. Bu noktada bu işten anlayan bir avukata sözleşmenizin suretini göstermenizi şiddetle öneririm. Çünkü bazenleri en güvenilir firmalar bile bazen niyeti bozabiliyor.
 • Yukarıda dediğim gibi kura çekimlerinin noter huzurunda ve etrafta kalabalık var ike çekilmesine önem verilmeli
 • Firma hakkında şikayet sitelerine ciddi şikayetler yapılmış mı ve bu şikayetlerin yüzde kaçı doğru düzgün cevaplanmış?
 • Taksitli ödemeyle, çekilişle faizsiz olarak ev satın aldıran bu tarz firmaların yetkilileri ilkokul, lise mezunu vasat kişilerden mi yoksa hukuk, iktisat, maliye gibi ilgili ve alakalı bölümlerden 4 yıllık yüksekokul mezunu mu?  (burası da önemli çünkü ilgisiz ve bilgisiz kişiler sizi sözleşme hükümleri ile ilgili yeterince aydınlatamayacaktır. Bundan mütevellit sonradan hak kaybına uğramanız söz konusu olabilecektir)
 • Tıpkı sizin gibi sisteme beraber dahil olduğunuz kişilerde aranan kriterler nedir? (yani kişilerden istenilen belgeler nelerdir, kefilin yanında ek olarak ipotek edilecek araç/gayrimenkul talep ediliyor mu yoksa bu tarz güvenceler hiç yok mu?) (eğer sisteme sizinle beraber dahil olan kişilerden bir ya da birkaçı daha sonradan ödemekten cayar ya da aciz duruma düşerse sistemin salahiyetine sekte vurmaması adına o kişinin en baştan bazı sağlam teminatlar sunması önemlidir.)
 • Firma aciz duruma düştüğünüzde sizin üzerinize acımasızca ve fütursuzca çöküyor mu yoksa üsturuplu şekilde sadece alacağını alıp gidiyor mu? (bu sistemi yürüten bazı firmalar aciz duruma düşenlerden sözleşme ile ödemesi gereken bedelin tamamını değil de organizasyon bedelini alıp çekiliyor. Ancak kimisi ise aciz duruma düştüğünüzde bu ödenmesi gereken tutarın tamamına çökmekle kalmıyor bir de %50 civarı cezai şartlar da tahsil etmek istiyor. Böyle vahşi ve yamyam sözleşmeler imzalamayınız. Kendinizi bu kadar zor duruma sokup gereksiz riskler almayınız.
 • Acaba satın alınan ev gerçekten o satın aldığınız fiyatta mı? (bazı çakal emlakçılar  satılık projenin gerçek değerini şişirip sözleşmelilere fahiş fiyattan satmaya çalışıyorlar. Satın almayı planladığınız yerin gerçek değerini 3-4 ayrı emlakçıdan teyit ettirerek soruşturun. İlan sitelerine göz atıp emsalleri hakkında bilgi toplayın. Kör cahil mantıkla hareket edip kazıklanmayınız.
 • Size bir şeyi satmak için aşırı derecede ısrarlı olan kurumlardan kaçınız. Bu tarz yerler inanın sizin geleceğinizle, salahiyetinizle ilgilenmez. Dertleri sizi onca borcun altına sokup sizin sırtınızdan 3-5 kuruş kazanıp çekip gitmek. Mümkünse empati yeteneği olan kişilerle çalışın. Evet bu tarz kişileri bulmak zor ama görünce az buçuk anlarsınız.

RİSKLERİ NELER?

 • Satın alınacak projenin sonradan mühürlenmesi mağduriyetinize yol açabilir. O sebeple projenin de sıkı sıkıya “hukukçu gözüyle” incelenmesi, didik didik edilmesi, deprem ve inşaat yönetmeliklerine, imar kanunlarına uygun inşa edilip edilmediğine bakılması ihtiyari değil zorunludur!
 • Eğer ki sizinle birden fazla kişiyle sözleşme yapan kişi/firma sonradan niyeti bozarsa maalesef yüklü miktar parayı da alıp tüyebilir. Bunun olmaması için yeri yurdu belli, ruhsat, ehliyet, servet gibi kaybedecek bir şeyi olan ‘nispeten güvenilir’ kişi/kurumlarla çalışınız.
 • Eğer ki firma ponzi mantığı ile çalışıyorsa kesinlikle uzak durun. Yani 100 000 lirayı 1000 lira taksitle en geç 30 ayda kurayla herkese vermeyi vaat ediyorsa ve 70 000 TL’yi karşılayacak öz sermayesi ya da likiditesi yoksa kaçın. Böylesi durumda ilk birkaç kişiye düzgün şekilde teslimat yapılabilir ancak sonradan nakit sıkıntısından ötürü aciz duruma düşüleceğinden zamanında teslimatlar yapılamaz. İşte bu büyük problemdir.
 • Sözleşmelerde yukarıda da bahsettiğim üzere tuzaklar, gizli ücretler ve ilk bakışta görülemeyen fahiş borçlar mevcut olabilir. Hayatınzın evlilik sözleşmesinden sonra belki de en hayati sözleşmelerinden birisi olan taksitli ev satın alma sözleşmesini muhakkak ‘bu alanda yazıp çizmiş bir hukukçuya’ göstermenizi öneririm. Bazı kişiler emlakçıya gösterme gafletinde bulunuyor. Arkadaşlar emlakçı denilen adamları küçümsemek istemiyorum ama çoğunun kalibresi belli. Daha da detaya girmeye gerek yok bu konuda.
 • Eğer ki sağlam bir işiniz yoksa yani uzun yıllardır istikrarlı şekilde ırmaktan akan su misali düzenli banka hesabınıza yatan bir gelir yoksa hiç bulaşmamanızı öneririm bu tür çekilişle/kurayla taksitli ev satın aldıran finansal sistemlere. Çünkü malum eğer ki sonradan cayar ya da aciz duruma düşerseniz o sözleşmelerin hiçbirisi sizi makul ve hoş karşılamayıp yüklü cezalarla zorlayacaktır.
Finans konuşmak sıkıcı olabiliyor bazen

HANGİLERİ GÜVENİLİR?

Bu sorunun cevabını size maalesef buradan net şekilde veremem. Ancak gerek yukarıdaki direktif ve önerilerimden gerekse sizin kendi analizlerinizden hangi kişilerin ya da firmanın güvenilir olup olmadığını az çok tahmin edebilirsiniz. Ben de buraya listelemek isterdim ancak bu durum etik olmayacağından ötürü yapmıyorum.

Güvenilir firma bulabilmek için şu aşağıda madde madde sıraladığım kritlerleri ‘checklist‘ yaparak inceleyiniz. (cevaplar eğer evet ise tik atın)

 • Firmanın fiziki adresi bir sanal ofis mi yoksa adamakıllı mobilyaları ve randevusuz bile ziyaret edebileceğiniz devasa bir ofis mi? (dev ofis ise bir tik atın)
 • Firmanın iletişim numarası 1 adet mi yoksa sizinle kontak kuran birden fazla gsm mevcut mu? (birden fazla ise tik atın)
 • Firmanın web-sitesi ne kadar profesyonel? İletişim, hakkımızda, gizlilik ve KVKK Aydınlatma sayfaları mevcut mu? (mevcu tise tik atın)
 • Firma sitesinin alt kısmında kendileri hakkında bilgi içeren detaylı sayfalar mevcut mu yoksa kendileri hakkında çok az mı bilgi mevcut?
 • Firmanın yöneticilerinin kimliği belli mi ve eğer belli ise bu kişilerin “yetkinlikleri, diplomaları, çeşitli yerlerde yazıp çizmişlikleri” var mı?
 • Firma ile ticaret yapan diğer kişilerin şikayet sitelerindeki yorumları olumlu mudur?
 • Firma müşteri hizmetlerini sıradan bir vatandaş olarak aradığınızda 3 dakikadan kısa sürede ulaşabiliyor musunuz?
 • Firma hakkında haber sitelerinde olumsuz haber var mı? (cevap hayır ise tik atın).
 • Firma sözleşmelerindeki hükümler çoğunlukla firma lehine mi yoksa her iki taraf lehine eşit hükümler mi içeriyor?(cevap her iki taraf lehine hüküm içeriyor ise tik koyun)
 • Firma hayvanlar ya da çevre lehine olumlu ve önemli ölçüde sayılabilecek yardım faaliyetlerinde bulunuyor mu?

NOT: Faizsiz bankacılık sistemleri ile bu tarz kurayla/çekilişle, taksitle ev satan firmaların/finansal sistemler benzer olsa da farklı mantıkla çalışmaktadırlar. Faizsiz şekilde morgage kredisi alternafi finansman sağlayan sistemlerde siz projeye ortak başından sonuna kadar ortak olursunuz ve en son evinize kavuşursunuz. Bu sistemde dahil olmanıza müteakip 3. ayda 250 000 TL’lik evinize kavuşabilirsiniz.

EKLER: Word formatı ile çekilişle ve taksitle ev satın aldıran firmaların satış sözlemesinin geçerli sayılabilmesi için bulundurması gereken hususları, ögeleri ele alan bir materyal hazırladım.Buyurun:

TAKSİTLE SATIŞ SÖZLEŞMESİNDE BULUNMASI ŞART OLAN HUSUSLAR

Yorum yapın