Ceviz ekiciliği karlı ve kazançlı mı?

İş fikirleri arasında özellikle son 10 yıllık zaman diliminde inanılmaz bir şekilde yıldızı parlayan, hem kısa sürede para kazanıp hem de çevreci ve faydalı bir iş yapmak isteyenlerin gözdesiyle karşınızdayız: Ceviz yetiştiriciliği.

ÖNEMLİ UYARI NOTU 2: SİZLERE CEVİZ FİDANI SATMAK İSTEYEN KİŞİLERİN DOLANDIRICILIKLARINA KARŞI ÇOK DİKKATLİ OLUN. SON ZAMANLARDA BU CEVİZ FİDANI DOLANDIRICIKLARI ALDI BAŞINI GİTTİ. SAVCILIKLARDAKİ DOSYA SAYISININ HADDİ HESABI YOK. İNSANLAR EKTİKTEN, YETİŞTİRDİKTEN 3-4-5 SENE SONRA SAHTE VE VERİMSİZ CEVİZ FİDANI EKTİKLERİNİ ANLIYORLAR. AMAN BU DOLANDIRICILARA PRİM VERMEYİN. SADECE KENDİSİNİ KANITLAMIŞ VE KURUMSAL, KÖKLÜ FİRMALARA İTİBAR EDİN.

CEVİZİN KARLILIĞI KONUSUNDA ÖNEMLİ UYARI NOTU:

Sizlere ceviz ekiciliğinin karlı olduğundan bahisle “ceviz fidanı satmak isteyen” kişi ve kurumlara fazla itibar etmemenizi öneririm. Bunların karlılık konusundaki görüşleri tarafsız olmayacaktır. Sizlere ürün satmayan kişilerden bilgi edinin. Ceviz 2020’nin şu dönemlerinde maalesef eskisi kadar karlı falan değil. O fidanlara para ödeyip durmak da ne kadar doğru karar tartışılır. Tarım teknolojilerine ve hatta tohum sektörüne yatırım yapmak şu anda daha kazançlı. Anam babam usulle yapılan tarım artık eskisi gibi para kazandırmıyor. Maalesef devir değişti. Üreten, eken, yetiştiren ve emek harcayan kazanmıyor!!

Ceviz bundan birkaç yıl öncesine kadar nadiren tatlı çeşitlerine az miktarda dahil edilen; arada sırada da kuruyemiş olarak alınan; orta halli ve altı gelirli kesimler için pahalı sayılabilecek bir besindi. Ancak son birkaç yılda milli gelirin artmasıyla; daha doğrusu orta hallilerin ya daha da fakir ya daha da zengin hale gelmesiyle beraber Türkiye’de meyve-sebze tüketimi artmış ve bu durumda yatırımcıların ilgisini çekmiştir.

İçinde bulunan Omega-3, Omega-6 gibi mineraller sayesinde ceviz; kalp sağlığının korunması, yetişme çağındaki çocukların zeka gelişimi, kan basıncının düzenlenmesi gibi hususlarda önemli faydalar sağlamaktadır. Yani; bütçeleri yettiği süre boyunca insanların isteyerek tüketeceği, faydalı ve hayırlı bir besindir.:)

Zamanla yatırımcıları ceviz işine çekmek; paralarını iş fikrine koymaya ikna etmek amacıyla devlet tarafından da çeşitli teşvikler verilmiş ve bu hamle kısmen istenen sonucu vermiştir.

Neden ceviz ekiciliği?

Öncelikle arkadaşlar; ceviz yetiştiren insanlara da fikir danışırsanız göreceksiniz ki, ceviz yetiştirmek diğer çeşitlere göre daha uzun vadeli ve daha uzun ayakta durabilecek bir seçenektir. Yani; cevize göre çok daha kısa sürede çok daha fazla para getirebilecek yetiştiricilik alternatifleri de mevcuttur ama bunların ömürleri kısadır. Ceviz ekiciliği yapmanız halinde ise sadece sizin değil, oğlunuzun ve torununuzun da geçinebileceği bir yatırım yapmış olursunuz.

Ceviz yetiştirmeye yatırım yapmak isteyenler nelere dikkat etmelidir?

Ceviz ekiciliği yapmak isteyenlerde var olan en büyük sorun; aslında yatırımcıların çoğunda var olan bir sorundur. İnsanlar yeni çıkan ve gerçekten yüksek kazanç potansiyeli taşıyan bir iş fikriyle karşılaştığında hemen heyecanlanabilmekte, hele ki acemi bir yatırımcıysa geri dönüşü olmayan kararlar alabilmektedir. “Ceviz ekiciliği kazançlı mıdır?” diye sormadan önce de dikkat etmeniz gereken şey tam olarak budur. Çünkü şurası da bir gerçekte ki; inanılmaz kazanç potansiyeli taşımasına rağmen bütün o ceviz ekimine yönelik teşvikler, yatırımcıyı çekme planları tam verimle çalışamamıştır.

Neden? Çünkü yatırımcıyı teşvik edecek çalışmalar yapılmasına rağmen, aldığı yatırımı doğru bir şeilde değerlendirecek ve işini doğru düzgün yapacak ceviz yetiştiricileri üzerine herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Aynı şekilde yatırımcılar da körü körüne paralarını yatırmadan önce girecekleri işin püf noktalarını öğrenme kuralına yeterince dikkat etmemişlerdir. Hal böyle olunca da istenen sonuçları tam olarak veremeyen; yatırımcısına dolandırılmış hissi veren bir tablo ortaya çıkmıştır.

Peki neden iş fikirleri başlığı altında bu kategoriye de yer verdik? Çünkü arkadaşlar; yukarıda saydığım sıkıntılı durumları ekarte etmeniz halinde ceviz ekiciliği gayet de güzel paralar kazanabileceğiniz, uzun vadede ayakta kalabilecek bir iş fikridir. Burada hiçbir ceviz ekicisinin veya hiçbir yatırımcısının reklamını yapmadığımıza göre; size kazançlı olmayacak bir iş fikrini sunmamızın da bir anlamı yoktur.

Ama şunu unutmayın ki; adeta bir bambu ağacı gibi yetiştirilmesi, büyümesi, meyve vermesi gibi aşamalarını sabırla beklemek zorunda olduğunuz ceviz yetiştiriciliği; sadece para kazanmak amacıyla değil, ancak ve ancak iş aşkıyla yapabileceğiniz bir meslektir.

ÖNEMLİ GÜNCELLEME:

Ceviz ekim dikimi 2017 yılına yaklaştığımız şu günlerden itibaren karlılığını düşürmüş ve maalesef Türkiye’mizde gereğinden fazlaca ekilmiş bir mahsül halini almıştır. Sizlere önerim ceviz yerine başkaca karlı sektörlere yönelmeniz…

 

 

“Ceviz ekiciliği karlı ve kazançlı mı?” üzerine 8 yorum

 1. Ceviz fidanı yetiştiriciliği günümüzde en karlı ve hatta gelecek nesillere kalabilecek bir yatırım aracı olmuştur. Devlet hibe ve destekleri ile çiftçilerin yüzünü güldürmüş ve güzel oranlarda kar bırakmıştır.

  Cevapla
 2. 2016 da yazıyı yazıyorsunuz 2017 de ise “Ceviz ekim dikimi 2017 yılına yaklaştığımız şu günlerden itibaren karlılığını düşürmüş ve maalesef Türkiye’mizde gereğinden fazlaca ekilmiş bir mahsül halini almıştır. Sizlere önerim ceviz yerine başkaca karlı sektörlere yönelmeniz…” diye tekrar yazı paylasıyorsunuz. 1 yıl içindemi bu kadar dikim yapılıp karlılığı bitti.

  Cevapla
   • ceviz zaten verimini minimum 6-7 sene içerisinde verirken geçen sene dikildiği varsayılan ceviz henüz satış potansiyeline geçmeli ki arz talebe göre karlılığı düşsün sadece fidan durumunda olan bi bitki nasıl olurda karlılığı azalır bilip bilmeden bilinçsizce yaptığın bu yorumla hakka giriyorsun bilesin

    Cevapla
 3. 1 yılda ceviz piyasası nasıl değişir? Vereceğin tavsiyenin allah cezasını versin! Lanet herif

  Cevapla
  • Beyefendi öncelikle terbiyesiz küfürlerinizin kirli iç dünyasınza ait olduğunu ve hakkımda etmiş olduğunuz küfürlerin ekran görüntüsünü aldığımı, ip adresinizinin de kayıtlı olduğunu, savcılıkta ve ardından mahkemelerde görüşeceğimizi bilmenizi isterim. Yorumunuzu küfürleri silerek yayımladım.

   Ayrıca siz bu küfür dolu yorumu yaptıktan sonra cevizin son zamanlarda ne kadar karsız olduğunu makalede daha da vurguladım. Bir dahakine daha da vurgulayacağım. Muhtemelen milleti sahte ceviz tohumlarla, kısır ceviz fidanları ile kandıran cenahtansın belli. Ancak istersen alemin kralı ol biz yine de korkmayız, sinmeyiz. Sizden alacağım manevi tazminat ile bu makaleyi daha da güçlendireceğim. Sağlıcakla kalın.

   Cevapla
  • Bu yaşta ceviz işi sizi zorlar. Çünkü 6 sene hiç para kazanmadan korkunç masraf yapmak zorundasınız. Üstelik don riski var. Ceviz yerine başkaca “hızlı mahsül veren” ağaç türlerine odaklanmanızı öneririm.

   Cevapla

Yorum yapın