Çiçek Kazanı Yaparak Para Kazanmak

Çiçekçilik, günümüz insan tabiatında, hem romantizmin hem de ticari hamlelerin kökenidir. Hoş kokularıyla, estetik görünümleriyle, duygusal ifadelerin dışa vurumudur çiçekler. Seni seviyorum diyemeyenler için kırmızı gül, hemen yardıma koşar. Birine beyaz gül hediye etmek, onu özledim anlamına gelmektedir. Çiçeklerin hayatımızdaki önemi bu noktada level atlamış durumdadır. Sadece hoşluk ve estetiklik abidesi değil; aynı zamanda utangaçlar ve dertlerini dile getiremeyenler için bir şifre açıcı konumundadır. Bu nedenle yüzyıllardan beri her zaman insan hayatının vazgeçilmez ana ögelerinden biri olmuştur. Doğum gününde annemize aldığımız bir çiçek, yıl dönümümüzde sevgilimize uzattığımız bir buket, hem şık bir hediye hem de duyguların ifadesi konumundadır. Bu bağlamda, çiçek ticari bir üründen önce insan doğasının biricik hediye unsurudur.

Çiçekçilik işi son 20 yılda üst düzey bir atılıma tanıklık etmiştir. Bunun nedeni şimdinin yetişkinleri dünün çocuklarının hafızalarında saklıdır. Önceden yaşadığımız evlerin civarlarında az da olsa bir doğa parçası, bir yeşillik vardı. Çoğumuz en azından bir anneler gününde, validelerine özel olarak papatya toplamıştır. Kimsenin çocukluk ya da 90’lar döneminde bir yetişkin olarak çiçeğe özel olarak para verip yaptırtarak hayatındaki özel insanlara bir hediye halinde çiçekler sunması, akıllara bile gelmezdi.

çi 1

Çiçekçilik mesleğinin yükselme nedenleri: 

 • Küçük ve büyük ölçekli yerleşim alanlarındaki doğa alanlarının giderek azalması. Kentleşmenin had safhaya varması ve çiçek yetiştirilen alanların giderek daralması. Bu sayede, çiçek, artık herkesin 5 dakikada toplayıp birilerine hediye olarak verebileceği bir ürün olmaktan çıktı. ”Her yerde bulunan” bir ürün özel bir alana taşınılarak doğal parçasından ayrılıp ticari bir alana sevk edilmiş oldu. 50 yıl önce nasıl ki meyveler her yerde, herkesin hizmetindeydi fakat daha sonra pazarcılık alanına ait bir sermaye ürünü oldu; çiçekler de aynı bağlantıyla şimdi çocukluğumuzun romantik bir ürününden ziyade ticaretin bir parçası haline getirildi.
 • İnternet kullanımının ve internet satış noktalarının artması, çoğalması: Özellikle ayrı şehirlerde yaşayan insanların birbirine çiçek armağan etmesinin yolu açılmış oldu. Modern toplumlardaki insanlar çiçeği sadece resimlerinden görüp fiyatlar arası karşılaştırma yaparak, en uygun modeldeki çiçeği sevdiklerine, hayatındaki özel insanlara gönderme şansı yakaladı. Coğrafyanın bitip her yere ulaşılabilirliğin gündeme geldiği dijital çağda, çiçekler de bir yerden bir yere, tıpkı bir kitap, bir elektronik alet gibi gönderilebilir oldu. Bu bağlamda, artık birine çiçek hediye etmek çok daha kolay. Bunu fırsata çeviren çiçekçi dükkanları, hem sabit gerçek yerlerinde hem de internet merkezlerinde dört kollu satışın mimarları oldular.
 • Ürün memnuniyetinin yükselmesi. Oturdukları yerden birbirine çiçek hediye edebilen insanlar, tam olarak müşteri memnuniyetini yaşamış oldular. Ayrıca, eski zamanda ”ne hediye alsam” acaba diye düşünenler ile ”alacak çiçeği nerede bulabilirim” diye kara kara düşünenler, bu dertlerden kurtulmuş oldu. Artık, isteyen herkes Edirne’den Ardahan’a kadar şirketlerin üst düzey iletişim ve hizmet ağlarıyla birlikte istediği çiçeği çok kısa bir süre içerisinde alıcısına ulaştırabilmekte.
 • Ve son olarak çiçekçilik mesleğinin yükselmesinin nedenlerin belki de en baskın olanı, çiçek çeşitlerinin çoğalmış olmasıdır. Önceden çiçek deyince akla gül, papatya en uç olarak da zambak gelmekteydi. Ancak şimdi sevgiliye ve hayatımızdaki özel insanlara alabileceğiniz çiçek çeşitleri, çiçek dükkanlarının ve sitelerinin artmasıyla paralel olarak artmış bulunmakta. Bu çiçeklerden belli başlı olanları; orkide, lisyantus, hüsnüyusuf, lilyum,karanfil, lale olarak sıralayabiliriz. Eğer ki bir piyasada çeşitliliğe önem verilir ve türler arasında sıkı bir yükseliş göz ardı edilmezse o piyasada çok geçmeden bir hareketlilik olur. Seçeneklerin çok olduğu bir pazarda, potansiyel müşteriler, alsam mı almasam mı ikileminden uzaklaşır. Hangisini alsam şeklindeki bir soruyla pazara yaklaşmaya başlar. Nitekim çiçek pazarındaki bu çeşitlilik de bu mesleği bir anda popüler hale getirmiştir.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Facebook Sayfaları Alıp Geliştirdikten Sonra Satmak

çi 2

Çiçekler, ticaret alanında ikiye ayrılmaktadır.

1- Doğal çiçekler: Menekşe, lale, papatya gibi doğrudan doğadan alınan, tohumu, dalları, her bir parçası gerçek olan çiçeklere verilen genel addır. Evlerde ve iş yerlerinde süs eşyası olarak kullanılır. Aynı zamanda biri tıpkı evinde bir kedi, bir köpek besler gibi, böylesi doğal ve gerçek çiçeklere bakmak da ister. Bu bağlamda doğal çiçekler aynı anda iki hizmete karşılık vermektedir. Hem süs eşyası olarak hem de ilgi odağı olarak kullanılır. Doğal çiçekler, canlıdır ve her canlı gibi su, ilgi gibi ihtiyaçları vardır.

2- Yapay Çiçekler: Tamamen, yapay yollarla elde edilen çiçek çeşitleridir. Tamamen süs eşyası olarak kullanılmaktadırlar. Çiçeklere gereken ilgiyi ve gerekenleri sağlayacak vakitleri olmayanlar, evlerinde, salonlarında, iş yerlerinde bir süs görünümü olarak yapay çiçekleri tercih etmektedirler.

Sektörün gelişmesi ile birlikte çiçekleri süslemek ya da belli oranlarda gereçlerle desteklemek de söz konusu oldu. Çiçek kazanları da, bu süslemenin bir parçası. Çiçek kazanları, çiçekleri toprağına sabitlemek ve birden fazla çiçeği aynı toprağın üstünde birleştirerek ortaya zengin bir görüntü çıkarmaya yarar. Toprağa ihtiyaç duyan çiçekler, kazanlar sayesinde bir araya getirilerek müşterilere sunulabilmektedir.

Çiçek kazanları genelde sadece doğal çiçeklerde kullanılmaktadır. Ancak yine de bazı yapay çiçeklerin doğal görünmesi adına kazana yerleştirildikleri de görünmüştür.

Çiçek kazanının getirdiği yenilikler:

 • Yeni bir süs imkanı. Böylece çiçekler, örneğin gül gibi, tek tek görünmüyorlar. Bir kazanın içinde onlarca çiçek, ayrı bir albeni, ayrı bir güzellikle müşterilerine evleri ve iş yerleri için görsel bir zenginlik sunuyor.
 • Bazı çiçeklerin ihtiyacı olan toprağı çiçeği alanlar bulamıyor ya da ilgilenmiyor. Kazanıyla satılan çiçekler, böylece toprağıyla birlikte müşterilere ulaştırıldığı için, müşteri iki gün sonra solmuş çiçekleri atmak zorunda kalmıyor. Çiçek kazanlarının getirdiği en büyük yenilik, hem birden fazla çiçeği aynı yerde muhafaza etmek hem de çiçeklerin hazır olarak topraklarıyla birlikte satılmasını sağlamak olarak gözüküyor.

Çiçek Kazanı Yaparak Para Kazanmak Mümkün Mü? 

 • Elbette mümkün. Ancak önce bu işe girmek isteyenlerin çeşitli çiçekçilik kurslarından birine yazılması gerekiyor. Çiçekçilik, asla basit bir zanaat değildir. Tek tek çiçek türlerini, ayrı ayrı güneş ve su ihtiyaçlarının derecelerini bilmek gerekiyor. Aynı zamanda hangi çiçeğin hangi toprakta olacağını da bilmek gerekiyor. Çiçekçilikte, bilinçsizce yapılan her iş müşteriye ve canlı çiçeklere zarar getirecektir. Bu nedenle, çiçekçilik ve toprakla ilgili her şeyi A’dan Z’ye bilmek gerekmektedir.
 • Anlaşılan bir çiçekçi dükkanıyla anlaşılabiliyor. Siz evden ya da iş yerinizden kazanları yapıp o çiçekçilere satabiliyorsunuz. Çiçekçiler de ellerindeki çiçekleri sizden aldıkları kazanla ile birlikte birleştirip müşterilerine satabilmektedir.
 • çi 3

  Çiçek kazanı için illa bir dükkana ya da ofise ihtiyacınız yok. Yeterli alanınız varsa bu işi evden de yapabilmektesiniz. Zaten evden çiçekçilik yapmak, son dönemlerin en çok rağbet edilen işlerinden biri olarak görünmekte. Çiçek kazanı yapmak da buna dahil edilebilir. Ev hanımlarının ve nüfusun dağılımına göre büyük oranda kadınların gözde mesleklerinden biri olan çiçekçilik, birçok noktada ek gelir kaynağı olarak değerlendirilebilir. Kadınlar, hem çiçek almayı hem de çiçek yetiştirmeyi seviyor. Kadınlar var oldukça, çiçekler de var olacak ve çiçekçilik hem parasal hem duygusal olarak ihtiyaçlarımıza cevap vermeye devam edecek.

Yorum yapın