Çiçek Yetiştirip Satarak Para Kazanmak İsteyenlere 6 Püf Noktası

 Bağ, bahçe işleri ile uğraşmak insanlara keyif verir. Çünkü toprak öyle bir terapist ki kendisi ile ilgilenenleri hiç boş çevirmez. Toprakla uğraşmak isteyenlerin başvuracağı en nazenin iş ise çiçek yetiştirmektir. Çiçekler narin oldukları kadar toprakla uğraşan insanların da zaman zaman bir numaralı tercihi olur.

flower photo

Ben çok küçükken bağımızın ufak bir bahçesi vardı. Yaz gelince hepimiz o bahçe ile ilgilenirdik. 3 ayrı evin bir yıllık yemeğini veren bu bahçede oynamak, çiçekler ekmek, kumdan pastalar yapmak harika bir uğraştı. Şimdilerde bahçemiz büyüdü ve geniş bir kısmı çiçeklere ayrıldı. Çiçek bakımı sadece zevkten bir uğraş haline gelmişti ta ki çiçeklerimize hayran olan komşularımız onları bizden satın alana kadar. Nereden nereye diye düşünüyorsanız ben komşuların ve diğer kişilerin bahçemizdeki meyve ve sebzelerden almasını beklerdim. Ancak onlar çiçeklerimizi aldılar. Demek ki çiçekler de diğer ürünler kadar değerli. Eğer sizde çiçek yetiştirip satarak para kazanmak isterseniz bu işte edindiğimiz püf noktalarını sizlerle paylaşacağım…

  1. Çiçekleri Tanıyın!

Çiçek yetiştirip satarak para kazanmak istiyorsanız çiçekler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Her işin bir ustası olduğu için sizin de ustalık alanınız illa ki çiçekler olacak. Çiçeklerin ustası olmak da öyle sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü her çiçeğin bir ismi, içeceği su miktarı, duracağı güneşli alanı hatta işiteceği söz bile farklı farklıdır. Sizinle birlikte yaşamaya başlayacak olan bu çiçeklerin dokunuşlarınıza da alışması gerekir. Bu yüzden her çiçeğinizi özenle bilmeniz sizin de faydanıza olacaktır. Kışın grip olan hastaya nasıl ki dondurma yemesi söylenmez sizin de çiçeklere doğru şeyler söylemeniz için bilmeniz gerekir.

  1. Çiçek Taleplerini Kontrol Edin!

Müşterilerinizin sizden bazı çiçek talepleri olacaktır. Bu talepleri doğru değerlendirdiğinizde çiçek satışınız artacağı gibi kaliteli üretim ve müşteri ihtiyaçlarını bilme gibi durumlardan dolayı da işinizde kısa sürede büyük ilerleme kaydedebilirsiniz. Bazı müşteriler sizden farklı çiçekler talep ederken birçok müşteriniz ise belirli bir çiçeği isteyebilir. Mesela gül gibi çiçekleri bütün müşterileriniz kolaylıkla isteyecektir. Özellikle hastane yakınlarındaysanız birçok müşterinizde bebekler için hazırlanmış renkli çiçekler isteyebilir.

Son zamanlarda beyaz gül ve lavanta çok popüler oldu mesela. Hatta bunların yapayları bile tutuyor. Çünkü insanlar metropolün ortasındaki güneş görmeyen kutu kadar evlerinde günde 10 saat köle gibi çalışırken gerçek çiçeğe bakmak gibi bir görevi yerine getirmekte güçlük çekiyorlar. Bu sebeple sahtesine yönelmek zorunda kalıyorlar.

  1. Çiçeklerinizle İlgilenin!

Çiçeklerinizi satmadan önce onlarla ilgilenmeniz gerekir. Hani bir hikaye vardır. Adamın biri iki ayrı kavanoza pirinç koyar ve birine her gün güzel şeyler söyler, diğerine ise bağırır, kızar. Pirinçlerden iltifat alanlar bembeyaz olur her gün azar yiyenler ise kararır. İşte çiçeklerde böyledir. İlgilenmenizi onlara güzel sözler söylemenizi isterler. Bu yüzden dükkanınıza girerken ya da çiçeklerinize bakarken güler yüzlü olmaya çalışın. Eğer bunu yaparsanız çiçekleriniz harika görünecek ve size büyük kazançlar sağlayacaktır.

Bir de size tavsiyemiz şu çiçekleri olduğu gibi satmayın. Onları süsleyin, renkleriyle uyumlu şekilde ipeklerle, yumuşak kumaşlarla sarıp sarmalayın. Çiçeği görenler narin bir bebeğe bakıyormuş gibi olsunlar.

Ayrıca pazarlama noktasında süslenmiş çiçekler size inanılmaz katkı sağlayacaktır.

  1. Çiçeklerinizi Satışa Hazırlayın!

Çiçeklerinizi olduğu gibi müşterilere sunmak büyük bir yanlış olur. Çünkü günümüzde çiçekçilik sektörü o kadar ilerledi ki artık çiçekler farklı saksılarda, tüllerle, farklı çiçek sepetlerinde ya da ufak eklemelerle sunuluyor. Eğer siz de çiçeklerinizi bu şekilde sunmazsanız rekabet ortamından olumsuz etkilenerek tercih edilmeyen çiçekli oluverirsiniz.

Kendinizi müşteri yerine koyun ve şöyle bir düşünün. Size bir dükkanda sunulan çiçekler çok hoşlar ancak sunum yeterli olmadığı için çiçeklerin güzelliği ortaya çıkmıyor. Başka bir dükkana gittiğinizde ise size sunulan çiçekler diğer dükkandaki kadar kaliteli değil. Ancak öyle bir sunumu var ki ölü çiçeği bile canlandırır. Siz olsanız hangisini seçersiniz? Tabi siz çiçekçi olacağınız için kaliteli olanı anlarsınız ancak bu konuda bilgi sahibi olmayan insanlar ikinci şıkkı seçeceklerdir.

  1. Özenli Satış Yapın!

Satış yaparken müşterinizin karşısında gerçekten çiçeğinize hak ettiği değer verin. Özenmek deyince aklınıza yapmacıklık gelmesin. Benim demek istediğim çiçeğin bir değeri olsun ki müşteri de o değeri görüp çiçeklere ve size değer versin.

Çiçek satışında müşterinin gözünü boyamak bir “lüks” ve “ek avantaj” değildir; bir gereliliktir… Bunu aklınızdan asla çıkarmayın.

İnsanların kalbini kazanmak için bu işi tutkuyla yapmanız lazım. Aksi halde özeninizi göremeyeceklerdir.

  1. Hediyeler Sunun!

Çiçek yetiştirip satarak para kazanmak her zaman kolay değildir. Çünkü satışlarda ki özellikle toplu satışlarda sizden indirimler isteyebilirler. Ancak siz indirim yerine biraz fazlalık sunun. Çünkü indirim kötü mallar ya da elde kalmış mallar için yapılan bir şey haline geldi. Ancak siz çiçeklerinizden 100 tane alana 2 tane bedava gibi seçenekler koyun ve çiçek satışlarınızı yükseltin.

“Çiçek Yetiştirip Satarak Para Kazanmak İsteyenlere 6 Püf Noktası” üzerine 2 yorum

Yorum yapın