Çiçek Yetiştirip Satarken Daha Çok Kazandıracak 5 Tüyo

Hepimiz hayatımızın bir döneminde en azından bir kez çiçek satın almışızdır. 90’ları gören son nesil olarak kırdan bayırdan papatya toplayıp annemize, ilk sevgililerimize hediye etmişliğimiz de vardır. Ancak artık, kentleşmenin son hızla kök saldığı bir çağdayız ve bir yerden çiçek toplamak, cazip olduğu kadar gerçeklik barındırmayan romantik bir istek.

Peki ya hiç çiçek yetiştirip satmayı düşündünüz mü? Çiçek yetiştiriciliği yapmanın ve bu işi ticaret haline getirmenin ne kadar karlı olduğunu, etrafımızdaki çiçekçi dükkanlarının giderek çoğalmasından anlayabiliriz. Doğasından koparılıp kentleşmenin ve sanayileşmenin içine atılan insan, bir parçasıyla hala tabiatın içinde kalmak ve tabiatın güzelliklerini yaşayıp paylaşmak gayreti içerisindedir. Bu nedenle hediye olarak tercih edilen ürünlerin başında çiçek gelmektedir.

flower photo

Aynı zamanda evlerimizde ve iş yerlerimizde hem estetik bir diğer olarak süs bitkisi hem de oksijen kaynağı olarak çiçek beslemek de hala çokça tercih edilmektedir. Bu nedenle öncelikle bilmemiz gereken, her dönemde ve her koşulda çiçek bitkisinin bir alıcısının olduğudur. Bu nedenle yapacağınız yatırımlar ve dikkat edeceğiniz inceliklerle beraber zaten hali hazırda olan potansiyel müşterilerin dikkatini çekmeli ve onları potansiyelden gerçek müşterilere çevirmenin yollarını bilmeliyiz.

Günümüzde ne satıyorsak satalım, piyasanın şartları ağırlaşmış ve çetin bir hale gelmiştir. Bunun üstesinden gelebilmek için altın değerinde tüyolar mevcuttur. Biz de siz sevgili okurlarımıza daha fazla kazanmanız ve daha fazla mutlu olmanız için hangi iş sahasında olursanız olsun tüyolar vermeye kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Öyleyse başlayalım.

Çiçek Yetiştirip Satarken Daha Fazla Kazandıracak 5 Tüyo: 

  • Akıllı Gübre Kullanmak: Gübrenin akıllı nasıl olur demeyin! Artık akıllı adıyla çeşitli markalarda, örneğin Osmocote markasında – gübreler bulunmaktadır. Peki akıllı gübre nedir? Gübreyi akıllı kılan temel özellik, çiçeğin yetiştiği toprağa zararı dokunan tuz ve benzeri maddeleri bünyesinde barındırmamasıdır. Önceki zamanlara ait gübrelerde ne kadar dikkat edilirse edilsin, toprağa ve bitkinin köküne doğrudan zararı bulunan maddeler de bulunuyordu. Önceden yapılan ayrım zararlı ve daha az zararlı gübreler kullanmaktan geçiyordu. Ancak ziraat alanında yapılan devrim niteliğindeki gelişmeler ile birlikte akıllı gübre fikri ortaya çıkmış ve çok geçmeden yayılmıştır. Akıllı gübrelerin içinde Potasyum, Kükürt, Kalsiyum, Bor, Demir, Çinko gibi bitkiye iyi gelen ve en hızlı en doğal şekilde büyümesini sağlayan elementler mevcuttur. Bu nedenle daha fazla çiçek satmanız için izlemeniz gereken yol çiçekleri yetiştirirken bütçenize ve iş prensiplerinize en uygun şekilde akıllı gübreleri tespit ve tedarik edip ürünlerinizde onları kullanmanızdır. Satacağınız ürünler ne kadar süs gibi görünse de, ne kadar ticari bir meta olsa da her şeyden önce canlıdır. Bu nedenle onu en iyi şekilde üretmek ve büyütmek, sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Tıpkı bir evcil hayvanın en doğal besinler büyümesini istediğimiz gibi bitkilerin de akıllı gübre yoluyla en sağlıklı ve en doğal şekilde büyüyüp gelişmesini isteriz. Böylece daha sağlıklı ve daha doğalı talep eden müşteriler de, sizden satın aldıkları çiçeklerden memnun kalacaklar ve onların uğrak yeri haline gelebileceksiniz.
  • Değişik Çiçek Türlerine Odaklanmak: En bilinen çiçekler, en çok satılır algısı yıkılmıştır. 21. yüzyılda her kullanıcı, her alıcı satın almak istediği ürünlerin alternatiflerini merak etmekte; yeni ürünler denemekte bir beis görmemektedir. Bu nedenle dükkanınızda bulunacak egzotik çiçekler, alıcısını bulabilir. Gül, zambak, orkide… Elbette bunlar her zaman revaçta olan, güzel kokularıyla sevdiklerimize güzel birer armağan olan çiçeklerdir. Ancak, sosyal medyanın yaygın kullanımı ve iletişim ağlarının gelişmesiyle birlikte insanlar, farklı çiçek türlerinden haberdar oldukları gibi onları kendi evlerinde de görmek istemeye başlamıştır. Bu nedenle siz başarılı bir yatırımcı ve bol kazanç getiren bir dükkana sahip olmak isteyen karlı bir girişimci olmak istiyorsanız, değişik çiçek türlerine odaklanmalı ve o çiçek türlerini dükkanınızda bulundurmalısınız. Örneğin, lisyantus çiçeği, son on yılın en moda çiçeklerinden biri olmuştur. On yıl öncesine kadar esamesi bile okunmayan bu çiçek türü, bugün günümüzde neredeyse gül kadar popülerdir. Siz de hem bu yeni türeyen çiçek türlerini öğrenip dükkanınıza getirmeli hem de kendiniz yeni keşiflere çıkmalısınız. Kim bilir belki de uzak ülkelerin birinden sadece sizin getirdiğiniz bir çiçek, önce bölgenizde sonra ülke çapında yaygınlık kazanıp ayrı bir popülarite yakalayacaktır. Denemekten asla vazgeçmeyin. Yeni çiçeklerin yeni kokularıyla birlikte fark yaratın. Ve yarattığınız farkla beraber kazanmaya kaldığınız yerden devam edin.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Para Kazanırken Vur-Kaç Mı Yoksa Düzenli Kazanç Taktiği Mi Cazip?

flower photo

 

  • Az Bakım Gerektiren Türleri Çoğaltmak: Teknoloji ve medya çağı günümüzde işlerimizi ne kadar hızlı yapmamızı sağlasa da, insanoğlunun meşguliyetleri aynı oranda artmıştır. İşler hızla çözüldükçe, birçok iş birikmeye ve çözülmeyi beklemeye başlamıştır. Sizden çiçek alacak olan insanların beklentisi de bu yönde olacaktır. Az güneş ve az suya ihtiyaç duyan çiçekleri satıyor olmanız, müşteriler için de ekstra bir avantaj olacaktır. Aynı şekilde basit toprakta yetişen bu çiçekler, kendilerini satın alacaklar için kolaylık sağlayan bitkilerdir. Örnek vermemiz gerekirse; Sardunya, biberiye, karanfil, lavanta, hanımeli, ortanca ve Amerikan sarmaşığı, az bakım gerektiren türler sınıfına sokulabilir. Hem hoş kokularıyla insanların bahçelerinde güzel tatlar bırakırlar, hem de fazla ilgi istemeyerek müşterileri memnun ederler. Bu türden bitkilerin dükkanınızda bulunması, her zaman daha fazla müşteri çekmek anlamına gelecektir. Zira insanlar, kent yaşamının temposundan, streslerden ve gereksiz paniklerden uzaklaşmak için evlerinde, iş yerlerinde ve bahçelerinde çiçek beslemektedirler. Bu neden baz alındığında kolay yetişen ve çok da bakım istemeyen çiçekler, her zaman ticari açıdan satılmaya daha müsait çiçekler olacaktır. Aksi takdirde, uzun uğraşlar ve zamanlar sonucu çiçek veren bitkiler, daha çok bu alana özel ilgisi olan insanlar için geçerlidir. Bu insanlar da az sayıda olup sınırlı bitkiler alan müşteri kitlesidir. Sizin ana hedefiniz çoğunluk ve çoğunluğun satın alabileceği kolay yetişen çiçekler olmalıdır. Ek olarak siz yine de her bitkinin, kolay yetişen bitkiler olsa da, nasıl yetiştirilmesi gerektiğini bilin ve çiçekleri sattığınız insanlara bu konularda malumatlar vermeyi eksik etmeyin. Zira hiçbir çiçek, kendi başına büyüyemez. Bu nedenle nasıl olsa kolay yetişen bitkidir deyip yapma çiçek gibi, ilgisiz bırakılmak her çiçeğin ölmesine neden olacaktır. Bu konuda dikkatli olmanızı ve müşterilerinize de aynı dikkatte olmanızı öneririz.
  • Ölümsüz Türler Satmak: Bir başka deyişle uzun ömürlü bitkilerdir. Müşterileriniz tıpkı evcil hayvanlarda olduğu gibi evlerine aldıkları bitkilerde de gönül bağlılığı hissederler. Bu nedenle alışveriş gündemlerinde her daim uzun ömürlü bitkiler bir adım önde olacaktır. Size sordukları ilk sorulardan biri: ”Bu çiçek ne kadar yaşıyor.” olacaktır. Bu bağlamda dükkanınızda uzun ömürlü bitkiler bulundurmak, her zaman satış alanında sizi bir adım önde tutacaktır. Küçük orman gülü olarak da bilinen açelyalar, uzun ömürlü bitkilerin başında gelir. Hem adı hem kokusuyla Türk insanının evlerinde hatırı sayılır bir yeri olan açelya ve benzeri bitkileri, satış raflarında bulundurmak sizi ticari açıdan, müşterilerinizi de çiçek sevgisi açısından memnun edecektir.

Yorum yapın