Çiçekçi dükkanı açmak istiyorum-Kar marjı ve maliyeti nedir?

Karlı bir iş fikri arayanlara bu sefer harbi temiz bir fikirle boy gösteriyoruz. Çiçekçi dükkanı açıp para kazanabilmek her ne kadar her yiğidin harcı olmasa da sizlere vereceğimiz ufak tefek tavsiyelerle bu işin üstesinden gelebileceğinizi umuyorum. Sıradan bir dükkan açmaktan çok farkı olmayan bu işin dikkat edilmesi gereken yönlerinden anlatmaya başlayabiliriz.

flower photo

A) Çiçekçi dükkanı açmanın püf noktaları.

1) Çiçekçi dükkanı açmak altın yatırımı yapmak gibidir. Demek istediğim ilk yıllardan itibaren işiniz gelişir; ancak kademe kademe, ufak ufak olur bu gelişme. Siz bile hissedemeyebilirsiniz. Zira çok da yeni olmayan bu iş fikrinin her semtte, her ilde, eski ve köklü temsilcileri vardır. Yani rakipleriniz sağlamdır. Dolayısıyla onları yıkamasanızda, pastadan pay almanız onlara göre nispeten daha zor olacaktır.

2) Çiçek demek, estetik demektir. Müşteriye, aslında yaşaması için ihtiyacı olmayan bir ürün sattığınız için, katiyen gösterişi ve de şovu eksik etmemeniz gerekmektedir. Unutmayın ki onlara sattığınız aslında ürünlerinizden ziyade güleryüzlülüğünüz ve sempatikliğinizdir. Elemanlarınızdan tutun patrona yani size kadar herkesin; müşteriyi velinimet bilmesi ve nabza göre şerbet vermesi gerekmektedir. Adamına göre muamele yapmanız önemlidir.

3) Çiçekçilik işi biraz lükse kaçan ürünleri ihtiva ettiğinden dolayı olası ekonomik krizlerde ve dalgalanmalarda en çok etkilenecek olan sizler olacaksınız. İnsanlar fuzuli gördükleri, zaruri harcamlar dışındaki giderlerini kısacaklardır. Bu durumda listenin başlarında sizin ürünler yer alacaktır. Nitekim asgari geçimini bile temin etmekte güçlük çeken halkın çoğunlukta yer aldığı Türkiye gibi bir ülkede bu son kaçınılmaz olacaktır.

4) Çiçekçi dükkanınızı iş çıkışı ile evlerin arasında bir yere, yaya olarak gezen insanların bol olduğu bir yere açmanız yerinde olacaktır. Hatta size tavsiyem, ulaşım yollarının(metro, otobüs, vapur) dibinde bir yeri seçmek en akıllıca olacaktır. Zira bu sayede insanlar; sevgilisiyle, eşiyle, dostuyla ya da iş ortaklarıyla buluşmaya giderken ayaküstü sizin mekanınıza uğrayıp çiçek alabilirler.

5) Dükkanınızda yer alacak ürünlerin tedariğini toptancılardan ve de tedarikçilerden yapabilirsiniz. Hatta fidanlık ve bahçe sahibi kimselerden de yer yer bu konuda destek alabilirsiniz. Envanteri genişletmek adına değişik çiçeklerden buketler ve de aranjmanlar yapabilirsiniz. Bunun için ya siz ya da yanınızdaki elemanlardan en az birisi, bu işin sanatını biliyor olmalı.

6) Bilirsiniz son zamanlarda bu iş internet üzerinden e-ticaret vasıtasıyla yapılmaya başlandı. Hatta çiçeksepetim adlı siteyi bilmeyeniniz yoktur. Adamlar kalktı online mağaza üzerinden tüm türkiyeye çerez satar gibi çiçek satmaya başladı. Şu anda bu iş sayesinde abartısız milyon dolarlar kıran bu marka inanamayacağınız kadar hızlı büyümüş durumda. Nitekim aynısının benzerini sizin de yapabilmeniz için bir sebep yok. Yani illa o kadar büyük çapta olmak zorunda değil. Normal dükkanınız hazır, elemanlarınız, tedarikçiniz elinizin altında iken tek yapmanız gereken bir web-sitesi kurup ürünlerinizi buradan pazarlamak olacaktır. Böylece çok düşük maliyetlerle reklam yapmış olacaksınız “adwords” üzerinden.

flower photo

B) Çiçekçi mağazası açtım diyelim, bana getirisi ne olacaktır; yani çiçekçi dükkanı açmak karlı mıdır?

Bu durum dükkanınızın boyutuna, en başta ortaya koyduğunuz sermayeye göre farklılık gösterecektir. Ancak kabaca özetlersek bu işlerde mesela 20 metrekare bir çiçekçi dükkanı 30-40 bin TL’ye mal olduysa size, eğer bu işi 2-3 yıl sürdürebilirseniz ayda 4000-5000 türk lirası kar elde edebilirsiniz. Tabiki bu rakamlar yıllar içinde enflasyona göre değişecektir! Çiçekçi dükkanı açmanın maliyeti konusuda burada ayrıca önem arz etmektedir. Bu işi küçük sermayeli işler kategorisine sokabiliyoruz. Bunun en büyük sebebi çiçekçilerin bir stand sayılabilecek kadar ufak yerlerde bile barınabilmesidir. Hatta standı geçtik romenler bile bu işi yapmaktadır. Yani sermaye konusunda kafanız nispeten rahat olacaktır(tabi eğer çok büyük beklentiler içinde değilseniz).

C) Çiçekçi dükkanı açmak için gereken belgeler nelerdir?

1) İşletmenizin ruhsatını ve izinlerini alın.

2) İtfaiye raporu.

3) Çevre temizlik vergisi bulunmadığına dair onaylı belge(maliyeden alınabilir).

4) Kira sözleşmesinin onaylı sureti.

5) Şahıslar için; Esnaf Sanatkarlar sicil kaydı ile beraber bağlı bulunduğu odadan mesleki faaliyet belgesi veya Ticaret Odası kaydı sureti. Tacirler için ticaret sicili kaydı ile şirketinin adı ve numarası.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Düşük Maliyetli İş Kurmak İstiyorum Diyenlere Kral Tavsiyeler

6) İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Şahıs adına alınacak ise 1adet fotoğraf.

7) İşyeri açılacak yer Pasaj / İşhanı veya Alış Veriş Merkezi ise yönetim muvafakatı.

8) İşyeri planı ve m² sini gösteren basit krokisi vb gibi belgeleri tamamlayarak işletme ruhsatı için başvurmalısınız.

9) Ayrıca vergi levhası alabilmek için ilgili vergi dairelerine müracat etmeniz gerekir. Bazı tedarikçiler toptan satış indirimi yapmadan önce ruhsat ve vergi ile ilgili belgeleri görmek isterler.

Not:Bu belgeler kesinlik arz etmeyip belediyeden belediyeye değişmekte. Net enformasyon için lütfen belediyenizin ilgili birimini arayın ya da ayağına gidin bir zahmet!

Son olarak belirtmem gerekir ki bu işi yapmak için kartvizitler basmalı, broşürler ve el ilanları dağıtmalı, yerel dergilere ve de gazetelere ilanlar verilmeli, internete reklamlar verilmeli, civar halkı ile ara iyi tutulmalıdır. Benden tavsiyeler bu kadar arkadaşlar. Umarım bu konuda tatminkar bir yazıyı sizlere okutturabilmişimdir.

flower photo

C) Çiçekçi Dükkanı Maliyeti

Çiçekçi dükkanında sizi maliyet bakımında en çok zorlayacak şey çiçek stoku masrafları olacaktır. Zira çiçeklerin birçoğu uzun ömürlü değillerdir. Hava, güneş, su ve gübre isterler. Eğer bunlar yeterli gelmez ise birkaç gün gibi kısa sürede kuruması, pörsümesi an meselesidir. Bu stokların en efektif ve verimli şekilde takibinin yapılması ve bakımlarının eksiksiz olması sizi maddi açıdan yoracaktır. Zira hem ziraat mühendislerinden hem ilaç satıcılarından faydalanmanız gerekmektedir. Tüm bunlar son derece ciddi bir organizasyon, emek ve para gerektirmektedir.

Eğer çiçekçi dükkanı açacaksanız bunun size toplam maliyeti en az 36 000 dolar olacaktır. Ancak bu rakam gözünüzü korkutmasın ve sizi çiçekçilik işine girişmekten alıkoymasın. Zira bu iş fikri de bir kez tuttuğu zaman hiç batmayacak ve iflas etmeyecek iş fikirleri arasında olmaya aday fikirlerden birisidir. O açıdan içiniz rahat olsun.

Egzotik Çiçekler Satmak Mantıklı mı?

Öncelikli olarak egzotik çiçek mantığını iyi anlamak gerek ve bu çiçeklerin ne tür insanlara hitap ettiğini. Tabiri caizse köpeklerin cins olan türleri nasılsa çiçeklerin egzotik olanları da öyledir. Az bulundukları için, kıymetli ve pahalıdırlar. Genellikle ithal olan bu çiçeklerin alıcı kitlesi de seçkin ve zengin kesimlerden insanlar olur. Sürümden değil tek satıştan yüksek rakamlar elde etmek istiyorsanız bu tür çiçeklerin satışına yönelebilirsiniz. Tabi bunu belirleyen belli başlı parametreleri önceden ayarlamanız şartıyla.

Dükkanınız Beyoğlu ya da Nişantaşı gibi sirkülasyonu çok, turistlerin ve zenginlerin sıklıkla geçtiği semtlerden birindeyse egzotik çiçek satışına start verebilirsiniz. Ama aynı ticari seçimin Beylikdüzü ya da Silivri için uygun olmadığını rahatlıkla dile getirebiliriz.

Ne Tür Egzotik Çiçekler Satmalıyım?

Renkleri ve kokuları ile normal çiçeklerin tamamından ayrılan bu nadide çiçekler kendi içerisinde çok farklı seçeneklere ayrılıyor. Size önerebileceğimiz ilk seçenekler arasında Afrika Lalesi ve Alpinia çiçekleri yer almaktadır. Piyasada bilinen, meraklıları bulunan ve çokça istenen bu egzotik çiçekler son derece pahalı olduğu için tek satışta bile inanılmaz kazançlar elde edebilirsiniz.

Amazon zambakları da özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde özel hediyeler statüsünde yer alan bir diğer egzotik çiçek türüdür. Beyaz ve kendine has görünümü ile birlikte başta yıl dönümleri ve sevgililer günü olmak üzere tüm özel günlerde satış listenizde bu nadir çiçekleri bulundurabilirsiniz.

Çarkıfelek… Fırça çalısı… Meksika Yıldızı… Dalya… Ve diğerleri… Dükkanınızın ön kısmına bu özel ve orijinal çiçekleri koyduğunuz takdirde potansiyel müşterilerinizi size ücret ödemek üzere olan gerçek alıcılara dönüştürebilirsiniz. Yenilik demek kazanç demektir. Siz de bu yolu izleyerek egzotik çiçek satışına başlayabilir ve dükkanınız ile birlikte bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Çiçekçi Dükkanına Daha Fazla Müşteri Çekmek İçin Ne Yapmalıyım?

Hepimizin bildiği üzere son yıllarda isme özel hediyeler en çok tercih ve talep edilen armağan çeşitlerinin başında geliyor. Siz de dükkanınızda bu tarz bir konsept geliştirerek daha fazla müşteri sayısına erişebilirsiniz. Mümkün olduğunca fazla seçeneklere bölerek sunacağınız hizmetler çok yönlü bir ticaret ağının ilk atılımı olacaktır.

Çiçekçi dükkanları mutlak surette dekoratif ve estetik bir görünüme sahip olmalıdır. Kaotik bir görüntüye sahip olan dükkanlar müşteriler tarafından tercih edilmiyor. Bu nedenle ön sıralarda görüntüsüne güvendiğiniz çiçekleri koyarak başta kadınlar olmak üzere müşterilerin dikkatini dükkanınız üzerinde çekebilirsiniz.

 

Yorum yapın