ÇİĞ KÖFTE DÜKKANI AÇMAK-Karlılık Nasıl?-Nerede Tutar? – Röportaj

Çiğ Köfteci Dükkanı Açmak Eskisi Gibi Karlı Mı? 

Takriben 15 – 20 yıl öncesinde yeniden bir sıçrama yakalayan çiğ köfteci dükkanları her köşe başında ve sokak aralarında açılmaya başlandı. İşlerin umulduğundan çok daha iyi gittiğini gören bazı işletmeciler ise ana ve işlek caddelerde açtıkları dükkanlarla kazanmayı hayal ettikleri paralardan çok daha yükse rakamlara kısa sürelere ulaşıldı. 2000’li yılların başında gerçekleşen bu ivme 2010’lu yılların başında ise duraklama ve gerileme dönemine ulaştı. Şimdi ise tabiri caizse çöküş dönemini yaşayan bir sektörden bahsediyoruz.

MEATBALL photo
Çiğ köftedense gerçek köfte bana hep daha lezzetli geliyor

Röportaj

Çiğ köfte ustası Y. S ile çiğ köfteci dükkanı açmanın ve işletmenin püf noktalarını konuştuk.

– Hoş geldiniz. Tavuk dönere bir rakip çıktı. Çiğ köfte. Sizce hangisine daha fazla rağbet var.

– Bence ikisi de kafa kafaya gidiyor. Fakat tavuk döner yine de bir tık önde olabilir. Neden diyeceksen. Çiğ köfte her zaman, herkes tarafından yenebilen bir şey değil. Genellikle akşamları tercih edilen bir şey. Ama tavuk döner gece gündüz demeden, aperatif olarak tüketiliyor. Ama yine de çiğ köfteci dükkanları ikinci baharını yaşıyor diyebiliriz.

 

– Sektördeki bir boşluğu çiğ köfteciler doldurdu. 2000 yılından öncesinde fast- food dendi mi akla neredeyse sadece hamburger geliyordu. Şimdi ise onlarca farklı dükkan ve menü sayabiliriz.

– İnsanlar yeni lezzet arayışlarında. Her ne kadar çiğ köfte, çok eski, geleneksel bir lezzetimiz olsa da yenilenen sosları ve her köşe başında açılan dükkanları ile sektörün yeni bir yüzü, alternatifi olmayı başardı.

– Her köşe başında çiğ köfteci olması sizi rahatsız etmiyor mu peki?

– Hayır. Neden etsin? Hepimizin ekmeği ayrı. Keşke herkes kazanabilse. Fakat öyle olmuyor. Birçok kişi, çiğ köfte ustası olmayı kolay zannediyor. Herhangi bir yerde dükkan açıp kotarırım ben bu işi diyor. Ancak gerçekler başka. Bugün gıda sektöründe batmaz gözüyle bakılan en büyük markalar bile konkordato ilan edebiliyor.

– Çözümlerden biri bayilik almak olabilir mi peki? İsim yapmış birkaç markadan birini seçip onun marka çatısı altında müşterilere hizmet sunmak, bağımsız girişimciler için en büyük çıkış noktalarından biri olamaz mı?

– Olabilir elbette. Ama herkese bayilik vermiyorlar. Ben, kendi dükkanımı açmadan önce bayilik almayı denedim. Maalesef iş deneyimim olmadığı için daha ilk aşamada elendim. Bugün 1000 kişi bayilik için başvuru yapılıyorsa 1 kişi ancak kabul ediliyor. Çiğ köfte bayiliğinde de rakamlar aynı.

– İnsanların çiğ köfteci ustası olmayı kolay bulduğunu söylediniz. Neye dayanarak bu yanılgının içine düşüyorlar?

– Adam dükkana giriyor. Bakıyor usta iki yoğuruyor köfteyi, acılı mı acısız mı olsun diyor. Bitti gitti. Halbuki o köftenin yapılış süreci var. Elinin lezzeti var. Bunu yok saydıkları için de dükkanı açar açmaz müşteriler akın edecekler zannediyor.

– Bugün her dükkanda farklı bir çiğ köfte olmasının nedeni de bu mu? Lezzet farklılıklarını kastediyorum.

– Elbette öyle. Sosların miktarını ayarlamak bile bir tecrübe, bir ustalık gerektiriyor. Sonra bir de müşteriyi tanımak, acısını, nar ekşisini vesaire ona göre hazırlamak lazım. Müşteri acılı olsun istiyor ama ne  kadar? Nabza göre şerbet, müşteriye göre çiğ köfte.

– Peki, bir çiğ köfteci dükkanı açarken nelere dikkat edilmeli? Daha en baştan 1-0 mağlup başlamamak için.

– Bir dükkanı dükkan yapan evvela konumudur. Bu konuda acele edersen 1 -0 da mağlup başlarsın 3- 0 da. Gerekirse birkaç ay geç açacaksın dükkanını ama adam gibi bir yerde açacaksın. Aksi takdirde, kimselerin uğramadığı, bir sokak arasında dükkan açıp sonra müşteri gelmiyor diye sızlanmak çok mantıklı değil. Bir de yanınızda çalıştıracağınız ya da birlikte ortaklık kuracağınız insanların kalitesi çok önemli. Tembel ve paragöz insanlarla birlikte çalışmak her sektörde sizi aşağı çeker. Birlikte yola çıktığınız insanlara dikkat etmediğiniz takdirde, isterseniz Beyoğlu’nun göbeğinde dükkan açın. Yine batırırsınız.

– Çiğ köfteci dükkanlarının geleceğini nasıl görüyorsunuz? Sektör bu hızla büyümeye devam edecek mi?

– Bu sektör, artık daha fazla büyümez. Farkındaysanız yeni yerler de pek açılmıyor artık. Daha çok tostçular ve kahvaltıcı dükkanları ön planda.

Çiğ köfteci dükkanlarının başına gelen bu durumu simit evleri ve gıda sektöründeki diğer atılımlara benzetmek hiç de yanlış olmayacaktır. Simit evleri de en görkemli dönemini milenyumun başında yakalayıp giderek yükselen bir sektör haline gelmişti. Ancak daha sonrasında açılan yen dükkan sayısındaki azalma gözle görülür oranda oldu. Şimdi ise yeni bir simit evi ya da çiğ köfteci dükkanı açmak epey riskli olduğu gibi çok da tercih edilen bir iş kolu değil. Bunda en büyük pay ‘doyma noktası’ olarak açıklayabileceğimiz iktisadi bir kavrama dayanıyor. Her sektörün bir doyma noktası bulunuyor. O noktaya erişildikten sonra önce duraklama, sonra gerileme en sonunda da çöküş dönemi başlıyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  BİLGİSAYAR TAMİRCİLİĞİ YAPMAK-Gözlerinizi yorduğunuza değecek mi?

Atı alan Üsküdar’ı geçti, köşeleri tutanlar köşeyi döndü. Geri kalanlar ise yepyeni iş kollarını deneyerek şansını denemeye başladı. Günümüzde çiğ köfteci dükkanı açıp işletmek eskisi gibi karlı demek kesinlikle yanlış bir yönlendirme olacaktır. Peki karlı bir sektör müdür diye soracak olursak genelde evet özelde ise belki diye cevaplamamız yerinde olur. Zira salt bir dükkanın karlılığını ya da zarar tablosunu ifade etmek için birçok parametreyi göz önünde bulundurmak gerekiyor. Çiğ köfteninizin kalitesi, dükkanınızın konumu, hangi şehrin hangi ilçesinde, ve hatta hangi mahallenin hangi caddesinde konumlandığı bu parametrelerden sadece birkaçı.

Çiğ köfte normal köfteler, hamburger, simit gibi her gün yenebilen bir şey değil. Ailelerin, öğrencilerin ya da çiftlerin arada bir değişik bir şey yiyelim bari diyerek girdikleri çiğ köfteci dükkanları artık temel değil alternatif bir hizmet sunuyor diyebiliriz. Ancak İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde fazla nüfusa dayanarak işinizin çok daha kar getirebileceğini söylemekte fayda var. Ancak diğer şehirlerde köşeleri tutmuş ve bir marka değeri oluşturmuş çiğ köfteci dükkanlarını geride bırakmak sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.

Son olarak tavuk döner gerçeğini unutmayalım. Hangi şehre giderseniz gidin hem ucuz hem de doyurucu bir şey yemek isteyenlerin çoğunlukla tavuk dönercileri tercih ettiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Bu durumda çiğ köfteci dükkanlarının eskisi gibi kar elde etmediğini ve kepenk indirme nedenlerinin de bu olduğunu söyleyebiliriz.

Kimler Bu İşi Yapıyor? 

Çok büyük bir ustalık gerektirmeyen ve zanaat olarak göremeyeceğimiz çiğ köfte işini, herhangi bir işi olmayan ve riskli girişimlerden uzak durup geçimini sağlamak isteyen hemen hemen herkes yapabilir. Yapıyor da. Gerekli sermayeyi oluşturup izinleri almak sadece birkaç günlük iş. Bir diğer kesim ise önemli markaların bayiliklerini alarak sektörde tutunma şanslarını bir ileri noktaya taşıyor. Günümüzde işsizlik rakamlarının söylendiğinden çok daha fazla olduğunu düşünürsek üniversite mezunları, kendi alanında iş bulamayanlar ve son çare olarak bir de bunu deneyeyim diyenler çiğ köfteci dükkanları açmaya devam ediyor.

MEATBALL photo
gavurlarda bu tarz köfteler de var 🙂

Nerelerde Tutar? 

Hala büyük şehirlerde yeni açılan çiğ köfteci dükkanlarının vızır vızır işlediğini görüyoruz. Bunun dışında sokaklar yerine caddeler ve mümkünse meydanlar tercih edilmeli. Aynı zamanda fakültelerin bulunduğu ve öğrenci kesiminin yoğun olduğu yerlerde de çiğ köfteci dükkanlarının iş yapma şansı misliyle artıyor.

Öncelikle şunu da sormak istiyorum: Eskiden sadece belli başlı yerlerde bulunan,orjinal ustaların yaptığı bu iş; birdenbire adım başı her yerde görmeye başladığımız bir moda akımına dönüştü. Çiğ köfte gıdası da aynı şekilde..:D Neden bilmiyorum ama sebebini bilen varsa gerçekten beni büyük bir sorudan kurtarmış olur. 😀 Biraz mantıklı bir analiz yaparsak; bu moda olma durumunun hem çiğ köfteci dükkanı açmak fikri üzerinde hem olumlu hem olumsuz yanlarını görürüz. Şimdi: Temel hatlarıyla bu iş fikri nedir ne değildir ona bakalım:

1)Tek başınıza olmaz

ÖNCELİKLE ŞU VAR Kİ; ÇİĞ KÖFTECİ AÇMAK TEK BAŞINIZA GERÇEKLEŞTİREBİLECEĞİNİZ BİR İŞ FİKRİ DEĞİLDİR.

-Ustasıydı, paket servis elemanıydı, hatta ihtiyaç varsa servis elemanı ve kasa görevlisi derken en azından 2 kişi çalıştırmanız gereklidir.. Bu durum da karınızdan önemli bir düşüşe sebep olacaktır.

2) NE KADAR YAYGINLAŞTI

AYRICA BAHSETTİĞİM BU MODA AKIMI HALİNE GELMESİ SEBEBİYLE NEREDEYSE HER SOKAKTA ÇİĞ KÖFTECİ VARDIR.

-Bu durum da insanların aklında tek seçenek olmanızı veya akılda kalmanızı engelleyecektir haliyle..

3) HİJYENE DİKKAT

SÖZ KONUSU OLAN ÇOK HASSAS BİR GIDA OLDUĞU İÇİN KALİTEYE HER İŞ FİKRİNDEN DAHA ÇOK DİKKAT ETMENİZ GEREKİR.

-Allah korusun bir kalitesiz tüketim durumunda insanlara hayatı zehir eden sonuçlara sebep olabilirsiniz..:D

4) BELGELER

TÜM BUNLARA RAĞMEN SORUN YOKSA, ÇİĞ KÖFTECİ DÜKKANI AÇMAK TAM SİZE GÖREYSE BUYRUN, GEREKLİ BELGELER:

*İlgili belediyelerden ruhsatı almak için bu belgeler tam olmalı;

-Nüfus cüzdanı ve vesikalık suretleri
-Esnaf ve sanatkarlar odası kayıt belgeleri
-İşyerine münasır elektrik ve su sayaç aboneliği yapılmalı.
-İtfaiye raporu
-Ticaret siciline yapılan kayıt ve bunun ispatını sağlayan belge.(vergi işlemleri için)
-Çalışanların, çalışacakların sigortalı olduğunu ispatlayan belge suretleri.
-Varsa kira mukavelesi

DİPNOT: BU BELGELER İLGİLİ BELEDİYEDEN ÖĞRENİLMELİ, ÇÜNKÜ BELEDİLERİN HERBİRİ FARKLI PROSEDÜR UYGULAMAKTADIR.

5) KOLAYLIKLARI

ŞİMDİ DE KAZANÇLI YÖNLERİNE GELİRSEK; ASLINDA İLK MADDELERDE BAHSETTİKLERİMİ TERS AÇIDAN DÜŞÜNEBİLİRİZ. MESELA PİYASADA BİR ÇİĞ KÖFTECİ YAĞMURUNUN OLMASI İŞLERİNİZİ BAZI AÇILARDAN KOLAYLAŞTIRACAKTIR.

-Mesela insanlara tanıtım yapmak için öyle çok vakit harcamanıza gerek yoktur. İnsanlar zaten ne iş yaptığınızı biliyor olacaklar.

6)HAKKIYLA DEVAM ETTİRMENİZ HALİNDE ÇİĞ KÖFTECİ DÜKKANI AÇMAK ÇOK GELECEK VAAD EDEN BİR İŞ FİKRİDİR. -Çünkü, karınızdan birikim yaparak şubeler açmanız ya da benzer yatırımlar yapmanız mümkündür.

7)EĞER YETERLİ SERMAYENİZ VARSA VE HIZLI KAZANMAK SİZİN İÇİN ÖNEMLİ DEĞİLSE YATIRIMINIZ OTURDUĞUNUZ YERDEN SİZE PARA GETİREBİLİR

-Tabii işlerden ne kadar uzaklaşırsanız sizin adınıza işleri yapacak kişiler bulunmak zorunda olacağı için kazancınız da o oranda azalacaktır

8)SIFIRDAN KENDİNİZ BAŞLATMAK İSTEMİYORSANIZ, HERHANGİ BİR MEŞHUR MARKANIN BAYİİLİĞİNİ ALARAK DA İŞE DİREK PRESTİJLİ OLARAK BAŞLAYABİLİRSİNİZ..;)

-Bu konu ile ilgili detaylı bilgi için sitemizden bayiilik ve franchising konulu yazıları okuyabilirsiniz. Evet canlar.. Bir iş fikri olarak çiğ köfteci dükkanı açmak böyle bir girişimdir. Aynı zamanda kazançlı girişimler arasında en popüler olanlardan biridir. Sorularınız veya eklemek istedikleriniz için yoruma davetlisiniz..:)

Yorum yapın