Çilingirci Dükkanı Açmak – Röportaj

Herkese merhaba. Bugün unutkan ev sahiplerinin kapı önlerindeki yegane kurtarıcıları olan çilingirlerin meslek inceliklerini yazacağız. Aynı zaman çilingirci dükkanı açmanın karlı olup olmadığını, açmak için gerekli belgeleri, alınması gereken lisansları ve lazım gelen sermayeleri de yazacağız.

Eğer kapıda kalmadıysanız ve okuyabilecek kadar müsaitseniz buyurun yazımıza.

İPUCU: Çilingir dükkanları büyükşehirlerde Google Adwords reklamları üzerinden iş yapıyor. Hemen bir Adwords uzmanına başvurup çilingircilik işine öyle girişin. Ayrıca reklam veririken sadece bir semti, ilçeyi hedefleyin.

GÜNCELLEME: Bu işi yaparken kira kontratı, tapu gibi evraklar ya da başkaca deliller isteyiniz. Aksi halde sonradan hırsızlıklara, izinsiz ev girişine iştirak etme riski doğacaktır. Bu durum inanın sizin başınızı ciddi belaya sokabilir.

Röportaj

Bursa’da iki oğlu ile birlikte çilingirlik yapan R. F  ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. R. ile çilingirlik mesleğinin zorluklarını, dününü ve bugününü konuştuk.

– Öncelikle herkesin merak ettiği ve genelde yüksek sesle dile getirdiği bir soruyla başlamak istiyorum. Çilingir hizmetleri niçin bu kadar pahalı?

– O şikayetler maalesef bizim de kulağımıza geliyor. Herkes bilmeli ki özel sektörde de fiyatları kişi ve kurumlar değil, piyasa belirler. Bu tür soruları dile getiren kişiler kapı ya da kasa kilitlerinin fiyatlarından bihaberler. İşin bir de piyasa boyutu var. Bir arka sokaktaki çilingir 100’e kilit takarken, siz bu işi 40’a 50’e yaparsanız fiyat kırıyor derler. Bu sefer yine siz kötü olursunuz. Dediğim gibi fiyatı piyasa belirler biz uygularız. Bu sadece ülkemizde değil tüm dünyada böyle.

 

– Bu mesleği iki oğlunuza da öğretmişsiniz ve birlikte çalışıyorsunuz. Baba mesleği denince insanların aklına genelde berberlik, terzilik gibi klasik meslekler gelir. Çilingirlik de baba mesleği olabilir mi?

– Pek tabi. Bu da bir zanaat. Benim babam değil ama amcam çilingirdi. Ben de bu işi kendisinden öğrendim. Kilit nasıl açılır, değiştirilir, yenilenir, hepsini göre göre öğreniyorsunuz. Tıpkı tıraş yapan ustasını seyreden çilingir gibi.

 

– Çocuklarınızla birlikte çalışmak nasıl bir duygu?

– Açıkçası bu zorunluluktan doğdu. Ben tek başıma çalışırken 2 günde bir uyurdum genelde. Gecenin ikisi, dördü hiç fark etmez, telefon çaldı mı açmak zorundasın. Şehrin diğer ucunda olsa bile yarım saatte orada olmak zorundasın. Önce büyük oğluma, sonra küçüğüne öğrettim. Şimdi en azından her gün muntazam uyuyabiliyorum.

 

– Nasıl çalışıyorsunuz peki? Çalışma saatleriniz nasıl?

– Biliyorsunuz ki çilingirlerin gecesi gündüzü, cumartesi – pazarı yoktur. Her günü üçe bölüp öyle çalışıyoruz. GÜnde 8’er saat. Tabi en yoğun günlerde dükkanda iki kişi durduğumuz da oluyor.

 

– Dünden bugüne meslekte ne gibi değişimler yaşandı – yaşanıyor?

– Artık akıllı kilit sistemleri var. Ben bu işte 25 yıllık deneyimliyim ama her gün yeni bir şeyler öğrenmek durumundayım. Kilitler her geçen gün daha karmaşık ve teknolojik oluyor. O teknolojiyi öğrenme için kursa bile yazıldım. Çünkü gittiğiniz yerde müşterinin sorununu çözmek zorundasınız. ”Ben bu kilidi bilmiyorum, çözemedim, açamadım” gibi bir cevap söz konusu olamaz.

 

– Peki gidip de hiç açamadığınız, değiştiremediğiniz kilit oldu mu?

– İlk yıllarımda çok oldu. Mesleği bırakmayı bile düşündüm. Çünkü onlarca çeşit kilit var. Kilit aynı olsa bile zamanla aşınmış, paslanmış, bir ucundan kırılmış oluyor.

 

– Dışarıdan bakıldığında çilingirlik kolay bir meslek gibi görünüyor. Geliyorlar, iki dakikada kilidi açıp para kazanıyorlar diyorlar. Röportajımızı okuyan Parlak Fikirler okurları bunun böyle olmadığını görecekler.

– Hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değil. Bugün mesai saatleri içinde eve çağırdığınız tesisatçı da bizim kadar, hatta bizden daha fazla kazanıyor. Ama gecenin üçünde 10 kilometre yoldan gelip kilit değiştirmek nedense insanlara kolay para gibi geliyor.

 

– Çilingirlik hizmetleri kapı kilidi açma – değiştirme dışında neleri kapsıyor?

– Arabaları da açıyoruz. İçeride anahtarını unutan çok oluyor. Bunun dışında kasa şifresini unutanlar ve yetkili servislerden gerekli desteği alamayanlar da bizi arıyor. Son olarak artık hırsızlık onarım hizmetleri de veriyoruz. Kırılan, zorlanan kilitleri tamir ediyoruz ya da komple değiştiriyoruz.

 

– S0n soru: Çilingirlik kursta mı öğrenilir ustadan mı?

– Ben ustadan öğrendim ama kursta da öğrenilir. Önemli olan tüm zanaatlarda olduğu gibi deneyim kazanmak. Bir de piyasayı, yeni kilit sistemlerini vesaire öğrenmek.

Çilingirlerin Uyması Gereken Mevzuat ve Lisanslar Nelerdir?

* Önceki yasalar uyarınca birçok çilingir ve anahtarcının mesleklerini kötüye kullandığı ortaya çıkmıştır. Maymuncuk üretmek suretiyle, mesleğinin avantajlarını ve kullanım sahalarını kötü emelleri için kullanan birçok çilingir de gün yüzüne çıkmıştır. Bu nedenle Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu yeniden ele alınarak yeni bir mevzuat oluşturulmuştur. Bu mevzuat, önce İçişleri Bakanlığına götürülmüş, bu bakanlığın onayından geçtikten sonra Adalet Bakanlığına sunulmuştır. Adalet Bakanlığının da onayıyla yeni mevzuat oluşturulmuş ve çilingir olmak artık basit bir esnaf işi olmaktan çıkıp epeyce sorumluluk ve belge isteyen bir iş haline getirilmiştir.

door photo

Öncelikle alınması gereken belge, ilgili meslek odasından temin edilmelidir. Bu belge ile birlikte çilingirci onaylanacak, yeri yurdu belli olacak ve tespit edilmeye her an hazır olacaktır.

Kolluk örgütüne bildirilmesi gereken envanterler ve bilgiler mevcuttur. Bu bilgiler çalışanların ve dükkan sahiplerinin kimlik bilgileri, ikametgah adresleri ve iş yerleri listesi şeklinde düzenlenmiştir. Yapılması gereken bu işlem, Kimlik Bildirme Kanunu uyarıncadır ve yapılması zorunludur.

Daha önceki mevzuatta olmayan birçok yenilik, bu mevzuatta yer alıyor. Bunlardan biri de sabıka kaydı düzeltmeliğidir. Çilingirci dükkanı açmak isteyen her kişiden sabıka kaydı istenmekte ve daha önce hırsızlıktan sabıkası olan insanlara, çilingir dükkanı ruhsatı verilmemektedir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Cinsel Ürünler Satan Bir Mağaza Açmak

Dükkanınızı açtınız ve personel çalıştırmaya başladınız. Personeliniz herhangi bir nedenden dolayı işten ayrılırsa, bunu zaman kaybetmeden, 24 saat içinde polise ya da savcılığa bildirmek zorundasınız. Aksi takdirde hakkınızda yasal işlem başlatılacaktır.

On altı yaşından küçük bireyleri yanınızda işe sokmakta, onları çırak yapmakta özgürsünüz. Ancak onları tek başına kilit açma işine göndermeniz kesinlikle yasaktır.

Normal kimlik kartınız her koşulda olacaktır. Aynı şekilde gerekli ruhsat ve belgeler tamamlandıktan sonra bir de mesleğinizin çilingirlik olduğunu beyan eden ekstra bir kimlik de olmalıdır ve o kimlik mesai saatleri içinde yakaya takılmalıdır.

Anahtar ve maymuncuk satışı ancak çilingirlik odasına veya kuruluşuna üyeler tarafından satılabilmektedir.

Ülkemizde uyulmayan kurallardan biri de şudur. Kapıda kaldığımızda bir çilingir buluruz. Ancak çilingir yapması gereken birçok resmi işlemi yapmaz. Bunlardan biri de çilingirden hizmet ya da anahtar temin eden kişinin kimliğinin tespit edilmesi ve kayıt altına tutulmasıdır. Bu kayıtların da 1 yıl süre ile muhafaza edilmesidir.

On altı yaşından küçüklerin tek başına kapı açma işine gönderilmediği gibi, on beş yaşından küçük çocuklara da – yanlarında ebeveynleri yoksa- anahtar yapılamaz.

Teyit de şarttır. Çilingirlerden açılması istenen ev, iş yeri ya da otomobilin o kişiye ait olduğu kanıtlanmalıdır. Aksi takdirde yasal işlem başlatmak üzere, çilingir ve anahtarcılar söz konusu kişi ve kişileri gerekli yasal mercilere şikayet etmelidirler.

door photo

Tüm bu kurallar ana ve genel hatlarıyla bir sözleşme ya da bir mukavele gibi önünüze gelecektir. İmzalamanız elzemdir. Aynı şekilde bu kuralların tümüne uymanız zorunludur. Bu bakımdan bakıldığında çilingirci dükkanı açmak, son derece yüksek sorumluluklar isteyen ve hata kabul etmeyen bir meslek dalıdır. Hiçbir şekilde ihmale ya da ertelemeye gelmeyen kurallarla örtülüdür. Bu nedenle ihmalkar ya da sorumsuz olabilecek personeller çalıştırılmamalı, tam bir güven ortamında iş öğretilmeli ve tatbik edilmelidir. Aksi takdirse sonucu para cezası ve hapis olan ceza biçimleri sizi ya da dükkanınızı etkileyecektir.

 

Çilingirci Dükkanı Açıp Karlı Mıdır?

Çilingir dükkanı açmak, birçok esnaf işine göre oldukça karlıdır. En başta sermaye olarak sadece birkaç anahtar yapım aleti ve kopya anahtar ile işe başlanır. Aynı şekilde çatınız olacak ve adresiniz olarak sabit duracak bir dükkan kiralamanız ya da satın almanız yeterlidir. Bunun dışında anahtarları kopyalamak, kilit değiştirmek ya da kapıda kalan insanlara çeşitli hizmetler sunmak, yüksek vadede bir sermaye gerektirmeyen işlerdir.

 

İşin psikolojik boyutu ise bambaşkadır. Kapıda kalan biri tam anlamıyla çaresizdir ve çilingirlere muhtaç durumdadır. Hal böyle olunca istenilen ücret, ne kadar fazla olursa olsun kapıda kalan kişi o ücreti ödemeye razı olacaktır. Çilingir ücretleri, en azından görünürde ve pratik hayatta hiçbir şekilde yasalar tarafından asgari ya da azami bir fiyatlandırma derecelendirmesine tabi tutulmamıştır. Bu nedenle çilingir hizmeti veren dükkanlar, istedikleri ücreti talep etme özgürlüğüne sahiptirler.

 

Gündüz ve gece tarifesi olarak çilingir hizmetlerinin fiyatları değişmektedir. Daha fazla kar elde etmek istiyorsanız, 24 saat hizmet veren, nöbetçi çilingirlerden biri olmalısınız. Bu sayede hem daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz hem de gece tarifesi olarak gündüz kazandığınızın iki katı kadar ücret talep edebilirsiniz. Piyasada gündüz kapı açma bedeli 50 ile 70 lira arasında değişmektedir. Bu rakamlar, gece tarifesinde ise 100’den başlayıp 150 – 200’e kadar gitmektedir.

 

Çilingirlik İşinde Dikkat Edilmesi Gereken İncelikler 

  • Öncelikli olarak, özellikle gece hizmetlerinde müşterilerinizi kesinlikle mağdur edecek fiyatlar belirlememelisiniz. Evet, müşteri size o anda tamamen mecburdur. Kapıda kalmıştır, gecenin bir vaktidir ve bir an önce evine girmek istiyordur. Ama siz sorumluluk sahibi bir esnaf olarak, asla hak ettiğinizden daha fazlasını talep etmeyin. Bazı durumlarda bizzat kendimizin ya da civarımızdaki insanların başına gelen felaket çilingirlik anılarını dinleriz. Bu, insanları mağdur etmektir ve esnaflık hayatında kar elde etme güdüsü her şey demek değildir. Bu nedenle sorumlu bir işletme olarak, hem kendi cebinizi hem de müşterilerinizin haklarını göz önünde bulundurup fiyat tarifenizi buna göre belirlemelisiniz.
  • Dükkanınız olduğu gibi, her zaman elinizin altında birden fazla araç bulunmalıdır. Örneğin İstanbul’da açacağınız bir çilingir dükkanı, sadece bulunduğunuz semte hizmet vereceğiniz anlamına gelmez. Bu nedenle, uzak – yakın fark etmeksizin tüm semtlere ulaşmak ve hizmet götürmek adına, personelizin ve bizzat kendinizin kullanabileceği araçlar tahsis etmelisiniz. Bu, daha çok kazancın kapısını aralayan birincil etmenlerden biri olacaktır.
  • Bir web sitenizin olması size epey fayda getirecektir. Kapıda kalan biri direkt telefonu aracılığıyla internete gidip google aracılığıyla yakınındaki çilingirleri aratacaktır. En başta sizin çıkmanızı istiyorsanız, reklam vermeli, web sitenizi tanıtmalı ve en ön sıralarda olmayı hedeflemelisiniz.

 

Çilingir Web Siteleri Nasıl Olmalıdır? 

  • Verdiğiniz hizmetlerin tam dökümü olmalıdır. Oto Kapısı Açma, Ev Kapısı Açma, Anahtar kopyalama ya da Kasa Açma gibi hizmetler madde madde belirtilmeli ve gereken açıklamalar en aydınlatıcı bir şekilde yapılmalıdır.
  • Aynı şekilde her ne kadar birçok çilingirlik sitesi bunu yapmasa da, siz sabit ücretlendirme yoluyla bir fiyat listesi çıkarabilirsiniz. Böylece potansiyel müşterileriniz kendilerini kandırılmış hissetmekten uzak, tamamen size güvenerek sizi arayıp çağırabilirler.
  • Birden fazla şubeniz bulunuyorsa, o şubelerinizi listeleyip adres ve telefon numaralarını ayrı ayrı listelemelisiniz. Böylece sitenize gelen insanlar, kendilerine en yakın şubenizin nerede olduğunu kolayca öğrenebilir ve size o adresten ulaşabilirler.

 

İnsanların, özellikle ülkemizde, çilingirlere karşı güveni çok azdır. Bunu düzeltmek için sağlam, temkinli ve güvenli adımlar atmalısınız.

 

 

 

 

Yorum yapın