Çin Yerine Afrika’dan Temin Edip Satılabilecek En Karlı 5 Ürün

Bir zamanlar dillere pelesenk olan, günümüzde ise kullanım oranı ve yoğunluğu giderek azalan ”Afrika’da bu kadar çocuk açken” cümlesi, hem sözel sonra realite olarak geçerliliğini yitirmek üzere. Zira dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinin birçoğunun Afrika kıtasında olduğunu biliyoruz. Ki doğal zenginliklerinin yanı sıra maden yataklarıyla da çok zengin olan Afrika, ihracat ağlarını giderek genişletiyor.

Şu an dünyadaki en yoksul ülkelerin birçoğu Afrika değil Asya ve Güney Amerika kıtalarında yer alıyor. Bu ülkelerin başında ise Yemen bulunmaktadır. İbreler değişti, açlık, yok edilmek yerine başka kıtalara sürgün edildi. Aynı şekilde Çin küresel pazardaki ağırlığı da hafifledi, hafiflemeye devam ediyor. Bunda birçok faktör etkili.

Küresel Pazarda Çin Neden Gözden Düştü? 

Bunun hem sosyo-ekonomik, hem politik hem de Corona virüsünün yarattığı paranoyaya bağlı psikolojik nedenleri var. Evet, öncelikle söylemeliyiz ki dünyanın psikolojisi bozuldu. Salgının doğal nedenlerle mi çıktığı yoksa insan eliyle mi üretildiği hala milyonlarca – belki milyarca- insanın kafasını karıştırmış vaziyette. Amerika’nın ısrarla virüsün Çin’in laboratuvarlarında üretildiğini ifade etmesi, yapılan haberler Çin’in küresel pazarda yaralanmasına neden oldu.

Doğu Türkistan’da yaşananlar ise özellikle Müslüman toplumlarda derin bir tiksinti ve nefret uyandırdı. Birçok insan artık asla ama asla Çin ürünü kullanmayacağına dair yeminler etti. Çoğu da yeminini tuttu. Son olarak Çin’deki ürünlerin insan ve çevre sağlığını doğrudan tehdit etmesi, kalitesiz ve dayanıksız olması da küresel pazarda Çin’in çok büyük yaralar almasına sebebiyet verdi. Önceden Çin Malı dendi mi serbest çağrışımla insanların aklına ”ucuzluk” geliyordu. Şimdi ise ”kanserojen, bugün al yarın bozulsun, asla evime sokmam, çocuklar için çok zararlı” gibi bir dizi olumsuz tepkimeler doğuruyor. Sözün kısası Çin, yara aldı ve almaya da devam ediyor. Ve yerine yepyeni bir kıta, Afrika kıtasının gelme ihtimali çok yüksek. Daha doğrusu Çin’den boşalan pazara birçok farklı ülke eşit paydalardan giriş yaptı. Yarışın ilerleyen safhalarında birkaç ülke ön sıralara çıkacak ve o ülkelerden birkaçının Afrika ülkesi olma ihtimali epeyce yüksek.

Afrika’dan Getirilen Ürün Neden Daha İyi Pazarlanabilir? 

Öncelikli olarak insan algının her zaman ”daha kötüyü örnek almaya” meyli vardır. Bu nedenle öncelikli olarak bir olumsuzlama örneği olarak ”Bu bir Çin malı değil” dediğiniz anda hem Çin’i saf dışı bırakmış olursunuz hem de ‘öyleyse hangi ülke‘ sorusunu akıllara getirerek merak duygusu uyandırırsınız.

Afrika’dan getirilen ürünlerin daha iyi pazarlanabilecek olmasının bir diğer nedeni ise Türkiye ve çevresindeki ülkelerin bu kıtaya ait ürünleri bilmiyor oluşu. Adeta başka bir gezegenden hiç görmedikleri bir taşı önlerine sunup ”İşte bu Uranüs’ten geldi” demekle eş değer bir etkiye sahip olacaktır. İnsanın ayak basmadığı her kıta – algısal düzlemde- Uranüs kadar uzaktır ve insanın kullanmadığı, görmediği, bilmediği her ürün Uranüs’teki herhangi bir taş kadar farklıdır.

Söz konusu Afrika kıtası ve ülkeleri olunca ”egzotik” kelimesi de beraberinde geliyor. Bizim insanımız ise egzotik olan şeylere kelimenin tam anlamıyla bağırır. O nedenle pazarlayacağınız birçok ürünün başına egzotik sıfatını ekleyebilirsiniz. Ya da eksantrik. Bu iki kelime de Afrika kıtasının kendine özgü havasını yansıtmakta özet niteliği taşıyacaktır.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Araç Alım - Satımı Hala Karlı Mı?

Afrika’nın Buna İhtiyacı Var Mı? 

Kim ihracata, daha fazla para akışına hayır der ya da kimin buna ihtiyacı yoktur. Gelişmekte olan ülkelerin sayısı artsa da adı üstünde ‘‘gelişmekte olan.” Ayrıca hepimizin bildiği üzere hem insanlar hem de ülke ve toplumlar için gelişmenin bir sınırı yoktur. Afrika ülkelerinin birçoğu bu zamana kadar kültür turizmi ile ilerledi. Ancak bundan sonra dünya pazarına soktuğu birçok farklı ürünle yoluna devam edecekmiş gibi görünüyor.

Afrika Küresel Dünyaya Nasıl Adapte Olabilir Mi? (Yoksa Çoktan Oldu Mu?)

Afrika’nın küresel dünyaya ve pazara tam anlamıyla adapte olması için daha kat etmesi gereken bir yol var. Bu yol ne uzun ne kısa, orta mesafeli bir yol. Öncelikli olarak birazdan sizlere sunacağımız 5 ürün dışında, farklı ürünler ihraç edebilmeli. – Her ülke, her kıta bir markettir. O marketteki ürün çeşitliliği müşteri yoğunluğunu ve sayısını belirleyen yegane ölçektir.

Bunun dışında küresel dünyaya adaptasyon sürecinde internet ve bilişim dünyasında aktif olarak, deyim yerindeyse bu alanda ”fink atmak” gerekir. Afrika ise bu alanda henüz yetkin değil. Giderek e-ticaret sitelerine ve online platformlara kayan küresel pazar, önümüzde 20 yıl içinde son derece belirleyici olacaktır.

Çin Yerine Afrika’dan Temin Edip Satılabilecek En Karlı 5 Ürün

1- El Yapımı Takılar: 

Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi Türkiye’de de Afrika’dan getirtilen ve tamamı el yapımı olan takılara olan rağbet oranı gün geçtikçe artıyor. Bu takıların en büyük özelliği son derece orijinal bir görünüme sahip olması. O kadar orijinaller ki çakması yapılıp sürülemedi. Zira yapılabilmesi için sadece Afrika’da bulunan boncuk, iplik ve benzeri aksesuarlara ihtiyaç duyuluyor.

El yapımı takılar kendi içerisinde ”süper lüks” ve ”süper ucuz” olmak üzere ikiye ayrılıyor. Tamamen sermayenize ve hizmet sunacağınız kitleye göre bu iki seçenekten birini tercih edebilirsiniz. Bir mağaza açıp bu takıları satmak yerine direkt e-ticaret sitesi açarak pazara çok daha hızlı bir giriş yapabilirsiniz. Hatta bizce sadece Afrika kıtasından getirtilen takıların satıldığı bir site açarak bu alanda bir ilke imza atabilirsiniz. Söz konusu Afrika takıları ise ilk olmak riski azaltır ve kazanç ihtimalini aynı oranda arttırır.

2- Kahve: 

Afrika denince akla en çok gelen iki ürün var. Biri takılar, diğeri kahve. İstanbul ve İzmir gibi metropollerde arka arkaya açılan kahve kafelerde müşterilere sunulan ve herkesin bayıla bayıla içtiği o egzotik kahvelerin %80’inden fazlasının menşei Afrika. Siz ya doğrudan kahve satışı gerçekleştiren bir dükkan açabilirsiniz ya da menüsünde Afrika’dan ithal edilmiş nefis kahveleri bulunduran retro bir kafe açabilirsiniz. Uganda ve Kenya kahveleri dışında Etiyopya kahvelerini de önce siz deneyin, sonra müşterilerinize denettirin. Bu arada şu yazımız ilginizi çekebilir: Kahve Toptancısı Olmak İsteyenlere

3- Mango: 

Tropikal meyve denince akla hemen mango geliyor. Türkiye’de de satışı gerçekleştirilen ve çokça beğenilen mango, pahalı olsa da giderek artan bir popülariteye sahip.

4- İpek Kıyafet: 

Afrika kıtasının kendine özgü kıyafetlerinin birçoğu ipek kumaşlardan üretiliyor. Oradan ucuz yollu temin edeceğiniz ipek kumaşlardan imal edeceğiniz kıyafetleri önce Türkiye’de sonra çeşitli ülkelerde satışa sunabilirsiniz.

5- Oyun Hesapları: 

Son olarak Knight ve benzeri oyunlardaki karakterleri ve o karakterlere ait kıyafet- aksesuarları satın alıp internetin sonsuz dünyasında satışa çıkarabilirsiniz.

 

Yorum yapın