Çin’den Getirilecek En Karlı 5 Elektronik Ürün

Çin’de üretilen ürünlere karşı muğlak bir tutum var. Üstelik sadece ülkemizde değil dünya genelinde bu böyle. Bir kesim ”Çin Malı” tamlamasını neredeyse bir hakaret olarak kabul ediyor. Günlük hayatta gerçekleşebilecek ve illa ki gerçekleşmiş olan bir diyalog ile örnek verecek olursak:

Kulaklığın yine mi bozuldu?

Çin malı mı bu hemen bozulsun?

china photo

Bu tür örnekler çoğaltılabilir. Ancak Çin, gibi dünyanın en kalabalık nüfusuna ve en geniş imkanlarına sahip olan ülkesini, herhangi bir genellemenin içine almak, ezbere düşünen zihinlerin bir alışkanlığıdır. Çin’de hem ucuz hem de kaliteli ürünler ithal etmek mümkün. Hele ki bu ürünler elektronik ise! Zira, Çin’in uluslararası pazarda bu kadar büyümesinin en büyük etkenlerinden biri elektronik ürünler. Nasıl ki Almanya’nın sanayisine, Brezilya’nın futboluna laf etmiyorsak, Çin’in de elektronik ürünlerine laf edilmemeli. Yiğidi öldür, hakkını yeme. Söz konusu elektronik ürünlerse Çin malı deyip geçme, geçiştirme!

Neden Elektronik Ürünlerde Çin, En Mantıklı Seçenek? 

Tecrübe, sadece bireylerin değil milletlerin de kazandığı bir şeydir. Ve söz konusu elektronik ürünlerin üretimi ise Çin, en deneyimli ülkelerin başında geliyor. Aynı zamanda teknik bilgisi, ham madde ve üretim tesislerindeki teknoloji desteği, elektronik ürünler alanında Çin’in en mantıklı seçenek olmasını sağlayan diğer faktörler arasında yer alıyor.

china photo

Düşük Maliyet Her Zaman Düşük Kalite Mi Demek? 

Özellikle Trakya’da çok sık kullanılan, ima, kinaye ve ironi içeren bir halk deyişi vardır: ”Ben pazardan giyinecek kadar zengin değilim!” Malumunuz, semt ve mahalle pazarlarında, dünyanın özeti diyebileceğimiz çeşitlilikte ürünler alıcıların beğenisine sunulur. En kalitelisinden en dandiğine kadar. Ancak biraz önce alıntısını yaptığımız halk deyişinde olduğu gibi, bu tür pazarlar fiyat – performans açısından bakıldığında, pahalı ürünlerin satışa çıkarıldığı alanlardır. 5 yıl dayanacak bir tişörte 50 lira bayılmak mı daha karlıdır yoksa 6 ay sonra banyo bezi olarak kullanılacak bir tişörte 20 lira vermek mi?

5 yıl giyilecek bir tişörte 50 lira veren değil, 20 liralık tişörtü satın alan insan daha zengindir öyleyse. Bir ürünü sadece fiyatı üzerinden değerlendirmek, ekonomiden hiç mi hiç anlamamak demektir. Aynı zamanda düşük maliyet de her zaman için düşük kalite diye genellemek, bambaşka bir cahilliğin ürünüdür. Bir şeye ne kadar emek veriliyorsa, o şey o kadar değerlidir amenna. Emek ile değer arasında her zaman doğru orantı vardır. Ama maliyet ile kalite arasında yoktur. Doğru malzeme seçimi ve kaliteli işçilik ile birlikte, maliyeti düşük tutmak ve kaliteyi arttırmak, Çin’in birçok üründe uygulamaya başladığı bir yöntem. Buna kısaca teknik bilimi diyebiliriz.

O halde siz de diğerleri gibi bir ürün sırf pahalı diye, maliyeti çok yüksek tuttu diye o ürünü otomatik olarak kaliteli sayma hatasına düşmeyin.

Çin’den Getirilecek En Karlı Elektronik Ürünler Listesi 

1- Her türlü telefon / kamera / bilgisayar şarj aletleri, adaptörleri: 

Günümüz insanına şöyle bir seçenek sunsalar: 1 gün boyunca ya telefonun şarjsız kalacak ya sen aç kalacaksın? Herhalde yarısından fazlası, herhalde aç kalmayı tercih eder. Bu uç örneği şarj aletinin günlük hayatımızdaki önemini belirtmek – vurgulamak için verdik. Bununla birlikte bilgisayarların şarj aletleri de önemli bir husus. Çalışırken, yazışırken, film izlerken bilgisayarlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu ihtiyacın karşılanması için de bilgisayarların şarj edilmesi gerekiyor.

Çin’den çok çok ucuza, telefon ve bilgisayar şarj aletleri getirtebilirsiniz. Bu şarj aletlerinin imitasyon olduğunu alıcı dahil herkes bilir. Ama fiyatların ateş pahası olduğu günümüzde kimin orijinal şarj aletlerine verecek parası var? Ayrıca söz konusu imitasyon ise yerli üretim ya da başka ülkeden getirtilecek başka bir şarj aleti de farksız olacak. Herkes bu ürünlerin en az 6 ay en fazla 1 yıl dayandığını biliyor. Amaç günü kurtarmaksa, ki öyle, bu şarj aletlerini ve adaptörleri peynir ekmek gibi satmamanız için hiçbir neden yok demektir.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Antika Halı Alıp Satmak-Maliyet ve Karlılık - Röportaj

2- Kulaklıklar: 

Çin’den getireceğiniz en az %30 – %40 kar oranıyla satabileceğiniz ikinci elektronik ürün kulaklıklar. Öğrencilerin okula, babaların işe giderken; annelerin ev işlerini yaparken, her yaştan herkesin spor salonlarında, yolda, otobüste, evde, tıpkı akıllı telefonlar gibi ek bir uzvu gibi yanında taşıdığı kulaklar, hava kadar elzem bir ihtiyaç artık. Kendini dış dünyaya ”sanatsal” bir şekilde kapatmak isteyenler müziğin sesini son ses açıp muratlarına eriyor. Siz de iktisadi alanda muradınıza ermek istiyorsanız Çin’de üretilen envai çeşit kulaklık modellerinden en fonksiyonel ve estetik olanları seçmeye bakın. Ve mümkün olduğunca seçenekleri bol tutun. Fonksiyon kısmı, yüksek ses kalitesi ve bas… Estetik kısmı ise renkleri ve biçimi. Kulaklıklara boşuna aksesuar demiyorlar. Bu ürünler aynı zamanda telefonların süsü.

Kafadan bantlı kulaklıkların gençler arasında hızla yayıldığını söyleyebiliriz. Kulaktan çıkıp duran sinir bozucu kulaklıklara göre çok daha kullanışlı. Çin’in ”sağlamcılık” anlayışı bu kulaklıklarda kendini gösteriyor. Beyaz, mavi ve yeşil gibi standart renklerin yanı sıra hardal, turuncu, pudra ve pembe gibi renk alternatiflerine de ağırlık vermenizi öneririz. Özellikle kadınlar ”cafcaflı” diye tabir edilen renkleri, kulaklık modellerinde çok ”minnoş” buluyor.

3- Özel Bilgisayar İşlemci ve Hard Diskleri: 

Çin’den bilgisayar komutlarını tıkır tıkır işleyen (tabi, maksimum bir ya da iki yıl kadar) özel bilgisayar işlemcileri getirtmeniz de mevcut seçenekler arasında en mantıklısı. Aynı şekilde hem masa üstü hem de laptoplarda kullanılabilen hard diskleri de ithalat listesine ekleyebilirsiniz. İlla Amerikan, Avrupa malı kullanmak zorunda değiliz. O çok beğendiğiniz inteller, amd’ler de Çin’de üretiliyor. Birçok aksamı merdiven altı firmalardan temin ediliyor. Sonra montelenip satılıyor. Bu işler sandığınız kadar profesyonel yürümüyor. Yani sırf marka diye binlerce lira ödediğiniz işlemci, ram ya da hard disk sizi yarı yolda bırakabilir ki şikayet sitelerini incelediğimizde bunun binlerce örneğini görüyoruz.

4- E-scooterlar: 

Geçen ay bu platformda yazdığımız elektrikli scooter başlıklı yazıdan sonra dahi, e-scooter satışları katlanarak artmaya devam etti. Bir sonraki ay satışlar daha da artacak. Artık bu tür şeyleri öncesinden söylemek için müneccim olmaya gerek yok. Çin, piyasadaki talepleri ve ihtiyaçları sistemli bir şekilde takip etmeye, nabza göre şerbet vermeye ve piyasaya göre üretimlerini şekillendirmeye devam ediyor. Siz de Çin’in yolundan giderek bu ülkeden ithal edeceğiniz elektrikli scooterları satışa çıkarabilir, büyük pastanın bir dilimine ortak olabilirsiniz.

İsterseniz Çin’den satın aldığınız scotterları kiralayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki link size yardımcı olacaktır.

Elektrikli Scooter Kiralama İşi Kurmak

5- Arıtma Cihazları:

Yüksek teknoloji desteği ile üretilmiş olan arıtma cihazları size tavsiye edeceğimiz son seçenekler arasında yer alıyor. Bütçenize göre boy boy, farklı özelliklere sahip onlarca su arıtma cihazı Çin pazarında mevcut. İster 9 aşamalı, ister son yıllarda büyük bir rağbet oranıyla tercih edilen 12 aşamalı cihazları Türkiye’ye getirtebilirsiniz. Bu ürünlerin satışını dükkanınızda yapabileceğiniz gibi, direkt internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Bu arada Çin’den ürün getirmekle ilgili şu yazılarımıza da muhakkak göz atmanızı öneririz:

Çin’den Ürün Getirip Satarken Karşınıza Çıkabilecek 5 Risk ve 5 Sorun

Çin’den Bisiklet Parçaları İthal Edip İnternette Satmak

Araba Aksesuarlarını Çin’den Temin Edip İnternette Fahiş Fiyattan Satmak

Çin Yerine Afrika’dan Temin Edip Satılabilecek En Karlı 5 Ürün

Yorum yapın