Cinsel Ürünler Satan Bir Mağaza Açmak

Cinsel ürünler satan mağaza açmak isteyenler için derlediğimiz bu yazı umarız faydalı bilgiler içerir.

Bir klişe ile başlamak istemem. Ülkemizde, cinsellik hala bir tabu klişesi…

Cinsellik, her zaman her coğrafyada tabu olmuştur. Hiçbir zaman, meydanlarda, sokaklarda, halka açık alanlarda yaşanılmayan bir şey olan cinsellik, belli bir mahremiyet ve özel alan gerektirir. O nedenle, cinselliği yapısı gereği, kapalı kapılar ardında kabul etmeli ve ticari manevralarımızı da bu yönde yapmalıyız. Gizli yaşanması gereken bir ihtiyaç ve estetik olan cinselliği de ürünlerini de satmak çok büyük bir hassasiyet ve sorumluluk getirir.

Cinsel Ürünler Satan Bir Mağaza İçin Gerekenler: 

Girişte de yazdığım üzere en başta ciddi bir hassasiyet ve sorumluluk isteyen bir iştir. O yüzden gerekenler listesinin başına sorumluluk getirmeliyiz. Başta artı on sekiz eğrisini asla ve asla unutmamalıyız. Cinsel bir ürün satan bir mağaza açtıktan sonra, on sekiz yaşından küçük bir müşteriye (daha doğru tanımla müşteri adayına) bir cinsel ürün satmak, en hafif  tabirle ve istenmeden olsa da istismara girer. Bunun dışında bu tür mağazaların, aşağı katlarda olması da yasaktır. Kolay ulaşım ve göz hizasına yakın yerlerde olması; cinselliğin pornografi noktasına ulaşmasına ve insanları rahatsız etmesine neden olabilir? O vitrinlerin önünde çocukların da geçtiği unutulmamalıdır. Zaten üst katlar ve çatı katı hariç bir mağaza açmanıza yasalar da el vermemektir. Bazı merdiven altı kuruluşlar ve hukuk dışı internet siteleri bu kurallara uymasa da; bu kuralları yerine getirmek hem insani hem de mesleki açıdan en uygun olanıdır.

İkinci olarak elbette sermaye ve mal gerektirir. Her işte olduğu gibi burada da satılacak malzemelerin toptancısına ulaşılmalı; belirli ödeme ve vade seçenekleriyle mallar sipariş edilmelidir. Cinsellik eşyası satmak henüz çok yeni ve çok şeffaf bir konu olduğundan oldukça uzun bir araştırma süreci de şarttır. Çünkü pazarları geniş ölçekte değildir ve eski bir meslek türü olmadığı için hataya açıktır.

Malzemeler, bahsettiğimiz pazar araştırmalarından sonra ve ona göre sunulmalıdır. Tam bu noktada usta komedyen Cem Yılmaz’ın ”artık meşrebine göre, deri, kırbaç, ne olursa” esprisini yapabiliriz. Yaşadığımız ülke Türkiye’nin cinsellikte hangi ürünleri diğer ürünlere oranla daha çok istemektedir? Bunun tespiti imkansız gibi görünse de gerekli titizlikte ve gizlilikte yapılan bir araştırma, bize gereken bilgileri verecektir.

Bunun dışında gerekenler elbette ki mekan seçimidir. Mekanın hem çok göz gören bir yerde olmamasına, hem de çok kuytu ve sote yerlerde olmamasına dikkat edilmelidir. Bir mekan çok görünür olursa tepkileri çekebilir ya da bir grup insan tarafından kolayca fiziki şiddete maruz bırakılabilir. Çok görünmez olursa da, her dükkan gibi çok geçmeden kepenkleri indirir. Bunları yazıyorum çünkü hepimiz biliyoruz ki bu tür konularda epey utangaç bir milletiz. Eczaneden prezervatif almak için bile, günlerce banka soyacakmış gibi plan yapan insanımızın bu tür bir erotik pazar sahasına girmesi için epey cazip olmamız gerekir. Cazibe de sadece ışıltılar ve reklamlarla değil ikna ile de olacaktır. Potansiyel müşterilerimizi bu ürünleri satın almaya ikna etmeliyiz.

Tarihten bir örnek vereceksek: Nasıl ki büyük sanayi atılımından önce ütü, fırın, bulaşık makinesi gibi ürünleri pazarlamak ve  satmak için kapı kapı dolaşan pazarlamacılar vardı; şimdi de aynı şey için cinsel ürünler için geçerlidir. Önceleri bir lüks ürünü kabul edilen ütü, fırın artık modern hayatlarımızın vazgeçilmez birer parçası. Kimse kapımızı çalıp bize ütü satmaya çalışıyor. Biz bizzat mağazalarına gidip kendimiz alıyoruz. Çünkü buna mecburuz. Ama aynı şey örneğin bir su arıtma cihazı için geçerli değil. Su arıtma cihazı, damacana damacana su tüketen toplumumuz için hala büyük bir lüsk. Eh haliyle düşünecek olursak, su arıtma cihazının bile lüks addedildiği bir toplumda cinsellik ürünleri lüksün ötesinde metalardır. Devreye bir de ”müşteri utangaçlığı” girince bu, pazarın akışkanlığını epey bir daraltıyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Serbest Gezen Organik Tavuk Satabilmenin Yolları

Cinsel ürünler satan bir mağaza açmanın zor yanları:

 1- Henüz bir sektör haline gelmemiş olmaması.

2- Müşteri kitlesinin dağınık, edilgen ve kafasının karışık olması.

3- Yeterli pazar, dağıtım ve reklam alanına sahip olmaması.

4- Türkiye gibi yarı kapalı toplumlarda bu tür ürünleri almanın ya da kullanmanın içten içe ayıp ya da günah addedilmesi.

Bunun yanında Cinsel ürünler satan bir mağaza açmanın keyifli yanları da vardır. Bir kere en başından oldukça renkli bir iş hayatınız olacağı kesindir. Onun dışında sürümden kazanmak yerine, ürün adedinden kazanmanız çok yüksektir. Bu tür ürünlerin çoğu plastik ya da kauçuktan yapıldığı için masrafları çok azdır. Bunun dışında lüks tüketime girdiği için oldukça büyük faizlerle satışa çıkarılabilir. Nitekim çıkarılır da. Bunun dışında eve iş getirmeniz hiçbir açıdan sakıncalı değildir.

20 yıl sonra bu işten emekli olduğunuzda birçok farklı ve renkli anınız olacağı açıktır. Siz yine de onları torunlarınıza sakın anlatmayın.

Pazar çok yeni ve şeffaf olduğu için tahmini getirisini tam olarak söylemek mümkün değildir. Örneğin Konya ya da Malatya gibi ülkenin iç ve doğu kısımlarında bu tür bir dükkan açmanız, sizi ticari açıdan çok kalkındırmayabilir. Ayrıca bazı açılardan epey zora da sokabilir. Demek ki ilk birkaç dakikalık düşünüşle cinsel ürünler satan bir mağaza açmak büyük şehirlere özgü bir ticari girişim olmalıdır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde açacağınız bir mağaza, diğer illerimize nazaran daha çok şansınız var anlamına gelir.

Bunun dışında bir internet mağazası açmak her şeyden daha akıllaca ve uygundur. Erkeklerimiz prezervatif, kadınlarımız pet almaya utanırken; dayalı döşeli bir mekanda böylesi bir ürün satmak, müşteri ile göz teması kurmak; fiş ya da kredi kartı şifresi için onu kasada o ürünlerle bekletmek; birçok müşteriyi daha düşünce aşamasında vazgeçiren ayrıntılardır. Bu nedenle internet alışverişleri, bütün bu ”sıkıntılı” aşamaları ortadan kaldıracaktır. Kimse kimsenin yüzünü görmeden; elinde fantezi kelepçeleri olan bir torba taşırken ”hayırlı işler” dilemek zorunda kalmadan, alışveriş başlar ve dakikalar içinde biter. Ayrıca internetten aldığınız cinsel ürünlerin kargosunda temizlik, bakım ya da sağlık ürünü etiketi olur. Faturanıza da o şekilde yansır.

Çağımızda pazarlar çeşitli zorluklarla karşılaşır. Karşılaşacaktır da. Ancak söz konusu ticaret ise her zorluk, illa ki aşılacaktır. Ayrıca unutulmamalıdır ki; Chuck Palahniuk’un da bir romanında da bahsettiği üzere, elektrikli vibratör, ütü ve dikiş makinesinden önce bulunmuştur. Cinsellik, her zaman insanın ihtiyaçlarından biri üstelik temel ve baskın ihtiyaçlarından biri olacaktır. O nedenle bu işin sahası büyük ve doyumsuzdur. Talebi kesilmeyecek, üstüne üstlük sürekli artacak olan bu pazarda; önemli olan temsil ve gizliliktir. Cinsel ürün satmak, manavda domates, markette sucuk satmaya pek benzemez. O nedenle kapalı kapılar ardında yapılanları süslendirmek, bir çeşit halkla ilişkiler işidir. İyi sunum, doğru hizmet ve gizlilik politikasıyla maliyetinden kat ve kat fazla kar elde edilebilir. Bu tür ürünlerin iç üretimi yoktur. Genelde Amerika ve Çin’den getirilen bu ürünleri, üç katı, dört katı fiyatına satmak mümkündür. Çünkü maliyeti az olan bir üretim ağına sahiptir ve lüks tüketim ürünü kabul edilmektedir. 

 

 

Yorum yapın