CNC Makinesi Temin Edip Satmak

Her şeyden önce CNC makineleri seri üretim için adeta biçilmiş kaftan. Hem seri hem de kaliteli üretim için tercih edilen bu makineler, zamandan tasarruf edilmesini sağlarken, üretici firmaların çok daha kısa sürede çok daha büyük kazançlar elde edilmesini de sağlıyor.

Bazıları bu tür makinelerin kullanılmasının çok zor olduğunu düşünse de bu basit bir ön yargıdan ibaret. Bilhassa CNC makineleri hem ”otomatik” hem de ”bilgisayar destekli” olduğu için size çok az iş düşüyor. Aynı anda bütün tuşlara basmadığınız takdirde bozulma ya da hatalı üretim yapma ihtimali %0.

cnc photo

Bu Makineler Gün Geçtikçe Ucuzluyor Mu? 

Her makine ve cihaz, özellikle CNC makineleri gibi geniş bir kullanım ağına sahip olanları, ilk çıktığı zaman fahiş fiyatlarla satışa sunulur. Piyasa, deyim yerindeyse bu şekilde yoklama çeker, müstakbel alıcılarına. Aynı zamanda bu bir satış taktiğidir. Nasıl ki bir esnaf, dükkanındaki ürününü başta en yüksek fiyattan söyler, sonra kademe kademe iner (müşteri fiyatı uygun bulursa inmez de), bu tür makinelerde de aynı durum geçerlidir. Aynı zamanda bir göz boyama taktiğidir bu. Bir cihaz piyasaya, uygun fiyatlarla girerse önemsenmeme riski çok yüksektir. İnsanların kafası otomatik olarak ”pahalı demek ki kaliteli” şeklinde çalışır. Ama kimse ekonomik bir ürün için (en azından ilk başta) ”ne güzel, ekonomik” demez. ”Ucuz demek ki kötü” demek. İşte tüm bu algılarla oynama taktiklerinin sonucunda CNC makineleri de başlangıçta çok yüksek fiyatlarda satılıyor.

Ancak yıllar geçtikçe, hem bu makinelerin özellikleri arttı hem de fiyatları makul bir seviyeye geriledi. Bu nedenle bu tür cihazları satın almak, bir 10 yıl öncesine göre çok dha kolay.

CNC Makineleri ile Neler Yapılabilir? 

Bu makinelerin tamamı bilgisayar destekli ve belli başlı yazılımlara sahip. Teknoloji desteği ile birlikte hem hızlı hem de ”akıllı” üretim yapabiliyorlar. CNC makineleri öncelikli olarak mobilya sektöründeki kullanımı çok yüksek makinelerdir. Özellikle ahşap mobilya işine girmek isteyenler bu makinelerden satın alarak işe koyulabilir. Zira son yıllarda ahşap mobilyalara ve aksesuarlara olan ilgi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de arttı. Hem ucuz hem dekoratif hem de son derece sağlıklı olan bu mobilyaların piyasada gün geçtikçe artan bir alıcı kitlesi var. Sallanan sandalye başta olmak üzere birçok küçük mobilyaların imalatında da en çok CNC makineleri kullanılıyor.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Satılık İnşaat Demiri Bulunabilecek Yerler

Peki üretim sadece ahşap ile sınırlı mı? Hayır, her yıl biraz daha geliştirilen yeni nesil CNC makineleri ile alüminyum ve cam gibi ham maddeleri kullanarak seri üretim yapmak da mümkün. Üretici firmalara bu kadar çok seçenek sunması, birtakım avantajları da beraberinde getiriyor. Tek tip üretimle sınırlı kalsaydı belki ödediğiniz paraya acıyabilirdiniz. Ancak örneğin bakır ya da cam kullanarak yaptığınız ürünler elinizde kaldı. Bu, iflas ya da zarar anlamına gelmez. Hemen ahşap ya da alüminyuma dayalı başka bir üretim modeline geçebilirsiniz.

Piyasada kısaca Hobi CNC adı verilen makinelerle hediyelik eşyalar üretmek de bir diğer seçeneği oluşturuyor. Örneğin turistik bir bölgede yaşıyor ve turistlerin ilgisini çekebilecek birtakım ürünlerin üretimini gerçekleştirmek istiyorsanız, bu tür bir CNC makinesi satın alabilirsiniz.

Mobilya sektörü haricinde otomobillerin yedek parça ihtiyacının %50’den fazlası da bu üst düzey makinelerle sağlanıyor. Traktör ve motosikletlerde kullanılan yedek parçalarda da öyle.

Eminönü Esnafı Neden CNC Makineleri ile Ayakta? 

Eminönü esnafı, hala kepenk kapatmasaydı bunun bir numaralı nedeni CNC makinelerindeki kullanım yoğunluğudur. Zamanında akıllılık edip bu makinelerden temin edenler, hızlı, ucuz ve kaliteli üretimler gerçekleştirerek kendilerine alıcı bulabiliyor.

Gereken Sermaye? 

CNC makineleri için gereken sermaye ”çok çok çok fazla” diyebiliriz. Ama bu makinelerin kullanıcılarına getirisi de ”çok çok çok fazla” olduğu için, sermayesi uygun olanların bu makinelerden temin etmelerini öneririz.

Yorum yapın