Çok Ama Rutin Çalışmak Mı Az Ama Yaratıcı Çalışmak Mı?

Çalışma stilleri de tıpkı yöntemleri ve çalışanın karakteristik özellikleri gibi birbirlerinden ayrılır. Bir insan nasıl bir ruh bütünlüğüne ve karakteristik yapıya sahipse zamanla çalışma stilli de o yönde tayin edici olur. Ancak bazı reel durumlarda da çalışma stilinizi belirleyen şey mevcut koşullar olur.

Çalışma biçiminizi seçmek için kısmen özgür ya da kendi işinizin patronu olmalısınız. Bunun dışında bu türden bir çalışma türleri için kişinin hangi meslekte boy gösterdiği, hangi iş sahasında faaliyet yürüttüğü önem kazanmaktadır.

Şimdi örneğin bir market her zaman için çok ve rutin çalışır. Bir market günde en az 14 – 15 saat açık kalır ve sürekli müşterileri vardır. Her gün yüzlerce kişiye irili ufaklı şeyler sürat ile satılır. Aynı şekilde bir emlakçı da çok ve rutin çalışır. Ancak onun müşteri hızı hiçbir zaman bir marketinki kadar yoğun olmaz.

Yine de bu tür işletmeler her zaman için az çalışmaktan ve yaratıcılıktan uzaktır. Bir emlakçının en büyük yaratıcılığı dükkan duvarlarına Venedik posterleri yapıştırmaktır herhalde. Üstelik Türkiye’de faaliyet gösterirken.

Ancak bunların tam zıttı meslekler de vardır. Bu mesleklerde isteseniz de çok ve rutin çalışamazsınız. Örneğin senaristlik böyle bir meslektir. Sadece kağıt üstünde istediğiniz kadar boş zamanı kendinize ayırarak karakterleri ve olay örgüsünü yazarsınız. Her defasında yazacağınız şeyler birbirinden tamamen farklı olacağı için, herhangi bir rutininiz olamaz. Emlakçı, her zaman aynı tür evleri aynı tür cümlelerle satar. Ancak senarist eli her kaleme gittiğinde karakterlerine farklı replikler söyletmek zorundadır.

Tüm bunların toplamında stilinizi, çalışma hızınızı kendiniz belirleyeceğiz onlarca, yüzlerce iş de mevcuttur. Hele ki belli bir işte belli bir zaman ve mesai harcayın, kendi özgürlük alanınızı inşa etmeye başlamışsınız demektir bu. Böyle olunca nasıl çalışacağınıza kendiniz belirlersiniz. Bunda da etkili olan yılların alışkanlığı ve genel karakteristlik özelliklerinizdir. Peki ama hangisi daha kazançlıdır? Daha sağlıklı ve mutluluk vericidir.

Sanıyoruz bu tür öznel yorumlar kişiden kişiye değişecektir. Biz size parlak fikirler olarak her iki tarafın da artı yönlerinizi ve genel karakteristlik özelliklerini göstereceğiz. Sonuçta siz ”bu benim” ya da ”bu, ben olmalıyım” diyeceksiniz.

 

Sizleri Çok Çalışmadan Başarılı Edecek 10 Taktik adlı makalemiz de konuya ek olarak size kılavuzluk edebilir. Çok çalışmadan sizi başarılı kılabilecek taktikleri inceledikten sonra genel alışkanlıklarınızı ve çalışma prensiplerinizi değiştirmeniz pek olası.

is-3

Çok çalışmak ve sonuçlarından biri…

Çok ve Rutin Çalışan İnsan Tipi 

 • Halk arasında genel bir ifadeyle ”memur” olarak nitelendirilen insan tipidir. Meslekleri ne olursa olsun, sabah en erken onlar gelir iş yerlerine. Titiz ve düzenli çalışırlar. Dakiktirler. Asla geç kalmazlar, geç kalanlara için için kızarlar. Toplantı saatlerinde masaya ilk oturan onlardır. Mesai saatlerini de doldurup sonraki saatlere kendi istekleriyle sarkıtan da onlardır.

 

 • İşkoliktirler. Çok çalışmak onlar için bir hengame ya da külfet değil, hayattan zevk almanın en pratik ve karlı yöntemidir. Asla sıkılmaz ve yorulmazlar. Rutin çalışmak onlara bir çeşit güven duygusu verir ve onlar bu duyguya bayılırlar. Sürprizleri sevmezler. Ama son dakika toplantı çıktı mı çalışkan öğrenci kıvamında buna sevinebilirler.

 

 • Eve iş getirmeyi severler. Çalışkandırlar. İş yerinde olup biten her şey onların dikkatini çeker. Ayrıca sosyal ortamlarda ve muhabbetlerinde sürekli olarak iş yerinde olup bitenleri anlatırlar. Erkenden emekli olurlar. Tam olarak huzur adamıdır onlar. Ve sonuç olarak idealist kimlikleriyle az ve öz kazanarak ilerlemeye ve sabit bir hızda devri daim yapmaya devam ederler.
Şu İş İlgini Çekebilir:  Kısa bir girişimci harcanması hikayesi

Az Çalışıp Çok Para Kazanma Rehberi- acı gerçekler içerir adlı makalemiz de bolca acı gerçekler içerir. O gerçekleri acıdan tatlıya çevirmek ise rehberi doğru algılayıp uygulamanızla birlikte sizin elinizde olabilir.

 

Az ve Yaratıcı Çalışan İnsan Tipi 

 • Özgürlüğüne düşkün insan tipidir. Çalışmayı, iş kafasında değil eğlence kafasında sever. Eğlenerek yaratır ve yarattıkları üstünden para kazanmanın yollarını hedefler. İşkolik değildir. Şimdi bu saatte, bu havada kim gidecek iş yerine diye sızlanıp durur. Evde kalıp işlerini bitirdikten sonra film izlemeyi, kitap okumayı ya da sosyal ortamlarda boy göstermeyi sever.

 

 • İşini severek yapar. İşini sevmesinin en büyük nedeni ise az çalışıp çok kazanmasından ileri gelir. Kahvekoliktir. Birçok sanat filminde yazar ve benzeri tiplerde karikütarize edilmiştir. Zanaattan çok sanat kısmıyla ilgilenir her işin. Bu nedenle meslek olarak da sanat ya da reklamcılık gibi sanata çok yakın iş kollarını seçmiştir.

 

 • Düzensizdir ama işini zamanında bitirmeyi bilir. Asla emeklilik hayalleri kurmaz. Onun için önemli olan anı yaşamaktır. Para biriktirilen değil harcanan bir değerdir onun gözünde. Hayatı da bitirdiği işleri gibi hızlı yaşar. Genelde ofis ortamında ya da kalabalıklar arasında değil kendi ortamında yalnız çalışır. Çoğu zaman para sıkıntısı çekmediği için, mutlu ve aksiyon dolu bir iş hayatları olur. Ne patron olup kasılırlar, ne de personel olup kendini ezerler. İş yaşamının tam ortasından geçip giderler.

Çalışmadan para kazandıran en iyi yatırımlar adlı makalemiz ise ne çok çalışmak ne de az çalışmakla ilgili! Hiç çalışmadan da sihirli bir şekilde para kazanmanın yollarını arıyorsanız bu makalemiz epeyce işinize yarayacak demektir.

is-2

Çalışmak. Peki az mı çok mu?

Çok Ama Rutin Çalışmanın Artı Yönleri Nelerdir? 

 • Risk yoktur. Paranız zamanında yatar. Ne eksik ne fazladır ama size yeter. Siz de zaten muhtemelen planlı bir insan olduğunuz için, az ama rutin çalışmanın en büyük nimeti sayılan zamanında ve tam para yatma işleminden hemen sonra gereken ödemelerinizi gereken yerlere yaparsınız. Kafanız rahattır. Sürprizleri değil huzuru seven insanlar için birebirdir az ama rutin çalışmak.

 

 • Bunun dışında iş alanında kafa patlatmanıza neden olacak hengameler olmaz. İşiniz rutindir. Kafa ile yapılan birçok işin aslında fiziki bir ezberle yapıldığını fark edersiniz ve her mesainizi otomatik bir rahatlıklıkla tamamlarsınız. Kimse sizden ekstra bir şey istemez. Ne üreteceğim, ne yapacağım diye uykularınız kaçmaz. Bu noktada hafta sonu tatiliniz de garantidir. Garanti bir işten garanti bir şekilde kazanır ve sonunda da aynı garantiyle emekli olursunuz.

PARA KAZANDIRACAK İŞ FİKİRLERİNDEN 30 TANE! 
adlı makalemizle para kazandıracak iş fikirlerinden bolca bulabilirsiniz. Nasıl ve neden diye sormak yerine makalemizin 30 adet birbirinden yaratıcı fikirlerine kanalize olabilirsiniz.

is-1

Çok çalışmak bazen zorlayıcı olabilir!

Az Ama Yaratıcı Çalışmanın Artı Yönleri Nelerdir? 

 • Öncelikle size bolca boş vakit kalacağından emin olabilirsiniz. Kafa patlatmanız gereken bir iş olacak, kol gücü kullanmak yerine. Bu nedenle sanatsal yönünüzü konuşturmalı, zaten az olan çalışma saatlerini iyice aza indirmelisiniz.

 

 • Bununla birlikte yaratıcı çalışmanın verdiği haz çok nadir ve çok kıymetlidir. Zira sonunda yaratıcı ürünler ortaya çıkarır ve adeta yeni romanı çıkmış bir yazarın yeni kitabını ele alışındaki mutluluğu iş hayatınızın çeşitli zamanlarında sık sık yaşarsınız.

 

 • Son olarak yaratıcılık isteyen işlerin parasının da çok iyi olduğunu söylemeliyiz. Zira söz konusu yaratıcılık oldu mu bu konuda üretim yapacak insan sayısı çok azdır ve bu azlık da size değer ve para olarak geri döner.

Yorum yapın