Çok Para Kazanan İş Adamı Olabilmek İçin Öğrenilmesi Gereken Dil

Biliyoruz ki Türk insanı için bir dil öğrenmek dünyanın en zor işlerinden biridir. On yılların çabasından sonra İngilizce yerleşik olarak öğrenilmeye başlanmıştır Türkiye’de. Hatta diğer Avrupa ve kuzey ülkelerine göre bu konuda gerçekten iyi ilerlemiş bir ülkeyiz. Örneğin geçtiğimiz yaz Ukrayna’ya giden bir arkadaş, taksi bulabilir miyim sorusunu İngilizce sorduğunu ve hava alanında bile çok az kişinin bu basit soruya cevap verecek İngilizce’den bihaber olduğunu söylüyor.

—————-

İLGİ ÇEKECEK DETAY:

Arkadaşlar lütfen bir dili az öğrenip bırakmayın. O dilin deyimlerini, ata sözlerini, kültürünü iyice kavrayıp yaşayın. Ancak bu şekilde bir dili üst seviyede konuşabildiğinizi iddia edebilirsiniz. Ayrıca bırakın şu herkesin bildiği dillere odaklanmayı. Biriniz de Japonca öğrenin, felemenkçe öğrenin, Portekizce öğrenin… Herkes tutturmuş İngilizce, İspanyolca, Almanca dillerine. Dünya bu 3 ülkeden ibaret değil. Biraz daha niş takılın. Ancak bu sayede rekabet edebilir ve aradan sıyrılıp hızlıca iş bulabilirsiniz.

—————

Eğitimin miktarı kadar yönelimi de önemli. Türkiye son 20 yılda uzun zamandır peşinde olduğu dünya işlerini başta Avrupa ve Amerika olmak üzere birçok dünya ülkesinin sınırları içerisinde yapmaya başladı. Sosyal medyanın tüm ülke duvarlarını yıkıp geçtiği, coğrafyanın hiç bir öneminin kalmadığı, her şeyin küçük dokunuşlar ve tuşlarla birlikte halledildiği bir çağda geriye tek bir noksanlık, tek bir pürüz kalıyor. Dil Öğrenmek.

Şimdi henüz yazımızın başında iken neden dil öğrenmek zorundayız? Neden birlikte iş yaptığımız ülkeler Türkçe öğrenmiyor da biz onların dillerini öğrenmek zorunda kalıyoruz gibi soruların kurumsal ve dilsel bazda cevaplarını arayalım. Daha sonra da sektörünüze ve iş yapmak istediğiniz en parası bol bölgelere göre öğrenebileceğiz dillerin sırasıyla tam açıklamalı listesini çıkaralım.

Bir lisan bir insan demişler. Ancak sektörde bu bir lisan bir pazar önermesiyle de çevirilebilir. Zira stratejik ülkelerin dillerini öğrenmek, sektörde sizinle boy ölçüşmeye çalışan rakiplerinizden daha hızlı bir iletişime sahip olmak ve söz konusu işleri daha kısa sürede tatlıya bağlamak demek olacaktır.

Sektörde iş yapmak ve işinizi en yüksek perdeye mi taşımak istiyorsunuz? O zaman iletişim kurmak zorundasınız. Konuşmak, derdinizi anlatmak ve her şeyden önemlisi sunum yapmak zorundasınız. Ancak ondan sonra ki insanlara ürettiğiniz ürünün tam bir tanımını ya da sunduğunuz hizmetin genel hatlarını en ince ayrıntısına kadar iletebilirsiniz. İletişimin kökeninde iletmek vardır. Önce düşüncelerinizi ve sonra da yaptıklarınızı en kestirmeden en dolaysız iletmek için belli başlı dilleri öğrenmek ve o dillerden oluşulan köprülerden işlerin yürümesini sağlayan araçların çalışmasını sağlamak zorundasınız. Aksi takdirde kendi kendine boşlukta konuşan bir deliden farkınız kalmaz.

Yurt dışına açılmak isteyen girişicimlere birkaç yabancı dil tavsiyesi adlı makalemiz de şuracıkta kalsın. Birbirini destekleyen makaleler birbiri ardına okununca emin olun çok daha faydalı oluyor. Yurt dışına açılmak isteyen genç, yaşlı, kadın, erkek tüm girişimci arkadaşlar! Birkaç dil tavsiyesi almak ve daha yolun başında 1-0 önde olmak istiyorsanız yazımızı buraya bırakıyoruz. Şimdiden bol keyifli okumalar diliyoruz.

Niçin Dil Öğrenmeliyiz? 

Türkçe’de bir söz var. Bir kalıp halinde ağızlardan dökülen bu söz, dilin neden öğrenilmesi gerektiğine dair önemli ipuçları veriyor bize. Zaten bir dildeki söyleyiş ve deyiş tarzlarını çözdükten sonra kim neyi ifade ediyor, iyice bir anlıyorsunuz. ”Derdimi anlatacak kadar biliyorum” denir söz konusu yabancı bir dil söylendiğinde.

Evet her kişi, her şirket, her kurumsal yapı derdini anlatmak için öğrenmek zorundadır dünya dilleri. İş yapmak istiyorsunuz ve çok para kazanmak istiyorsunuz. O zaman lamı cimi yok kendiniz de şirketinizdeki çalışanlarınız da en aşağı elemandan en yüksek personele kadar birlikte iş yapılan şirketlerin dilini öğrenmek zorunda.

Mail trafiğinde gidip gelen bilgileri aydınlığa kavuşturmak için sözlük sözlük bakmanız ya da google translate aracılığıyla cümle çevirileri yapmak size epey zaman kaybettirecektir. Ayrıca ülkeler arasındaki seri iletişimi sağlamak için en hızlısından skype görüşmeleri de yapılmakta. Bunca hengamenin ve hız gerektiren ölçeklerin arasında yavaşlık ile kaybetmemek için, hıza ortak olmak için dil öğrenmeniz gerekiyor en çok da.

Milli duyguların baskısından da sıyrılın. Artık çocuk ya da lise talebesi değilsiniz. Bana ne, ben ne öğreneceğim dillerini, asıl onlar öğrensin gibi karşı çıkışlarda sektörün dans pistinden kendi ayağınızı kaydırmış olursunuz. Bunun yerine mevcut ülke ve ekonomi şartlarını baz alarak istikralı ve kendinden emin bir şekilde önünüzde açılan yollarda ilerlemek için varınızı yoğunuzu dil öğrenmeye ayırabilirsiniz. Çok da fazla geç kalmadan hani.

İletişim gerek sosyal medyada gerek ise akıllı telefonlar aracılığıyla ne kadar yaygın ve popüler bir hale geldiğini biliyoruz. Artık insanlar gerçekliğini görmediği, dokunmadığı, tatmadığı herhangi bir ürünü tamamen güvenerek internet aracılığıyla sipariş verebiliyor. Çünkü dünyanın geldiği son hızlı nokta tam olarak buna işaret ediyor. Bu nedenle dünya üzerinde sıkça kullanılan dilleri öğrenmek ve o diller aracılığıyla kişilere ulaşmak sosyal medya ve internet noktaları gibi tamamen sınırsız ve sonsuz alanlarda her zaman için daha fazla müşteriye ulaşmak demektir. Bu da bir çok açıdan kazanç kapılarını zorlayan ve tuttuğunu koparan girişimcilerin başarıya ulaşmasını sağlayan biricik etmen olarak göze çarpıyor.

Uygulamayla Dil Öğrenmek Mümkün Müdür? bazen kurslara yazılmak yerine gidip yerinde görmek, yerinde öğrenmek daha mantıklıdır. Hele ki bu dil ise. İnsanlar konuşa konuşa hayvanlar koklaşa koklaşa demişler. Dil gibi doğrudan konuşmaya dayalı bir değer, konuşarak, insanlarla muhabbet ederek ve onları gözlemleyerek öğrenmek size en az 6 ay ve çokça para kazandıracaktır. Dil öğrenirken bile ticari kuralları unutmamanız şart. Mümkün olduğunca az paraya az bir süre içerisinde öğrenilen dil, sizi iş hayatınızda birçok açıdan tatmin etmeye başlayacaktır.

Çok Para Kazanan İş Adamı Olabilmek İçin Öğrenilmesi Gereken Dil

1- Rusça: Her ne kadar Rusya ile dış ilişkilerde belli başlı sıkıntılar yaşamış olsak da iş yapma babında ikinci dünya savaşından beri sürekli olarak Ruslar ile çalıştığımız söylenir. Özellikle ithalat ve ihracat pazarında Rusya ile derinden bağlarımız var.

İş piyasasında yeni yatırımların ve zengin pazarların yeri Rusya. Bununla birlikte 180 milyona yakın insan Rusça konuşuyor. Ruslar da tıpkı yukarıda örneğini verdiğimiz Ukrayna gibi pek İngilizce bilmiyor. Onlarla irtibat için ya İngilizce ya da daha sağlamı Rusça öğrenmek ve uygulamaya geçmek gerekiyor.

Rusça öğrenilmesi zor bir dil. Bizdeki latin alfabesine karşılık onlar Kiril alfabesi kullanıyor. Buna karşılık dildeki zorlukları aşmak ve diğer milyonlar gibi bu dili öğrenmek ve iş için kullanmak tamamen sizin çabalarınıza bağlı.

2- İngilizce: Zaten iş öyle bir raddeye geldi ki İngilizce bilmeyeni artık dövüyorlar başlığı altında veriliyor kampanyalar. Buraya yazmamıza gerek bile yok ama biz yine de ekstradan bahsedelim. İngilizce öğrenerek sektör içinde tüm işlerinizin daha hızlı ve daha çok insana ulaşabilecek düzeyde tutabilirsiniz.

3- Japonca: Teknolojinin bel kemiği ve başkenti Japonya. Teknolojinin bir endüstri olarak pazar hale getirilmesi de Japonların marifeti. Herhalde teknoloji işine girmek istiyorsanız Japonca öğrenmek özellikle ilerideki yıllarda çok işinize yarayacaktır.

4- Fransızca: İngilizce evrensel dil kabul edilmeden önce Fransızca idi insanların ortak dili. Hatta Osmanlı zamanı bile ticaret Fransızca yapılıyordu. Fransızca öğrenmek hem kültürel seviyenizi çok yukarıya taşıyacağı gibi hem de sektörde birçok işe ve uzmanlığa Fransız kalmanızı engelleyecektir.

Bu yazımızda dilimiz döndüğünce mutlu ve zengin bir iş adamı olmak için öğrenmeniz gereken dilleri nedenleri ile birlikte açıkladık. Başarılı ve zenginlik dolu bir gelecek diliyoruz her birinize.

Yorum yapın