Çöp Geri Dönüşüm Merkezi Kurmak Karlı Mı?

Dünya Çöplerini Neden Dönüştürmek Zorunda? 

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü konumuz çöp dönüştürme merkezinin karlı olup olmadığı. Ancak bundan önce işin kendisini ve niteliklerini tam olarak anlayabilmemiz için dünyanın, hükümetlerin ve özel şirketlerin neden dünyadaki çöplerin dönüştürülmesi konusunda kararlar alıp adımlar attığını anlamalıyız.

Günümüzde birçok girişimci ve yatırımcı işin özünü anlamadan, sırf bu işte para var diye düşünmeden, sadece para hırslarıyla belli başlı işlere atılıyor. Ama bir şeyi gözden kaçırıyorlar. O da bir şeyi anlamadan o işte mutlak surette başarılı olunmayacağı. Tarım ile ilgilenen toprağı anlamak zorunda. Anlamazsa toprağın ihtiyaçlarını kavrayamaz. Kavrayamazsa da toprak – para ikilemi içerisinde sıkışır kalır.

Peki neden dünyanın çöplerini dönüştürmeye ihtiyacı var. Bunun nedenleri sırasıyla şöyle:

Çöp dönüşüm merkezi açmak isteyen arkadaşlar şu soruyu sorabilir. Biz bu çöpleri kapı kapı dolaşıp da mı toplayacağız? Ya da şehir çöplüklerine girip oraları mı talan edeceğiz. Elbette hayır. Bunu daha öncesinin girişimcileri ve parlak zekaları sizin için düşünüp uygulamaya soktu zaten.

garbage photo

Görselde gördüğünüz çöp dönüşüm merkezlerinin ortaklaşa kullandığı bir çöplük biçimidir. Yeni stil çöp kutuları da diyebiliriz bunlara. Üç ana kategoride toplanıyor dönüşüme açık çöpler. Kağıtlar, plastikler, camlar. Üç ana madde de doğada kolay kolay kaybolmuyor zaten. Çöp dönüşüm merkezi işleten arkadaşlar bu kaybolmayan, kaybolmadığı gibi de ”son nefeslerine kadar” yararlı olmayı sürdüren maddeleri bu toplama alanlarından alıp işletim merkezlerine götürüyor. Sonra gelsin dönüşümler, gelsin paralar!

Çöp Dönüşüm Merkezleri Neden Gerekli? 

1- Dünya, dev bir çöplüğe doğru gitmesin diye: Günde trilyonlarca çöp üretiyoruz. Ve bunların yüzde kaçı çöp, yüzde kaçı kullanılabilir madde? Bunun tespitini yapmaktan aciziz. Çünkü acelemiz var. Çünkü katlanarak ilerleyen bir nüfus paydamız var. Her doğan yeni bebek, yeni bir müşteri olarak kabul ediliyor sistem olarak. Bebek halimizle bile ailelerimiz aracılığıyla birer tüketici seviyesine çıkarılıyoruz. Bu da dünyanın dev bir çöplüğe doğru gitmesine neden oluyor.

Eğer bu şekilde gidersek gökdelenlerin gökyüzünü kapatması gibi, çöplükler de adımlarımızın alanını sınırlandıracak. İnsan kurduğu sistem ile belli başlı çarpıkların da hızlanmasına neden oldu. Bunu hem cahilliğinden hem de aç gözlülüğünden yaptı.

Bugün bu kadar çöpümüz varsa bu tamamen doymak bilmeyen iştahımızın basit temelli bir dışa vurumudur. Bundan nasiplenmek ise kimsenin haddine değil. Çöp, çöptür deyip geçemeyiz ama. Neyse ki insan yine kendi kurduğu sistemlerle ana sistemin çarpıklarını örtmeye yanaşıyor. Çöp dönüşüm merkezleri sayesinde hem israfın hem de kirliliğin önüne geçiliyor. Çöplerden gelen azot ve zararlı bileşenler bu şekilde en aza indirgeniyor. Dünya daha temiz bir yer olacaksa bu çöplerin dönüştürülmesiyle olacaktır.

İnşaat Geri Dönüşüm Şirketi Kurmak adlı yazımız da bir başka dönüşüm şirketi ve merkezi hakkında. İnsan belli şeyleri tüketmek ve yok edene kadar harcamak yerine dönüştürme yoluna gittiğinden beri, bunu akıl ettiğinden beri dünya biraz daha yaşanabilir bir yer. Geri dönüşüm merkezi açmak doğaya kucak açmak ve insanın kıymetini maddeler üzerinden tespit ve tahlil etmektir zira. İnşaat geri dönüşüm şirketleri de inşaattaki yeniden kullanılabilir maddelerin dönüşümünü ele alıyor. Ayrıntılar yazımızın içlerinde sizi bekliyor.

garbage photo

2- İsrafın önüne geçmek için: Dünya dev bir israf kabuğuna çekilmiş durumda. Çünkü insan kendisinden başka birini, başka bir şeyi düşünmüyor. Çöp dönüşüm merkezleri ise hala kullanılabilir olan ürünleri yeniden doğaya, insan hayatına karıştırmayı hedefliyor. Biz babamızdan gördük: Ayakkabı eskise de gider tamirciye verilirdi. İki çivi çakılır, tabanı düzeltilir yeniden giyilirdi. Bir ayakkabının 10 yıl boyunca giyildiği şükretme çağından geldik. Yamalı paltolar kışa ve üşümeye karşı durabildik. Şimdi sıra sizde. İster çöp dönüşüm merkezi kurarak ister buralara katkıda bulunarak siz de dünyanın iyiliği yolunda doğru adımlar atın.

Şu İş İlgini Çekebilir:  Süpermarket Açma İşi Nasıl? Devlerle Rekabet Saçmalık Mı?

Ev Ekonomisi İçin Tasarruf Yöntemleri yazımız da parlak fikirler okurları tarafından çokça okunmuş ve sevilmişti. Dünya evimiz ise tasarrufa önce evimizden sonra tüme varım yöntemiyle dünyayla devam etmeliyiz. Evindeki çöpleri bile değerlendiren insanlar var. Eski insanlar peynirden bile tatlı yapmayı başarmış yaratıcı insanlardı. Demek ki tasarruf etmek ya da çöpleri yeniden kullanılabilir bir alanda dönüştürmek yaratıcı çaba isteyen bir iş. Tasarruf yöntemlerinin tüm detayları yazımızın devamında.

3- Daha güzel bir evrende yaşamak için: Burada güzellik ile kastedilen elbette ki şıklık, estetik değil. Havası güzel, azot oranı normal, atmosferin anasının ağlamadığı bir dünyadan bahsediyoruz. Çöp dönüşüm merkezleri kar oranlı çalışsa da aslında dünyaya sayısız iyilik de yapıyor. Bir kere kullan at şeklinde değil bitene kadar harcanana kadar tüket mottosunu gizliden gizliye benimseyen bu merkezler iyi ki varlar! Birbirinden harika 4 çevreci fikir makalemize bir göz atmanızda fayda var. Bu sayede hem fikir bazında hem de eylem alanında doğru ve yararlı şeylerle olgun projelerde yer almak adına.

4- Neredeyse sıfır maliyetle geri dönüşüm üzerinden para kazanmak için: Burası da bu merkezleri kuran ve işleten dahi girişimcilerin yararına elbette. Çöpten para kazanmak kadar doğal ve güzel bir şey olabilir mi? İnsanların attığı, çöp olarak gördüğü, bir daha geri dönüp bakmadan uzaklaştığı ”şeyler” bütününü yararlı ve işlevli bir şeye dönüştürüp yeniden toplumsal alana kazandırmak ve bu sayede para kazanmak dünyanın en keyifli işlerinden ve girişimlerinden biri olsa gerek!

Çöplerini yerlere, sokaklara atan bir nesilden, çöpleri kendi içinde tasnif edip çöp dönüştürme merkezlerinin kutularına bırakan nesillere geçmekte ailelere büyük iş düşüyor. Onlarda farkındalık yaratmak, çok da beyin yakmadan bilinçlendirme yolunda yönlendirmelerde bulundurmak her anne ve babanın görevi. Dileriz şimdilik çizilmiş resimlerde gördüğümüz bu görüntüler, gerçek hayatımızın hakiki bir görüntüsü olur ve çoğalır.

Çöp Geri Dönüştürme Merkezi Açmak Karlı Mı? 

Evet, oldukça karlıdır. Çünkü sermayenizi harcadığınız alanlar toplama ve işleme olarak ikiye ayrılacaktı sadece. Ham madde için gereksiniminiz olan tek şey çöplerdir. Çöpler de kağıt, plastik ve cam olmak suretiyle insanların evlerinden para talep etmeden dışarı bıraktıkları şeyler olduğuna göre?

Bu noktada çöp dönüştürme makinelerine ihtiyacınız olacak. Onların fiyatları da 10 bin liradan başlıyor 50 bin liraya kadar masrafı var. Ne kadar çöpü ne kadar sürede dönüştürmek istediğinize bağlı bu. Ne kadar çöp dönüştürürseniz o kadar çok kar oranına sahip olursunuz demektir bu.

Sonuç olarak gözümüz kapalı bir şekilde gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki çöp dönüştürme merkezi açma işinde deli gibi para var. Çünkü ham maddeniz ne altın, ne de başka bir değerli şey. İnsanların evlerinden değersiz, kullanılamaz olarak attıkları çöpleri toplayacak ve onları dönüştürüp insanlara geri satacaksınız.

Sanırım 21. yüzyılda insan işleri arasında en etik, en mantıklı ve en kar oranı yüksek işlerin başında bu geliyor. Çöplerimize sahip çıkalım. Daha yaşanabilir bir dünya için, daha mantıklı ve insani işlerde hem insana yardım hem de kendimize para ödeneği açmak adına dönüşüm merkezlerinin günden güne artması dileğiyle.

Bir başka yazımızda görüşene kadar kendinize ve çöplerinize iyi bakın.

“Çöp Geri Dönüşüm Merkezi Kurmak Karlı Mı?” üzerine bir yorum

Yorum yapın